Якщо стараєшся – оцінка вища: навчання у Португалії

11.01.2023 Публікації
Автор ГО ЖАР

Португалія – країна, куди після початку повномасштабного вторгнення мігрували близько 50 тисяч українців. Одна з них – колишня хмельничанка Ірина Браницька. Раніше жінка була засновницею приватної школи в Бучі. Однак після російського вторгнення заклад довелося закрити. У 2022-му українка разом з донькою переїхала спочатку до Литви, а згодом – до португальського муніципалітету Кашкайша. Для ЖАР.INFO Ірина розповіла про особливості місцевої шкільної освіти.

Португальський “Кембрідж” 

Кашкайш – оточена океаном територія поблизу з Лісабоном. Тут у містечку Ешторіл розташована школа, де тепер навчається Іринина донька Ярослава.

Місто Ешторіл. Фото з Вікіпедії

Родина шукала заклад із викладанням англійською мовою. Наразі у Португалії діє аж 18 міжнародних шкіл, що, на думку Ірини, для такої невеликої країни досить багато. Школа Ешторіла працює за кембріджською системою, себто тут відтворюють британську модель освіти. Звісно, роблять це по-португальськи.

З португальського там не дуже вимогливе ставлення до дітей. Просто є речі, які маєш вивчити, щоб знати, як влаштований навколишній світ. А якщо якийсь предмет особливо цікавий, опановуватимеш його глибше. Якщо твої оцінки невисокі, підеш не в університет, а в професійний коледж. Значить, тобі потрібні уроки дизайну, а не хімія та біологія, тому вивчати глибоко ці предмети не потрібно”, – зауважує Ірина. 

Плата за навчання у цій школі складає 1 500 євро на місяць. Для українців діє знижка у 50 відсотків. Наших дітей у цій школі, як розповідає Ірина, мало. Серед іноземців найбільше бразильців. 

При виборі школи ми орієнтувалися на ціну і на регіон. Безоплатних англомовних шкіл тут взагалі немає. Є дешевші – за  500-700 євро на місяць. Але вони розташовані в невеликих містечках. Наша школа поблизу з Лісабоном. За мірками Португалії вважається не дуже дорогою. Хоча для мене, якщо чесно, неясно, як португальці можуть з їхньою середньою зарплатою 1000-1200 євро на місяць оплачувати навчання дітей тут, адже переважна більшість учнів в школі – це місцеві”, – розповідає Ірина.  

Школа San Antonio International School у м. Ешторіл. Фото Ірини Браницької 

Максимум шість предметів і оцінки за старання 

15-річна Ярослава навчається у передостанньому класі старшої школи, хоча за віком мала бути в останньому середньої. У закладі так влаштували навмисно, аби дівчина не складала необхідні після закінчення чергового навчального етапу іспити. 

У старших класах школи нема жодного обов’язкового предмета, крім фізкультури. Якщо учень пов’язує своє майбутнє зі спортом, передбачений і поглиблений курс цієї дисципліни. 

Тоді вивчають більше анатомії, а також спортивный менеджмент. На звичайних уроках діти можуть грати у футбол, волейбол, баскетбол або бейсбол. Нормативів, до яких ми звикли, нема. Є розминка і є змагання”, – каже Ірина.  

Максимум, який може обрати учень чи учениця, – шість дисциплін. Для кожної передбачена різна кількість годин на вивчення. За словами Ірини, керівництво португальського закладу було до них настільки приязним, що невдовзі після початку навчального року дозволило Ярославі вивчати лише три предмети. Повноцінну ж програму дівчина опановує в українській онлайн-школі. 

Спочатку в португальській школі донька ходила на математику, фізику, дизайн, фізкультуру, мистецтво та англійську. Потім їй дозволили відвідувати лише мистецтво, дизайн та фізкультуру. Це виключення – іншим так робити не можна, тому що це впливає і на плату за навчання”, – пояснює Ірина Браницька. 

Оцінюють дітей за двома критеріями: за знання – за допомогою літер від А (найвищої) до Е (найнижчої) та за старання оцінками – від найвищої п’ятірки до найнижчої одиниці. 

Коли вчителі виводять оцінку в атестат, вони враховують обидва критерії. Якщо дитина дуже старалася, в неї, приміром, буде не D, а С. Думаю, це працює не на пониження, а тільки на підвищення оцінки, тоому що зусилля учня також вартують уваги”, – важає Ірина. 

Півтори години без перерви 

Навчання починається зранку о 8:30. При цьому протягом 20 хвилин триває організаційний період – учні класу збираються в одній аудиторії з вчителем, можуть робити руханку, обговорювати плани на день. Багато дітей в цей час продовжують діставатися до школи. Це, як каже Ірина, вважається нормальним. Ніхто, до речі, дітей за запізнення не сварить. 

Заняття організовані блоками по два уроки. У більшості дітей щодня по три пари, або по шість уроків. Така кількість навчальних годин може бути і в учнів молодшої школи, але з більшим об’ємом творчих завдань та рухів, а от перерви між уроками одного блоку нема. 

В одному блоці можуть поставити, наприклад, дві фізики, а можуть – і різні предмети. Буває, що між ними потрібно переміститися в іншу аудиторію, але це не перерва. Я вважаю, що для старшого віку це нормально. По-перше, дітям можна виходити в туалет. По-друге, на заняттях з дизайну вони не сидять на місці, а на уроках мистецтва нема парт”, – каже Ірина Браницька. 

В школі гарно оснащені майстерні для вивчення дизайну. На цьому уроці учні опановують технологію створення різних виробів, а наприкінці року здають фінальну практичну роботу. 

Протягом року вивчають, які інструменти потрібні, щоб пиляти певні дошки. У них там дуже багато теорії, а практики – менше”, – розповідає українка. 

На фізкультурі здібним учням вчителі можуть запропонувати грати у команді за школу. Так відбулося і з Ярославою. 

Донька робить прес більше, ніж інші. Бігає швидше, ніж більшість хлопців. Може підтягуватися. Помітивши це, її запросили у футбольну і баскетбольну команди. Але ж її саме запросили, але не примусили. Тому вона не пішла”, – згадує Ірина.  

Без форми на уроки не пускають 

Утім, загальношкільна лояльність не розповсюджується на одяг. На відміну від державних, у всіх приватних школах Португалії передбачена обов’язкова шкільна форма. Для українки та її доньки це стало несподіванкою. Ірина багато спостерігала за учнями на батьківщині, постійно відвідувала школи у різних країнах світу та дійшла висновку – діти найчастіше форму не люблять. 

“Для мене це дивне відкриття. Хоча розумію призначення форми – приналежність до певної спільноти. Але ж думку дітей ніхто не питав. Я би зробила, щоб у якісь дні можна було відвідувати уроки у звичайному одязі. Зрештою донька змушена була вдягати форму. При цьому спочатку казала, що поллє її кислотою, чи зробить свій дизайн для поліпшення, бо до цього ніколи у формі не ходила. Але без неї реально до школи не пускають”, – каже Ірина.  

Водночас українка відзначає гарну якість та дизайн португальської форми. У школі, яку відвідує Ярослава, це поло або сорочка з логотипом закладу і сіра спідниця в клітинку із запахом. Для фізкультури передбачені шорти та футболка. Вартість форми, за словами Ірини, не дешева. Є вимоги і до взуття. Заняття можна відвідувати лише в туфлях, а от у кедах чи кросівках – ні. 

Дайвінг… для налагодження комунікації 

За словами Ірини, інші учні прийняли Ярославу приязно, прагнули потоваришувати з нею. Проте сама дівчина відчувала складнощі при спілкуванні через мовний бар’єр. 

Хоча донька знає англійську насправді нормально – на  рівень В1-В2 (вище середнього – ред.). Але їй здавалося, цього не достатньо, щоб нормально спілкуватися. Потім приїхала дівчинка з Техасу. І з нею більш-менш вдалося потоваришувати”, – розповідає Ірина. 

Про стан учнів у школі піклуються тьютори (наставники – ред.). У Ярославиному класі це вчителька фізики і математики. Вона якраз і помітила, що дівчина з України мало комунікує з іншими дітьми та запропонувала рішення, а саме відвідувати разом з однокласниками екскурсії. Їх в школі влаштовує адміністрація. І це не лише звичні для українських дітей походи в музеї, а й відвідування інженерних споруд для вивчення океану. 

“Також учнів возили на острів, де вони займалися дайвінгом, досліджували фауну. Для нас це було безоплатно, але інші платили. На початку вересня один день зробили майже вільним: чотири з шести уроків діти просиділи на міжнародному чемпіонаті з великого тенісу. Деякі учні брали у тих змаганнях участь”, – каже Ірина. 

За словами Ірини, атмосфера в португальській школі подібна до загальноєвропейської – дитині дають простір для прояву різних емоцій та вчинків. Якщо учень протестує, то освітяни не оцінюють це негативно, а шукають причини такої поведінки. Наприклад, дитина може переживати через розлучення батьків або через переїзд до іншої країни. З переваг португальської освіти українка відзначає також великий вибір англомовних шкіл. 

Підготувала Світлана Русіна

Читайте також

Данська освіта: що означає концепція “щасливого дитинства”
Шкільна освіта по-чеськи та по-грузинськи: спільне й відмінне з Україною

Читайте також

Шпигунська війна: як ЦРУ таємно допомагає Україні боротися з путіним (продовження)

Адам Ентус і Майкл Швіртц провели понад 200 інтерв’ю в Україні, кількох інших європейських країнах і США, щоб розповісти цю історію.
Читати далі

ЖАР.INFO подали позов до окружного суду на Апарат Верховної Ради України

20 березня редакція ЖАР.INFO подала судовий позов на Апарат Верховної Ради України через відмову надати публічну інформацію на запит щодо закордонних відряджень народних депутатів.
Читати далі

Узяти до відома та ліквідація комунальної аптеки: шепетівські районні обранці зустрілися вперше за 10 місяців

За словами голови Шепетівської райради Олега Кулінського, «занадто важливих проблем в житті нашої громади не було, тому і збиратися депутатам не було необхідним».
Читати далі

Залиште Свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Якщо Вам відомі факти корупції, повідомте нас

Повідомити про корупцію