Верховна Рада України продовжує працювати і адаптувати законодавство до нових реалій. Ми дослідили, як народні депутати від Хмельниччини здійснюють свою законотворчу діяльність в умовах воєнного стану. Більше про ініціативи депутатів-мажоритарників від партії “Слуга народу” можна прочитати тут.
Ми продовжуємо наше дослідження. І цього разу розповідаємо ще про трьох нардепів-мажоритарників: Сергія Лабазюка, Олександра Герегу і Віктора Бондаря. Ще донедавна всі вони були представниками однієї депутатської групи “Партія “За майбутнє”. Проте наприкінці липня Віктор Бондар став позафракційним. Тож над чим працювали депутати-старожили, які представляють свої округи у Верховній Раді України три скликання поспіль?

Сергій Лабазюк: акцент на землю та сільське господарство
Сергій Лабазюк, який представляє округ, що охоплює частину Хмельницького та частково Хмельницький район, від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну брав участь у роботі над 5 законопроєктами, 3 з яких стосуються галузевого розвитку, по одному – правової та економічної політики.Зокрема, нардеп, як і його колега Микола Стефанчук, зазначений серед співавторів законопроєкту 7129 – про внесення змін до Регламенту ВРУ щодо проведення дистанційних засідань Верховної Ради України; працював над законопроєктом 7456 – про внесення змін до Закону України «Про інвестиційну діяльність» щодо підтримки виробників та залучення іноземних інвестицій під час воєнного стану.

Законодавчі ініціативи з питань аграрної політики
Ще три законопроєкти нардепа безпосередньо стосуються його діяльності як представника Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики:
· 7532 – про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання вчинення нотаріальних та реєстраційних дій при набутті прав на земельні ділянки;
· 7577 – про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності;
· 7636 – про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель.
Віктор Бондар: ліквідація проросійських партій та вилучення майна країни-агресора
Нардеп, який уже втретє представляє у Раді IX скликання частину Хмельницького району (Старокостянтинівську, Летичівську, Віньковецьку, Деражнянську, Старосинявську громади), до свого депутатського арсеналу з 24 лютого додав 8 законодавчих ініціатив, 2 з яких уже стали законами.
Тематика законопроєктів переважно правова – таких документів 4; 2 законопроєкти – зі сфери державного будівництва та по одному з економічної політики та з безпеки і оборони.Серед питань, які порушував Віктор Бондар у своїй законотворчій діяльності, – очищення влади від проросійських політичних партій (7318-1) та політична відповідальність народних депутатів від політичних партій, діяльність яких зупинена (7424), соціальний захист членів сімей військовослужбовців (7408), судовий порядок відшкодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії проти України (7520-1). До слова, нардеп також долучався до підготовки вже згадуваного законопроєкту 7129, що передбачає проведення дистанційних засідань ВРУ.

Законопроєкти, які стали законами
Законами стали два законопроєкти, які Віктор Бондар ініціював разом з колегами нардепами:
· 7122 – про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів;
· 7124 – про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство.
Олександр Герега: оренда землі, ринок газу та виробництво транспорту в умовах воєнного стану
Олександр Герега – ще один представник Хмельниччини, якого виборці делегували до парламенту втретє. Округ нардепа нині охоплює частини Хмельницького та Камʼянець-Подільського районів (Городоцьку, Ярмолинецьку, Чемеровецьку та Дунаєвецьку громади).
Після повномасштабного російського вторгнення народний обранець встиг попрацювавати у авторських колективах 4 законопроєктів, один із яких наразі став чинним законом. У коло інтересів нардепа потрапили три сфери: економічна політика (2 законопроєкти), правова політика та галузевий розвиток (по одному законопроєкту).

Оренда землі та зміни в Податковий кодекс
Так, Олександр Герега спільно з колегами ініціював законопроєкт 7359, що мав би сприяти виробництву транспортних засобів в Україні на період дії воєнного стану; 7520 – щодо удосконалення розгляду окремих категорій судових справ у зв’язку зі збройною агресією росії. Проєкт закону 7636 має на меті відновити систему оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалити законодавство щодо охорони земель.Підписав Президент законопроєкт 7428-2, над яким нардеп працював ще з пʼятьма колегами. Закон вносить зміни до Податкового кодексу України щодо забезпечення стабільного функціонування ринку природного газу протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення.

Перевага – правовим питанням та економіці
У загальному підсумку в умовах воєнного часу ці троє нардепів долучилися до роботи над 13 законопроєктами, із яких 3 стали законами. Більшість із законопроєктів стосуються таких напрямків, як правова політика – 5, економічна політика та галузевий розвиток – по 3. Ще по одній законодавчій ініціативі стосуються державного будівництва та безпеки й оборони. Закони, над якими у співавторстві з колегами працювали Віктор Бондар і Олександр Герега вже після запровадження воєнного стану, охоплюють сфери правової та економічної політик – 2 та 1 законопроєкт відповідно. Натомість серед ініціатив, зареєстрованих Сергієм Лабазюком після 24 лютого, ще немає чинних законів.
Тематика законотворчої діяльності депутатів-вихідців з Хмельниччини
Якщо аналізувати тематику законотворчості усіх мажоритарників від області, то можна побачити, що найбільше уваги вони приділяли саме ініціативам з економічної та правової політик. Так, загалом у цих сферах з 24 лютого у Верховній Раді України обранці від Хмельниччини зареєстрували 18 і 17 законопроєктів відповідно.
У сфері безпеки й оборони нардепи від області долучилися до підготовки 5 законодавчих ініціатив. А от соціальна політика, державне будівництво та галузевий розвиток наразі найменш пріоритетні для народних депутатів від Хмельницької області. Законопроєктів на ці теми вони зареєстрували в Раді лише по 4.

Як бачимо, в умовах повномасштабної війни нардепи-мажоритарники від Хмельниччини мобілізували свої зусилля й активно включилися в законотворчу роботу парламенту. В їхньому спільному доробку за цей період – 52 законодавчі ініціативи, 12 із яких вже підписав Президент.
Про законодавчі ініціативи депутатів-списочників, які себе пов’язують із Хмельниччиною, читайте у наступній – фінальній частині нашого дослідження.
Авторка: Оксана Банкова
Читайте також “Закони воєнного часу: над чим працюють народні депутати від Хмельниччини”
Більше про довоєнні голосування нардепів з Хмельниччини можна прочитати у “За чи проти: які політики підтримують, а за які ніколи не голосують хмельницькі нардепи”