Американці спостерігають за установкою західних ракет класу “повітря-повітря” на українських MiG

Морські піхотинці США, призначені до 223-ї ударної ескадрильї морської піхоти (VMA), оглядають вдосконалену ракету “повітря-повітря” середньої дальності AIM-120 (AMRAAM) на борту авіабази морської піхоти Cherry Point, NC | Cpl. Ешлі Беккет / Корпус морської піхоти США фото

У матеріалі LARA SELIGMAN «U.S. military eyes mounting Western air-to-air missiles on Ukrainian MiGs» для Politico розповідається про вивчення можливостей інтеграції передових західних ракет на українські винищувачі радянського зразка, щоб забезпечити їх новими можливостями для весняного наступу українських захисників. Ці зусилля, в разі успіху, могли б стати частиною розв’язання проблеми потреби Києва в додатковій вогневій потужності й засобах протиповітряної оборони. 

Кривава весна

Американські військові вивчають можливість інтеграції передових західних ракет класу “повітря-повітря” з українськими винищувачами радянської епохи в рамках останньої спроби забезпечити старі платформи новими можливостями напередодні того, що стане кривавою весною.

Чиновники розглядають питання, чи можуть вдосконалені ракети “повітря-повітря” середньої дальності AIM-120, призначені для стрільби із західних винищувачів, таких, до прикладу, як F-16 американського виробництва, бути встановлені на українські МІГи. Про це розповіли два посадовці Міністерства оборони, які брали участь в цих обговореннях.

Якщо робота буде успішною, це буде перший випадок, коли США нададуть українській авіації можливість запускати ракети класу “повітря-повітря”, деякі з яких вже є на їхньому озброєнні.

Зусилля для вирішення потреби Києва

Ці зусилля, в разі успіху, могли б стати частиною вирішення потреби Києва в додатковій вогневій потужності й засобах протиповітряної оборони, оскільки й Україна, й росія готуються до великих наступальних дій цієї весни. Високопоставлені американські генерали приймали українських військових посадовців минулого тижня у Вісбадені, Німеччина, для проведення серії настільних навчань для допомогти Києву підготуватися до наступного етапу війни.

Американські військові посадовці вважають, що Київ планує почати наступ в найближчі шість-вісім тижнів, коли потеплішає, а українські війська завершать навчання з тактики здійснення загальновійськових маневрів в Німеччині. Про це повідомили представники Міністерства оборони. Офіційні особи стурбовані тим, що в України закінчуються засоби протиповітряної оборони, оскільки росія продовжує ракетні атаки й навіть відправляє повітряні кулі-приманки з радіолокаційними відбивачами, щоб знешкодити українські ракети.

Наполягання на винищувачах

Україна наполягає на наданні сучасних винищувачів, серед іншого, для допомоги в протиповітряній обороні, але поки у західних лідерів є мало бажання відправляти більш досконалі літаки, такі як F-16. Два українські пілоти перебувають у США для оцінки своїх навичок за допомогою тренажерів на базі Національної гвардії ВПС в Таксоні, штаті Аризона. Водночас офіційні особи заявили, що вони не будуть літати на американських літаках.

Чиновники шукають більш креативні рішення, щоб заповнити цю прогалину. США вже надали Києву ракети класу “повітря-земля”, такі як високошвидкісна протирадіаційна ракета AGM-88b, яка може встановлюватися на МІГах і використовуватися проти наземних цілей, таких як радари й системи протиповітряної оборони. Пентагон також відправив боєприпас Joint Direct Attack, який перетворює боєприпаси повітряного базування в “розумні бомби”.

Однак інтеграція AIM-120s з МІГ стала б першим випадком, коли США надали можливість запускати ракети класу “повітря-повітря” з літака. Україна вже має у своєму розпорядженні ряд ракет, які були надані європейськими країнами, включаючи Великою Британією і Бельгію, які запускаються з наданих Заходом систем протиповітряної оборони, таких як Національна вдосконалена ракетна система класу “земля-повітря”.

Але процес інтеграції створює проблеми. Про це розповів один з посадовців Міністерства оборони, безпосередньо знайомий з цими спробами. Ракета повинна бути не тільки фізично встановлена на літаку, вона також повинна “розмовляти” з радаром літака, щоб здійснити постріл. Спочатку авіаційний радар вказує ракеті ціль і направляє ракету, поки вона не буде достатньо близькою, щоб самостійно вже її виявити.

Головна проблема полягає в тому, що американська і радянська системи настільки різні, що ракета і літак не можуть взаємодіяти один з одним.

Спроби інтеграції

Військові працюють над питанням: “Як ви монтуєте цю штуку? Чи можете ви змусити всю електроніку в літаку “поговорити” з цією річчю, яка не була призначена для запуску?” – запитав один з чиновників Міністерства оборони.

Представник Міністерства оборони відмовився коментувати ці спроби через проблеми оперативної безпеки.

Ми перебуваємо в регулярному контакті з українськими лідерами й ми продовжимо тісно консультуватися з Україною щодо їхніх потреб у допомозі в галузі безпеки – як в найближчій, так і в довгостроковій перспективі, – сказав підполковник Гаррон Гарн. – Наша увага, як і раніше, буде зосереджена на наданні Україні реальної боєздатності, що дозволяє їй захищати свою країну, але з міркувань оперативної безпеки ми не будемо обговорювати, які ініціативи ми можемо здійснювати або не здійснювати в рамках цих зусиль“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Питання щодо використання росією гіперзвукових ракет в її останній атаці

Пентагон розраховує відновити надсекретні програми в Україні
Попередній Народити під час війни: як працює Хмельницький міський перинатальний центр

Залиште свій коментар