Питання щодо використання росією гіперзвукових ракет в її останній атаці

14.03.2023 Публікації
Автор ГО ЖАР
російські винищувачі MiG-31 з гіперзвуковими ракетами “Кинджал” над червоною площею під час військового параду на честь дня перемоги в москві у 2018 році. Фото: Юрій Кадобнов / Agence France-Presse-Getty Images 

У матеріалі «Questions surround Russia’s use of hypersonic missiles in its latest attack» для The New York Times автори John Ismay, Matthew Mpoke Bigg and Andrew E. Kramer розповідають про останню ракетну атаку росіян по всій території України багатьма видами ракет та засобів, в тому числі й запусками 6 гіперзвукових “Кинджалів”. Що це за ракети й чи зможуть вони вплинути на хід війни? Читайте про це у матеріалі.

Запуск гіперзвукових “кинджалів”

Найбільша за останні тижні повітряна атака росії була здійснена по цілях на території всієї України з використанням комплексної зброї. Військово-повітряні сили України заявили, що серед них були також шість російських гіперзвукових ракет повітряного базування, відомих як “кинджали”.

Що таке гіперзвукові ракети?

Гіперзвукові ракети – це високоманеврені боєприпаси великої дальності, здатні розвивати швидкість не менше 5 Махів, що в п’ять разів перевищує швидкість звуку, або більше 1,6 кілометра за секунду. Така швидкість робить традиційні системи протиповітряної оборони практично бездієвими, оскільки на той час, коли виявляються наземними радарами, вони вже майже біля цілі.

Китай і Сполучені Штати ведуть перегони з розробки і розгортанням гіперзвукових ракет. Інші країни також працюють над технологією, включаючи Австралію, Бразилію, Францію, Німеччину, Індію, Іран, Ізраїль, Японію, Північну Корею та Південну Корею.

Як працює “Кинджал”?

Типовий гіперзвуковий літальний засіб переносить свою боєголовку до нижньої межі космічного простору поверх традиційної ракети великої дальності. Після відокремлення він використовує гравітацію, щоб набрати величезну швидкість під час пуску назад на землю. Транспортний засіб може бути некерованим планувальним апаратом або це може бути крилата ракета, яка використовує гравітаційне прискорення для запуску спеціального двигуна “scramjet”, що переносить його далі на сотні миль.

“Кинджал” трохи відрізняється. Це модифікована версія балістичної ракети малої дальності “Іскандер” російської армії, яка призначена для запуску з наземних пускових установок, встановлених на вантажівках. Запуск ракети з бойового літака на великій висоті, а не з землі, залишає в ній більше палива для досягнення вищих швидкостей.

На додаток до здатності досягати гіперзвукових швидкостей після запуску з повітря, вважається, що “Кинджал” поводиться як “Іскандер” наземного базування, що означає, що він здатний маневрувати, ускладнюючи своє перехоплення. Деякі Іскандери також можуть випускати приманки перед самим ударом, які призначені для подальшого збивання роботи радарів протиповітряної оборони.

Вважається, що зазвичай озброєні “Іскандери” мають при собі близько 1 500 фунтів вибухівки.

Що ще відомо про “Кинджал”?

росія спочатку розробила “Кинджал” для прориву американських систем протиракетної оборони й стверджує, що він розвиває швидкість 10 Махів і вище. Пентагон заявив, що він був запущений бойовими літаками МІГ-31.

москва вперше заявила, що розгорнула використання “Кинджал” на війні в Україні майже рік тому під час нападу на підземний склад зброї. І відтоді періодично заявляла про його застосування.

Є ще одна гіперзвукова ракета, яку росія стверджує, що має у своєму арсеналі. “Циркон” – крилата ракета, яка може бути запущена з кораблів. Але росія не повідомляла про випробувальні пуски “Циркону” під час навчань, оголошених президентом володимиром путіним в січні, і невідомо, чи застосовувався він коли-небудь в бою.

Чому “Кинджали” так тривожать Україну?

За словами Юрія Ігната, речника Повітряних сил ЗСУ, в України немає зброї, здатної збити “Кинджали”.

І їхнє застосування в четвер значно збільшило частку російських ракет, що досягають цілей. З 81 ракети, випущеної росією за ніч і впродовж ранку, Україна заявила, що 47 вразили свої цілі, що більше, ніж зазвичай. Україна зазначила, що росія також випустила більше балістичних ракет і менше крилатих ракет, ніж зазвичай, що є можливо фактором збільшення числа успішних ударів.

Які обмеження “Кинджала”?

Координати наведення завантажуються в операційну систему ракети перед запуском і через величезну швидкість, яку вона досягає в польоті, будь-яке невелике відхилення – наприклад, занадто велике або занадто незначне переміщення рульової поверхні на крилі – може призвести до серйозного відхилення від цілі. Це може пояснити, чому один “Кинджал”, мабуть, вдарив в автомобіль у Києві в четвер, а не ціль, що має більше військове значення.

І, як у будь-якої гіперзвукової ракети, траєкторія польоту “Кинджала” досягає самих верхніх шарів земної атмосфери, перш ніж по дузі повернутися до землі для точних маневрів. Він може бути виявлений датчиками космічного базування, хоча представники Міністерства оборони США кажуть, що ці системи недостатні для захисту від гіперзвукових перешкод.

Навіщо росії використовувати так багато свого гіперзвукового арсеналу однією хвилею?

За оцінками військової розвідки України, до залпу, здійсненого в четвер, у росії було не більше 50 “Кинджалів”. Про це повідомив Юрій Ігнат. Чому росія вирішила запустити шість з них – потенційно більше десятої частини свого загального арсеналу – незрозуміло.

З тієї чи іншої причини цього разу їм потрібен був результат“, – сказав пан Ігнат.

Поряд з тим росія, напевно, зможе відносно легко поповнити запаси Кинджалів. Це можливо, оскільки “Кинджал” – це просто модифікована версія наявної ракети, її виробництво могло б бути простішим, ніж, скажімо, створення більшої кількості “Цирконів”, які доводиться створювати з нуля.

Чи змінить застосування “Кинджала” хід війни?

Не обов’язково. Навіть якщо росія зможе виробляти більше Кинджалів відносно швидко. Попри те, що в четвер було випущено більше російських ракет, ніж зазвичай, повітряна війна сама по собі не буде вирішальною.

Для порівняння, росія завдає набагато більше руйнувань тисячами артилерійських снарядів, які вона випускає по території Україні.

І наземна війна, по суті, залишається у важкому глухому куті. Багато аналітиків кажуть, що довгоочікуваний весняний наступ росії вже почався, але він має незначний вплив, оскільки її війська та арсенали вже дуже виснажені.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також

Patriots обіцяють Україні захист від надзвукових російських ракет

Війна в Україні “закінчена”, якщо ЄС не збільшить військову підтримку, вважає Боррель

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію