путін, обвинувачений у воєнних злочинах, має обмежити поїздки, щоб уникнути арешту

Francesca Ebel, Robyn Dixon і Lauren Tierney у своєму матеріалі «Putin, charged with war crimes, must limit travel to avoid arrest» для The Washington Post розібрали практично на молекули реакцію країн світу на рішення Міжнародного кримінального суду щодо видачі ордеру на арешт путіна. Частина країн негативно відреагувала на таке рішення, частина – заявила про готовність його виконати. Однак є і ті країни, які своїми рішеннями здивували, адже вони належать до країн радянського простору. Також автори роздумують про майбутні поїздки російського президента та дійшли висновків, що навряд путін невдовзі вирішить поїхати на зустрічі в тих країнах, які наразі не підтримують дії рф.

Звинувачення путіну та поїздки під питанням

Звинувачення у воєнних злочинах проти володимира путіна, висунуті Міжнародним кримінальним судом, означають, що російський лідер, теоретично, не може подорожувати двома третинами Земної кулі, не ризикуючи бути затриманим у 123 країнах, які є учасниками договору Організації Об’єднаних Націй, який лежить в основі діяльності суду, а тому ці країни зобов’язані його затримати.

На практиці ситуація складніша – деякі держави-члени МКС засудили ордер на арешт, а інші створили прецедент порушення постанов суду.

Ордер на арешт Міжнародного кримінального суду, який звинувачує путіна разом з його уповноваженою з прав дитини в незаконній депортації українських дітей до росії, вже зараз може вплинути на плани поїздок кремля.

Прессекретар кремля дмитро пєсков заявив журналістам у п’ятницю, що “поки не прийнято рішення” про те, чи відправиться путін в серпні в Дурбан, Південну Африку, на запланований саміт з Сірілом Рамафосою, президентом країни, а також лідерами Бразилії, Індії та Китаю.

Йоганнесбург, який історично підтримував тісні стосунки з москвою, як повідомляється, звертається за юридичною консультацією з цього питання. Представник Рамафоси Вінсент Магвенья заявив журналістам: “Ми, як уряд, усвідомлюємо наші юридичні зобов’язання. Однак у період до саміту ми будемо продовжувати взаємодіяти з різними відповідними зацікавленими стейкхолдерами“.

Непроста історія Південної Африки

Південна Африка, однак, вже має непросту історію з МКС і була засуджена міжнародним судом, а також судом Південної Африки за те, що не заарештувала суданського лідера Омара Хасана аль-Башира в 2015 році, хоча йому були пред’явлені звинувачення в геноциді. Уряд Південної Африки дозволив аль-Баширу покинути країну, де він відвідував конференцію Африканського союзу, на приватному літаку, всупереч судовим постановам.

В останні роки Південна Африка також неодноразово заявляла про свій намір вийти зі складу МКС.

Президент росії володимир путін на концерті і мітингу на стадіоні “лужники” в москві 22 лютого (Для The Washington Post)

путін вже ізольований на міжнародній арені через свою війну в Україні, і він не відвідував ті країни, які кремль вважає “недружніми“, з початку вторгнення в лютому 2022 року. Вкрай малоймовірно, що він відвідає будь-яку зі 123 держав-членів МКС в найближчому майбутньому.

пєсков назвав ордер “обурливим і неприйнятним“, але також “недійсним” з точки зору москви, оскільки росія не є учасником Міжнародного кримінального суду.

Підтримка рішення суду

Але інші країни привітали рішення суду.

На цьому тижні міністр юстиції Німеччини Марко Бушман заявив, що його країна заарештує путіна.

Німеччина буде зобов’язана заарештувати президента путіна, якщо він в’їде на територію Німеччини і передати його Міжнародному кримінальному суду“, – заявив Бушман в інтерв’ю національній газеті Die Zeit.

Міністерство закордонних справ Франції написало в Твіттері:

Ніхто, відповідальний за злочини, скоєні росією в Україні, незалежно від їх статусу, не повинен уникати правосуддя“.

А міністр закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі написав у Твіттері минулого тижня, що “ті, хто несе відповідальність за жахливі воєнні злочини в Україні, повинні бути притягнуті до відповідальності. Він сказав, що Британія “вітала” крок, зроблений МКС“.

На додаток до саміту в Дурбані, зазвичай можна було б очікувати, що путін візьме участь у саміті лідерів G20, запланованому на вересень у Нью-Делі. Індія не є державою-членом ICC, тому поїздка може відбутись, але путін не був присутній на торішній зустрічі G20 на Балі на тлі припущень, що деякі лідери можуть вийти, а не сидіти з ним поряд.

Саміт Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва

путін часто відвідував щорічний саміт Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, але цього року зустріч відбудеться в листопаді в Сан-Франциско. Хоча Сполучені Штати не є державою-членом МКС, путін перебуває під американськими санкціями, і президент Байден висловився на користь ордера на арешт, заявивши, що “це виправдано“.

Очікується, що путін відвідає Китай пізніше цього року після того, як президент країни Сі Цзіньпін запросив його до Пекіна під час триденного державного візиту до москви. Китай не є учасником МКС.

путін також може спокійно відвідати деякі колишні радянські країни, включаючи Білорусію, Казахстан і Узбекистан. І він може відправитися в Іран, який став ключовим союзником, поставляючи російській армії безпілотники Shahed.

МКС не має власної поліції й повинен покладатися на окремі країни, щоб забезпечити виконання своїх ордерів на арешт.

Колишній президент росії дмитро медведєв, який зараз є заступником голови ради безпеки росії, заявив, що арешт путіна був би “оголошенням війни“. медведєв пригрозив розбомбити будь-яку країну, яка це зробить.

Стабільна «позиція» Угорщини та осуд Сербії ордера

Угорщина, яка є членом МКС, заявила, що не буде заарештовувати путіна. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан підтримував добрі стосунки з путіним і закликав Україну до переговорів про припинення війни.

Сербія, член МКС і близький союзник росії, також засудила цей ордер.

Інші країни, що ігнорували зобов’язання перед МКС, та несподівані реакції

Південна Африка – не єдина країна, яка в минулому ігнорувала свої зобов’язання перед МКС. Щонайменше 9 країн-членів, включаючи Йорданію, Нігерію, Кенію й Уганду, дозволили аль-Баширу пересуватися по своїй території без затримання, попри два ордери на арешт.

Також було кілька несподіваних реакцій на ордер на арешт путіна. Конституційний суд Вірменії в п’ятницю виніс постанову, в якій зазначено, що країна повинна діяти відповідно до ордеру на арешт. Вірменія, традиційно близький союзник росії і член Організації Договору про колективну безпеку – Альянсу колишніх радянських держав – підписала договір про МКС, відомий як Римський статут, в 1998 році, але так і не ратифікувала його через попереднє рішення Конституційного Суду.

Міністр юстиції Австрії Альма Цадич виступила із заявою, в якій висловила прихильність МКС.

Австрія продовжить робити все можливе, щоб відновити справедливість щодо народу України, – йдеться в заяві Цадич. – Це також включає нашу постійну підтримку Міжнародного кримінального суду у цій справі“.

А міністр закордонних справ Бразилії Мауро Вієйра заявив національним медіа на цьому тижні, що у Бразилії немає офіційної позиції по ордеру, але визнав, що Бразилія зобов’язана поважати рішення МКС.

Результати виконання рішень МКС

З 52 осіб, яким МКС пред’явив звинувачення, 16 ордерів на арешт були виконані або шляхом арешту, або, в деяких випадках, добровільної здачі окремих осіб. Ще 15 обвинувачених, включаючи путіна, залишаються на волі.

Переважна більшість країн, які проводили арешти в минулому, були африканськими державами й членами МКС. Франція та Бельгія також заарештували кількох людей.

Але, за словами представника МКС, були також випадки, коли країни, які не підписали угоду, надавали суду допомогу, в тому числі шляхом проведення арештів і екстрадицій. За словами прессекретаря, не вся інформація про ці випадки була оприлюднена.

МКС сам по собі є суперечливим органом, а за останні роки кілька країн вийшли з нього, включаючи Бурунді та Філіппіни. Часто вилучення відбувалися у зв’язку з судовими переслідуваннями або дедалі більшим міжнародним тиском. росія, до прикладу, вийшла з МКС у 2016 році.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Посередництво у встановленні миру в Україні пішло б на користь Сі Цзіньпіну і Китаю?

росія сигналізує, що забере більше українських дітей, злочин триває

Друзі росії – це різношерста і невелика команда
Попередній Посередництво у встановленні миру в Україні пішло б на користь Сі Цзіньпіну і Китаю?

Залиште свій коментар