Росіяни підтримують війну в Україні і впевнені, що вони не на “поганій стороні”

росіяни і далі підримують війну проти України. Однак, як свідчать соціологічні опитування, деякі прихильники кажуть, що вони неоднозначні, стривожені, шоковані або й налякані триваючою військовою кампанією. Що насправді приховує така зміна настроїв, вже спробували проаналізувати у The Washington Post. Robyn Dixon у своєму матеріалі «Russians back war in Ukraine, but report finds notable opposition» аналізує звіт Фонду Карнегі за міжнародний мир. Ми для вас зробили переклад і переказ найважливіших тез. 

На рекламному щиті в санкт-петербурзі 5 вересня зображений солдат, який отримав нагороду за дії в Україні і напис “Слава героям росії”. (Dmitri Lovetsky/AP)

Підтримка війни в росії захмарна, однак падає

Згідно з аналізом Фонду Карнегі за міжнародний мир, підтримка громадян росії війни проти України, хоч і захмарна, але менш стійка, ніж зазвичай показувала статистика. І в останні місяці впала. Деякі прихильники кажуть, що вони неоднозначні, стривожені, шоковані або й налякані триваючою військовою кампанією.

Аналіз показав, що близько 20% респондентів заявили, що не підтримують війну в порівнянні з 14% у березні. Близько 75% заявили, що підтримують війну в порівнянні з 81% у березні.

Проте, по мірі того, як інтерес росіян до війни слабшає, багато хто розглядає конфлікт просто як шторм, який потрібно пережити, перш ніж життя повернеться в нормальне русло. Про це говориться в доповіді Карнегі.

І більшість росіян вважають, що їхня країна не може бути на “поганій стороні”, в той час як дуже мало хто вірить, що країна може зазнати поразки, згідно зі статтею політологів Андрія Колеснікова з Фонду Карнегі і Дениса Волкова, директора незалежного соціологічного агентства “Левада-центр”.

Діти в Іжевську, росія, 18 серпня грають перед Театром опери та балету імені Чайковського. Буква “Z” на будівлі вказує на підтримку російських військ в Україні. (Alexey Malgavko/Reuters)

Документ був створений ґрунтуючись на опитуванні, проведеному центром з лютого по серпень, і на роботі фокус-груп з березня по травень.

Думка, про те, що путін користується підтримкою росіян, “просто невірна”

Колесніков і Волков заявили, що думка, часто поширена на Заході, про те, що президент росії володимир путін користується повною підтримкою російського суспільства, “просто невірна”. Вони стверджують, що справжня картина складніша.

Замість того, щоб консолідувати російське суспільство, конфлікт посилив існуючі розбіжності з цілого ряду питань, включаючи підтримку режиму“, – написали вони.

Після вторгнення 24 лютого “старі друзі посварилися; батьки і діти більше не розмовляють; давно одружені пари більше не довіряють один одному; а вчителі та учні засуджують один одного“.

Думки стають поляризованими. З часом поляризовані думки стають радикалізованими. Все це вказує на зростаючий конфлікт в російському суспільстві“, – пишуть Колесніков і Волков, вказуючи на різкі відмінності між 47%, які виразно підтримали війну в червні, описану в росії як “спеціальна військова операція”, і 28%, які в основному підтримували її.

Занепокоєння з приводу війни в росії

Масове придушення путіним протестів і незалежних ЗМІ досягло успіху в припиненні громадської критики війни, яка була криміналізована.

Але занепокоєння з приводу війни, навіть серед тих, хто заявляє про свою підтримку, підкреслює потенційні довгострокові політичні ризики політики, що проводиться президентом і невеликою групою прихильників жорсткої лінії, яка, мабуть, спирається на мілітаризацію суспільства, ідеологічну обробку школярів, придушення інформації про війну і ув’язнення тих, які не згодні.

Навіть серед тих, хто заявив, що підтримує війну, багато хто був налаштований двояко. За словами Колеснікова і Волкова, 28% тих, хто в основному підтримував війну, з більшою ймовірністю висловлювали тривогу, страх або жах з цього приводу.

Є багато людей, які не можуть впоратися з цим почуттям страху або шоку, – сказав Колесніков в інтерв’ю. Але вони вважають за краще бути в мейнстримі. Існує психологічний блок проти звинувачень у тому, що росіяни погані. Вони хочуть бути на боці добра і в цьому сенсі вони вважають за краще використовувати офіційні джерела інформації, вони вважають за краще не використовувати альтернативні джерела інформації, й вони вважають за краще вірити словам путіна і будь-яких офіційних осіб“.

Деякі прихильники війни були відсторонені, вважаючи за краще “залишатися нейтральними” або заявляючи, що уряду видніше.

Але двояке ставлення росіян до війни може стати “резервуаром майбутнього невдоволення” для путіна і його режиму, особливо якщо економічна ситуація для простих росіян погіршиться. Про це сказав Колесніков в інтерв’ю.

Полювання на “націонал-зрадників” і показові судові процеси

Напередодні президентських виборів 2024 року, коли багато хто очікує, що путін збереже свій пост, Колесніков і Волков пророкують все більш авторитарний зсув, що потенційно включає полювання на “націонал-зрадників” і показові судові процеси, які будуть сіяти страх і стримувати інакомислення.

Майже напевно на інакомислячих буде здійснено ще більший тиск за допомогою цілого ряду авторитарних інструментів і репресивних законів“, – писали вони.

Згідно з аналізом, 47% переконаних прихильників війни, як правило, були догматичні і пишалися військовими діями росії і, мабуть, переймали деякі з найбільш поширених методів кремлівської пропаганди. “Це не означає, що ми беремо щось (що не належить нам)” – такий був типовий коментар фокус-групи. “Ми звільняємо (Україну) від нацистів і фашистів“.

Цими респондентами часто були чоловіки у віці від 45 до 50 років. “Війна – це локомотив історії“, – сказав один з них.

За словами Колеснікова і Волкова, багато з респондентів, залежні від новин державного телебачення, заявили, що, на їхню думку, росія “ніколи ні до кого не вторгалася” і “тільки захищала наші кордони”.

Ніхто в усьому світі нас не слухає. Вони всі думають, що ми вороги, що ми погані хлопці. Як ми можемо розвінчати всі ці фальшивки? Ми чинимо правильно з чистою совістю“, – сказав один з прихильників війни, згідно з аналізом.

росіяни хочуть мирних переговорів?

Але Колесніков сказав, що майже половина росіян, які підтримують війну, також хочуть мирних переговорів.

Вони не хочуть більше яструбових позицій, – сказав він. Вони не хочуть продовження наступу. Вони кажуть : “Почнімо мирні переговори. Цього достатньо. Ми перемогли, але цього достатньо. Це занадто довго“.

російські солдати в липні марширують біля меморіалу часів Другої світової війни у волгограді, росія, на знак підтримки війни в Україні. (Alexandr Kulikov/AP)

Російське державне телебачення протягом багатьох років зображувало українців агресорами, які переслідують російськомовних на сході України, де москва спровокувала сепаратистське повстання в 2014 році і створила прокремлівських довірених осіб незабаром після вторгнення в Крим і анексії, що порушила міжнародне право.

Звинувачення заходу у війні і труднощах в росії

Більшість росіян звинувачують Захід у війні і в труднощах в росії, викликаних санкціями. Водночас будь-яка інформація, що суперечить офіційній державній версії, “багатьма відкидається як брехня, прояви русофобії або ворожа пропаганда“, – йдеться в документі.

прес-секретар кремля дмитро пєсков заявив у вівторок, що війна об’єднала російське суспільство, а не поляризувала його, заявивши, що підтримка путіна набирає обертів.

Він сказав, що “безпрецедентні події і тектонічні зрушення” призвели “до абсолютної консолідації нашого суспільства навколо президента путіна. Це неможливо оскаржити. У цьому немає ніяких сумнівів“.

пєсков сказав, що меншість виступала проти війни, а ті, хто порушував закон (наприклад, публічно критикуючи закон, протестуючи або роблячи коментарі в соціальних мережах), були “притягнуті до відповідальності відповідно до закону. Йдуть абсолютно нормальні процеси“.

Лише від 9 до 10% росіян були готові протестувати

Ті 20%, які виступають проти війни, швидше за все, є молодими жителями москви або інших великих міст, які отримують новини з Інтернету, а не по державному телебаченню. Але тільки від 9 до 10% росіян були готові протестувати, враховуючи ризик бути заарештованими, втратити роботу або потрапити до в’язниці. Деякі вважали протести безглуздими, віривши, що вони нічого не зможуть змінити.

Я пішов на мітинг і що сталося? Це щось змінило? Так, це змінило: мене звільнили!” –  сказав один з них.

За даними правозахисної групи OVD-Info, з моменту вторгнення за протести або вираження інакомислення було заарештовано майже 16 500 осіб.

Для багатьох війна – спочатку несподіваний шок – стала рутиною і відійшла на другий план.

Все менше росіян звертають на це увагу. Занепокоєння з приводу конфлікту слабшає“, – написали Колесніков і Волков. Тривалі військові дії починають розглядатися як щось на зразок другої пандемії: шторм, який потрібно просто пережити, після чого все повернеться так, як мало б бути“.

У березні близько 45% людей “безумовно схвалили” дії путіна на посаді президента, що вдвічі більше, ніж у січні. Близько 38% “в основному схвалили”, із застереженнями, наприклад, з приводу низького рівня пенсійних виплат.

Прямо зараз ми повинні (схвалити). Ви не можете протистояти їм, коли йде війна!” – сказав один з них, згідно з аналізом.

Підготували: Альона Береза та Валентина Повзун

Читайте також “Невдачі росії в Україні: погрози путіна свідчать, що він перебуває під тиском

Радимо до цієї теми прочитати “Із посиленням атак в Криму кремль стикається зі зростаючим внутрішнім тиском

Попередній Українські війська відбили ключові села в ході контрнаступу

Залиште свій коментар