Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого всі сфери життєдіяльності мусили адаптуватися до нових умов функціонування — умов воєнного стану. Торкнулися зміни й медичної сфери, адже більшості медзакладів довелося навчитися працювати з постраждалими внаслідок збройної агресії цивільними особами і військовослужбовцями й загалом ретельніше дбати про безпеку своїх пацієнтів.
Ми надіслали опитувальники низці медичних закладів, щоб дізнатися, як їм вдалося адаптуватися до роботи в таких умовах. Про те, чи вдається підприємствам стабільно працювати після 24 лютого, про зміну їх фінансування та наявні досягнення під час війни — читайте далі в матеріалі.
Кількість пацієнтів зростає
Комунальне некомерційне підприємство “Хмельницький обласний медичний центр психологічного здоров’я” працює в посиленому режимі.
Після початку повномасштабної війни прийом пацієнтів у закладі зріс на 73%. Міністерство ветеранів включило центр у перелік закладів охорони здоров’я, що надають психологічну підтримку військовослужбовцям, теробороні, поліції, прокуратурі, службі безпеки. Тож заклад у штатний розпис додав ще 8 посад.

Фото із сайту медичного закладу
В цей період у закладі обладнали сенсорну кімнату для надання допомоги дітям з аутичним спектром та наслідками війни. З’явились і дві мультидисциплінарні бригади, які надають психологічну підтримку за договором з Мінветеранів.
Фінансування закладу з обласного бюджету та Національною службою здоров’я України (далі НСЗУ) залишилося на довоєнному рівні. Після 24 лютого в електронній системі Prozorro медзаклад оприлюднив три закупівлі бланків на загальну суму 10,6 тисяч гривень, а також придбав пального на 32 тисячі гривень.
Затримки виплат
Однією з частих проблем, з якою стикаються медичні заклади, є затримка коштів. Зокрема відчули це у КНП “Хмельницький обласний серцево-судинний центр”. Основні надходження центр отримує від НСЗУ, як і до 24 лютого. Окрім затримок зменшились й обсяги отриманих коштів від надання платних послуг.
Видатки на комунальні послуги серцево-судинного центру фінансуються з обласного бюджету. Попри проблеми з фінансуваннями, штатний розпис у закладі змін не зазнав.

Серед найвартісніших закупівель закладу після 24 лютого бачимо закупівлю кисню на один мільйон 150 тисяч гривень, медичних матеріалів на таку ж суму, поточний ремонт рентгенкабінету на суму 530 тисяч гривень. Також в цей період заклад придбав на 150 тисяч гривень апаратуру для підтримування фізіологічних функцій організму та отримав послуги ремонту з очищення систем опалення на загальну вартість у 316,5 тисяч гривень.
Серед інших закупівель підприємства можна виділити придбання поліграфічної продукції, друку, засобів для миття та чищення, оплату технічного обслуговування, харчування стаціонарних пацієнтів, придбання етиловий спирт та фармацевтичні вироби тощо.
Працюють стабільно
КНП “Хмельницька обласна дитяча лікарня” працює у звичному режимі. Від початку воєнного стану в лікарні не виникало кризових ситуацій, які б потребували стабілізації.
Фінансування та доходи підприємства після 24 лютого не змінились. Наразі лікарня фінансується з НСЗУ, обласного бюджету та має власні надходження.

Перед початком повномасштабного вторгнення у лікарні відкрили відділення інтенсивної терапії новонароджених, відділення постінтенсивного відходження новонароджених та постнатального догляду.
На Prozorro серед найбільш дороговартісних закупівель лікарні за період повномасштабної війни бачимо придбання апарату штучної вентиляції легенів за майже 8 мільйонів 660 тисяч гривень, рентгенівської діагностичної пересувної системи загального призначення за 4 мільйони гривень, операційного світильника за 1 мільйон 240 тисяч гривень, системи моніторингу фізіологічних показників одного пацієнта за 1 мільйон 20 тисяч гривень.
Загалом іншу частину коштів лікарня витрачалв на харчування, медичні засоби, побутові та офісні товари тощо.
Зросла кількість донорів
За пів року в обласному центрі крові кількість донорів збільшилася на 20%. КНП “Хмельницький обласний центр крові” наразі працює у стабільних умовах, але періодично в підприємства виникають труднощі, такі як, до прикладу, потреба в медичному обладнанні, потреба в комп’ютерній техніці та потреба проведення ремонту в закладі.
Фінансується заклад за кошти обласного бюджету та субвенції підтримки. З початку повномасштабного вторгнення заклад зберіг без змін свій штатний розпис та оклади працівників.
У жовтні центр крові витратив на поточний ремонт системи опалення частини приміщень будівлі головного корпусу 1 мільйон 772,5 тисяч гривень. З початку великої війни центр купував хірургічні рукавички та халати, перекис водню, бахіли, замовляв послуги прання і чищення білизни, придбавав засоби дезінфекції, захисні респіратори, бензин, канцтовари, продукти харчування та оплачував комунальні послуги.
Нові виклики і нові пацієнти
Від лютого 2022 року КНП “Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни” Хмельницької обласної ради включили, як один із базових закладів для надання вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціальної) медичної допомоги, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф та/або в умовах запровадження воєнного чи надзвичайного стану.

Госпіталь фінансується НСЗУ і частково з обласного бюджету (покриття комунальних послуг, окремі програми фінансової підтримки). Втім у закладі зазначають, що мають проблеми з матеріальним забезпеченням.
Найдорожчою закупівлею госпіталю після 24 лютого було придбання загальноприйнятої ультразвукової системи візуалізації за 3 мільйони 180 тисяч гривень. Серед інших закупівель закладу в районі від 100 до 400 тисяч гривень переважно продукти харчування та бензин.
***
Медичні заклади, які пережили непрості два роки під час коронавірусної пандемії, сьогодні теж опинилися у непростих умовах. Під час воєнного стану ці заклади часто стикаються з проблемою недостатнього фінансування, натомість кількість пацієнтів зростає. Це відбувається за рахунок лікування і військовослужбовців, і внутрішньо переміщених осіб, і загалом постраждалих через війну в Україні. Попри це підприємства намагаються зберегти свої колективи й у важких умовах продовжують інвестувати у свій розвиток та придбання нового обладнання, а разом з тим працювати на перемогу.
Підготувала Альбіна Карман
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Освоєння нових методик: як працює міська лікарня під час війни
Як Хмельницька обласна лікарня адаптувалася до умов воєнного стану