“Хто, якщо не Я?”: у Хмельницькому молодь обговорювала громадський активізм

Громадський активізм в Україні почав розвиватись саме під час Революції Гідності. І цей процес не зупиняється протягом дев’яти років. Про вплив активних громадян на розвиток своїх громад та про те, які є інструменти в законодавстві для цього, говорили під час засідання кіноклубу Docudays UA «Право в об’єктиві» на платформі ZOOM. До організації заходу долучились громадська організація “Жіночий Антикорупційний Рух”, Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області, а також регіональна представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Хмельницькій області Оксана Кізаєва. 

Перед початком дискусії учасники заходу переглянули документальний фільм «Ти, б*, рота закрий» української режисерки Таїсії Кутузової. Сергій Чагаров з 15 років бореться з корупцією у рідному селі Гатне під Києвом. Його головна зброя – документ і журналістський текст. Під час однієї з сесій сільради депутат, підозрюваний Сергієм у корупції, нападає та публічно погрожує активісту. Про цей випадок пишуть усі провідні медіа України. Для них Сергій – герой. Для частини села – ганьба. Йому погрожують, радять не лізти у «справи дорослих», а однієї ночі підкидають на подвір’я невідомий вибуховий пристрій.

Особливий цинізм цієї історії у тому, що чим пасивніша громада, тим менше шансів у активістів відстояти права її мешканців. Про регулярні погрози та напад розповіла  голова ГО «Жіночий Антикорупційний Рух», представниця ГО «Інститут масової інформації в Хмельницькій області», журналістка та громадська активістка Альона Береза. 

У Хмельницькому молодь обговорювала громадський активізм

“Я висвітлюю корупційні діяння місцевої влади вже понад сім років. Спочатку я була виключно громадською активісткою, але останнім часом проводжу і публікую журналістські розслідування. Після публікації одного з них, а саме розслідування про приховані статки місцевих депутатів, у листопаді минулого року на мене здійснили напад. Як з’ясувало слідство, виконавці стежили за мною тривалий час і навіть приходили додому. Слідство ще досі триває. На жаль, корупція нікуди не зникає, проблеми, пов’язані з нею, теж нікуди не зникають”, – підсумувала Альона Береза.

Активізм та правова держава

У нашій державі існують потужні громадські ініціативи, організації та об’єднання, проте всі вони потребують оновлення та омолодження. А їхня діяльність напряму залежить від того, як контролюється виконання норм законодавства в Україні.

«Щоб громадська діяльність була успішною, має бути доступ до інформації, якою володіють територіальні громади, відповідні органи та посадові особи», – наголосила регіональна представниця Уповноваженого Верховної Ради України в Хмельницькій області Оксана Кізаєва.

У Хмельницькому молодь обговорювала громадський активізм

Під час дискусії учасники також обговорили молодіжний активізм. Зокрема, як краще залучати молодь до прийняття рішень на місцевому рівні. І необхідність розвивати взаємодію громадянського суспільства з органами влади. Учасники висловили свої думки стосовно ставлення до громадського активізму представників владних структур та мешканців населеного пункту, що було висвітлено у документальному фільмі. Також було обговорено ще одну проблему – чому в образ громадського активіста/громадської активістки часто вкладають негативний підтекст опоненти та самі корупціонери. 

Читайте також “Право на інформацію: робота регіонального представництва офісу Омбудсмана в умовах війни

Про дієві механізми можна дізнатися у  “Як захистити національні інтереси та не порушити права запитувачів інформації – онлайн-зустріч правозахисників, журналістів та активістів

Попередній У Хмельницькому провели акцію на підтримку українських військовополонених

Залиште свій коментар