Рідні українських військовополонених збиратимуться на майдані у Хмельницькому щоп’ятниці о 12 годині. Вони приходитимуть на мовчазні акції щотижня, щоб про їхніх близьких не забули і нарешті повернули додому. Сьогодні вони зібрались вперше.

Востаннє Тетяна спілкувалася зі своїм чоловіком 15 травня. А вже наступного дня побачила його серед тих, хто виходив з “Азовсталі”. З того моменту жінка не отримувала про нього ніякої інформації.
“Він просто сказав, що з ним все добре, но не казав, що буде виходити. По відео дізналася, побачила відео виходу… І його там побачила”, – розповідає Тетяна.
На акцію жінка прийшла з дворічним сином. Хлопчик не може довго сидіти непорушно. Тетяна намагається його відволікти іграшковим автомобілем.
“Нічого не повідомляють взагалі, ніхто нічого не знає… Тільки відео … Мені повідомили, що він в полоні значно пізніше. А так ніяких фотографій, нічого по ніяких канала я не знайшла”, – каже дружина захисника.
Жодної інформації від захисників
А ось Наталі вдалось на ворожих телеграм-каналах віднайти звістку про сина. Він теж був серед захисників “Азовсталі”.
“Там як такої згадки по імені і прізвищу не було, а було саме відео в госпіталі. Їх вели. І зі спини показували. Він так повернувся, то я побачила, що він там. Але це було ще тоді у травні. Більше нічого не було”, – розповідає мати військовополоненого Наталя.
Про те, що син поранений, жінка теж дізналась з відео, коли виводили захисників Маріуполя 16 травня. Голос його чула та говорила з ним ще на початку квітня.
“Взагалі я з ним говорила ще 5 квітня… Бачила тільки по відео, коли їх виводили з Азовсталі. І якби це відео, воно в нагоді стало, бо кругом треба показувати, кругом треба доказувати і самим добиватись… І те, що він поранений, теж з відео дізналась…”

До родичів військовополонених приєднались волонтери
До родичів українських військовополонених долучились і прості хмельничани, активісти та волонтери. Кажуть, день для акції обрали невипадково.
“П’ятниця – це такий символічний день… У п’ятницю виводили українських захисників з “Азовсталі”, у п’ятницю ворог вчинив теракт в Оленівці, де загинули більше півсотні українських військовополонених і ще сотня зазнала поранень. Тому цей день ми обрали не випадково”, – розповідає координаторка ГО “Захист – об’єднання волонтерів”, голова ГО “Тепло рідних сердець” Леся Стебло.
Учасники кажуть, що акція “Поверніть Героїв додому” не є протестом. У такий спосіб вони хочуть привернути увагу міжнародних організацій – ООН та Міжнародний комітет Червоного Хреста, до виконання їхніх же обіцянок – зберегти життя українських військовополонених. Наталя вірить, що ці організації таки спробують потрапити туди, де наразі утримують наших захисників, і щонайменше зможуть повідомити родинам, що з ними і в яких умовах їх утримують.
“Я звертаюсь до всіх організацій, які є гарантами Женевської конвенції щоби вони дотримулись, щоб дотримувались в полоні Женевських конвенцій, тому що там дуже нехароші умови”, – просить ще одна мати українського військовополоненого.
Міжнародні організації не мають забувати про українських військовополонених
Родини та волонтери сподіваються, що їх почують і процес обміну та визволення українських Героїв, які знаходяться в полоні ворога, активізуються.

“Ми повинні висвітлювати для того, щоб швидко повернути наших героїв. Тому що саме завдяки їм ми можемо знаходитись у своїх містах, біля своїх родин, ціною їхньої свободи, їхнього життя, здоров’я. Найменше, що ми можемо зробити для того, щоб повернути наших героїв – це виходити на акції. Ми просто не маємо права забути про них”, – зазначає голова ГО “Захист – об’єднання волонтерів” Катерина Луцик.
Приєднатись до акції активісти та волонтери запросили своїх колег і партнерів у різних містах та країнах. Сподіваються, що саме завдяки потужній підтримці з кожного куточка світу їм вдасться не дати забути про війну в Україні та про українських військовополонених.
“Ми кумунікували з нашими міжнародними партнерами у Польщі, Америці, і люди також з радістю підтримали цю акцію. Звісно, вони будуть виходити по їхньому місцевому часу щоп’ятниці. Сьогодні разом з нами теж вийшли на майдани у Тернополі, Києві. Вийшли і в громадах Хмельниччини. Ми будемо збиратись до тих пір, поки не повернемо додому останнього нашого Героя”, – пояснює Катерина Луцик.
Нагадаємо, у полоні наразі перебуває понад дві з половиною тисячі українських військових. 29 липня ворог організував теракт у виправній колонії в смт. Оленівка, де утримувались українські військовополонені. рф і досі не допустила на місце ані представників ООН, ані представників Міжнародного комітету Червоного Хреста. Водночас представники американської розвідки заявили, що росія готується сфабрикувати докази вбивства українських військовополонених.
“Поверніть Героїв додому” – щоп’ятниці о 12:00 на майдані у твоєму місті.
Авторка: Марія Турчина
Читайте також “Україна у західних медіа: чому мирних перемовин не варто чекати і чи домовиться світ про ядерну зброю”
Подивитись сюжет про відкриття центру допомоги переселенцям “Я – Маріуполь”.