До відновлення руйнувань у Хмельницькій та Чорноострівській громадах залучатимуть благодійників

Понівечені дахи, вибиті вікна, зламані двері, обвалені стелі… 

На Хмельниччині продовжують фіксувати та усувати наслідки російського удару 13 травня. Всього зазнали руйнувань близько 3 тисяч об’єктів. Найбільше – у Хмельницькій та Чорноострівській громадах. Там пошкоджені приватні оселі, багатоквартирні будинки, школи, садочки, медичні й культурні заклади, підприємства. 

Руйнування усувають силами тергромад та благодійників. До відновлення планують залучати українські та міжнародні організації, які можуть допомогти із матеріалами для ремонту та профінансувати роботи з реконструкції. Можливості співпраці обговорили на координаційній зустрічі в обласній військовій адміністрації.

Координаційна зустріч в обласній військовій адміністрації
Координаційна зустріч в обласній військовій адміністрації. Фото Ольги Загоруйко 

Хмельницька тергромада

У Хмельницькій громаді постраждало майже 2 тисячі об’єктів у 8 населених пунктах. У 39 закладах освіти вибито 402 вікна, 39 дверей, у 9 з них пошкоджено стелі, у п’яти – дахи. У 16 закладах охорони здоров’я вибито 62 вікна та 16 дверей. Також пошкоджено 12 закладів культури. Всього ж у Хмельницькій громаді пошкоджено близько 8 тисяч вікон, найбільше – у приватних оселях. 

Наслідки російського удару по Хмельниччині
Наслідки російського удару. Фото Альбіни Карман

“Найбільша потреба – відновити вікна та вхідні двері. Адже люди мають відчувати безпеку. У нас є такі села, де пошкоджені фронтони біля покрівель, і їх теж треба закрити хоча б OSB (листовий будівельний матеріал – Ред.). Тому що якщо буде дощ, то потім цю хатинку вже не висушиш. Є багато уразливих верств населення. Саме ці люди насамперед потребують підтримки, заможніші мешканці можуть встановити вікна і чекати підтримки з міського бюджету. Під час обстежень працівники міськради одразу зазначали вразливі верстви населення. Всім, хто хоче допомогти, ми готові передати цю інформацію”, – зазначила заступниця директора Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міськради Наталія Вітковська. 

У міськраді вже мають досвід співпраці з благодійниками для усунення наслідків російських ударів. Швейцарська громадська організація долучилася до виготовлення вікон після ракетних ударів по мікрорайону “Дубове”. Після першого удару її представники, за словами Наталії Вітковської, встановили близько 200 вікон, після другого – близько 500.

“Вони самі обходили людей, виявляли їхні потреби й приймали рішення щодо встановлення вікон. Зараз від благодійників ми просили б перелік документів, які необхідно збирати людям для отримання допомоги”, – зазначила посадовиця.  

Представники міськради вже провели понад 1600 обстежень пошкоджених об’єктів. Наразі продовжують фіксувати збитки у трьох житлових масивах – “Троянда”, “Дружба, “Наш ліс”. Завершити обстеження планують до кінця тижня. 

До допомоги вже долучилися благодійники, які надали 259 шелтер-пакетів (набори для тих, чиє житло пошкоджене внаслідок російської агресії – Ред.),  224 листки OSB та близько 3 тисяч листків шиферу.

Всього ж на сьогодні у тергромаді використали 5 тисяч листків шиферу та понад 2 тисячі квадратних метрів скла. 

“Тергромада додатково передбачила ще 2,9 мільйона гривень для поповнення матеріального резерву. Ми докладаємо всіх зусиль, щоб самостійно справитися із цим лихом, але, на жаль, не спроможні цього зробити”, – відзначила Наталія Вітковська. 

Чорноострівська тергромада 

Чорноострівська тергромада межує з Хмельницьким. Саме на її території – уражений росіянами об’єкт. Жителі цієї громади живуть переважно у приватних оселях. 

Всього тут постраждало близько 900 об’єктів у 16 населених пунктах. У 12 закладах освіти вибито 175 вікон, 45 дверей та пошкоджено 12 дахів. В 11 закладах культури вибито 65 вікон та пошкоджено 11 дахів. 

Одразу після удару Чорноострівська селищна рада, за словами заступниці селищного голови Світлани Лукомської, виділила 5 мільйонів гривень на виплату матеріальної допомоги для відшкодування збитків. Загалом жителі отримали будівельні матеріали для відновлення від міжнародної та української благодійної організації. 

“Щоб максимально допомогти, з-поміж інших ми виділили 50 сімей, в яких є діти з інвалідністю, літні мешканці з фізичними вадами, а також ті, де є члени родини у складі збройних сил. Найбільша проблема – це вікна і двері, які треба замінити – і для приватних будинків, і для установ. Звісно, було б краще, щоб люди отримали вікна, а не кошти. Тому що вони не завжди вміють правильно розпорядитися грошима”, – каже Світлана Лукомська. 

Наслідки російського удару по Хмельниччині
Наслідки російського удару. Фото Альбіни Карман

Обласна військова адміністрація наразі готує фінансову допомогу розміром понад 2 мільйони гривень для Чорноострівської тергромади.  Кошти підуть на відновлення освітніх закладів.

До надання допомоги вже долучилися:

  • 8 міжнародних та українських благодійних організацій
  • Меджибізька, Летичівська, Старокостянтинівська, Волочиська, Городоцька. Війтовецька, Теофіпольська, Красилівська, Лісогринівецька, Миролюбненська, Сатанівська. Шепетівська, Славутська, Кам’янець-Подільська та інші тергромади
  • Хмельницька районна військова адміністрація
  • 1 банк
  • підприємці м. Хмельницького 

Зокрема, присутній на зустрічі представник однієї з міжнародних благодійних організацій Юрій Решетніков акцентував: міжнародна гуманітарна організація долучатиметься до допомоги саме приватним оселям. 

“Було б добре, якби ви змогли б розбити на категорії вразливості: пенсіонери, люди з маленькими доходами, багатодітні сім’ї, одинокі люди, люди з інвалідністю. Завдяки цій градації ми могли б насамперед допомогти вразливим категоріям”, – зазначив Юрій Решетніков.

Координаційна зустріч в обласній військовій адміністрації
Координаційна зустріч в обласній військовій адміністрації. Фото Ольги Загоруйко 

Матеріали, які потрібні для відновлення

Окрім вже виділеного для відновлення пошкоджень, ще потрібні 

  • Гіпсокартон, шпаклівка для стелі, алюмінієва конструкція, плити підвісні, підвісна стеля, OSB, багети
  • Матеріали для відновлення стін: шпаклівка, вагонка, шпалери, дранка
  • Шифер: 5,6 та 8-хвильовий 
  • Двері та компоненти до них: внутрішні дерев’яні, зовнішні дерев’яні, металеві, металопластикові деталі, лиштва дерев’яна
  • Інше: замок дверний з ручкою, ручка до дверей, світильник квадратний, світильник офісний, димохід 

Підготувала Світлана Русіна

Читайте також

«Коли останній вибух був, ми вже описували пошкодження» — Хмельницький після атаки росіян 13 травня

Чому із “Жовтневого” у Хмельницькому виселяють сім’ї працівників прикордонної академії?
Попередній Чергова релігійна сесія Хмельницької міської ради

Залиште свій коментар