4 книги, щоб краще себе розуміти, або Як не поїхати дахом без допомоги психотерапевта

Дивно, але чомусь у нашому суспільстві ще й досі поширена думка, що робота з психологом/психотерапевтом/психіатром свідчить про неадекватність. Ба більше, почувши про намір звернутися до фахівця, люди погрозливо ледь не кричать: «Ти що, хочеш, щоб тебе на облік поставили?». При цьому пацієнти спокійно собі перебувають на обліку в ендокринолога, гастроентеролога чи в гінеколога. Однак облік у психіатра вже фонить чимось безповоротним і катастрофічним. Причому на облік без згоди не ставлять нікого. А якщо й ставлять, то лише небезпечних суспільству.

Сьогоднішня наша добірка присвячена літературі, яка допоможе розібратися в собі, зрозуміти себе та покращити своє життя. Звісно, це аж ніяк не замінить роботу з фахівцем, якщо така допомога потрібна. Але й покаже, у якому напрямку можна рухатися: справитися самостійно чи все ж треба допомога.

Дарка Озерна «Бути окей: що важливо знати про психічне здоров’я», 2021, Yakaboo Publishing

Скриншот із сайту видавництва

Коли болить зуб, ми йдемо до стоматолога. Коли турбують очі, записуємося на візит до офтальмолога. Якщо ниє шлунок — звертаємося до гастроентеролога. Якщо почуваємося не ок — не робимо нічого. Упс, система дала збій, бо в нас не заведено турбуватися про своє ментальне здоров’я. 

От книга «Бути ок» із перших сторінок допомагає збагнути важливість саме психічного здоров’я. Наш організм — складна система з величезною кількістю складників, пов’язаних між собою. Не вийде бути в нормі, ігноруючи сигнали про проблеми з боку психіки. 

Перша частина присвячена зануренню у світ психіки: базова інформація про психічне здоров’я, взаємодія фізичного стану з психічним, чи можна керувати своїми емоціями, як про те всі розказують, чому раніше депресії «не було», як піклуватися про людину з психічним розладом тощо.

У другій половині розповідається про найпоширеніші психічні розлади. Анорексія — це не про «сидить на дурній дієті». Посттравматичний стресовий розлад — не про «не подобаються феєрверки». І так, передменструальне дисфоричне порушення (не плутати з ПМС) — психіатричний діагноз, який передбачає лікування, а не зневажливе ставлення від оточення. Детальніше про ці та інші розлади описано в книзі.

Дарка писала «Бути ок», занурившись у наш український контекст: що подумають люди, чому і як виникають стереотипи, що з цим усім робити. Окремо пояснила, що таке історична травма і як це впливає на суспільство. А вона впливає, навіть якщо здається, що вас це оминуло стороною.

Марк Лівін, Ілля Полудьонний «Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях», 2020, НАШ ФОРМАТ

Зображення із сайту видавництва

Чому мене злить ця людина? Я ж її навіть не знаю особисто.

Чого так дратує колега, який отримав премію, а я ні? То ж не він сам собі її призначив.

Ох, як соромно згадувати той тупий анекдот, який розказав на корпоративі.

Я обожнюю свою роботу. Чому ж мені так нудно?

Ні, не скажу, що мені не віддали решту. Страшно.

А ще самотньо, образливо, ненависно, тривожно, бридко, сумнівно, відчайдушно, принизливо, розчаровано і ревниво. Усяко буває, але що з цим «усяким» робити?

Коли здається, що ніби все добре, але все одно щось не так. Це розпочали свій підступ вони — емоції. І з ними треба розбиратися. Інакше вони розберуться з тобою. І не завжди на краще.

Книга «Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях» — така собі інструкція на мінімалках, як зрозуміти свої емоції і себе.

До речі, Марк та Ілля створили ще й подкаст «Простими словами». Перший його сезон не дублює книгу, але чудово її доповнює.

Марк Лівін, Ілля Полудьонний «Простими словами. Як розібратися у своїй поведінці», 2022, НАШ ФОРМАТ

Зображення із сайту видавництва

От дідько, як же дістали ці тупі людиська! Хіба так важко зробити по-нормальному?! Як витримати ці всі фокуси й не поїхати дахом, якщо я вже дратуюся навіть через себе?

Тук-тук, алгоритм подано в книзі «Простими словами. Як розібратися у своїй поведінці».

Як витримувати себе, як переварювати інших, як говорити про складне та як дбати про своє ментальне здоров’я загалом.  

Чому хтось через якусь прикру новину плаче, а хтось завмирає і видає нуль емоцій? Скажемо наперед, і та, і та реакції нор-маль-ні. Чому і як це працює, як реагувати й поводитися в різних ситуаціях, знайдуться пояснення в книзі. 

Крім цього, тут є історії з життя, сучасні приклади, рекомендації кінострічок та літератури, які ширше розкривають тему. Ще однією корисною особливістю є вправи на пропрацювання. Не відкладаючи на десь якось потім, пропрацьовуєте варіанти поведінки й реакції на них відразу, поки книжка ще в руках.

Володимир Станчишин «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією», 2020, Віхола

Зображення з сайту видавництва

Краще за рецензію не придумати, тому ловіть:

«Уявіть, що на вас чекає побачення вашої мрії, але ви — не надто впевнена в собі людина. Ви знаєте, що ваш партнер або партнерка — вершина всіх ваших мрій, тож маєте бути в найкращій за все своє життя формі. Чи тривожить вас ця ситуація? Якщо ні, закривайте цю книжку й купіть порадник “Як навчитися не брехати”. Якщо так, вітаємо в клубі тривожних пацієнтів».

Хочемо ми чи ні, а життя наше таке, що тієї тривожності не оминути, хоч як не намагайся. Тим паче останні півтора року. Тут навіть найспокійніша людина в найспокійнішому місці буде нервово гортати новини. Книга не позбавить цієї тривоги, не вилікує розлади, якщо такі вже є, але, як обіцяють рецензенти, навчить із цим усім жити. Зрештою, людина до всього звикає. І якщо вже доводиться жити пліч-о-пліч із тривожністю та іншими «звірами», то краще з ними «товаришувати».

Діліться вашими рекомендаціями щодо літератури, щоб краще розуміти себе. А ми додамо огляд на сайт, щоб більше людей про них дізналися.

Підготувала Ірина Самара

Читайте також

5 книг про статеве виховання наймолодших

4 суперкорисних книги для всіх, хто працює з текстами
Попередній У кошик чи на смітник: як не купувати бренди, що ігнорують російську агресію

Залиште свій коментар