Наприкінці серпня стартувала шоста сесія Верховної Ради України дев’ятого скликання. Третій рік своєї роботи нинішній парламент розпочав із позачергового засідання 23 серпня, під час якого підтримав звернення до міжнародних організацій та іноземних держав щодо посилення співробітництва в межах Кримської платформи для протидії агресії Росії. Триватиме ця сесія, згідно з календарним планом, до січня 2022 року.
Про напрацювання депутатів, обраних в мажоритарних округах Хмельницької області, за перші два місяці шостої сесії – у нашому матеріалі.
Нагадаємо, що під час парламентських виборів 2019 року мешканці області делегували до Ради чотирьох представників партії «Слуга народу» та трьох депутатів, які пізніше увійшли до депутатської групи «Партія «За майбутнє».
Сумлінні нардепи і депутати-прогульники
Як показує попередній аналіз роботи нардепів від області, більш дисципліновано засідання Верховної Ради відвідують депутати, що належать до провладної фракції. За інформацією про реєстрацію депутатів за допомогою електронної системи, не зраджують цій традиції представники «Слуги народу» Микола Стефанчук (ВО №187), Олена Копанчук (ВО №189), Олексій Жмеренецький (ВО №190) та Ігор Марчук (ВО №193) і на третьому році роботи в парламенті. Так, Микола Стефанчук упродовж двох місяців від початку шостої сесії Ради, станом на кінець жовтня, не пропустив жодного із 22 засідань, а решта троє були відсутні лише на одному засіданню.
Діаграма – Кількість відвіданих засідань Верховної Ради України
Натомість представники депутатської групи «Партія «За майбутнє» відвідували парламент не так сумлінно: Сергій Лабазюк (ВО №188) відвідав 13 засідань, нардеп Віктор Бондар (ВО №191) побував лише на половині, а Олександр Герега (ВО №192) не подужав й стільки, зареєструвавшись лише на 5 засіданнях. Треба сказати, що низький показник відвідування пленарних засідань Олександр Герега демонструє з початку роботи парламенту дев’ятого скликання, адже не відвідав і третини від загальної кількості засідань.
Представники «Слуги народу» утримуються, а групи «Партія «За майбутнє» не голосують
З 23 серпня й станом на кінець жовтня у Верховній Раді України відбулося 874 голосування. Зазвичай те, як саме голосують нардепи, значною мірою визначається їх приналежністю до певних фракцій та груп. До прикладу, упродовж перших двох років роботи в парламенті мажоритарники від Хмельниччини, які належать до провладної фракції, частіше віддавали перевагу кнопкам «Утримався» та «За», у той час як представники групи «Партія «За майбутнє» у більшості випадків взагалі не голосували.
Вже від початку шостої сесії Микола Стефанчук найчастіше тиснув кнопку «Утримався» – 530 разів. Підтримував ініціативи, що ставили на голосування, 320 разів, а «проти» голосував лише 9. Одного разу депутат не голосував, а під час 5 голосувань був відсутній. Власне, таку ж тенденцію можна було бачити від початку роботи Миколи Стефанчука в Раді, адже, за підсумками дворічної діяльності, він утримувався в 45% голосувань, а «за» голосував у 42%.
Олена Копанчук також переважно утримувалася від конкретного рішення (466 голосувань), «за» голосувала 311 разів, «проти» – 14. Не голосувала, попри фактичну присутність на засіданнях, 28 разів, а під час 55 голосувань була відсутня. У Олексія Жмеренецького схожий розподіл голосувань: утримався – 508, «за» – 311, не голосував – 43 рази, був відсутній на 12 голосуваннях.
«Проти» нардеп протягом цієї сесії ще не голосував. Як і його колеги по фракції, Ігор Марчук найчастіше утримувався під час голосувань – 495 разів, «за» голосував 312 разів, «проти» – 27.
Ігнорував голосування, хоч і був зареєстрований на засіданні, у 20 випадках. Стільки ж разів був відсутній під час голосувань.
Інакше голосували нардепи, що належать до групи «Партія «За майбутнє». Попри реєстрацію на засіданнях, Сергій Лабазюк не брав участі в 358 г олосуваннях та був відсутній під час 269 голосувань. «За» нардеп голосував 223 рази, «проти» – 1, утримувався 23 рази. Не надто відрізняється і розподіл голосувань Віктора Бондаря: не голосував 410 разів, був відсутній під час 271 голосування, «за» голосував 178 разів, «проти» – 1, утримувався 14 разів.
А от Олександр Герега був відсутній на 655 голосуваннях, що й зрозуміло, адже нардеп пропустив 17 з 22 сесійних засідань у цьому політичному сезоні. Незважаючи на реєстрацію на засіданні, парламентар не голосував у 107 випадках. Кнопку «За» тиснув 102 рази, утримувався 10 разів. «Проти» не натискав жодного разу.
Щодо останніх важливих голосувань, то за відкликання Дмитра Разумкова з посади Голови Верховної Ради України нардепи від області голосували майже одноголосно, за винятком Олександра Гереги, який був відсутній під час голосування. Обрання на цю посаду Руслана Стефанчука підтримали більшість нардепів від Хмельниччини. Відсутній під час голосування був Сергій Лабазюк, а Микола Стефанчук не голосував. За призначення лідера партії «Слуга народу» Олександра Корнієнка першим віцеспікером з-поміж наших обранців не голосував лише Олександр Герега.
Говорили-балакали, та не всі
Можливістю виступити у стінах парламенту поки що скористалися п’ятеро мажоритарників від Хмельниччини. Найчастіше від 23 серпня брав слово Сергій Лабазюк, який виступав 4 рази:
- щодо необхідності прийняття законопроєкту про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель;
- щодо підтримки малого бізнесу, зокрема йшлося про спрощення обліку доходів фізичних осіб-підприємців;
- відповідав на запитання колег під час обговорення відповідного законопроєкту.
Олена Копанчук виступала тричі. Депутатка брала слово як заступниця голови Комітету з питань бюджету і рекомендувала колегам прийняти законопроєкт про внесення зміни до статті 33 Бюджетного кодексу України щодо уточнення інформації, яка подається Національним банком України для складання Бюджетної декларації, ставила запитання Міністру енергетики України та висловлювалась щодо правки до законопроєкту.
Микола Стефанчук, Олексій Жмеренецький та Віктор Бондар виступали по одному разу. Зокрема, Микола Стефанчук повідомляв про конфлікт інтересів перед голосуванням за кандидатури на посаду Голови Верховної Ради України. Олексій Жмеренецький, як один із авторів законопроєкту про віртуальні активи, обґрунтував необхідність його ухвалення. А Віктор Бондар, як співголова депутатської групи «Партія «За майбутнє», говорив про необхідність розподілу коштів, наданих Міжнародним валютним фондом, на вирішення «стратегічних питань розвитку держави» – енергозбереження, модернізацію енергозбереження Укрзалізниці. До слова, за підсумками попередніх двох років роботи парламенту цього скликання, Віктор Бондар був лідером серед нардепів від області за кількістю виступів у Раді, адже йому надавали слово аж 109 разів.
Двоє нардепів – Ігор Марчук та Олександр Герега – від початку шостої сесії не виступали.
Діаграма – Кількість виступів під час засідань Верховної Ради України
Усі нардепи від області долучилися до законотворчості, а запити подавали лише двоє
Першу позицію за кількістю ініційованих законопроєктів наразі займає Олексій Жмеренецький. З початку шостої сесії він у співавторстві з колегами зареєстрував 11 законопроєктів. Утім, зауважимо, що й попередні два роки нардеп значно випереджав своїх колег по області за показником законотворчості, адже в його доробку налічувався 121 законопроєкт та проєкти постанов, а, наприклад, в Олени Копанчук, яка посідала другу сходинку, – 84.
Від початку шостої сесії Олена Копанчук стала співавторкою 8 законопроєктів та 1 проєкту постанови. Ігор Марчук встиг напрацювати 5 законопроєктів, а Сергій Лабазюк – 4 законопроєкти та 1 проєкт постанови. Олександр Герега зазначений з-поміж співавторів 2 законопроєктів, а Микола Стефанчук та Віктор Бондар попрацювали над одним законопроєктом кожен.
Щодо депутатських запитів, то за трохи більше як два місяці роботи встигли скористатися цим інструментом лише двоє представників області – Олексій Жмеренецький та Олександр Герега. В обох – по 6 запитів. І якщо запити Олексія Жмеренецького не стосуються безпосередньо проблем його округу та області загалом, то 5 запитів Олександра Гереги пов’язані із його виборцями чи регіоном представлення, зокрема підготовлені на основі звернень виборців. Це, зокрема, запити щодо фінансування капітального ремонту харчоблоку Ярмолинецького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 та фінансування об’єктів Ярмолинецької селищної об’єднаної територіальної громади за рахунок державної субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій.
Як показують підсумки двох місяців роботи нардепів від області, тенденції, які сформувалися протягом попередніх двох років роботи в Раді, зберігаються й надалі. Зокрема, більш дисципліновано відвідують засідання й голосують представники провладної фракції в парламенті. Утім, депутати від «Слуги народу» під час голосування все ж частіше обирають кнопку «Утримався», аніж «За». А от троє обранців, які належать до депутатської групи «Партія «За майбутнє», нерідко ігнорують і самі голосування, попри присутність на засіданнях, і засідання Верховної Ради України.
Оксана Банкова
Матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.