Казати дівчаткам з дитинства, щоб вони були обережними, замало. Більшості з них і так це кажуть батьки. Треба ще й хлопчиків учити, щоб вони не чіпали дівчаток без їхньої згоди. Їх вчать. Але статистика й новини говорять, що цього замало.

Після нашумілої новини про «розваги» франківських хлопців (якщо не в курсі, так і ґуґліть) ми вирішили зробити добірку книг про сексуальну освіту дітей, починаючи з наймолодшого віку.  

«Малечі про інтимні речі»

Юлія Ярмоленко, Мар’яна Гілевич (3+)

виховання статеве дітей
Скриншоти з сайту видавництва «Талант»

Розпочинається книга розділом про правильні назви жіночих і чоловічих статевих органів. І побачите ви там не слова “піся” й “пісюн”, а “вульву” й “пеніс”, причому буквально, бо книга детально ілюстрована.

Якщо виникла думка, чому не можна називати статеві органи «пиріжком», «дзвоником», ще якось, адже це такі безневинні метафори, то історія про 5-річну дівчинку з Канади пояснює це дуже доступно. Якось дитина пожалілася в садочку, що тато їсть її печиво. Вихователька відповіла, що гарні дівчатка повинні ділитися. І тато «їв її печиво» ще кілька років. Просто мама дівчинки навчила доньку називати статеві органи не вульвою, а печивом, як ви вже здогадалися.

А ще книга вчить таких елементарних речей, як от правильно користуватися прокладками. Здивуєтеся, але навіть не всі дорослі жінки знають, що щоденні прокладки використовують зовсім не кожного дня, як можна подумати з назви. Навпаки, так дуже легко нашкодити слизовій. 

Також доступно пояснюється, як доглядати за статевими органами, як ходити в туалет вдома й у громадському місці й чому хлопчикам теж бажано пісяти сидячи, чому в хлопчиків набрякають соски і коли в дівчаток починають рости груди. 

Часто батькам не вистачає слів, у прямому значенні цього слова, щоб правильно пояснити й не нарозказувати зайвого. Книжка якраз допоможе гарно все розтлумачити простою мовою.

«Не в капусті й не лелека»

Анна Герцог, Жоель Турлоніас (4+)

книга статеве виховання
Скриншоти з сайту видавництва «Талант»

Ваш малюк точно запитає – звідки беруться діти. Навіть якщо ви будете уникати цієї теми, то в садочку чи на майданчику таке обговорюватимуть 100%, не сумнівайтеся. Буде краще, якщо дитина дізнається про це від батьків. Ця книжка — шпаргалка. Не всі можуть без хвилювань пояснити, ще й дібрати коректні слова. Тим паче в нашому дитинстві, а в дитинстві наших батьків і поготів, цим рідко переймалися, а часто-густо й узагалі ігнорували.

Зізнавайтеся, кого приніс лелека, хто лежав на снігу, а кого й узагалі в магазині купили? Варіантів нашого «походження» було багато, окрім правдивого. А дарма. Тоді б у дітей не виникало безлічі питань, чому не можна купити ще, як маля не замерзло на морозі чи звідки той лелека приніс немовля. А шоу «Вагітна у 16» не існувало б через нестачу героїнь та не було б таке популярне.

Знову ж таки книга допоможе відповісти на дитячі питання й не загнати себе в глухий кут. Але спершу варто прочитати її самостійно батькам, а вже потім разом із чадом. Так ви підготуєтеся морально й самі визначите межі своєї «розповіді». Бо в книжці є і про «секситись», і про ерекцію, і про «гормони дорослішання», і, звісно ж, контрацепцію. А є і відповіді на прості питання: чи не падає їжа на голову малюкові, коли мама їсть, чи в дядечка з пузом теж там малюк, чи є в сперматозоїдів лапки й купу інших моментів, які так і рояться в дитячій голові.

Інформація чудово засвоюється, адже це не монотонна лекція на 32 сторінки, а легка оповідь у діалогах. 

«Так і ні. Почуття»

Пауліна Ауд. Серія «Дітям про інтимне» (3-6 років)

статеве виховання література
Зображення з сайту видавництва «Ранок»

Радість, гнів, розгубленість, протест, страх, здивування… Діти відчувають усе те ж, що й дорослі. Але не з усіма емоціями ще вміють справлятися. Зрештою, дорослі теж не всі навчилися справлятися зі своїми деякими емоціями. Тому дітям однозначно треба допомогти їх зрозуміти.

На сторінках книги за допомогою простих аналогій пояснюється, як поводитися в різних ситуаціях. Коти дряпаються, пси кусають, немовлята плачуть, а всі, хто вміє говорити, повинні казати «Ні», коли їх щось не влаштовує або не подобається. Чистити зуби теж може не подобатися, але це потрібно робити для здоров’я. Розрізняти такі ситуації книга теж учить.

А ще вчить, що ти можеш не обійматися з кимось, якщо того не хочеш. І (о, Боже!) бабусю можна не цілувати, якщо не хочеш, і не відчувати потім провини за це, бо ніхто не буде тебе кпинити. Якщо засвоїти це в дитячому віці, то й у зрілому буде набагато легше відстоювати свої кордони й поважати кордони інших людей. 

«Усе про твоє тіло»

Пауліна Ауд. Серія «Дітям про інтимне» (3-6 років)

статеве виховання дітей
Зображення з сайту видавництва «Ранок»

«Аааа, караул! Дитина лізе ручками до себе в підгузок! Що робити?!»

Якщо у вас є діти, то така думка точно хоча б раз вистрілювала у вашій голові, бо дитя точно таке робило. Якщо ні, то ще зробить. Добре, якщо перед тим ви читали про розвиток дітей щось із сучасних досліджень або вам пощастило з адекватним педіатром і ви знаєте, що це все природно. Дитина досліджує своє тіло. 

А коли малюк підростає, то його цікавість виходить на новий рівень: 

  • А нащо ніс? 
  • А що можна робити пальцями? 
  • А чому ноги дві? 
  • А що це за прикольна штука, яку мама називає «пуп»? І нащо він узагалі? 
  • Що це таке в трусиках і чого воно в трусиках? 
  • Як їжа потрапляє в живіт? 

От із книгою «Усе про твоє тіло» відповідати на такі питання значно легше. Та й ілюстрації цьому сприяють якнайкраще. 

«Звідки беруться діти?»

Пауліна Ауд. Серія «Дітям про інтимне» (3-6 років)

статеве виховання книга
Зображення з сайту видавництва «Ранок»

Якщо не хочете розгублено кліпати очима й прибріхувати про лелеку, то треба готуватися до таких питань заздалегідь. А вони гарантовано будуть. От згадайте лише себе в цьому віці.

За змістом «Звідки беруться діти?» схожа до книги «Не лелека й не в капусті», про яку розповідалось вище. Тут також описано простими словами весь складний процес від зачаття й до народження малюка. 

Книга побудована у формі мінірозповідей, які супроводжуються додатковими поясненнями. Місцями з гумором, часто серйозно, але коректно й доступно. Наприклад, за святковим обідом батьки повідомляють старшій дитині, що мама вагітна, а потім описано весь процес запліднення. 

Що дитина їсть у мами в животику, як вона росте, які речі знадобляться після народження, звідки беруться двійнята, день народження малюка — про це теж можна знайти у книзі. 

Очевидно, ви помітили, що наша добірка містить тільки одну книгу української авторки, інші ж перекладні. А все тому, що на нашому книжковому ринку все ще дуже мало спеціалізованої літератури із сексуальної освіти. Якщо ви знаєте щось вартісне, діліться з нами своїм арсеналом сучасних батьків, а ми поділимося оглядом з усіма. 

Підготувала Ірина Самара

Читайте також

Яку абетку обрати малюкові, щоб прищепити любов до читання?
Добрі, веселі, дотепні та іронічні. Які вірші читати дітям?
Попередній Українські енциклопедії: універсальні знання для малюків і дорослих

Залиште свій коментар