Juliette Garside для the Guardian у своєму матеріалі «Brussels tries to form united front against Putin’s oligarchs» розповідає про санкції, що були введені Великою Британією, а також про їхній влив. Поряд з тим авторка розповідає і про прогалини, які дозволяють росіянам успішно обходити санкції та про країни, які сприяють росіянам в цьому.

Санкції Великої Британії
Минув довгий рік відтоді, як Ліз Трасс запустила розширену програму санкцій щодо російських олігархів. Виступаючи через три дні після вторгнення в Україну, тоді міністерка закордонних справ позначила кінець підходу уряду Великої Британії “без питань”.
“Ми націлені на приватні літаки олігархів, ми будемо націлені на їхню нерухомість, ми будемо націлені на інше майно, яке у них є, – сказала вона Sky TV. – Не буде де сховатися“.
Впродовж двох десятиліть московське золото надходило на британський ринок нерухомості, в приватні школи, футбольні клуби. російська промисловість була капіталізована в Лондоні, десятки компаній котирувалися на фондовій біржі, а міські банки організували продаж боргових зобов’язань. російські гроші теж проникли в політику. Любов Чернухіна, дружина колишнього міністра фінансів росії, пожертвувала консерваторам стільки грошей, що стала відомою як найбільша політична жінка-донорка в історії Великої Британії.
Зараз ми живемо в іншому світі. З наближенням річниці війни в Україні настав час поставити собі питання, наскільки ефективними були заходи щодо обмеження влади та впливу тих, хто отримував фінансову вигоду від режиму володимира путіна? Невже олігархам дійсно ніде сховатися?
Вплив санкцій та їх обмеженість
Не зовсім. Вплив на спосіб життя дуже реальний. Заборони на поїздки означають, що відпочинок на яхті в Карибському басейні, лижні поїздки до Верб’є і польоти на приватному літаку між європейськими столицями більше неможливі. Свобода інвестувати та переміщувати гроші також була обмежена. Більш ніж у 35 компаній, що мають зв’язки з російською державою або внесених до чорного списку олігархів, були припинені акції в Лондоні.
Але застосування санкцій було нерівномірним. Існує три основні фактори, що обмежують їх ефективність: офшорна таємниця, національні відмінності в регулюванні та притулок, які запропоновані юрисдикціями за межами зони західних санкцій, такими як Туреччина та Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ).
Як повідомляла The Guardian торік, не всі об’єкти нерухомості підлягають заморожуванню активів. Земельний кадастр зазвичай розміщує повідомлення про заморожені активи, в якому говориться, що вони не можуть бути продані без дозволу Управління по здійсненню фінансових санкцій. Але на трофейному будинку вартістю 150 мільйонів фунтів стерлінгів на Кенсінгтон Палас Гарденс, придбаному романом абрамовичем, такого повідомлення немає. Його власник невідомий, він прихований за компанією, зареєстрованою на Кіпрі. Аналогічно Хемстоун Хаус – особняк в графстві Суррей вартістю 7 мільйонів фунтів стерлінгів, раніше пов’язаний з магнатом олегом дерипаскою, чиє право власності приховане іншою кіпрською компанією.

Photograph: Antonio Olmos/The Observer
У той час як самі олігархи були внесені в чорний список, у багатьох випадках члени їхніх сімей туди не вносились. Вони можуть продовжувати жити у Великій Британії, володіти майном, витрачати гроші.
Різниця у регулюванні у межах ЄС
Регулювання сильно варіюється, навіть у межах ЄС. Хоча всі держави-члени приєдналися до одного і того ж списку санкцій, правозастосування не є централізованим, що може призвести до різних підходів. Більшість країн використовують систему ліцензування – банки, юристи або агенти з нерухомості повинні вимагати дозволу, перш ніж здійснювати операції з санкціонованими особами. Але угода, яка проходить перевірку, наприклад, на Кіпрі, може не бути схвалена в Латвії, де політики налаштовані захищатись від російського впливу. Це відкриває систему для арбітражу, при цьому транзакції направляються через більш м’які юрисдикції.
Реакція інших країн
А ще є Дубай. російський капітал хлинув в емірат після війни, і, за даними місцевих агентів з нерухомості, росіяни складають найбільшу групу покупців нерухомості, які не є резидентами.
Туреччина, яка зайняла нейтральну позицію по Україні, відкрила свої порти для суперяхт. Повідомлялося, що минулого літа абрамович розмістив там чотири своїх судна, причому кілька з них пришвартовані в порту Лазурний, який позиціює себе як перша в Туреччині пристань тільки для мега яхт.
Брюссель досить стурбований ситуацією в ОАЕ, щоб умовити ірландського дипломата Девіда О’Саллівана, колишнього генерального секретаря Європейської комісії, повернутися як посланця з реалізації санкцій. Його робота полягає в забезпеченні “безперервних дискусій на високому рівні з третіми країнами, щоб уникнути ухилення або навіть обходу безпрецедентних обмежувальних заходів, які були введені щодо росії з початку її війни проти України“.
Фінансовий удар у відповідь на росію об’єднав Європу та її союзників, але він також викрив їхні розбіжності.
Підготували Альона Береза, Валентина Повзун
Читайте також
Як росія ухиляється від нафтових санкцій у промислових масштабах
Зв’язки України з Великою Британією проходять глибше, ніж військова допомога