Майже чотири тисячі квадратних метрів української території звільнено від загарбників. Що говорять у світі про український контрнаступ та враження від успіхів наших військових, написали у The Washington Post. Steve Hendrix, Siobhán O’Grady і Mary Ilyushina у матеріалі «Ukrainian forces retake key villages as counteroffensive advances» розповідають про успіхи українських захисників на північному сході України на минулому тижні та підтримку США. Ми для вас переклали і переказали найважливіше.

9 вересня (Heidi Levine for The Washington Post)
Сотні квадратних миль на Харківщині та успіхи на Херсонщині
Офіційні особи оголосили на цьому тижні, що українські війська відвоювали значну територію на північному сході країни. Це може стати одним з їхніх найбільш значних успіхів у вибитті окупантів після вторгнення з початку війни.
У четвер, через майже сім місяців після початку війни, українські офіційні особи заявили, що війська відновили контроль над сотнями квадратних миль землі в Харківській області, що межує з росією на північному сході, а також домоглися успіхів у Херсонській області на півдні. До п’ятниці президент України Володимир Зеленський заявив, що понад 30 населених пунктів у Харківській області були звільнені.
Звільнення Балаклії
Після оголошення про напад на окуповане росією місто Балаклія на початку цього тижня в соціальних мережах поширилося відео, на якому українські солдати піднімають синьо-жовтий прапор, а емоційні мирні жителі вітають їх.
Взяття під контроль Балаклії може надати українцям стратегічну здатність просунутися далі до окупованого міста Ізюм (матеріал вийшов до деокупації міста – ред.), яке російські війська використовують як плацдарм для своїх атак по всьому східному регіону Донбасу.
Визнання українських досягнень окупаційною владою
У п’ятницю російське державне телебачення зробило рідкісне визнання українських досягнень, коли віталій ганчев, глава російської адміністрації в окупованих районах Харкова, описав їх як такі, що відбуваються “дуже різкими і швидкими” темпами. На кадрах також було видно, що, напевно, російські танки прямують до Харкова в спробі зміцнити цей район.
прокремлівські військові аналітики в п’ятницю також поділилися картою просування України на окупованих територіях, показавши значні успіхи після того, як сили Києва знову підняли свій прапор у Балаклії, критичному пункті в районі Харкова.
Наступ українських військових на півдні
Несподіваний наступ в Харкові відбувається одночасно з українським наступом в районі південного міста Херсон, де українські сили нещодавно зробили агресивну спробу повернути стратегічне портове місто. Більший Херсонський район допомагає сформувати бажаний сухопутний міст президента росії володимира путіна в Крим, півострів, захоплений й анексований росією в 2014 році.
Недавні успіхи вселяють оптимізм в українців, які сподіваються, що операції змусять москву відступити і змусять їх покинути більшість окупованих районів до настання зими. Зеленський неодноразово висловлював свою надію на такі досягнення, а під час візиту до Києва в четвер держсекретар США Ентоні Блінкен пообіцяв українцям незмінну підтримку України.
Ракетні удари по Харкову
Тим не менш, росія досі продовжує контролювати значну територію всередині України і демонструє свою здатність завдавати ударів по всій країні.
Незважаючи на деякі успіхи України в регіоні, російські війська все ж завдали удару по Харкову, другому за величиною місту України, у п’ятницю, підірвавши одну сторону спа-готелю “Місто” ракетним залпом. У результаті удару також постраждали прилегла школа і житлові будівлі. 14 осіб отримали поранення, серед них троє дітей.
Місто, яке з лютого неодноразово піддавалося нападам, зараз розривається між відчуттям нормальності і війною. За клумбами з трояндами все ще ретельно доглядають всередині деяких вулиць недалеко від центру міста. І це зовсім недалеко від того місця, де будівлі були сильно пошкоджені.
Транспортний рух по місту в п’ятницю був слабким, але пересування по ньому було вільним. Багато вітрин магазинів були забиті дошками або завалені мішками з піском. Однак деякі магазини були відкриті й по багатьох головних бульварах курсували автомобілі. Кілька замаскованих танків були розташовані на дорозі, що веде в місто.
Харків’яни знають, що наступ, який просувається на схід, може призвести до нових атак. Юрій Мірошников, наприклад, прийшов подивитися, що залишилося від будівлі, в якій він пропрацював 20 років, перш ніж вона закрилася на початку вторгнення.
“Не підходьте ближче“, – крикнув чоловік із відчиненого вікна на верхньому поверсі, де він вже приступив до безнадійної задачі збивання осколків.
“Це стає все масштабніше, – сказав Мірошников про бої навколо міста. – Моя квартира знаходиться на 14-му поверсі, я бачу це з усіх боків“.
Тим не менш, він захоплений тим, що чує про український прогрес у регіоні.
“Я думаю, ми повинні боротися до самого Бєлгорода“, – сказав він, пославшись на російське місто в 50 милях на північ.
Підтримка України офіційними особами США
На брифінгу в Празі в п’ятницю міністр оборони США Ллойд Остін назвав недавні успіхи в Херсоні та Харкові “дуже, дуже обнадійливими“.
Блінкен відвідав Київ у четвер на знак підтримки України, оскільки Білий дім оголосив про додаткові військові поставки Києву на суму 675 мільйонів доларів.

Зброя в цьому пакеті включає високошвидкісні протирадіаційні ракети, протитанкові міни з дистанційним підривом, 105-мм гаубичні гармати і снаряди для реактивних артилерійських систем. Сполучені Штати також надають близько 2 мільярдів доларів допомоги в галузі безпеки Україні та 18 її сусідам.
Візит Блінкена був в основному зосереджений на нещодавніх контрнаступальних операціях України, які він охарактеризував як “такі, що проводяться і доводять свою ефективність“.
Відкладення референдуму на Херсонщині через успіхи українських захисників
Контрнаступ України також змусив російських чиновників відкласти проведення референдуму в Херсонській області, який передував анексії окупованої території з видимістю процедурної легітимності. Офіційні особи сподівалися провести “голосування” у вересні.
Але на цьому тижні глава правлячої партії росії “єдина росія” заявив, що було б “правильно провести референдум про об’єднання” з росією 4 листопада. Регіональний глава криму сергій аксьонов припустив в Telegram, що росія повинна просто забрати українську територію без будь-якого голосування взагалі, оскільки таке голосування за анексію “всеодно не буде визнано Заходом”.
“Ми продовжуємо говорити, що це в основному питання, яке пов’язане з волею тих людей, які живуть на цих територіях“, – заявив у п’ятницю прес-секретар кремля дмитро пєсков.
Підготували: Альона Береза та Валентина Повзун
Читайте також “До другого вибуху в Криму причетний український спецназ – The Washington Post”
Радимо до цієї теми прочитати “Битва за Херсон: Україна прагне витіснити російські війська з південного міста”