Війна в Україні приводить європейських лідерів до битви волі

У матеріалі «Ukraine War Lands Europe’s Leaders in a Battle of Wills», що вийшов у The Wall Street Journal, Marcus Walker розповідає про виграш Європи в енергетичній війні з рф. Автор також більш детально розкриває всі передумови поведінки Німеччини та її канцлера Олафа Шольца. Аналізує вплив цьогорічних національних виборів в деяких країнах Європи на допомогу Україні й розмірковує над виникненням кризи у НАТО, якщо Берлін не перестане чинити опір.

Супутникові знімки показали тисячі воронок від бомб в східноукраїнському місті Бахмут, оскільки бойові дії в стратегічно важливому регіоні посилилися. російська приватна військова компанія “вагнер” заявила, що захопила довколишнє місто Соледар, що Україна заперечила. Фото: Maxar Technologies

Leopard 2 – політичний символ

Європа виграє свою енергетичну війну з росією. Економіка і політична ситуація в регіоні виявилися більш стабільними, ніж побоювалися європейські лідери. Тепер перед ними стоїть питання, чи хочуть вони, щоб Україна виграла війну зброєю, яка стріляє.

Розбіжності між Німеччиною і багатьма її союзниками з Організації Північноатлантичного договору, включаючи США, з приводу того, чи постачати Києву танки Leopard 2 німецького виробництва, відображають розбіжності між західними лідерами з приводу ставок і ризиків війни росії в Україні.

Військові експерти розходяться в думках щодо того, наскільки важливі танки Leopard 2 для українських військ, але танки стали політичним символом того, чи готова Європа підтримати Україну настільки, щоб перемогти.

Обережний підхід Німеччини до озброєння Києва, що відображає як внутрішню політику, так і побоювання російської ядерної ескалації, піддається тиску з боку країн Північної та Східної Європи, які відчувають велику терміновість, оскільки росія й Україна готуються до очікуваних наступальних дій після зими. Деякі країни також стурбовані тим, що Європа занадто розраховує на подальшу підтримку України з боку США, що може привести до затягування пасків у внутрішній політиці США, якщо Україна не зможе домогтися прориву.

Пересмикування канатів між США та Європою

У той час як Конгрес вже санкціонував масштабний пакет фінансування на цей рік, республіканська опозиція додатковим мільярдам для Києва може ускладнити подальшу військову допомогу. Окрім того, і президентські вибори в наступному році можуть призвести до зміни політики. Це допомагає пояснити прагнення Великобританії, Польщі та інших країн прискорити військовий внесок Європи. Наполягання Німеччини почекати, поки США відправлять основні бойові танки Abrams, перш ніж випускати Leopards, також викликало роздратування Франції, яка довгий час стверджувала, що Європа повинна робити більше для своєї власної безпеки.

Президент України Володимир Зеленський виступив з відеозверненням до учасників засідання Контактної групи з оборони України в Німеччині. PHOTO: RONALD WITTEK/SHUTTERSTOCK

Тільки сувора реальність поля бою покаже, чи достатньо потоку західної зброї та боєприпасів, у тому числі зброї на мільярди доларів, обіцяної на зустрічі представників Міністерства оборони на американській авіабазі Рамштайн в Німеччині, щоб стримати наступний великий натиск росії або дозволити Україні повернути більше своїх територій.

Очевидно, що європейські лідери виграли економічний та політичний перепочинок, щоб домовитись про більш рішучу стратегію, якщо вони цього хотітимуть.

Попередні побоювання Європи та знайдені альтернативи

Всього кілька місяців тому багато європейських урядів побоювалися, що вони, можливо, не зможуть довго підтримувати свою політику підтримки України й введення санкцій щодо росії. Енергетична криза після того, як росія припинила постачання природного газу, погрожувала занурити Європу в глибоку рецесію і викликати негативну реакцію в суспільствах, які намагаються платити за опалення і світло.

Президент росії володимир путін довгий час прагнув посилити розбіжності в європейських демократіях і між ними, розглядаючи їхню нестійку політичну рішучість як їхнє слабке місце, оскільки він намагається відновити геополітичний вплив росії. Однак його стратегія використання зими для заподіяння болю через брак енергії не спрацьовує. Європі вдалося знайти альтернативні джерела енергії, ціни на газ падають, а мінливий клімат регіону забезпечує ще одну м’яку зиму.

росія програє енергетичну війну. “Генерал Зима” дезертував кілька місяців тому“, – сказав Франсуа Хейсбург, спеціальний радник Фонду стратегічних досліджень у Парижі.

У результаті перспектива рецесії в Європі відступає.

Ми були здивовані тим, наскільки стійкою виявилася економіка“, – сказав Ендрю Кеннінгем, головний європейський економіст Capital Economics в Лондоні.

За його словами, це вимагало поєднання удачі та зусиль, оскільки погода сприяла зусиллям щодо зменшення споживання енергії, а уряди витрачали значні кошти на захист домогосподарств та промисловості від високих рахунків. Оскільки країни поспішають побудувати нову енергетичну інфраструктуру, “є аргументований шанс, що не відбудеться ще одного цінового шоку, подібного 2022 року“, – сказав він.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц, що крокує під дулом пістолета танка Leopard 2, все більше ізолюється серед європейських лідерів. PHOTO: RONNY HARTMANN/AGENCE FRANCE-PRESSE/GETTY IMAGES

Протести, страйки та суперечки не підірвали підтримку допомоги Україні

У Німеччині, найбільшій економіці Європи, торішнє підвищення цін на газ завдало важкого удару по енергомістким галузям промисловості, таким як металургія і хімічна промисловість. Але інші галузі німецької промисловості відновлюються завдяки послабленню глобальних обмежень в ланцюжку постачання, що виникли після пандемії COVID-19. На думку економістів, поліпшення глобальних перспектив, в тому числі в Китаї, також є гарною ознакою для німецького експорту.

Інфляція призвела до протестів, суперечок щодо виплати заробітної плати та страйків у багатьох європейських країнах, але це не підірвало громадську підтримку допомоги Україні. Згідно з опитуванням 26 тисяч респондентів, проведеним Європейським союзом у грудні, переважна більшість виборців у всіх великих країнах Європи підтримують політику озброєння Києва, фінансування його бюджету і введення санкцій проти москви.

Тільки в декількох невеликих країнах ЄС, включаючи Грецію і Словаччину, більшість виступає проти цієї політики. Згідно з опитуванням, навіть в Угорщині, лідер якої Віктор Орбан заблокував постачання зброї й ввів санкції, більшість людей схвалюють зусилля ЄС щодо озброєння України й введення санкцій проти росії. В цілому, троє з чотирьох громадян ЄС схвалюють підтримку блоком України; тільки 7% категорично не схвалюють.

Цьогорічні національні вибори

Цього року в кількох великих європейських країнах мають відбутись національні вибори, що ще більше зміцнить свободу дій лідерів. Головним винятком є Польща, де громадська думка в переважній більшості проукраїнська.

З боку опозиції не спостерігається посилення тиску на уряди. Відсутність внутрішньої опозиції порушує питання про те, чому вони не роблять більше“, – сказала Наталі Точчі, голова Інституту міжнародних відносин у Римі.

Все менше голосів в Європі зараз закликають до переговорів з путіним, тому що безперервна ескалація війни росії проти України показує, що він прагне до воєнної перемоги, а не до мирної угоди, сказала пані Точчі.

Україна закликає до швидшої військової допомоги, заявляючи, що обережність Заходу коштує українцям життів. Європейські країни, які хочуть прискорити постачання зброї, включаючи Великобританію, попереджають, що війна ризикує перетворитися на тривалий і кривавий глухий кут, якщо захисники України не зможуть завдати вирішального удару російським силам вторгнення.

Ізоляція Олафа Шольца?

Канцлер Німеччини Олаф Шольц неодноразово заявляв, що мета полягає в тому, щоб перешкодити росії перемогти, а не в тому, щоб забезпечити перемогу Україні. Він опиняється у все більшій ізоляції серед європейських лідерів і навіть президент Франції Еммануель Макрон нещодавно закликав до перемоги України. Обережність пана Шольца щодо цілей війни посилила давню недовіру до Берліна в центральній та східній Європі, де багато чиновників звинувачують багаторічні зусилля Німеччини щодо примирення з росією у заохоченні її вторгнення в Україну.

Невдоволення Берліном в інших столицях затьмарило значні постачання зброї й боєприпасів з Німеччини: це один з головних військових спонсорів України в Європі, поряд з Великобританією. Однак США продовжують домінувати.

Німецькі офіційні особи наводили цілий ряд причин для відмови в схваленні постачання Leopard 2, від логістики й громадської думки до ризику ядерної війни з росією. Пан Шольц і його помічники неодноразово заявляли, що Берлін може погодитися надати  Leopards тільки в тому випадку, якщо США вирішать відправити танки Abrams, які, за словами адміністрації Байдена, є непрактичними для України. У п’ятницю новий міністр оборони Німеччини заявив, що американські танки не обов’язково будуть надаватися одночасно з танками німецького виробництва.

Можлива криза НАТО?

Неодноразова стриманість Берліна щодо того, яку зброю надати Україні, відображає його ставлення до деяких попередніх європейських криз. Під час майже повного краху єдиної валюти ЄС, євро, у 2010-12 роках попередниця пана Шольца Ангела Меркель зосередилася на тому, щоб заспокоїти знервовану внутрішню аудиторію і на можливих ризиках надмірних дій. В той час велика частина Європи, а також Вашингтон вимагали більш рішучих дій. Знову ж таки, багато спостерігачів зараз очікують, що Берлін припинить свій опір в останній момент під масовим міжнародним тиском.

Якщо Німеччина не поступиться, у вас буде головна криза в НАТО“, – сказав пан Хейсбург.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Patriots обіцяють Україні захист від надзвукових російських ракет
Пентагон відправляє в Україну американську зброю, що зберігається в Ізраїлі
Попередній Воєнні будні: хмельницький письменник Михайло Цимбалюк – про свою службу у ЗСУ

Залиште свій коментар