Битва за Херсон: Україна прагне витіснити російські війська з південного міста

Українські війська готуються до битви за звільнення південного міста Херсон від російських окупантів і мають намір зробити це на своїх умовах. Ця стратегія пов’язана з великим ризиком, але, в разі успіху, поліпшить здатність Києва захищати свою країну, заручитися іноземною підтримкою і, можливо, домовитися про більш вигідні умови майбутньої мирної угоди. Що відбувається на півдні України? Чому Херсон важливий? І які можливі наслідки майбутньої битви? Аналізували ситуацію автори Daniel Michaels та James Marson у матеріалі “Ukraine Seeks to Squeeze Russian Troops as It Girds for Battle for Kherson” для The Wall Street Journal.

Скріншот із сайту “The Wall Street Journal”

Україна нарощує сили за межами Херсону

Україна нарощує сили за межами Херсону. Відбувається це навіть незважаючи на те, що в східному регіоні Донбасу тривають більш масштабні бої. Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ протягом декількох тижнів неодноразово заявляв про свою мету – повернути Херсон, і українські війська відкрито атакували місцеві мости та іншу інфраструктуру, яку росіяни використовують для постачання і зміцнення цього району.

У відповідь рф посилила свою присутність у Херсоні та його околицях, потенційно готуючись до великомасштабних боїв. Вона перекинула війська з Донбасу. Там москва за останні місяці завоювала територію, використовуючи артилерійські удари, щоб пробити оборону. цю тактику часто називають “штурмовим кулаком”.

Лобового зіткнення не буде, буде завдано “тисячу бджолиних укусів”

У районі Херсона Україна не буде вступати в лобове зіткнення з російськими військами. Про це заявив радник президента України Михайло ПОДОЛЯК. Замість цього, за його словами, сили Києва знищують російську міць в регіоні, завдаючи “тисячу бджолиних укусів”.

Військова техніка окупантів.
PHOTO: ALEXANDER ERMOCHENKO/REUTERS

“Ви руйнуєте і знищуєте ворожу живу силу і техніку”, – сказав пан ПОДОЛЯК. – Ви поступово видавлюєте їх”.

Витурення російських військ з Херсона являє собою колосальну проблему для України. Військові аналітики кажуть, що для витіснення військ з укріплених позицій, таких як російські в Херсоні, наступу зазвичай потрібно щонайменше в три рази більше сил, ніж для оборони. Співвідношення може досягати від п’яти до одного для міської війни.

Херсон має значення

Завдання стає ще складнішим, якщо Україна хоче уникнути руйнування Херсона. Сусідній Маріуполь був значною мірою перетворений на руїни на початку цього року. Українські війська наполегливо захищали його від безжальних російських атак, перш ніж врешті-решт відступити чи здатися. Херсон був одним з перших міст, захоплених російськими військами після їх вторгнення 24 лютого. І він залишається єдиним адміністративним центром, який москва взяла майже за шість місяців боїв. Він має значення для кремля.

Серія вибухів на авіабазі в Криму. Photo: Mulch/TASS via ZUMA Press

Схоже, що українці дражнять росіян і вони заковтують наживку

Україна не тільки готується боротися з російськими військами на своїх власних умовах навколо міста, але й незвично відкрито заявляє про свої плани. Така відкритість здивувала деяких спостерігачів. Однак сторонні стратеги кажуть, що це, мабуть, продуманий підхід, як для завоювання підтримки заходу, так і для затягнення додаткових російських сил для потенційного оточення.

Якби українці просто хотіли витіснити росіян з Херсона, вони б не стали транслювати те, що вони роблять”, – сказав Джон НЕГЛ, підполковник армії США у відставці, який зараз є ад’юнкт-професором вивчення бойових дій у військовому коледжі армії США. – Схоже, що українці дражнять росіян і вони заковтують наживку”.

За словами пана ПОДОЛЯКА, Україна не має наміру, принаймні на початковому етапі, починати масовану пряму атаку, але вже почала контрнаступ, спрямований на ослаблення російських військ.

Він порівняв цю тактику з обороною України навколо Києва в кінці лютого і в березні. Тоді невеликі мобільні групи влаштовували засідки на російські війська і лінії постачання, знищуючи бронетехніку і вантажівки підтримки, вбиваючи солдат, поки вони не відступили.

Ви повинні робити невеликі порізи в багатьох місцях одночасно і знекровлювати російську армію”, сказав пан Подоляк.

Село Олександрівка на півдні України, на північ від Криму,
яке постраждало від бойових дій.
PHOTO: SERGEI BOBYLEV/ZUMA PRESS

Для успішного наступу необхідно ще більше послабити російську логістику

Українські війська на Херсонському напрямку готуються до російського контрнаступу з початку місяця і зосередилися на обороні, поки йде підготовка підкріплення. За останній місяць українці досягнули лише мінімальних тактичних успіхів на цьому відрізку фронту, які супроводжуються значними втратами.

Водночас українські сили використовували зброю більшої дальності, в тому числі американські мобільні ракетні установки M142 Himars, щоб атакувати російські склади постачання за Херсоном і обмежити можливості рф для відступу. Українські командири на передовій кажуть, що для успішного наступу на місто необхідно ще більше послабити російську логістику — і будь-який рух має бути швидким й несподіваним, відрізаючи російські війська в Херсоні від решти шляхів постачання.

Робота ракетних установок Himars. PHOTO: COVER IMAGES/ZUMA PRESS

Виведення з ладу мостів через дві річки

Херсон розташований недалеко від місця, де вузька річка Інгулець впадає в більш широку річку Дніпро. Російські війська змушені перетинати її, щоб посилити свої війська в Херсоні. Україна за останні тижні вивела з ладу кілька мостів через дві річки. Це змусило росіян використовувати тимчасові мости, човни та довші маршрути. Всі вони мають обмежену пропускну здатність і будуть відкриті для атаки при відступі росіян.

Україна атакувала мости на Херсонщині.
PHOTO: SERGEI BOBYLEV/ZUMA PRESS

Західні військові спостерігачі припускають, що стратегія України полягає в тому, щоб стягнути якомога більше російських військ в Херсон для його захисту, відрізати їм шляхи відходу і вимотати їх. Кінцева мета – змусити їх здатися.

Якщо українці зможуть заманити в пастку захисників чисельністю в кілька рот, це стане кошмарним сценарієм для росіян”, сказав генерал-майор армії США у відставці Роберт СКЕЙЛС.

Просування ініціативи Києва для переконання західних партнерів

Успіх, як і раніше, далекий від гарантованого, але Київ просуває свою ініціативу частково для того, щоб переконати своїх західних партнерів в тому, що він може взяти гору над більшими силами москви, вважають спостерігачі.

Навіть невелика перемога може допомогти мобілізувати підтримку” і дати надію українцям, які все ще перебувають у Херсоні, сказав Джоел ГІЛЛІСОН, полковник армії США у відставці, а нині професор досліджень Національної безпеки у військовому коледжі армії США.

Він сказав, що під час Американської революції перемога колоністів у битві під Саратузі в 1777 році показала, що вони можуть перемогти британські війська і допомогла заручитися фінансовою та військовою підтримкою Франції. За його словами, під час Громадянської війни Британська і французька підтримка Конфедерації ослабла після її поразки під Геттісберзі.

Українцям потрібен загальновійськовий наступ

За словами ветеранів бойових дій, для досягнення повної перемоги над російськими військами в Херсоні буде потрібно залучити для українського наступу сухопутні і повітряні сил. Його ще називають – загальновійськовий наступ. За їх словами, залишається неясним, чи має Україна достатнє обладнання і живу силу для цього. Однак її нинішній наступ може послабити російські сили. Тим самим вони можуть знизити вартість і ризики можливого нападу для українських військ.

Супутникові знімки “до і після” показують російську авіабазу в Криму,
яка постраждала від серії вибухів у вівторок. Photos: Planet Labs PBC

Дурість росіян – посилення військ у Херсоні

російські війська в Херсоні можуть зіткнутися з важким вибором в найближчі тижні.  Адже наступаючі українські війська знищують все більше шляхів відступу.

Розумний хід для росіян – передислокуватися через Дніпро і використовувати річку в якості оборонної позиції”, – сказав пан НЕГЛ. – Замість цього вони подвоюють дурість, посилюючи війська у Херсоні”.

Українські війська застосували підхід “відступай і обороняйся” в місті Сєвєродонецьк у червні. Вони організували те, що західні спостерігачі описали, як хрестоматійне відведення військ, яке, ймовірно, буде вивчатися роками.

російські сили, навпаки, розширюються в Херсоні. Пан НЕГЛ сказав, що це збільшить потреби в постачанні всередині все більш ізольованого міста, створюючи великі логістичні проблеми для москви, яка вже має труднощі із забезпеченням цих військ.

путін зробив захист Херсону пріоритетним

Пан НЕГЛ сказав, що такий підхід передбачає, що президент рф володимир путін зробив захист Херсона пріоритетним.

Для росії відхід з Херсону був би розцінений як величезна поразка”, – сказав він.

Зеленському потрібна велика перемога

За його словами, для України “Ставка полягає в тому, щоб захопити десятки тисяч росіян в Херсоні”. Пан НЕГЛ сказав, що успіх не покладе край війні, але дасть президенту України час. “Зеленському потрібна велика перемога”.

Дим над річкою Дніпро під час липневих обстрілів.
PHOTO: ALEXANDER ERMOCHENKO/REUTERS

Авторка: Альона Береза

Переклад: Валентина Повзун

Читайте також свіжий переклад матеріалу “Заява Amnesty International про те, що Україна “піддала небезпеці цивільне населення”, викликає обурення”

Про повернення острова Зміїного можна прочитати у тексті “Жінки на фронті, повернення Зміїного, саміти NATO та G7: Україна на шпальтах західних медіа”

Попередній Заява Amnesty International про те, що Україна “піддала небезпеці цивільне населення”, викликає обурення

Залиште свій коментар