Закони воєнного часу: над чим працюють народні депутати від Хмельниччини

Над якими законодавчими ініціативами працюють народні депутати від Хмельницької області після повномасштабного вторгнення

В умовах воєнного часу Верховна Рада України стала ще одним важливим фронтом. І це зрозуміло, адже для того, щоб країна продовжувала функціонувати, попри повномасштабне вторгнення, до нових обставин необхідно пристосовувати законодавство: вносити зміни у наявні закони та створювати нові.

Скільки законопроєктів вже встигли напрацювати народні депутати

Як свідчать відомості, що їх оприлюднює парламент, уже після початку великої війни, з 24 лютого по 9 серпня, народні депутати України зареєстрували в парламенті 467 законодавчих ініціатив. А загалом від початку каденції парламентарі подали на реєстрацію 4 254 законопроєкти. Таким чином, на період з 24 лютого по 9 серпня припадає 11% від усіх законопроєктів нардепів теперішнього скликання. 

Водночас в умовах воєнного стану частка підписаних законів, які ініціювали депутати, становить 18% – 97 із 542. Інакше кажучи, після 24 лютого Президент підписав приблизно пʼяту частину законів від усіх підготовлених народними депутатами цього скликання.

Народні обранці від Хмельниччини також долучаються до цієї роботи – хтось більше, а хтось менше. Над якими законодавчими ініціативами працюють вихідці з області та які теми вважають пріоритетними – у нашому дослідженні.

Та для початку нагадаємо, що мешканці Хмельницької області делегували до Ради IX скликання сімох депутатів:

·  Миколу Стефанчука від виборчого округу №187 (фракція партії «Слуга народу»);

·  Сергія Лабазюка від виборчого округу №188 (депутатська група «Партія «За майбутнє»);

·  Олену Копанчук від виборчого округу №189 (фракція партії «Слуга народу»);

·  Олексія Жмеренецького від виборчого округу №190 (фракція партії «Слуга народу»);

·  Віктора Бондаря від виборчого округу №191 (з кінця липня – позафракційний, а раніше – співголова депутатської групи «Партія «За майбутнє»);

·  Олександра Герегу від виборчого округу №192 (депутатська група «Партія «За майбутнє»);·  Ігоря Марчука від виборчого округу №193 (фракція партії «Слуга народу»).

Свою приналежність до області демонструють також троє депутатів, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі за списками партії «Слуга народу». Це Володимир Ватрас, Сергій Мандзій та Юрій Заславський. Крім того, вихідцем з Хмельниччини є голова ВРУ Руслан Стефанчук.

Отже, які рішення та ідеї для держави, в якій триває війна, пропонують зазначені народні обранці. У першій частині матеріалу ми зосередимо свою увагу на депутатах пропрезидентської фракції партії “Слуга народу”. 

Микола Стефанчук: у пріоритеті – правова політика

Микола Стефанчук, обраний до парламенту мешканцями Хмельницького, після 24 лютого став співавтором 12 проєктів законів, 4 з яких уже підписав Президент.

Щодо тематики цих документів, то на вебсайті Ради, у картці кожного законопроєкту, вказують, якої галузі він стосується. Так, десять законопроєктів, над якими працював Микола Стефанчук, належать до сфери правової політики, по одному – економічної політики та безпеки й оборони. Власне, таку перевагу правової тематики у доробку нардепа можна пояснити, зокрема, його юридичною освітою та членством у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики.

Н3: Регламент парламенту і захист держави

Народний обранець разом із 237 колегами пропонував внести зміни до Регламенту ВРУ щодо проведення дистанційних засідань Ради (законопроєкт 7129) і таким чином створити підґрунтя для роботи законодавчого органу в разі неможливості присутності народних депутатів у приміщенні парламенту. Однак до порядку денного цей проєкт так і не включили. Микола Стефанчук також вказаний серед ініціаторів законопроєктів 7473 та 7473-д – про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги; є з-поміж авторів законопроєкту 7475 – про внесення змін до деяких законів України щодо захисту державного кордону України.

Що ж до підписаних Президентом законопроєктів Миколи Стефанчука, то це такі 4 закони:

·  7161про внесення змін до статті 6 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» щодо збільшення чисельності військовослужбовців Державної прикордонної служби України, яким, відповідно до пояснювальної записки до проєкту закону, пропонувалося збільшити загальну чисельність особового складу Держприкордонслужби на 7 000 військовослужбовців.

·  7181про внесення змін до статті 263 Кримінального кодексу України щодо скасування відповідальності у випадках добровільної здачі зброї, бойових припасів, вибухових речовин або пристроїв;

·  7183про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного, надзвичайного стану;·  7310про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей встановлення юридичних фактів в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що визначає порядок встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.

народні депутати

Олена Копанчук: у фокусі – економіка та соціальний захист постраждалих від агресії

Олена Копанчук – єдина жінка серед представників області в парламенті. Її обрали мешканці частини нинішніх Шепетівського та Хмельницького районів, зокрема Нетішинської, Білогірської, Ізяславської, Красилівської і Теофіпольської громад.

Після повномасштабного російського вторгнення депутатка разом з колегами ініціювала в парламенті 21 законопроєкт. Наразі 3 проєкти законів, серед авторів яких Олена Копанчук, уже підписав Президент. Девʼять законопроєктів, а це майже половина з тих, до роботи над якими долучилася нардепка, стосуються економічних питань. Вочевидь, це повʼязано із приналежністю Олени Копанчук до Комітету ВРУ з питань бюджету. Інші законодавчі ініціативи політикині в умовах воєнного стану присвячені правовій та соціальній політиці – 4 і 3 законопроєкти відповідно, галузевому розвитку та державному будівництву – по 2 проєкти законів, а також безпеці і обороні – 1 законопроєкт.

Н3: Які ж рішення пропонує Олена Копанчук своєю законотворчістю?

Багато законопроєктів її авторства пропонують зміни до Митного (7534, 7560) та Податкового  (7364, 7499, 7533, 7632) кодексів, а також нардепка з колегами пропонувала зміни до Державного бюджету України (7644) з огляду на нові реалії, зокрема щодо оподаткування операцій з ввезення транспортних засобів з-за кордону різними категоріями осіб.

Серед інших її спільних з колегами ініціатив – низка законопроєктів соціального спрямування, наприклад: 7520-1 – про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо судового розгляду справ про відшкодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії проти України; 7353 – про виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, завдану спричиненими військовою агресією проти України пораненням або загибеллю під час проходження публічної служби, виконання обов’язків на об’єктах критичної інфраструктури та здійснення професійної журналістської діяльності; 7363 – про внесення змін до Закону України «Про волонтерську діяльність» щодо підтримки волонтерської діяльності.

Зазначимо, що депутатка також долучилася до авторського колективу вже згаданого вище законопроєкту 7129 щодо дистанційних засідань Ради. 

Три підписані закони, над якими працювала Олена Копанчук стосуються різних напрямків – економічної та правової політики, а також безпеки і оборони:

·  7312про внесення змін до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», який розширює коло осіб, що можуть претендувати на безоплатні послуги представництва у суді;

·  7337про внесення змін до статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо вдосконалення порядку виплати пенсій;

·  7413про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік».

народні депутати

Олексій Жмеренецький: розширення кола осіб, що не підлягають мобілізації, та повоєнна відбудова України

Олексія Жмеренецького до Верховної Ради обрали мешканці 190-го виборчого округу, до якого належить частина Шепетівського району, зокрема Шепетівська, Полонська та Славутська громади.

З початку повномасштабного вторгнення нардеп брав участь у роботі над 6 проєктами законів, 1 з яких наразі набув чинності. Перевагу в законотворчості під час воєнного стану парламентар віддавав проєктам законів, що стосуються правової політики, безпеки і оборони: у цих сферах він разом із колегами-депутатами підготував по 2 законопроєкти. Олексій Жмеренецький також вказаний співавтором ще одного законопроєкту в сфері економічної та соціальної політики.

Законопроєкти соціального спрямування

Із переліку законотворчих ініціатив нардепа можна виокремити два законопроєкти, спрямовані на вдосконалення боротьби з тероризмом (7349 і 7350); законопроєкт соціального спрямування 7353 – про виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, завдану спричиненими військовою агресією проти України пораненням або загибеллю під час проходження публічної служби, виконання обов’язків на об’єктах критичної інфраструктури та здійснення професійної журналістської діяльності; а також проєкт закону 7508, який покликаний вдосконалити механізм залучення приватних інвестицій для пришвидшення відновлення зруйнованих війною об’єктів та будівництва нових.

Підписав Президент один законопроєкт, з-поміж авторів якого є Олексій Жмеренецький. Це документ під номером 7481 – про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо розширення переліку осіб, які не підлягають призову під час мобілізації. Відповідно до закону, який набув чинності, не підлягають мобілізації особи, близькі родичі яких загинули чи пропали безвісти, обороняючи Україну від російського агресора.

народні депутати

Ігор Марчук: примусове вилучення російського майна та нейтралізація загроз економіці

Ігоря Марчука до парламенту обрали мешканці частини Камʼянець-Подільського району (Камʼянець-Подільської та Новоушицької громад).

Попри те що після повномасштабного нападу росії нардеп долучався до добровольчого формування територіальної громади, у співавторстві з колегами він встиг напрацювати 9 законодавчих ініціатив, одна з яких наразі отримала статус закону. Законопроєкти стосуються двох напрямків – економічної та правової політик (6 та 3 законопроєктів відповідно). У цьому випадку, вочевидь, також зіграла роль приналежність нардепа до профільного комітету – Комітету ВРУ з питань економічного розвитку.                  

Економічні питання в законотворчих ініціативах

Як і ще троє колег-мажоритарників з Хмельниччини, Ігор Марчук вказаний одним із ініціаторів законопроєкту 7129, у якому йдеться про проведення дистанційних засідань ВРУ. Щодо інших його законопроєктів, то вони, зокрема, стосувалися оборонних та публічних закупівель на період дії воєнного стану (7163, 7164), уточнення окремих положень Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» (7169), оподаткування операцій з ввезення транспортних засобів учасниками бойових дій та іншими категоріями осіб (7498, 7499).                  

До переліку законів уже перейшов законопроєкт 7176про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення моніторингу потенційних загроз національній безпеці України у сфері економіки, який передбачає виявлення і вжиття заходів для нейтралізації впливу потенційних загроз на діяльність державних підприємств, товариств та банків.

Аналіз законотворчої діяльності решти депутатів-мажоритарників читайте у наступній частині дослідження.

Авторка: Оксана Банкова

Читайте також “На Хмельниччині депутати від проросійських партій розпускають фракції та засуджують війну”А також про роботу народних обранців у минулому році можна прочитати “Наші в Раді: як розпочали шосту сесію мажоритарники від Хмельниччини

Попередній Хмельницькі обласні комунальні підприємства мають проблеми із прозорістю та відкритістю?

Залиште свій коментар