росія сигналізує, що забере більше українських дітей, злочин триває

В матеріалі «Russia Signals It Will Take More Ukrainian Children, a Crime in Progress» для The New York Times автори Marc Santora and Emma Bubola розповідають про нещодавнє рішення суду в Гаазі про видачі ордерів на арешт путіна та марії львової-бєлової, уповноваженої кремля з прав дитини, яка є публічною особою в програмі депортації українських дітей. Також автори розповідають про підходи російських військових, які вони застосовують після окупації українських міст, в тому числі на Херсонщині та Запоріжчині.

Портрет президента росії володимира путіна в розбитій рамі в кінці минулого року біля поліцейської в’язниці в Херсоні, який російські війська використовували для утримання і тортур українських в’язнів. Lynsey Addario for The New York Times

Викрадення та депортація дітей

Викрадення і депортація росією українських дітей після її вторгнення в країну були настільки добре задокументованими та жахливими, що, коли минулої осені російські війська готувалися до виведення з південного міста Херсон, лікарі тамтешньої лікарні поспішно ховали немовлят і фальсифікували записи про них.

Коли прибули російські солдати, персонал Херсонської обласної лікарні повідомив, що немовлята були в занадто важкому стані, щоб пересуватися, згадувала Ольга Пілярська, завідувачка відділення анестезіології новонароджених, в інтерв’ю.

Вони поставили апарати штучної вентиляції легенів поруч з усіма дітьми“, – сказала вона.

Ці зусилля врятували 14 немовлят від захоплення в ході кампанії, яка систематично перевозила тисячі українських дітей в росію для влаштування в прийомні сім’ї та підготовки до отримання російського громадянства. Коли в позаминулу п’ятницю Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента росії володимира путіна у зв’язку з насильницькою депортацією дітей, це стало потужним визнанням дій, які не тільки здійснювалися на очах у громадськості, а й тривають до сьогодні.

Ордер на арешт

Ордер на арешт додає ім’я путіна до сумнозвісного списку деспотів і диктаторів, що звинувачені у найгірших злочинах проти людства. Але цей випадок незвичний тим, що звинувачення були оголошені не через роки після початку зловживань, а фактично в режимі реального часу. Судді в Гаазі послалися на необхідність термінових дій, оскільки депортації “ймовірно тривають”.

Працівники лікарні доглядають за дітьми-сиротами в пологовому відділенні Херсонської лікарні в листопаді. Bernat Armangue/Associated Press

Хоча суд і раніше швидко видавав ордери на арешт – проти полковника Муаммара Каддафі з Лівії – розслідування воєнних злочинів часто займає роки, а це означає, що звинувачення оголошуються лише через тривалий час після скоєння злодіянь. Президенту Судану Омару Хасану аль-Баширу у 2009 році були пред’явлені звинувачення у воєнних злочинах, які розпочалися у 2003 році.

Але російська влада, аж ніяк не приховуючи депортації, виставили дітей на загальний огляд у фотосесіях на красній площі й на пишних концертах, присвячених війні. Вони також дали зрозуміти, що незабаром будуть нові депортації.

“Накази про евакуацію”

По всій південній Україні місцеві російські довірені особи видають нові “накази про евакуацію” перед очікуваним українським військовим наступом цієї весни. Такі накази часто були прелюдією до проведення масштабних депортацій. А близько місяця тому російські війська перекрили всі дороги, що ведуть з окупованих районів до решти території України, що значно ускладнило людям втечу звідти. Тепер єдині відкриті дороги ведуть лише вглиб окупованої території або в росію.

росіяни депортують все більше і більше людей з тимчасово окупованих районів Запоріжжя та Херсона“, – заявив у п’ятницю Український Національний центр опору, урядова установа, яка стежить за подіями в окупованій частині України, відзначивши публічні заяви місцевої російської влади.

Дим і пил піднялися в повітря через кілька секунд після того, як російський снаряд розірвався поруч з дорогою в передмісті Херсона в лютому. Ivor Prickett for The New York Times

Понад рік триває війна, що перетворилася в криваве змагання на витривалість. Українські лідери й лідери союзників борються з невпевненою, хоча і все ще сильною підтримкою продовження постачання Україні військової техніки. Українські офіційні особи заявили, що ордер на арешт підкреслює моральний імператив конфлікту.

Світові лідери двічі подумають, перш ніж потиснути йому руку або сісти з путіним за стіл переговорів, – сказав Андрій Костін, головний прокурор України, про ордер на арешт. – Це ще один чіткий сигнал світу про те, що російський режим злочинний“.

росія, яка, як і США, не є членом міжнародного суду, відхилила ордер як безглуздий. Її лідери дали зрозуміти, що мають намір продовжувати депортувати дітей до росії, що було названо ними актом гуманітарного співчуття.

Ордер на арешт марії львової-бєлової

Суд у Гаазі також видав ордер на арешт марії львової-бєлової, уповноваженої кремля з прав дитини, яка є публічною особою в програмі депортації. Вона з гордістю розповіла про організацію масштабної системи вивезення дітей з України. Отримавши ордер на арешт, вона пообіцяла “продовжувати працювати“.

путін на телевізійній зустрічі з львовою-бєловою минулого місяця схвально відзначив виконану роботу.

Кількість заяв від наших громадян щодо усиновлення дітей з Донецької та Луганської республік, з Херсонської та Запорізької областей також зростає“, – сказав він.

Масштаби депортацій з України за минулий рік – це те, чого Європа не спостерігала вже декілька поколінь.

Минулого місяця путін зустрівся під москвою з уповноваженою з прав дитини в росії марією львовою-бєловою. Mikhail Metzel/Sputnik, via Reuters

Оцінка ООН

За оцінками Організації Об’єднаних Націй, 2,9 мільйона українців переїхали до росії з тих пір, як москва почала своє повномасштабне вторгнення, але неможливо підрахувати, скільки з них могли виїхати добровільно, а скільки були змушені до цього. За даними як росіян, так і українців, це число включає близько 700 тисяч дітей, і вважається, що більшість з них знаходяться зі своїми сім’ями.

Точна кількість дітей, розлучених з батьками або сиріт, невідома. росія визнала передачу 2 000 дітей без опікунів. Українські посадовці кажуть, що вони підтвердили 16 тисяч випадків, хоча деякі з них можуть бути з родичами.

Реальна, повна кількість депортованих може бути набагато вищою“, – зауважив президент України Володимир Зеленський у заяві після оголошення Гааги.

Суд визначив “щонайменше сотні дітей, взятих з дитячих будинків і притулків для людей похилого віку“, – сказав Карім Хан, головний прокурор суду. Він сказав, що ці депортації, здійснені з наміром назавжди вивезти дітей з власної країни, були порушенням Женевської конвенції й прирівнюються до воєнних злочинів.

Суд в Гаазі діяв надзвичайно швидко в цій справі. Він перебував під пильною увагою з моменту вторгнення росії в Україну, коли 43 країни – третина членів суду – майже терміново зажадали від нього втручання. Ключові донори, включаючи Європейський союз, направили гроші та десятки прокурорів, щоб прискорити те, що часто розглядається як нудна бюрократія. А слідчі суду, яким часто перешкоджають вороже налаштовані уряди, отримали повну співпрацю від української влади.

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Peter Dejong/Associated Press

Прирівняння до геноциду

Насильницька передача дітей з однієї національної групи в іншу з наміром знищити цю групу також може бути прирівняна до геноциду. За словами Катерини Рашевської, юриста регіонального центру з прав людини української організації, яка розслідує викрадення дітей, вона сподівається, що це стане наступним кроком.

росія здійснювала депортації під виглядом рятувальних операцій, ініціатив з медичної реабілітації та програм усиновлення. Але факти були виявлені свідченнями очевидців, репортажами New York Times та інших західних видань, українськими медіа, незалежними слідчими, Організацією Об’єднаних Націй і безліччю урядових і правозахисних організацій.

Вони вчинили злочин у всіх на очах і висловили гордість тим, що зробили це“, – написав Стівен Рапп, колишній посол з особливих доручень, який очолював Управління глобального кримінального правосуддя в Держдепартаменті.

кремль неодноразово використовував українських дітей в рамках своєї кампанії з посилення підтримки війни. Наприклад, коли діти з дитячого будинку втекли через російські бомбардування Маріуполя на початку війни, їх зупинили на російському контрольно-пропускному пункті. За словами очевидців, на місце події поспішили знімальні групи проросійських ЗМІ, і камери стежили за дітьми, поки їх відводили вглиб території, контрольованої росією.

Це було тоді представлено як рятувальна операція.

Всі російські канали показали, що українці погані“, – сказав Олександр Ярошенко, волонтер, який став свідком інциденту на контрольно-пропускному пункті.

Списки дітей після окупації

У Херсоні місцеві чиновники й свідки описали організований характер російських викрадень. За словами українських прокурорів і свідків, незабаром після того, як російські війська захопили місто, вони спільно з місцевими колабораціоністами склали списки дітей, які перебувають у лікарнях, дитячих будинках і школах.

На кадрах з камер спостереження видно, як озброєні російські солдати увійшли в дитячий будинок в жовтні й опісля місцева влада заявила, що 50 дітей були забрані з цієї установи. Деякі з них, за словами жителів Херсону, пізніше були виставлені напоказ перед камерами російських державних засобів масової інформації.

У депортаціях є відгомони однієї з найбільш зловісних глав російської історії, коли сталін використовував депортації для зміцнення контролю кремля. За оцінками агентства ООН у справах біженців, з 1936 по 1952 рік щонайменше 3 мільйони людей були вигнані зі своїх будинків уздовж західних кордонів радянського союзу та в інших регіонах і кинуті за тисячі миль до сибіру і центральної Азії.

Знищено цивільні та військові транспортні засоби на березі річки Дніпро, недалеко від дороги в Херсонській області, в лютому. Nicole Tung for The New York Times

кремль евфемістично називав цих людей “спецпереселенцями”.

У лікарні новонароджених у Херсоні персоналу вдалося врятувати більшість дітей, але двох все ж таки забрали, повідомила директор лікарні Інна Холодняк.

Деякі діти з Херсона все ще перебувають у Криму. Іноді ми можемо бачити їх в російських ЗМІ, – сказала вона телефоном з лікарні, яка в останні дні піддавалася обстрілу. – Інші просто зникли й ми нічого про них не знаємо“.

18 березня 2023 року було внесено виправлення: попередня версія цієї статті спотворювала повідомлення ВООЗ про те, що персоналу лікарні для новонароджених у Херсоні, вдалося утримати російські війська від викрадення всіх дітей, які перебувають під їх опікою, за винятком двох. Це була директорка лікарні Інна Холодняк, а не завідувачка відділення анестезіології новонароджених Ольга Пілярська.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Друзі росії – це різношерста і невелика команда

Українські діти, які осиротіли внаслідок війни, “потребують величезної допомоги”
Попередній Друзі росії – це різношерста і невелика команда

Залиште свій коментар