У жіночій консультації Хмельницького міського перинатального центру малолюдно. Інтер’єр холу і коридорів тут не змінюється роками, в очі впадає хіба що напис “укриття”. Сім літер, які концентрують в собі, мабуть, найважчий в історії закладу минулий рік.
Ідея поспілкуватися з керівниками двох хмельницьких перинатальних центрів виникла ще взимку. Тоді у медіа все частіше почали з’являтися повідомлення про тривожні демографічні прогнози для українців, одним з аспектів яких є народжуваність.
З Іриною Королюк ми зустрілися в її робочому кабінеті – за годину після чергової повітряної тривоги.
Розчищати підвал для укриття прийшло більше сотні чоловіків
Як вам працювалося у 2022 році?
Працювалося важко. Моє призначення збіглося з початком війни – 24 лютого я прийняла цей заклад. Мені тоді допоміг заступник міського голови Олег Шинкарук. За це я буду йому вдячна все життя.
У перший день повномасштабної війни перше питання було, де розміщувати пацієнтів під час повітряних тривог, і ми почали готувати сховище. Заступник міського голови дав машину й треба було вивезти все зайве з підвального приміщення за дві години. Я тоді зателефонувала двом благодійникам і сказала, що мені потрібні хлопці, бо у мене жінки (більшість працівників перинатального центру – жінки – ред.). Прийшло, мабуть, понад сотня чоловіків різних професій: власники кафе і ресторанів, продавці з речового ринку. Я спитала, звідки вони дізналися? Виявляється, від різних людей.
Спочатку ми облаштували у підвалі пологову з операційною і реанімацію. Потім почали розмежовувати укриття перегородками, щоб не було протягів. Ці перегородки зробив батько однієї з переселенок. Треба було організуватися з кухнею, облаштували кімнату для зберігання памперсів, сумішей, окрему кімнату – для питної й технічної води. З матрацами допомогли волонтери, з ліжками – церкви. Бо спочатку вагітні сиділи на лавках, але так їм було важко.
Зараз дійшли до етапу модернізації. Вже провели в укриття інтернет, влаштовуємо там семінари. Київська клініка “Охматдит” надала нам “Старлінк”. Крім того, ми закупили радіостанції.
Які ще закупівлі вдалося зробити у закладі протягом 2022 року?
Ми почали з операційної: якраз перед початком війни придбали операційний стіл та операційні лампи. Новий стіл та лампу встановили у відділенні, а старі – змогли спустити в сховище. Також придбали дороговартісний ендоскопічний інструментарій. Департамент охорони здоров’я (облдержадміністрації – Ред.) нам надав два переносні КТГ-датчики (кардіотокографія (КТГ) – інструментальний метод одночасної реєстрації серцебиття плоду і маткових скорочень – Ред.). Апарат УЗД (ультразвукова діагностика – Ред.) і дихальний реаніматор новонароджених нам надали як гуманітарну допомогу. Генератор на 240 кіловатів надійшов від міста-побратима Хмельницького Модесто (США). Ми багато коштів витратили на приєднання до нього й увійшли в осінньо-зимовий період із впевненістю. Коли восени були обстріли об’єкта критичної інфраструктури, заклад відключали від електропостачання. Під час першого такого випадку ми ще не під’єднали ліфти. Довелося це робити дуже швидко. Всього на матеріально-технічне забезпечення перинатального центру за 2022 рік пішло близько 6 мільйонів гривень.
Сюди увійшли власні кошти закладу, кошти держбюджету та гуманітарна допомога.
Як вагітні жінки сприймають необхідність спускатися в укриття?
З кожного відділення знають, у якій вони кімнаті укриття і яким шляхом туди спускаються. Був випадок: стоїть вагітна біля вантажного ліфта, я підіймаюсь дивитися, чи всі спустилися. Вона ж руки в боки й запитує: “А ви куди? Сховище там!” (сміється – Ред.)
Як необхідність перебувати в укритті впливає на хід пологів?
За рік в укритті народили 26 породіль. Умови трохи гірші, ніж у звичайній пологовій залі Але, в принципі, на сам процес це не впливає. Медикаменти й кисень є. Для новонароджених благодійна організація надала одноразові теплі пелюшки, які самі нагріваються. Комфорт? У цей період думаєш не про нього, а про те, як народити.
“Хочу, щоб зі мною залишилася його часточка…”
Згідно із вашою відповіддю на запит, найсуттєвіше зменшення кількості пологів від 2019 року відбулося у 2021-му (на 400 випадків – Ред.). З чим це пов’язуєте?
Війна – соціальний фактор, який впливає на сім’ї, на народжуваність. А ковід – медичний фактор. Ми – заклад, який приймав вагітних з діагностованим ковідом зі всієї області. Всі важкі випадки, тому що у нас для цього було окреме відділення. За 2021 рік було чотири випадки смерті новонароджених, з них три у жінок з ковідом. (у 2019, 2020 та 2022 рр. у міському перинатальному було по одному випадку смерті новонароджених – ред.).
Також у 2021 році у закладі був й найбільший за останні 4 роки відсоток кесаревих розтинів…
Ми не могли пустити жінку в пологи, коли у неї низька сатурація. Тому й збільшилася кількість кесаревих розтинів.
Які загальні тенденції з народжуваності ви бачите?
Якби не було ковіду та війни, у нас би все одно відбулося зменшення кількості пологів. Тому що це період, коли почали народжувати жінки, народжені у 1997-2001 роках. Це те покоління, коли відбувався максимальний спад народжуваності, зменшувалася кількість садочків, шкіл. Як показує всесвітній демографічний аналіз, такі періоди бувають в історії протягом п’яти років.
Найбільший спад кількості тих вагітних, які стають на облік, ми побачимо незабаром. Він розпочався за три-чотири місяці після повномасштабного російського вторгнення. Щодо пологів, то зараз все іде хвилями: то 5-7, то 1-2 на день.
Як велика війна впливає на бажання пар мати дитину?
Тенденції протягом періоду великої війни змінилися. Перші місяців шість жінки часто казали: “краще зробити аборт, бо не знаю, що буде завтра”, “не хочу народжувати, тому що чоловіка можуть забрати на фронт”. Зараз думки кардинально змінилися – роблю висновки по жінках, яких сама веду. Вчора одна дівчина зізналася: “Я планую завагітніти, тому що мого чоловіка, швидше за все, незабаром мобілізують, а я хочу, щоб зі мною залишилася його часточка”.

“Це не базар-вокзал”
Які пакети медичних послуг оплачує перинатальному центру Національна служба здоров’я України?
Пологи оплачуються за тарифом “ставка на пролікований випадок” (тариф використовують для оплати за стаціонарне лікування – ред.). Там стала сума. Спочатку було 8 тисяч гривень, згодом стало 15 тисяч гривень плюс коефіцієнт 1,2 за неонатальний пакет (забезпечення надання медпослуг новонародженим у складних неонатальних випадках на період дії воєнного стану – ред.). Оскільки ми мали підвищувальний коефіцієнт 1,2, то пологи фінансувалися за тарифом 19 тисяч гривень, незалежно від того, чи вони звичайні, чи кесарів розтин, чи передчасні пологи. Для оплати за неонатальний пакет має значення вага дитини: до 1 500 грамів – 135 тисяч гривень, з більшою вагою – 33 тисяч гривень.
Чи й цьогоріч буде таке ж фінансування?
Цього року зміни не в кращий бік. Нам проанонсували, що тепер підвищений коефіцієнт матимуть лише перинатальні центри третього рівня, як Хмельницький обласний (Хмельницький обласний перинатальний центр – Ред.). Тобто ми будемо отримувати 15 тисяч гривень за пологи, а вони – 19 тисяч гривень. Проте в наказовій базі поки це не прописано.
Які платні послуги надає перинатальний центр?
Платні послуги дуже обмежені. До прикладу, такими у комунальному неприбутковому підприємстві може бути плата за палати підвищеного комфорту, розраховані на одну породіллю. Там є туалет, душ, мікрохвилівка, чайник, телевізор, гель для душу, шампунь та вологі серветки.

Безоплатні палати – для двох породіль. Такі є як із санвузлом у палаті, так і з санвузлом на коридорі.

Мамографію проплачує Національна служба здоров’я України. Але лише для жінок після 40 років. Але якщо жінка молодша, вона хоче зробити мамографію і не довіряє ультразвуковій діагностиці, то це може бути платна послуга. Крім того, раз на рік жінка має право на безоплатне УЗД за направленням. Якщо вона бажає ще раз його зробити протягом року, без показів і без призначення, тоді для неї ця послуга буде платна. Якщо жінка хоче зробити непередбачені наказом про ведення вагітності обстеження, такі послуги теж будуть платні. Тестування на ковід для породіль або жінок, які лікуються від гінекологічних проблем у стаціонарі, безоплатне. Але для інших у нас є платна послуга. Також платний тест для присутніх на пологах партнерів. Його можна зробити або тут, або принести результат із собою.
У закладі сплачують і за вибір лікаря, якщо жінка не хоче аби пологи приймав той медик, який перебуває на чергуванні. Від чого залежить сума оплати?
Плата за вибір лікаря залежить від його категорії, тобто від кваліфікації. Найбільша – за вибір лікаря вищої категорії – 698 гривень. Найменша – 650 гривень. Цю вартість визначили в бухгалтерії, зважаючи на розрахунок оцінки робочого часу (жінки сплачують за цю послугу офіційно у касу перед пологами – Ред.).
Примітка. Особисті домовленості пацієнтки з певним лікарем перебувають поза межами програми медичних гарантій і не передбачені в пакеті послуг “Медична допомога при пологах”

Не секрет, що жінки потім ще дякують лікарям. Як ви до цього ставитеся?
Якщо жінка вже народила, потім прийшла і принесла квіти, я до цього ставлюся нормально. Якщо людина хоче дякувати, вона дякує. Але ніякої цінової політики, ніякого підлаштування під це, ніяких висувань умов “а ви – нам, а ми – вам”! Це не базар-вокзал. Я кажу про це на кожній п’ятихвилинці.
Після спілкування Ірина Королюк запрошує відвідати пологове відділення з індивідуальними та сімейними пологовими залами та операційними. А от побувати в укритті нам, на жаль, не вдається. Як пояснює керівниця закладу, після репортажу одного з місцевих медіа про це місце у соцмережі піднялася хвиля цькування. Авторку матеріалу звинуватили у розкритті даних про укриття саме цього медичного закладу.
Впродовж 2022 року у Хмельницькому міському перинатальному центрі народилося 1 838 малюків, понад 170 з них – у переселенок. У порівнянні з попереднім роком кількість пологів в закладі зменшилася на 200, а у порівнянні з 2019 роком – на понад 700 випадків.
Спілкувалась Світлана Русіна
Читайте також
Мама хмельничанина з орфанною хворобою: “Все наше життя – боротьба”
Військовий Дмитро Браницький: “На візку я пересувався лише після операції”