Інформаційні права в умовах воєнного стану: на Хмельниччині презентували результати моніторингу

11.02.2023 Новини
Автор ГО ЖАР

132 органи публічної влади у 24 областях України, 264 інформаційні запити і стільки ж звернень – за неповні три місяці Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з експертами ПРООН провели моніторинг забезпечення інформаційних прав в умовах воєнного стану у 2022 році. Звіт за результатами моніторингу презентували у Хмельницькому для працівників Хмельницької, Чернівецької, Черкаської, Кіровоградської, Вінницької обласних військових адміністрацій, районних військових адміністрацій, а також органів місцевого самоврядування цих областей. 

Перший день заходу. Фото з офіційного сайту Офісу Омбудсмана

Як реальність впливає на методологію

З початком повномасштабного вторгнення рф на територію України суб’єкти владних повноважень стали все частіше обмежувати інформаційні права громадян, посилаючись на Закон «Про правовий режим воєнного стану». Експерти наголошують, що прямих обмежень щодо розгляду запитів, наприклад, він не передбачає, а передбачає можливість блокування певних ресурсів, можливість обмеження свободи вираження поглядів. Як приклад цих обмежень експерт наводить формування єдиного інформаційного марафону, єдиної інформаційної політики у сфері висвітлення якихось військових подій і всього того, що з цим пов’язано.

«Цей Закон, на який дуже часто посилаються органи влади, він не надає якихось можливостей для дискреції щодо обмеження прав. Ціль наших заходів – пояснити, яким чином можна законно обмежувати у виняткових випадках право на інформацію, право на розгляд запиту та відповідь на нього», – додав Олексій Кабанов.

Така поведінка розпорядників інформації й вплинула на формування нової методології для перевірки дотримання інформаційних прав. 

«Щоб побачити та оцінити реальний стан справ у доступі до інформації за підтримки Уповноваженого експерти та монітори провели Моніторинг стану забезпечення інформаційних прав. Він звісно виявив зниження рівня забезпечення права на доступ до публічної інформації, порівняно із подібними моніторингом попередніх років, однак разом з тим він показав, куди докласти зусиль для найбільш ефективного впливу», – розповіла Тетяна Олексіюк, експертка ПРООН з доступу до інформації та відкритих даних.

У 2022 році особливу увагу експерти звертали на доступ до суспільно-необхідної інформації в умовах воєнного стану. 

«Зараз ми звертали увагу на доступ до суспільно-необхідної інформації в умовах воєнного стану: укриття, гуманітарна допомога, такі речі як надання адміністративних послуг, інформація про це оприлюднюється чи ні, тому що багато хто не оприлюднює. Приїжджають ВПО або люди, які тікають від війни і відповідно не знають куди звертатись, хто за що відповідає, в кого яка компетенція. І я дивлюся, що державні службовці не сильно так розрізняють – різницю компетенції між адміністраціями та органами місцевого самоврядування в період воєнного стану», – пояснив специфіку цьогорічного моніторингу Олексій Кабанов, експерт ПРООН з дотримання інформаційних прав, експерт Центру з доступу до інформації.

Основні критерії оцінки забезпечення інформаційних прав

Моніторинг відбувався у кілька етапів. Перевіряли владні структури за п’ятьма критеріями: право на усне звернення, особистий прийом, право на письмове звернення, реалізація похідних прав, пов’язаних з розглядом звернення, право на усний і письмовий запит, оприлюднення інформації на сайтах. 

«Ми брали тільки ту інформацію, що зараз дійсно важлива, виходячи, як то кажуть, із вимог часу, виходячи з аналізу запитів у соціальних мережах, те, що люди пишуть дивилися, чим цікавляться, що турбує суспільство. І звичайно таким чином ми формували підхід до цього проведення моніторингу. Тому якщо в попередні роки ми більше керувалися принципом законності, тут ми певне більше керувалися принципом верховенства права та пропорційності”, – розповів Олексій Кабанов.

Експерти додали у звіт також витяги з письмових коментарів моніторів, що відображають їхні загальні враження від комунікації з працівниками органів влади та дослідження стану дотримання ними вимог законодавства.

Не лише моніторинг, а й навчання 


Втім однією презентацією не обмежились – експерти провели тренінг щодо забезпечення інформаційних прав для представників п’яти областей: Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, Черкаської та Кіровоградської областей. По завершенню тренінгу учасники заходу отримали доступ до Телеграм-каналу, де надалі комунікуватимуть між собою, а також отримуватимуть допомогу і підтримку від експертів та представників Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Тренінг в Хмельницькому. Фото з фейсбуку Юлії Деркаченко, представниці Уповноваженого з інформаційних прав

«Зараз попит серед розпорядників на тренінги з доступу до інформації. Будемо продовжувати їх проводити. Я впевнена, що доступ до інформації завжди на часі, особливо у такий складний момент, адже корупція вбиває так само як і російська зброя. Попри виклики воєнного стану, українці не зменшують уваги щодо доступу до публічної інформації. Цей демократичний інструмент, без перебільшення один із найефективніших засобів у боротьбі з корупцією, тому вкрай важливо не допустити погіршення забезпечення цього права», – зазначила експерткою ПРООН з доступу до інформації та відкритих даних Тетяна Олексіюк.

Як пояснюють фахівці, під час таких заходів не лише інформують про проблеми, які виникли в період воєнного стану, а також надають рекомендацій, щоб їх усунути.

«Ці права наші зараз дуже страждають, право на звернення, яке гарантоване Конституцією, не може обмежуватись відповідно до статей 40 та 64 Конституції, право на доступ до публічної інформації, яке згідно зі статтею 34 Конституції має обмежуватись відповідно до Закону», – наголосив Олексій Кабанов.

Він також зазначив, що в законодавстві є всі інструменти для обмеження – відстрочка, обмеження в доступі до інформації, тобто відмова, продовження строків розгляду, якщо інформація потребує пошуку серед значної кількості даних. 

«Відповідно в нинішніх умовах, коли органи можуть переїжджати, розпорядники можуть десь переміщувати документи, то це цілком адекватна підстава для продовження до 20 робочих днів строків розгляду запитів. Але люди не завжди це розуміють. Ну я розумію в такій складній безпековій ситуації, такі моменти можна просто елементарно забутися», – підкреслив експерт.

Моніторитимуть й інші області

За словами Олексія Кабанова, в Офісі Омбудсмана є бажання охопити всі регіони і провести ще два заходи – для півдня і сходу, а пізніше і для півночі. 

«Те що ми помічали під час моніторингу, що ті області, там де в принципі відносно безпечно було, особливо в перше півріччя повномасштабної війни, там гірше було з цими правами, аніж з тими областями, які постраждали внаслідок активних бойових дій. Дійсно так було. Ми порівнювали Сумську область та західні області і різниця колосальна. Там трішки краще було, аніж у Волинській області. Певна різниця була. І там, якщо я не помиляюсь, навіть деякі із Сумської області розпорядники непоганий рівень отримали – оцінку мається на увазі», – додав експерт.

Оксана Кізаєва та Олексій Кабанов. Фото з фейсбуку Юлії Деркаченко, представниці Уповноваженого з інформаційних прав

Результати моніторингу забезпечення інформаційних прав громадян у період дії воєнного стану продемонстрували потребу систематичної та відповідальної організації роботи органів державної влади та місцевого самоврядування у цій сфері. Надання відповідей на звернення громадян та інформаційні запити, рівень оприлюднення публічної інформації на офіційних вебсайтах розпорядників в умовах дії обмежень, пов’язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану 2022 року, засвідчили лише задовільний рівень забезпечення зазначених прав. 

Підготувала Альона Береза

Читайте також 

Право на інформацію: робота регіонального представництва офісу Омбудсмана в умовах війни
Публічна інформація в умовах воєнного стану: балансуючи між правом та безпекою

Читайте також

Злочин дев’ятирічної давнини: що відомо про вбивцю нетішинської журналістки Ольги Мороз

15 березня 2015 року головну редакторку газети “Нетішинський вісник” 44-річну Ольгу Мороз знайшли мертвою у власній квартирі на першому поверсі однієї з багатоповерхівок.
Читати далі

Чергове позачергове зібрання місцевих обранців на 48 питань

46 питань попередньо розглянули на засіданні постійних депутатських комісій, два – у сесійній залі. Такий формат запропонували самі обранці.
Читати далі

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним

На третьому році війни, що забрала сотні тисяч життів, розвідувальне партнерство між Вашингтоном і Києвом є основою здатності України до самозахисту.
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію