Інспектори ООН таки нарешті дістались до Запорізької АЕС. Їхній шлях туди був непростим. Перемовини про візит розпочались ще у березні. З того часу атомна електростанція пережила не один обстріл та пожежу і навіть аварійне відключення від мережі. Ця ситуація і вплинула на результати перемовин. Що ж, поки інспектори МАГАТЕ добирались до станції, їхню колону обстрілювали. Жодного припинення вогню не відбувалось. Про початок інспекції та непросту дорогу написав John Hudson у матеріалі «Bombs fall as U.N. inspectors reach embattled Ukrainian nuclear plant», що вийшов на сторінках The Washington Post. Ми його для вас переклали і переказали.
Перша інспекція МАГАТЕ на ЗАЕС
Група ядерних експертів ООН провела першу інспекцію на постраждалій Запорізькій атомній електростанції в четвер після перетину спірної ділянки південно-східної України, обложеної мінометними обстрілами і вогнем зі стрілецької зброї.
“Я тільки що завершив першу екскурсію по ключових районах, які ми хотіли побачити, – сказав Рафаель Гроссі, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії, у відеозверненні з території станції. – Звичайно, нам ще багато чого належить зробити. Моя команда залишається“.
Гроссі сказав, що метою його багатоденної інспекції було створення постійної моніторингової місії на станції і оцінка ситуації з безпекою там. Неясно, наскільки значним буде доступ його команди після його від’їзду.
Контроль окупантів, експлуатація українських інженерів
Атомна станція, найбільша в Європі, контролюється російськими військами, але експлуатується українськими інженерами. За останні кілька місяців вона пережила страшну кількість артилерійських обстрілів, неконтрольованих пожеж і перебоїв в подачі електроенергії, а кістяк команди робітників іноді ворог тримав під прицілом.
Гроссі прибув на атомну станцію в колоні бронетехніки і відбув за кілька годин по тому. За даними української атомної енергетичної компанії “Енергоатом”, він залишив основну команду з п’яти експертів для продовження інспекції до суботи.
Інспекція та російські обстріли
Група МАГАТЕ увійшла на станцію після того, як обстріл російськими військами призвів до зупинки реактора, повідомила енергетична компанія. В процесі була пошкоджена резервна лінія електропередачі.
Місія групи полягає в тому, щоб перевірити системи безпеки станції, проаналізувати збиток, який нанесений комплексу, та опитати робітників, які, за словами українських посадовців, піддавалися залякуванню і жорстокому поводженню з боку російських військових. Понад 1 000 працівників обслуговують атомну станцію. Це близько 10 відсотків її звичайної робочої сили.
6 ядерних реакторів потребують охолодження
Шість ядерних реакторів станції вимагають постійного енергопостачання для підтримки охолодження. За словами українських посадовців, об’єкт був відключений від джерела живлення минулого тижня після обстрілу і пожежі. Він потребував використання аварійних генераторів. Ядерні експерти сподіваються, що місія МАГАТЕ посприяє створенню резервної системи, яка буде більш складною, ніж нинішній парк дизель-генераторів, що можуть працювати тільки впродовж обмеженого періоду часу.
Довгі переговори Гроссі
Гроссі вів переговори про відвідування станції з березня, коли російські війська захопили об’єкт. Пропозицію про в’їзд через окупований росією Крим відхилила Україна, яка розцінила цей маршрут як образу свого суверенітету.
Після подолання політичних перешкод візит ледь не зірвався у четвер після обстрілу поблизу призначеного маршруту. Гроссі визнав наявність “підвищеної військової активності“, але сказав, що місія занадто важлива, щоб відмовлятися від неї.
“Зайшовши так далеко, ми не зупиняємося“, – сказав він.
По дорозі він і його команда були затримані на українському контрольно-пропускному пункті більш ніж на три години, згідно з даними МАГАТЕ, що опублікувало знімки конвою, який зупинився. Гроссі, який здавався явно роздратованим, “особисто провів переговори з українською військовою владою, щоб мати можливість продовжити інспекцію”, – сказав представник МАГАТЕ.
Українські офіційні особи закликали російські війська звільнити ЗАЕС
Хоча і Україна, і росія надали гарантії безпеки команді МАГАТЕ, ніякого припинення вогню між воюючими сторонами не існує. Україна заявила, що росія ставить під загрозу маршрут до АЕС. Обидві сторони неодноразово звинувачували один одного в обстрілі об’єкту.
Українські офіційні особи закликали російські війська звільнити станцію. Ворожі війська відмовилися вийти, заявивши, що вони знаходяться там для забезпечення її безпеки.
Авторка: Альона Береза
Переклад: Валентина Повзун
Про те, чим загрожують бойові дії біля Запорізької АЕС читайте за посиланням.