Депутати-списочники від Хмельниччини: над чим працюють під час воєнного стану

Верховна Рада України, як і вся країна, функціонує в нових реаліях. Депутати працюють над пристосуванням законодавства до вимог воєнного часу – змінюють наявні закони і ухвалюють нові. 

У попередніх частинах нашого дослідження ми розповіли, над чим працюють парламентарі-мажоритарники від Хмельниччини, обрані від пропрезидентської політичної партії, а також нардепи-старожили, яких виборці делегують до Ради третю каденцію поспіль

Однак вихідцями з Хмельницької області є ще четверо нардепів – так званих списочників, які отримали мандат, балотуючись за партійним списком. Чим займалися ці депутати – у фінальній публікації циклу.

Приналежність до області постійно демонструють троє депутатів, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі за списками партії «Слуга народу». Це Володимир Ватрас, Сергій Мандзій та Юрій Заславський. Крім того, вихідцем з Хмельниччини є голова ВРУ Руслан Стефанчук, який також отримав мандат за списком пропрезидентської партії.

Володимир Ватрас: адаптація законодавства до вимог воєнного часу

Володимир Ватрас – беззаперечний лідер за кількістю ініційованих законопроєктів. Причому і серед депутатів-мажоритарників, і серед списочників від області. У народного обранця в доробку 50 законопроєктів, із яких 18 вже стали законами. Більшість проєктів законів, над якими працював парламентар, а саме 22, належать до сфери правової політики. 10 законопроєктів стосуються економічної політики, 6 – галузевого розвитку, по 5 – державного будівництва і соціальної політики, 2 – безпеки й оборони.  

Водночас Володимир Ватрас є доктором юридичних наук, адвокатом, а також головою підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, тож переважна більшість законопроєктів правової тематики в його законотворчій роботі цілком зрозуміла.

Тематика законодавчих ініціатив Володимира Ватраса

Які ж рішення пропонує нардеп у законодавчих ініціативах, до яких долучився? Забезпечити українцям компенсації за пошкоджене і знищене внаслідок російської агресії майно (7198), деколонізувати топоніми в Україні (7253), вжити додаткових заходів у сфері будівельної діяльності для захисту населення від вибухів, вибухових хвиль, ураження небезпечними речовинами (7398), надавати переселенцям на період дії воєнного стану безоплатне проживання та безоплатні житлово-комунальні послуги в місцях їх компактного поселення (7507) та інші. Крім того, Володимир Ватрас працював над низкою законопроєктів, що покликані внести зміни до кодексів законів для пристосування законодавства, діяльності правоохоронної, судової систем до умов війни (це, зокрема, документи за реєстраційними номерами 7261, 7316, 7330, 7329, 7356). Додамо, що нардеп також зазначений одним із ініціаторів законопроєкту 7129, у якому йдеться про проведення дистанційних засідань ВРУ.

Вже стали законами 

Позаяк в умовах воєнного стану в парламентаря додалося майже два десятки підписаних законопроєктів, назвемо лише деякі з них, а саме:

 • 7145про внесення змін до Кримінального кодексу України та інших законів України щодо визначення обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння та забезпечують бойовий імунітет в умовах дії режиму воєнного стану;
 • 7157про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, яким врегульовується питання визначення статусу тимчасово окупованих територій України, встановлення особливого правовового режиму на цих територіях, особливостей діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств тощо;
 • 7182про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо підвищення ефективності боротьби з кіберзлочинністю в умовах дії воєнного стану;
 • 7189про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення протидії несанкціонованому розповсюдженню інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану;· 
 • 7451про внесення змін до Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» та інших законодавчих актів України щодо сприяння процесам релокації підприємств в умовах воєнного стану та економічного відновлення держави.

Сергій Мандзій: спрощення доступу до правової допомоги та захист позичальників, які втратили майно

Нардеп після 24 лютого долучився до роботи над 12 законопроєктами, 4 з яких уже підписав Президент. За тематикою більшість документів стосується правової політики – 7 законопроєктів, ще 4 – галузевого розвитку, 1 – економічної політики.

Якщо аналізувати безпосередньо законопроєкти, то Сергій Мандзій, зокрема, брав участь у підготовці законодавчих ініціатив про проведення дистанційних засідань Верховної Ради України (7129); посилення відповідальності за знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу в умовах воєнного стану (7212-1); підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок російської агресії (7441-1), спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги (7473); відшкодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії проти України (7520-1).

Закони, співавтором яких є Сергій Мандзій

З-поміж підписаних законодавчих ініціатив, над якими працював Сергій Мандзій разом з колегами, такі:

 • 7255про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення повноважень суб’єктів забезпечення цивільного захисту та імплементації норм міжнародного гуманітарного права у сфері цивільного захисту;
 • 7284про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту осіб рядового і начальницького складу та умов проходження служби цивільного захисту;
 • 7312 – про внесення змін до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу»;· 
 • 7342про внесення змін до Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» щодо управління активами під час дії воєнного стану.

Юрій Заславський: посилення контролю за відпуском ліків та доступність медичної допомоги

До законотворчого доробку Юрія Заславського за час воєнного стану додалося 5 законопроєктів. Один із них став законом. Нардеп, юрист за фахом, також віддає перевагу законопроєктам зі сфери правової політики. Він вказаний серед авторів трьох таких документів. Два законопроєкти депутата стосуються галузевого розвитку.

Юрій Заславський долучався до ініціатив нардепів щодо проведення дистанційних засідань Верховної Ради України (7129), посилення контролю за відпуском лікарських засобів (7444) та посилення відповідальності за порушення порядку реалізації ліків (7445); щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги (7473).

Один підписаний Президентом законопроєкт, над яким працював парламентар, – це документ за номером 7422про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення доступності медичної та реабілітаційної допомоги у період дії воєнного стану. Його мета – підвищити доступність медичної та реабілітаційної допомоги в умовах воєнного стану для поранених, хворих та усіх інших пацієнтів. Документ, зокрема, передбачає удосконалення правових засад надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини та реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації.

Руслан Стефанчук: реалізація прав і свобод на тимчасово окупованих територіях та захист інтелектуальної власності

Оскільки нинішній Голова Верховної Ради України також є вихідцем з Хмельниччини, раніше навчався та працював у місцевому виші, ми вирішили включити в дослідження і його законотворчу діяльність.

Зазначимо, що повноваження Голови ВРУ накладаються на повноваження народного депутата України. Фактично нардеп отримує додаткові повноваження як керівник органу державної влади, при цьому його право брати участь у законотворчій роботі не скасовується.

Отже, як свідчить інформація з сайту парламенту, після повномасштабного нападу росії на Україну Руслан Стефанчук долучився до роботи над 6 законопроєктами. Підписав Президент наразі 2 із них.

Тематика законодавчих ініціатив спікера

Тематичний розподіл традиційний для більшості нардепів з області: половина законопроєктів стосується правової політики, і по одному – економічної політики, державного будівництва та галузевого розвитку.

Руслан Стефанчук вказаний серед понад двохсот авторів законопроєкту щодо проведення дистанційних засідань Ради (7129); проєкту закону, що передбачає встановлення обмежень на ввезення та розповсюдження видавничої продукції з білорусі, росії, тимчасово окупованої території (7459); щодо відшкодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії (7520-1); закриття кримінального провадження в зв’язку з декриміналізацією діяння (7630).  

Два проєкти законів співаторства спікера підписав Президент

Підписав Президент два проєкти законів, в роботі над якими брав участь голова ВРУ. Це:

 • 7157про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;· 
 • 7228про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності у період дії воєнного стану.

Що ж у підсумку?

Від початку роботи Ради 9 скликання народні депутати з Хмельниччини, і мажоритарники, і обрані за партійними списками, долучилися до підготовки 694 законопроєктів. В умовах воєнного стану, з 24 лютого до 9 серпня, вони разом з колегами ініціювали 92 законопроєкти. Загалом в доробку парламентарів від Хмельницької області 169 підписаних законів, 30 із них Президент підписав уже після початку великої війни.

Найбільше законопроєктів напрацювали парламентарі від області у таких сферах, як правова та економічна політика і галузевий розвиток: 33, 25 та 14 проєктів законів відповідно. 

На цей час загальний внесок народних обранців від Хмельниччини у законотворчість в період воєнного стану доволі помітний: спільно мажоритарники і списочники долучилися до роботи над пʼятою частиною усіх законодавчих ініціатив, зареєстрованих парламентарями від початку воєнного часу, і до майже третини підписаних у цей період законів. Тож можемо говорити, що депутатський фронт від Хмельниччини в ці непрості для держави часи також активно працює. 

Авторка: Оксана Банкова

Читайте також “На Хмельниччині депутати від проросійських партій розпускають фракції та засуджують війну

Більше про інформаційні права у “Інформаційні права: що саме моніторить регіональне представництво Офісу Омбудсмана

Попередній Законопроєкти під час війни: над чим працюють депутати від Хмельниччини

Залиште свій коментар