Петро Левицький: «Ми докладаємо зусиль, щоб кожен пацієнт центру отримав якісну допомогу»

Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр (колишня залізнична лікарня) із занедбаної відділкової лічниці з кількатисячними боргами перетворився на модернізований медичний заклад, де мешканці громади можуть отримати повноцінну медичну допомогу. Центр визначив свій пріоритетний напрямок надання якісної спеціалізованої амбулаторно-поліклінічної меддопомоги вторинного рівня. Про діяльність закладу в умовах війни читайте у нашому матеріалі.

«Ми працевлаштовували внутрішньо переміщених осіб, які були вимушені покинути свої домівки»

– Російське вторгнення в Україну у лютому 2022 року вплинуло на всі сфери нашого життя. Ви очолюєте комунальне підприємство «Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр». Як Вам вдалося адаптуватися до роботи в умовах війни? 

– Перший день вторгнення став шоком для всіх. Ми були збентежені тим, що відбувається, але перебували на своїх робочих місцях. Згодом, невелика частина працівників взяли відпустку без збереження заробітної плати та виїхали закордон. Хтось повернувся, хтось ні. Але заклад працював і в повному об’ємі надавав послуги та допомогу, адже наш колектив згуртований, усі професіонали своєї справи, які відкликаються на будь які виклики сьогодення. Ми щодня докладаємо усіх зусиль для того, щоб кожен пацієнт лікувально-діагностичного центру отримав максимальну увагу та якісну медичну допомогу. Тож збоїв у нашій роботі не було.

Петро Левицький і колектив КП «Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр»,,,,
«Наш колектив згуртований, усі професіонали своєї справи, які відкликаються на будь які виклики сьогодення». Фото з особистого архіву Петра Левицького

– З яких джерел фінансується Ваше підприємство і чи прибуткове воно?

– У нас державне фінансування в особі Національної служби здоров’я України (далі НСЗУ – прим.авт.). Скільки послуг ми надали – стільки коштів нам і оплатили. Звісно, в умовах війни ми отримуємо оплату не в повному обсязі, але на зарплатню працівникам вистачає. Окрім цього своєрідним фінансовим підсиленням є наявність у нас пакету стоматологічних послуг та вакцинації. 

– Чи зазнав змін штатний розпис комунального підприємства? Можливо війна вплинула на посадові оклади працівників чи оплату праці?

– Штатного розпису не змінювали. Ми працевлаштовували внутрішньо переміщених осіб, які внаслідок вторгнення росії в Україну були вимушені покинути свої домівки. Однак, коли ситуація в їхніх регіонах стабілізувалась, вони повернулися додому. Якщо ж говорити про оплату праці, то у нас з цим проблем немає. Всі працівники отримують зарплату вчасно і в повному обсязі.

“Мені, як керівнику, дефіцит кадрів помітний”

– Когось з Ваших працівників мобілізували?

– Так, у нас троє лікарів мобілізовано на військову службу. 

– Це якось вплинуло на роботу Вашого закладу?

– Частково. Так трапилося, що мобілізували нашого лікаря-рентгенолога, який працював на дороговартісному обладнання – томографі. Це спеціаліст високого класу. Підготовка такого фахівця коштує дорогу та займає час. Також у складі ЗСУ зараз перебуває наш керівник медичної служби – лікар-стоматолог та лікар-травматолог.

– Можливо в умовах війни спостерігається дефіцит кадрів? Якщо так, то у розрізі яких спеціальностей?

– Мені, як керівнику, дефіцит помітний. Зараз затребувані фахівці вузьких спеціальностей – офтальмологи, травматологи. Думаю, це пов’язано з війною, адже у військових в основному травматичні та вогнепальні пошкодження, контузії.

– За Вашим особистим спостереженням, кількість пацієнтів з моменту вторгнення зазнала змін?

– Так, вона збільшилась. Розумієте, внаслідок стресу всі хронічні хвороби загострюються. Люди з кінця лютого перебувають у постійному стресі. Крім того, ми обслуговували і внутрішньо переміщених осіб, яких багато прийняла наша громада. Люди тікали від війни і часто у них не було з собою жодних документів, то ж доводилося проводити обстеження з нуля.

МЛДЦ ТМР працює клініко-діагностична лабораторія
На базі КП ТМЛДЦ ТМР працює клініко-діагностична лабораторія. Основим напрямком роботи якої, є широкий спектр досліджень, що включає розділи сучасної лабораторної діагностики. Фото з особистого архіву Петра Левицького

– Неодноразово чула від людей, які працюють в галузі охороні здоров’я, що хвороби «молодшають». Що Ви думаєте з цього приводу?

– Молодь частіше звертається до лікарів. Зараз віковий ценз стосовно деяких хвороб суттєво знизився. Якщо 15-20 років тому були одиничні випадки, то зараз молодих людей хворіє більше. Зокрема «помолодшала» онкологія та серцево-судинні захворювання.

«Зараз ми надаємо більше послуг, ніж нам оплачують, але ми розуміємо, що ці кошти необхідні в іншому місці»

– З якими проблемами та викликами довелося зіштовхнутися за останній рік?

– Зараз є проблема для усіх лікувально-діагностичних центрів в Україні. Якщо у закладу є стаціонар – виділяється певна сума коштів для лікування тієї чи іншої хвороби і це тисячі гривень. А у нашому випадку – це лабораторно-поліклінічні послуги. Для прикладу одне дослідження може коштувати 10-50-70 гривень. Уявляєте, яку кількість послуг нам потрібно надати, щоб заробити на заробітну плату людям? Тим більше, що з 1 січня 2022 року значно збільшився розмір заробітної плати, а при цьому вартість послуг пакету НСЗУ змінилась не суттєво. Зараз ми надаємо більше послуг, ніж нам оплачують, але ми розуміємо, що ці кошти необхідні в іншому місці. Та ми страхуємо себе, надаємо і платні послуги, щоб оновити матеріально-технічну базу чи зробити ремонт.

– Місцева влада допомагає Вашому підприємству?

– Місцева влада по можливості допомагає. Зрозуміло, що зараз увесь ресурс спрямований в основному на ті лікувальні заклади, які мають статус військових госпіталів та лікують наших захисників. Ми амбулаторний заклад, то ж миримося з тим, що є (посміхається – прим.авт.). Однак, хочу зазначити, що на засіданні сесії міської ради депутати затвердили комплексну програму «Здоров’я громади» на 2022-2024 роки. Вона спрямована на удосконалення роботи та фінансування галузі охорони здоров’я Тернопільської міської територіальної громади. Тож ми визначаємо потребу і найнеобхідніше купуємо за кошт місцевого бюджету. Також прийнято сесійне рішення про виділення коштів на ремонт фасаду нашого закладу.  Ми були щасливі, але, на жаль, війна внесла свої корективи, відбувся перерозподіл коштів. Та ми сподіваємося, що рано чи пізно все задумане вдасться втілити.

«У закладі є можливість проходження безкоштовної check-up діагностики для жителів Тернопільської ОТГ віком 55-70 років»

– Чи вдалося запровадити нововведення в діяльності чи можливо відбулося перепрофілювання?

– Родзинкою закладу є Регіональний відділ психофізіологічної експертизи. Ми єдині в області надаємо такі послуги.  Робота відділу полягає в  психофізіологічному відборі працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки та здійснюємо співпрацю щодо проведення ПФЕ з Центром психофізіологічної експертизи при ДП «Головний навчально-методичний центр Держпраці». Наша діяльність спрямована на підвищення рівня безпеки праці та ефективності виконання робіт, зменшення кількості аварій та катастроф, збереження здоров’я і забезпечення високого рівня працездатності шляхом урахування психофізіологічних можливостей та проведення психофізіологічного відбору і видачі висновку психофізіологічної експертизи про придатність працівників для виконання робіт підвищеної небезпеки. Також у закладі функціонує відділення превентивної медицини. Це сучасний мультидисциплінарний підрозділ, що спеціалізується на профілактиці та ранній діагностиці захворювань. Усі лікарі відділення є дійсними членами українських та міжнародних фахових медичних асоціацій і пройшли спеціалізацію по профпатології. У закладі є можливість проходження безкоштовної check-up діагностики для жителів Тернопільської ОТГ віком 55-70 років. Також ми проводимо акції до дня боротьби з різними видами хвороб і пропонуємо пацієнтам пройти безкоштовні обстеження. Нам доводиться робити такі промоакції, тому що медичних закладів багато, зокрема і приватних, з якими нам важко конкурувати, тож ми маємо якось про себе заявляти. 

Регіональний відділ психофізіологічної експертизи
«Родзинкою закладу є Регіональний відділ психофізіологічної експертизи». Фото з особистого архіву Петра Левицького

– Розкажіть, будь ласка, детальніше про цю діагностику?

– Це регулярний, глибокий і комплексний медичний огляд, з урахуванням віку, статі, генетичних особливостей. Програми check-up можуть дещо відрізнятися. Для кожної вікової та статевої групи розроблений спеціальний алгоритм обстеження. Однак check-up обов’язково містить: спеціалізовану консультацію фахівців різних профілів (кардіолог, невропатолог, офтальмолог, ЛОР, хірург, дерматолог, уролог, акушер-гінеколог, ендокринолог); проведення лабораторних досліджень; інструментальне та апаратне обстеження роботи життєво важливих органів і систем – серце, нирки, печінка, щитовидна залоза, підшлункова залоза тощо. У більшості випадків check-up діагностика займає 2 дні, але коли пацієнту потрібне розширене обстеження, звичайно, це більш тривалий процес. Зараз у нас черга на декілька місяців вперед. 

Діагностичне відділення закладу
«Діагностичне відділення закладу оснащене найсучаснішим обладнанням, серед якого — один із найпотужніших у Західній Україні 32-зрізовий комп’ютерний томограф». Фото з особистого архіву Петра Левицького

«Загальнолюдська підтримка від нас була, є і буде»

– Медична реформа триває: що зараз чекає на галузь?

– Попри війну в Україні продовжується розпочата ще 2017 року медична реформа, зокрема, настала черга її інфраструктурного етапу. 19 липня набув чинності закон №2347-IX, який передбачає об’єднання мережі закладів охорони здоров’я в кожній області в госпітальний округ, який своєю чергою буде поділений на кластери. Відповідно до видів медичної допомоги, що надаватимуться, оптимальних клінічних маршрутів пацієнтів і навантаження на медичних працівників, лікарні будуть загальними, кластерними або надкластерними. Зараз, поділ іде на міські, районні й обласні, які часто дублюють функції одна одної. Згідно з нововведеннями, кожен заклад охорони здоров’я матиме визначений функціонал. Базові послуги  надаватимуть у загальних лікарнях, якомога ближче до пацієнта, а високоспеціалізовані чи вузькопрофільні – у кластерних і надкластерних. Такий підхід, серед іншого, передбачає забезпечення медзакладів тим обладнанням, яке відповідає їхньому рівню надання послуг, щоб ефективніше використовувати ресурси. 

Петро Левицький керівник КП "Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр"
«Я завжди підтримую різні починання та добрі ініціативи». Фото з архіву Петра Левицького

– Наскільки мені відомо Ви у 2014 році перебували на сході України як волонтер?

–  У 2004 році я був учасником Помаранчевої революції, у 2013-2014 році учасником Революції гідності. У серпні 2014 року перебував добровольцем у зоні проведення АТО на території Донецької та Луганської областей, де у складі виїзної бригади обслуговував цивільне населення та військовослужбовців. Було небезпечно, було страшно, але завжди йшов за покликом серця.

– Чи займається Ваше підприємство волонтерською діяльністю?

– Я завжди підтримую різні починання та добрі ініціативи. Мій друг воював з 2014 року, зараз, у зв’язку із станом здоров’я він продовжує свою діяльність, як інструктор, який навчає користуватися військовослужбовців новітніми видами зброї. Окрім цього, він відкрив швейний цех, де виготовляють різноманітну військову амуніцію. Він приносив нам зразки того, що виготовляють. Тож ми усім колективом вирішили закупити розхідні матеріали для пошиття. Також ми перераховуємо кошти на допомогу ЗСУ. Працівники займалися волонтерською діяльністю, зокрема і мій син: возили гуманітарну допомогу на Харківщину. Ми надавали прихисток внутрішньо переміщеним особам у себе вдома. Загальнолюдська підтримка від нас була, є і буде.

Довідково

Комунальне підприємство «Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр» Тернопільської міської ради створено відповідно до концепції реформування галузі та впровадження нової моделі фінансування системи охорони здоров’я на базі державного закладу «Відділкова клінічна лікарня ст. Тернопіль ДТГО «ЛЗ».

У своїй практиці спеціалісти центру успішно використовують як новітні, так і перевірені часом методи сучасної медицини, та пропонують пацієнтам широкий спектр послуг та процедур. Діагностичне відділення закладу оснащене найсучаснішим обладнанням, серед якого — один із найпотужніших у Західній Україні 32-зрізовий комп’ютерний томограф. До послуг пацієнтів — високоточне УЗД-обладнання, кабінети ендоскопії, флюорографії та функціональної діагностики

Матеріал опубліковано в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію IWPR або донора. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Читайте також Ольга Жеруха: «Аптека – це критична інфраструктура і має працювати за будь-яких умов»

Про роботу в умовах війни стоматологічної поліклініки читайте у “Чи переживе Хмельницька обласна стоматологічна поліклініка фінансовий шторм?

Попередній Чи переживе Хмельницька обласна стоматологічна поліклініка фінансовий шторм?

Залиште свій коментар