Запорізька АЕС знову була відрізана від своєї основної зовнішньої лінії живлення після обстрілу

Територію Запорізької атомної електростанції вкотре обстріляли. Це ставить під загрозу безпеку експлуатації станції. Обстріли відбулись попри інспекцію на об’єкт представників МАГАТЕ. Чому не можна відключати станцію від лінії електроживлення? Чи відбудеться “зміна правил гри” після візиту МАГАТЕ? Про це все йдеться у матеріалі «A Ukrainian nuclear plant has again been cut off from its main external power line after shelling, the U.N. says» Marc Santora для The New York Times. Ми для вас переклали і переказали найважливіше.

Після інспекційного візиту на ЗАЕС МАГАТЕ оголосило, що розмістить інспекторів на станції на постійній основі.
Jim Huylebroek for The New York Times

Втрата зв’язку з останньою основною лінією живлення після обстрілу

Обстріл в черговий раз поставив під загрозу безпечну експлуатацію Запорізької атомної електростанції. І це попри те, що офіційні особи Організації Об’єднаних Націй висловили обережний оптимізм, що постійна присутність її інспекторів на станції допомагає знизити ризик ядерної катастрофи.

Станція втратила зв’язок з останньою основною зовнішньою лінією електроживлення після обстрілу в п’ятницю ввечері. Це змусило інженерів покладатися на резервну лінію нижчої напруги для живлення охолоджувального обладнання, необхідного для запобігання аварій, йдеться в заяві Міжнародного агентства з атомної енергії.

Атомні електростанції покладаються на зовнішню енергію, одержувану з мережі, для охолодження активної зони реактора і відпрацьованого палива. У разі обриву зовнішніх ліній електроживлення Запорізька атомна електростанція має перейти на резервні дизель-генератори, а якщо вони вийдуть з ладу або у них закінчиться паливо, можливий поганий сценарій.

Для запобігання катастрофі довелося покладатися на дизельні генератори

Після відвідування станції Рафаель Маріано Гроссі, директор агентства, заявив, що його найбільша стурбованість з приводу фізичної безпеки самого об’єкта пов’язана з надійним підключенням до зовнішнього джерела живлення.

За останні тижні цей зв’язок переривався щонайменше двічі. Коли 25 серпня в результаті обстрілів і пожеж були пошкоджені основні лінії електропередачі і резервна лінія, на станції сталося відключення електроенергії. Для запобігання катастрофи довелося покладатися на дизельні генератори. МАГАТЕ заявило, що Україна проінформувала, що це  сталось знову в п’ятницю ввечері після відновлення обстрілів в цьому районі.

Станція знаходиться в небезпечній близькості до лінії фронту

Бойові дії вирують на півдні і сході України, а станція знаходиться в небезпечній близькості до лінії фронту, де найбільш інтенсивні бойові дії.

Пан Гроссі, який уникав покладання провини за обстріл на росіян і на українців, заявив у п’ятницю, що, напевно, подача електроенергії на станцію була навмисною ціллю.

Очевидно, що ті, у кого є ці військові цілі, дуже добре знають, що спосіб завдати шкоди або завдати ще більших руйнувань — це не заглядати в реактори, які надзвичайно міцні і надійні“, – сказав він.

Замість цього станція отримує удари по самому хворому місцю – по критичних лініях електромереж, необхідних для її роботи.

За словами експертів-ядерників, без зовнішнього живлення система охолодження станції може перестати функціонувати. Енергія необхідна для прокачування води повз ядерне ядро і відведення тепла. У той час як ланцюгова реакція в активній зоні може бути швидко зупинена, радіоактивний матеріал там буде продовжувати виділяти тепло протягом тривалого часу. І може в кінцевому підсумку пошкодити радіоактивне паливо або реактор.

“Зміна правил гри”?

У суботу пан Гроссі заявив, що присутність інспекторів агентства, які змогли підтвердити пошкодження зовнішньої лінії електропередачі, вже довела свою цінність. Він назвав це “зміною правил гри”.

Наша команда на місцях отримала пряму, швидку та достовірну інформацію про останні значні події, що впливають на зовнішню енергетичну ситуацію станції, а також на робочий стан реакторів“, – сказав він.

Рафаель Маріано Гроссі, директор МАГАТЕ, сказав, що присутність інспекторів агентства на електростанції “змінила правила гри”.
Jim Huylebroek for The New York Times

Агентство повідомило, що один з шести реакторів на станції працює і виробляє електроенергію як для охолодження, так і для інших важливих функцій безпеки на об’єкті, а також для українських домогосподарств і заводів.

Тільки час покаже, чи змінить це поведінку російських сил

Наджмедін Мешкаті, професор цивільного будівництва та екологічної інженерії в Університеті Південної Каліфорнії, сказав, що присутність спостерігачів на Запорізькій станції була хорошою ідеєю. Однак він попередив, що тільки час покаже, чи змінить це поведінку російських сил, що контролюють об’єкт.

Навіть якщо вона буде експлуатуватися безпечно, станція може бути використана москвою в якості важеля тиску. Це життєво важливий елемент інфраструктури, який може забезпечити енергією чотири мільйони українських будинків. російські сили могли б почекати, поки міжнародна увага зміститься, а потім – коли українці найбільше потребуватимуть електроенергії цієї зими – “відключити цю електростанцію”, сказав він.

Авторка: Альона Береза

Переклад: Валентина Повзун

Читайте по темі “Інспектори ООН добирались до окупованої станції під обстрілами”

А також “Бойові дії біля Запорізької АЕС загрожують ядерною аварією”

Попередній Інспектори ООН добирались до окупованої станції під обстрілами

Залиште свій коментар