Із посиленням атак в Криму кремль стикається зі зростаючим внутрішнім тиском

Атаки в Криму наростали весь минулий тиждень. Не припинились вони і цього тижня. Напередодні святкування Дня Незалежності українці виставили на Хрещатику погорілу ворожу техніку. Чи допомагає це Україні вирішити питання із демілітаризацією Запорізької атомної електростанції? І чому окупація Криму настільки важлива для путіна? Про це у матеріалі «As Attacks Mount in Crimea, Kremlin Faces Rising Domestic Pressures». Його для The New York Times написали  Anton TROIANOVSKI, Marc SANTORA та Dan BILEFSKY. Ми для вас переклали і переказали.

Критика та дебати про війну

Минуло майже шість місяців з початку війни в Україні. кремль, як і раніше, називає своє вторгнення “спеціальною військовою операцією”, намагаючись зберегти відчуття нормального життя в країні.

Але українські атаки у Криму, Чорноморському півострові, який президент володимир путін незаконно анексував в 2014 році, порушують цей наратив.

І в міру того, як українські атаки посилюються на стратегічно і символічно важливій території, отримані збитки починають чинити внутрішньополітичний тиск на кремль. Водночас критика та дебати про війну все частіше зустрічаються в соціальних мережах і підкреслюють, що навіть там, де російський уряд вважав своєю територією, тепер небезпечно.

18-річний Даніель Бабій зі 112-ї бригади територіальної оборони України розмовляє зі своєю дівчиною в суботу перед відправкою на передову
Lynsey Addario for The New York Times

Люди починають відчувати, що війна наближається до них

У суботу безпілотник врізався в штаб-квартиру Чорноморського флоту росії в Криму, піднявши стовп диму над Севастополем. Окремо, за словами російського губернатора регіону, в західному Криму російські війська відкрили зенітний вогонь по непізнаних цілях.

Місцеві російські офіційні особи поклали провину за атаку безпілотника на Україну й закликали жителів і любителів пляжного відпочинку не панікувати. А також наполягали при цьому, що постраждалих немає і що російська протиповітряна оборона функціонує належним чином. Але у міру того, як зображення зенітного вогню, що пронизує блакитне кримське небо, рикошетом розліталося в соціальних мережах, внутрішня реальність війни ставала все більш очевидною для росіян, багато з яких згуртувалися навколо лінії кремля. Саме їм втовкмачували через державні ЗМІ, що “спеціальна військова операція” з порятунку України від нацистського домінування йде плавно і за планом.

Українські солдати під Києвом готуються до відправки на лінію фронту
Lynsey Addario for The New York Times

Люди починають відчувати, що війна наближається до них, – сказав у телефонному інтерв’ю Андрій КОРТУНОВ, генеральний директор російської ради з міжнародних справ, дослідницької організації, близької до російського уряду. – Я думаю, що це серйозно“.

У повітрі Криму буквально відчувається, що окупація там тимчасова, а Україна повертається

Україна причетна до кампанії, яка спрямована проти російських військ на Кримському півострові. Атаки в Криму, ймовірно, розпочалися 9 серпня з удару по авіабазі в Саках. В результаті чого було знищено вісім винищувачів.

У повітрі Криму буквально відчувається, що окупація там тимчасова, а Україна повертається“, – заявив у суботу президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ у своєму щовечірньому зверненні до нації.

КОРТУНОВ сказав, що кремль, мабуть, розглядатиме українські атаки не як військову загрозу, а як “дратівливу”, яка демонструє здатність України загрожувати життю росіян глибоко за лінією фронту. Але залишалося неясним — чи відреагує путін на ці напади, навіть незважаючи на те, що прокремлівські коментатори закликали до атаки у відповідь.

Психологічні  атаки по рф та символічний резонанс для путіна

росія продовжує зберігати військову перевагу, а недавні удари в Криму не привели до територіальних завоювань України. Але, тим не менш, ці атаки, схоже, завдали психологічного удару по росії, підірвавши колишнє уявлення про її непереможність на півострові. А це робить сильний вплив на російську психіку.

Крим – це щось більше, ніж просто ключова військова база. Залитий сонцем курорт і плацдарм для російського вторгнення в Україну, Крим має особливий символічний резонанс для путіна, який назвав його російською “святою землею”.

Крим – це місце, де царі і голови політбюро тримали будинки відпочинку. Будучи домом для російського Чорноморського флоту, він також допомагає росії здійснювати контроль над морем, Сюди входить і морська блокада, що завдала шкоди економіці України.

У соціальній мережі Telegram один з найвідоміших російських державних телеведучих (пропагандист – ред.) влодимир соловйов поділився постом, в якому описав атаки в Криму і на російській території поблизу кордону з Україною як “якийсь сюрреалізм”.

Ми воюємо чи що ми робимо?” – питання було поставлене в пості прокремлівського військового блогера. “Необхідно прийняти жорсткі, кардинальні заходи, кожен день ми платимо за напівспроби людськими життями“.

У суботу Україна продемонструвала безліч знищеної російської бронетехніки на київському Майдані, місці повстання 2014 року проти російського впливу.
Jim Huylebroek for The New York Times

Хоча військові наслідки нападів можуть бути мінімальними, з’являється все більше ознак того, що ці атаки викликають занепокоєння у місцевого населення, яке спонукає чиновників надавати заспокійливі запевнення в їх безпеці.

Я розумію, що багато хто стурбований“, – написав у суботу на своїй сторінці в соціальних мережах російський губернатор Севастополя михайло развожаєв. – Але це саме те, чого Український рейх” — посилання на неправдиву характеристику росією України як нацистської держави — “хоче досягти“.

“У вас виникає відчуття, що все навколо вас вибухає і горить, і що ви перебуваєте в пеклі”

В інтерв’ю через додаток для обміну повідомленнями в суботу одна мешканка Севастополя сказала, що ніколи не уявляла, що доживе до подій останніх шести місяців — і війни, і гуркоту зенітного вогню, які, за її словами, вона сама недавно чула. Жінка сказала, що її рішення полягало в тому, щоб спробувати продовжувати жити своїм життям і уникати новин.

Коли ви читаєте новини, у вашій голові виникає хаос, – сказала 34-річна жінка Олена, яка попросила не називати її прізвище в цілях безпеки. – У вас виникає відчуття, що все навколо вас вибухає і горить, і що ви перебуваєте в пеклі“.

Нахабний акт непокори – захоплені російські танки в центрі Києва

Щоб підтримати національний моральний дух або, напевно, ще раз ткнути кремлю палицею в око, Україна в суботу влаштувала нахабний акт непокори: захоплені російські танки в’їхали в центр Києва на бортових вантажівках. Зібрані з полів битв на сході і півдні України, вони були розміщені на елегантній магістралі в центрі столиці, яка веде до Майдану Незалежності. Місця прозахідного повстання в 2014 році.

Дим над складом боєприпасів у Травневому, що у Криму, вівторок
Agence France-Presse — Getty Images

Безлад в Криму виникає через те, що військові зусилля росії, схоже, зайшли в глухий кут на декількох фронтах. Бойові дії в Херсоні на півдні і на сході значною мірою зайшли в глухий кут. російський наступ з метою захоплення Донецької області тимчасово призупинено. Частково зупинено, за словами американських офіційних осіб, тому, що москва перекинула кілька тисяч військовослужбовців на південь, щоб протистояти очікуваному українському наступу там.

кремль змінив командувача Чорноморським флотом після серії невдач

Окреслюючи проблеми, з якими стикається москва, російські державні ЗМІ також повідомили в п’ятницю, що кремль змінив командувача Чорноморським флотом після серії невдач. В тому числі через втрати його флагманського судна “москва” в квітні. Україна заявила, що використовувала ракети “Нептун”, щоб потопити “москву”. Цей удар росія відкинула як нещасний випадок на борту. Це був найбільший військовий корабель, втрачений в бою за останні десятиліття.

Незначний рух в напрямку направлення міжнародних інспекторів на ЗАЕС

У міру того, як Україна розпалювала нестабільність в контрольованому росією Криму, нарешті, з’явився деякий рух для направлення міжнародних інспекторів на Запорізьку атомну електростанцію. Це найбільша в Європі АЕС, яка окупована російськими військами і де зростає тривога, що обстріли в цьому районі можуть призвести до руйнівної аварії.

У розмові пізно ввечері в п’ятницю путін сказав своєму французькому колезі Еммануелю МАКРОНУ, що росія “переглянула” свою вимогу про те, щоб інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії спочатку проїхали через російську територію, щоб дістатися до Запорізької АЕС, згідно із заявою французького головування.

МАГАТЕ – агентство Організації Об’єднаних Націй з нагляду і моніторингу за ядерною діяльністю – зіткнулося з низкою перешкод у своїх перемовинах з росією і Україною, щоб потрапити на Запорізьку АЕС, починаючи, з червня.

Аварійно-рятувальні команди в костюмах радіаційного захисту під час навчань з ліквідації наслідків стихійного лиха на початку цього тижня в Запоріжжі
David Guttenfelder for The New York Times

Україна заперечувала проти ідеї, що інспектори будуть в’їжджати через окуповану росією територію. На думку українців, цей варіант підкреслював би російський контроль над станцією, яка забезпечує щонайменше п’яту частину електроенергії України. Організація Об’єднаних Націй побоюється щодо безпеки у зв’язку з тим, що інспектори проїжджатимуть через лінію фронту цієї запеклої війни з великою кількістю обстрілів.

Берлін звинуватив “газпром” в тому, що він грає в політику від імені москви

Війна також продовжувала відбуватися за межами України. Постійні побоювання, що кремль використовує величезні енергетичні ресурси росії в якості зброї для покарання Заходу.

російський енергетичний гігант “газпром” заявив, що закриє відводи свого газопроводу “Північний потік” до Німеччини з 31 серпня по 2 вересня для заміни турбіни за допомогою її виробника Siemens. “газпром” заявив, що західні санкції сповільнили ремонтні роботи, скоротивши потоки газу до 60 відсотків. Але Берлін звинуватив “газпром” в тому, що він грає в політику від імені москви.

Виправдання російської сторони – це просто привід, – заявив журналістам у Берліні в червні міністр економіки Німеччини Роберт ХАБЕК. – Очевидно, що це стратегія, спрямована на те, щоб вибити з колії і підняти ціни“.

Авторка: Альона Береза

Переклад: Валентина Повзун

Читайте також “Україна тисне на ООН через “ядерний шантаж” на окупованій рф ЗАЕС” Більше про атаки в Криму читайте у “До другого вибуху в Криму причетний український спецназ – The Washington Post

Попередній Інформаційні права: що саме моніторить регіональне представництво Офісу Омбудсмана

Залиште свій коментар