Світлана Джуринська: «Нам потрібно вижити, втримати людей, виплачувати зарплату»

Війна вплинула на багато сфер життя українців, зокрема і бізнес. Постраждали від вторгнення комунальні підприємства, адже вони не настільки гнучкі, як приватний бізнес. Однак, керівники не опускають руки, і діяльність комунального підприємства «Еней» Тернопільської міської ради не виключення. У сьогоднішньому матеріалі читайте про легендарне місце для тернополян – в народі громадську лазню «Чайку». Цей комунальний оздоровчий комплекс відвідують цілими сім’ями, для багатьох – це традиція. Як живе підприємство в умовах війни, дізнавались наші журналісти.

«Деяким нашим робітникам доводилося працювати цілий місяць без перезмінок, але ми впоралися»

– Російське вторгнення в Україну у лютому 2022 року вплинуло на всі сфери нашого життя. Зараз Ви виконуєте обов’язки директора комунального підприємства «Еней». Як Вам вдалося адаптуватися до роботи в умовах війни? 

– У день вторгнення ми не працювали, адже згідно графіку, комунальне підприємство відкрите для відвідувачів з 16.00. Про вторгнення ми дізналися зранку, то ж керівництвом було прийнято рішення призупинити діяльність. Звісно, нам було страшно, ми не знали чого чекати, неможливо було спланувати, як розвиватимуться події далі. Дехто з наших працівників взяв відпустки за власний рахунок та виїхав за кордон. Щоправда, вони потім повернулися. Звісно, без частини працівників було важко, деяким нашим робітникам доводилося працювати цілий місяць без перезмінок, але ми впоралися. Роботу наш комплекс відновив 17 березня і ми продовжуємо працювати й досі.

Центральний вхід в громадську лазню
Центральний вхід в громадську лазню. Фото авторки

– З яких джерел фінансується Ваше підприємство і чи прибуткове воно?

– Ми на госпрозрахунковій системі. Це система економічних відносин, за якої підприємство одержує певну самостійність, відшкодовує витрати своїми доходами, розпоряджається прибутком, матеріально стимулює якісну працю робітників. Якби ми були неприбутковим підприємством, то б закрилися.

– Чи зазнав змін штатний розпис комунального підприємства? Можливо, війна вплинула на посадові оклади працівників чи оплату праці?

– Штатного розпису не змінювали. У нас великий колектив, як для комунального підприємства, працює 22 особи. Жодного працівника ми не звільнили, навпаки, хвилювалися, щоб хтось не звільнився. Кожен керівник знає, що основний скарб підприємства – це колектив. А у нас він чудовий, люди спрацьовані, є такі, що працюють тут вже більше 20-ти років. Ми сплачуємо вчасно комунальні платежі та податки. Посадові оклади не змінилися. Якщо говорити про заробітну плату, то ми намагаємося виплачувати її вчасно. Не буду приховувати, що трапляються затримки, однак працівники все розуміють. 

«Для здійснення нашої діяльності нам необхідна електроенергія»

– Когось з Ваших працівників мобілізували?

– Ні, у нас в колективі переважають жінки, тож нікого не мобілізували. Однак, у наших працівниць на війні зараз перебувають чоловіки або сини.

– З якими проблемами та викликами довелося зіштовхнутися за останній рік?

– Внаслідок масованого ракетного удару, ситуація в енергосистемі критична. Через різке похолодання зросло споживання електроенергії тому, за розпорядженням НЕК «Укренерго», на всій території країни  застосовуються графіки погодинних відключень, а також додатково – графіки аварійних відключень. Ми розуміємо, що це необхідний крок, щоб збалансувати енергосистему та уникнути аварій на обладнанні. Однак, для здійснення нашої діяльності нам необхідна електроенергія. Зараз ми моніторимо відключення згідно графіків, якщо бачимо, що час відвідування наших клієнтів припадає на ту пору, коли не буде світла, то переносимо їх запис на інший день. Ми вже звернулися з проханням до органів виконавчої влади, щоб вони допомогли нам придбати генератор. Цього буде достатньо для того, щоб працювала котельня і виготовлялась пара, навіть якщо і у приміщеннях не буде освітлення. 

Передпокій оздоровчого комплексу.
Передпокій оздоровчого комплексу. Фото авторки

– За Вашим особистим спостереженням, кількість відвідувачів з моменту вторгнення зазнала змін?

– Так, вона значно зменшилась. Це видно неозброєним оком. Наші адміністратори пам’ятають постійних клієнтів в обличчя і по іменах, відтак, їх поменшало. Багато чоловіків пішло воювати. Однак нас відвідують і жінки, і пенсіонери, часто приходять з дітками.

У лазні функціонують індивідуальні сауни
У лазні функціонують індивідуальні сауни. Фото авторки

– Чи займається Ваше підприємство волонтерською діяльністю?

– Зараз ми збираємо кошти на безпілотник. Ми не можемо стояти осторонь, бо війна торкнулась усіх. Колективом було прийнято рішення зробити свій вклад в перемогу. Окрім цього, багато наших працівників допомагають без прив’язки до нашої організації. Також наше підприємство з 17 березня, розпочало надавати безоплатні лазне-пральні послуги для внутрішньо переміщених осіб у Тернополі. Зокрема, усі громадяни, які тимчасово проживають в нашому місті, можуть безкоштовно відвідати лазню на території оздоровчого комплексу «Чайка». У нас також можна випрати та висушити одяг.

– Місцева влада допомагає Вашому підприємству?

– По можливості. Зараз увесь ресурс спрямований на зовсім іншу підтримку, відбувся перерозподіл коштів. Ми не на часі і це розуміємо. Мусимо з цим змиритися і чекати того дня, коли переможемо.

У лазні функціонують жіночі та чоловічі зали
У лазні функціонують жіночі та чоловічі зали. Фото авторки

«Хотілося б модернізувати систему опалення, придбати генератор»

– Розкажіть трохи більше про підприємство, які послуги надаєте?

Ми надаємо оздоровчі послуги населенню. На базі підприємства функціонує дві загальні лазні – чоловічі та жіноча, які здатні вмістити в себе до 50 осіб кожна. Також маємо дві індивідуальні сауни, басейн, перукарню, масажний кабінет. Після відвідування лазні можна смачно поїсти у кафе. У нас дуже демократичні ціни, кухня по-домашньому смачна. Інколи клієнти навіть замовляють їжу для того, аби взяти її додому (посміхається – авт.). Ми працюємо у четвер та п’ятницю з 16.00 до 21.00, у суботу з 14.00 до 22.00, а в неділю з 8.00 до 16.00. Вартість загальної сауни становить 200 гривень, для дітей до 12 років – 50 гривень, дітей від 12 до 16 років – 80 гривень, інвалідів І і ІІ групи – 160 гривень, ветеранів ВВВ, АТО /ООС – 160 гривень, пенсіонерів та інвалідів ІІІ групи – 160 гривень, студентів – 160 грн. Індивідуальна сауна – 300 гривень за годину. Масаж від 100 гривень в залежності від тривалості.

У лазні функціонує масажний кабінет
У лазні функціонує масажний кабінет. Фото авторки

– Яку користь приносить лазня?

– Практично всім, від немовлят до людей похилого віку, корисна лазня, але необхідно правильно нею користуватися. Коли ви відвідуєте сауну, то тренується серце і судинна система, частішає пульс. Активується метаболізм, зайві жири спалюються, і «поганий» холестерин виводиться. Пара лазні стимулює шкіру та м’язи, посилюючи в них обмінні процеси та виводячи токсини. У сауну добре ходити після фізичного навантаження, після змагань і тренувань. Сауна відмінно лікує і заспокоює нерви, під впливом приємного тепла напруга «залишає» тіло, воно розслабляється, а разом з ним і нервова система розслабляється. Зміна температур усуває ознаки депресії, знімає стрес, піднімає емоційний тонус і підвищує настрій. Лазня сприяє омолодженню, особливо, якщо регулярно відвідувати її, вона зміцнює кістки та суглоби, щоб вони зберігали свою рухливість як можна довше. Тож дбайте про своє здоров’я і відвідуйте лазні якомога частіше.

У лазні функціонує басейн
У лазні функціонує басейн. Фото авторки

– Не озброєним оком помітно, що приміщення потребують ремонту. Можливо, у Вас в планах є здійснення заходів, щодо вдосконалення роботи КП чи залучення інвесторів?

– Тут потрібні великі капіталовкладення, заміна усіх комунікацій. Ми зараз намагаємося підтримувати діяльність підприємства власними силами: оновили індивідуальні сауни. Розумію, що покращення дуже потрібні. Подібних громадських лазень не багато, найближча – у сусідньому Хмельницькому. Ми часто спілкуємось з керівництвом. Їм працювати трохи простіше, бо ще до війни вони перейшли на тверде паливо, ми ж досі користуємося природнім газом, а це зараз дороге задоволення. То ж хотілося б модернізувати систему опалення, придбати генератор. Якщо ж говорити про інвесторів, то це скоріш за все питання до органів виконавчої влади. 

У лазні функціонують жіночі та чоловічі зали
У лазні функціонують жіночі та чоловічі зали. Фото авторки

– У Тернополі є багато різноманітних саун, однак я щотижня бачу довжелезні черги саме до вашого комплексу. Як думаєте, в чому секрет?

– Відвідувати «Чайку» – це традиція багатьох тернополян, дехто робить це вже більше 35 років, цілі покоління – дідусь, бабуся, тато, мама, внуки обирають наші послуги. Такої пари як у нас – немає ніде. Прийдіть і переконайтеся. Тут встановлено обладнання ще з радянських часів, воно розраховане на великі лазні. Вода, перед тим як стати парою, проходить спеціальну очистку сіллю. Тож якість пари відчутно дуже добре, особливо тим, хто любить відвідувати лазні.

Світлана Джуринська
В.о. директора КП “Еней” ТМР Світлана Джуринська. Фото з особистого архіву співрозмовниці

– Підсумовуючи те, що Вами сказано вище, я роблю висновок, що зараз підприємство переживає не найкращі часи…

– Я добре розумію, що варто нам припинити діяльність хоч на місяць-два, відновити її буде дуже важко. Нам потрібно вижити, втримати людей, виплачувати зарплату. Ми не можемо зупинитися.

 Матеріал опубліковано в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію IWPR або донора. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Читайте також

Петро Левицький: «Ми докладаємо зусиль, щоб кожен пацієнт центру отримав якісну допомогу»

Олеся Виговська: «Прививати любов до українського кіно потрібно зі школи»
Попередній Петро Левицький: «Ми докладаємо зусиль, щоб кожен пацієнт центру отримав якісну допомогу»

Залиште свій коментар