Міжнародні експерти-ядерники на Запорізькій атомній станції – це перемога ООН?

Бойові дії довкола найбільшої в Європі атомної електростанції ставлять під загрозу не лише Україну. Минулого тижня Агентству Організації Об’єднаних Націй з нагляду за ядерною діяльністю вдалося все ж таки проінспектувати об’єкт. А два інспектори залишаться там для контролю за його безпекою поки на невизначений час. В очікуванні офіційного звіту МАГАТЕ The New York Times опублікував матеріал Andrew E. KramerMarc Santora and James C. McKinley Jr. «Stationing inspectors at the Zaporizhzhia plant is a victory for the U.N. nuclear watchdog». Традиційно ми переклали і вибрали для вас найважливіше.

Направлення 2 інспекторів для контролю за безпекою на ЗАЕС

Цього тижня в Україні вирували бойові дії біля найбільшої в Європі атомної електростанції. Агентству Організації Об’єднаних Націй з нагляду за ядерною діяльністю вдалося все ж таки проінспектувати об’єкт і, що, можливо, більш важливо, направити туди двох інспекторів для контролю за його безпекою.

Залучення незалежних експертів-ядерників на Запорізьку атомну електростанцію для надання об’єктивних звітів про умови на ній стало перемогою Міжнародного агентства з атомної енергії та його генерального директора Рафаеля Маріано Гроссі.

Інспектори ООН на Запорізькій АЕС у четвер. Деякі залишаться на вихідні, а двоє будуть розміщені там на невизначений термін, сказав Рафаель Маріано Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ. Jim Huylebroek for The New York Times

Протягом декількох тижнів росія і Україна звинувачували одна одну в обстрілі станції, на якій, за словами пана Гроссі в п’ятницю, підвищилася ймовірність ядерної катастрофи. Небезпека тільки зросла в міру того, як Україна активізувала контрнаступ в регіоні.

Тепер, коли є твердження про те, що на станції щось сталося, ви можете звернутися до нас, – сказав він, замість того щоб зважувати суперечливі претензії росії і України. – Ось у чому різниця“.

Огляд об’єкту за  4 години від МАГАТЕ

Драма, пов’язана з візитом МАГАТЕ на станцію, домінувала в новинах України протягом декількох днів. У четвер пан Гроссі і 13 експертів подолали лінію фронту після декількох тижнів переговорів і оглядали об’єкт близько чотирьох годин.

Шість членів команди залишилися, щоб продовжити роботу у вихідні. Пан Гроссі сказав, що двоє з них залишаться на невизначений термін.

Очікування звіту МАГАТЕ після візиту

Пан Гроссі зауважив, що він очікує на підготовку звіту “на початку наступного тижня, як тільки у нас буде більш-менш повна картина ситуації до кінця вихідних“. Він сказав, що проведе брифінг у Раді Безпеки Організації Об’єднаних Націй у вівторок.

Команда ООН досягла успіху у своїй початковій місії з інспектування станції. Та в Агентства мало повноважень зробити щось більше, ніж подати сигнал тривоги. Воно не може нав’язати припинення вогню або створити демілітаризовану зону поблизу станції, що багато експертів вважають єдиним способом послабити небезпеку.

Пропозиція президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана путіну

У суботу президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у телефонній розмові з президентом росії володимиром путіним запропонував допомогу в посередництві з питань, пов’язаних зі станцією. Про це заявив його офіс.

За останній місяць станція неодноразово піддавалась бомбардуванням.  Пан Гроссі заявив, що фізичний збиток від боєприпасів був найбільшою загрозою.

Фізична цілісність об’єкта була порушена не один раз, а кілька, кілька разів“, – сказав він.

Неодноразово реактори зупинялися або відключалися від мережі через пошкодження критично важливих ліній електроживлення, необхідних для охолодження активної зони реактора. Всього за кілька годин до прибуття команди ООН в четвер обстріл змусив один з реакторів зупинитися і перейти на дизельні генератори.

Авторка: Альона Береза

Переклад: Валентина Повзун

Читайте також “Інспектори ООН добирались до окупованої станції під обстрілами

Більше про постачання зброї Україні читайте у “Пентагон відправляє зброю Україні ще й морем

Попередній Запорізька АЕС знову була відрізана від своєї основної зовнішньої лінії живлення після обстрілу

Залиште свій коментар