
Stefano Pitrelli і Claire Parker у матеріалі «Zelensky says ‘peace plan must be Ukrainian’ after meeting Pope Francis» для The Washington Post пишуть про відвідини Президента України Італії та Ватикану, а також про зустріч з Папою Франциском. Автори аналізують результати зустрічі та заяви, а також згадують якою була реакції понтифіка від початку повномасштабного вторгнення на територію України.
Підтримка Італії
Будь-який мирний план для припинення війни росії в Україні “повинен бути українським“, заявив президент Володимир Зеленський після приватної зустрічі з Папою Франциском у Ватикані – зауваження, яке свідчить про те, що між двома лідерами з’явився певний просвіт у питанні щодо того, як розв’язати конфлікт, який загострюється.
Минулими вихідними Зеленський перебував в Європі, де збирає союзників перед запланованим контрнаступом на полі бою. Спочатку він зустрівся з президентом Італії Серджіо Маттареллою та прем’єр-міністеркою Джорджією Мелоні, які підтвердили підтримку України від Італії.
Мелоні залишається рішучою прихильницею Києва, навіть попри те, що її ультраправа правляча коаліція розділилася в цьому питанні, а опитування показують, що багато італійців виступають проти посилання зброї Україні.
Зустріч з Папою Римським
Зеленський подякував Мелоні за її підтримку – і в заяві після зустрічі з Папою Римським він сказав, що вдячний за “особисту увагу Франциска до трагедії мільйонів українців“.
Зустріч тривала 40 хвилин. Це перша зустріч тет-а-тет з моменту російського вторгнення. Франциск, який звинувачує у війні і росію, і НАТО, намагався позиціонувати себе як мирного посередника між москвою і Києвом.
Але в інтерв’ю італійському державному мовнику Зеленський чітко дав зрозуміти, що будь-яка роль Ватикану у припиненні війни повинна слугувати формулі миру України. Зеленський хоче, щоб усі українські території, окуповані росією, були повернуті під контроль Києва.
“Для мене було честю зустрітися з Папою, але мирний план має бути українським, – сказав він в інтерв’ю телеканалу Rai 1, – ми з Папою Франциском говорили про це, тому що ми зацікавлені в залученні Ватикану та Італії“.
У своїй заяві Зеленський також повідомив, що говорив з Папою про тисячі українських дітей, примусово депортованих до росії – і попросив понтифіка засудити підтверджені російські воєнні злочини в Україні, “тому що не може бути рівності між жертвою і агресором“.

Ватикан дав більш стриманий звіт про зустріч, зосередившись на тому, що, за їх словами, Папа Римський “постійно молиться” за припинення війни. У заяві не було жодної згадки про мирні переговори чи ймовірні воєнні злочини росії. Франциск наголосив на важливості захисту “невинних жертв конфлікту” в Україні.
Однак в окремій заяві Святого Престолу сказано, що Зеленський і архієпископ Пол Річард Ґаллахер, головний дипломат Ватикану, обговорили “необхідність продовження зусиль для досягнення миру“.
Історія закликів Папи
Франциск часто закликав припинити війну з моменту вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року, висловлюючи свою солідарність з українцями та визнаючи їхні страждання. У серпні він попередив, що бойові дії навколо Запоріжжя можуть призвести до “ядерної катастрофи“.
Наприкінці квітня він також заявив журналістам, що “зараз триває місія” з досягнення мирної угоди, “але вона ще не є публічною“. “Коли вона стане публічною, я буду говорити про неї“, – наголосив він.
Ці заяви здивували москву і Київ, оскільки обидва уряди заперечували, що знали про ці зусилля.
Деякі аналітики ставлять під сумнів життєздатність ролі Ватикану як посередника в тій частині світу, де домінує російська православна церква.
Франциск звернувся до президента росії володимира путіна з проханням про зустріч – поки що це безрезультатно. І хоча Папа Римський загострив свою риторику під час війни, українці часом звинувачують Франциска у створенні хибних еквівалентів.
У перші місяці після вторгнення Папа зіткнувся з критикою за те, що не назвав путіна агресором, критикуючи при цьому західні санкції і витрати на оборону. В інтерв’ю італійській газеті рік тому він, здавалося, повторив тези кремля, описуючи “гавкіт НАТО біля дверей росії“.
У серпні, коли в результаті вибуху замінованого автомобіля в передмісті москви загинула дар’я дугіна, провоєнна коментаторка і дочка відомого ультранаціоналіста, Франциск назвав її невинною жертвою війни – коментар, який викликав гнів посла України при Святому Престолі.
«Розчарування» України висловлюваннями Папи
Посол Андрій Юраш назвав висловлювання Папи “розчаруванням“, додавши, що людина “не може говорити в одних категоріях про агресора і жертву, ґвалтівника і зґвалтованого“.
В останні місяці Франциск зайняв більш жорстку позицію. У жовтні він звернувся до путіна із закликом “зупинити цю спіраль насильства і смерті“. У листопаді він порівняв долю українців з “геноцидом, штучно спричиненим сталіним” в 1930-х роках, коли штучно створений радянським союзом голод в Україні призвів до загибелі понад 3 мільйонів людей.
Марко Політі, біограф Франциска, сказав, що Папа висловив “однозначну” солідарність з українцями. “Але водночас Папа має глобальне бачення, яке випливає з Ватиканської дипломатичної традиції“, – сказав він.
Папа вважає, що конфлікт перетворився на “гібридну війну між НАТО і росією – звичайно, маючи на увазі, що путін несе відповідальність“, – додав він.
Наріжний камінь для Франциска
Для Франциска війна ускладнює проєкт, який став наріжним каменем його папства: примирення Римо-католицької та російської православної церков, які розділилися майже тисячу років тому. У 2016 році Франциск зустрівся з патріархом кирилом, главою російської православної церкви, на Кубі в рамках зближення, викликаного спільним занепокоєнням жорстокістю проти християн на Близькому Сході.
Але під час війни в Україні лідер рпц просував богословське виправдання дій путіна. У травні минулого року Франциск застеріг кирила від того, щоб він не став “вівтарним служителем путіна” під час дзвінка у Zoom.
Юраш, український посол, заявив, що Ватикан послідовно заявляв, що хоче брати участь у будь-яких мирних переговорах, зокрема, тому що Папа хотів тримати “мости” і “лінії” відкритими для росії, повідомляє New York Times.
Папа раніше закликав Зеленського “бути відкритим” до серйозних мирних пропозицій. У суботу Зеленський заявив в ефірі Rai 1, що не буде говорити з путіним, тому що “путін міг би зробити дипломатичні кроки, але повірте мені, через рік він знову почне вбивати“.
Франциск, тим часом вважає, що “нові Гельсінкі” буде найкращим вирішенням конфлікту, пише Politi, маючи на увазі Гельсінські угоди 1975 року, підписані західними країнами і радянським союзом для спроби деескалації напруженості часів холодної війни в Європі і визнання статус-кво на континенті після другої світової війни.
“Я думаю, що Ватикан усвідомлює, що він не має повноважень нав’язувати будь-яке посередництво” між росією та Україною, – розповідає Politi. – Він ніколи не мав такої можливості в минулому, і не має її сьогодні. Ватикан робить себе доступним, варто ключовим гравцям захотіти скористатися Ватиканським каналом“.
Підготували Альона Береза, Валентина Повзун
Читайте також
Європа намагається відновити свій військовий вплив
Дзвінок Сі – Зеленського міг бути викликаний недипломатичними коментарями посла