Він вміє однією лінію передати те, що інші годинами не можуть описати. Роботи художника є лаконічними й водночас глибокими. Його плакати вміщують в собі великі трагедії, сльози, дух спротиву, надію, велич, самоідентичність та патріотизм. Наразі уся його творчість нерозривно пов’язана з тим, що відбувається в країні. Нікіта Тітов є автором серії оборонних гербів українських міст, роботи «Втомився — будь, як «Азовсталь» та низки інших патріотичних зображень, які заполонили простір соціальних мереж.
У Хмельницькому триває персональна виставка робіт харківського художника-плакатиста Нікіти Тітова. Для експозиції відібрали понад 50 робіт майстра. Усі їх він створив у 2022 році, а плакати «Віра», «Гордість» та зображення однією лінією силуету жінки, яка притуляє до себе голову захисника, – у 2023 році. Більше про автора та його роботи читайте далі.
Від реклами до мистецтва
Нікіта Тітов народився 2 липня 1973 року у невеличкому шахтарському містечку Йихві на північному сході Естонії, звідки родом його мати. Батько – українець з Чугуєва, що на Харківщині. Тітов закінчив художньо-графічний факультет Харківського педагогічного університету і довгий час жив у Харкові. Згодом переїхав до Києва.
До 2013 року Нікіта Тітов був просто ілюстратором і артдиректором в одній київській рекламній агенції, де пропрацював 13 років. А от плакатистом його зробила саме Революція Гідності. Тоді намалював свій перший політичний плакат. А далі – ще один, і ще один. Про революцію, війну, Україну у світі… Поки плакатів не назбиралось на кілька персональних виставок.
«Свій перший плакат я зробив під час Майдану. Захотілося передати те, що відчув, що думав, адже події того часу не залишали байдужими не лише українців, а й весь світ. На той момент я постійно працював із образами, тому обрав саме мову плаката. Як лаконічну та чітку форму, аби донести думку. Як можливість передати все, що відчуваю. Тоді я не ставив собі за мету займатися цим постійно, але, на жаль, подій, що викликають у мене бажання висловитися, – дуже багато. Я просто не можу пройти повз багато речей, що відбуваються в країні», – розповідав кросплатформінговому медіа #ШОТАМ сам художник.

Автор Нікіта Тітов
Далі у його творчості була і тема пандемії. А робота “Передова” миттєво завірусилась у соцмережах.
“У 2020 році, коли почалась пандемія коронавірусу, коли почався карантин, і всі сиділи вдома, в той момент ми говорили з подругою про те, що зараз медики так само на передовий, як військові. Захотілось от якось цю думку поєднати. Я зробив такий малюнок, який був навпіл – обличчя військового і обличчя медика. І на це був дуже такий великий відгук. Буквально через пару тижнів мені запропонували зробити з цього зображення марку для Укрпошти, а потім вийшла монета. Це напевно перша робота, яка розійшлася не тільки мережею, але і отримала якусь іншу форму”, – зазначає митець.
Велика війна у творчості Нікіти Тітова
Острів Зміїний, що входить до Кілійського району Одеської області, російські війська атакували 24 лютого. У той день ворожий ракетний крейсер «Москва» підійшов до українського острова, на якому перебували 13 прикордонників. росіяни двічі оголосили гарнізону вимогу скласти зброю та здатися. У відповідь почули фразу, яка стала символом українського спротиву. 26 лютого художник Нікіта Тітов у своєму фейсбуці оприлюднив ілюстрацію, яка була присвячена цим подіям. Без жодних підписів митця зрозуміли. Наразі цей допис має понад 4 тисячі вподобайок та 4,4 тисячі поширень.

З найвідоміших робіт останнього часу – малюнок московського Кремля, на який з небес скидає бомби Санта Клаус, та «Русский военный корабль…».

“Ніч, дали світло, можу помалювати, вийшов покурити на балкон, а там сніг, одразу настрій святковий та думки, щоб загадати на Новий рік…”, – так описав свій малюнок художник Нікіта Тітов.
Наразі це зображення зібрало понад 11 тисяч реакцій та більш як 8 тисяч поширень з профілю самого художника у фейсбуці.
Муза для Тітова
Свої роботи митець не рахує. За нього це роблять його друзі. Каже, нарахували понад 400 робіт лише у 2022 році.
«Насправді для мене просто кожна робота – це і є мій щоденник. Я просто їх викладаю у себе на фейсбуці. Фіксую просто той стан, ті думки, які були в той самий день. Іноді, правда, забуваю, що я робив у той день», – додав під час розмови про роботи Нікіта Тітов.
Створення плакатів – це не лише спосіб відрефлексувати на події, а й спосіб висловитись.
“Це те, що я встигаю відчути, подумати, відобразити. Для мене творчість – це така своєрідна терапія, бо в мене така доволі важка хвороба є, ментальна. Просто малюнки – це можливість трошки зробити собі легше, тобто вимовитись, сказати все це. Коли ти щось промовляєш, то тобі стає краще. І це стосується не тільки таких важких негативних емоцій, а і позитивних теж. Тобто треба ними ділитися, треба їх відпускати”, – ділиться художник.
Художнє волонтерство
Митець своїми роботами підтримує різноманітні збори для українських військових. Так, у грудні минулого року у Хмельницькому відбулась благодійна виставка його робіт. Плакати можна було придбати, а кошти йшли для захисників та захисниць. А в Івано-Франківську на аукціоні продали роботи Нікіти Тітова на понад 265 тисяч гривень для ЗСУ.

Наприкінці минулого Нікіта Тітов разом з волонтерами видали календар з малюнками із серії “Колискова”, щоб зібрати кошти для Збройних сил України. Допомагає не лише підтримкою зборів, а й реагує на прохання розробити логотип, айдентику. Для нього це так звана візуально-творча допомога.
«Я співпрацюю саме з тими людьми, яких знаю давно, яким дуже довіряю. Це люди, які здебільшого допомагають армії і країні ще з 2014-го року. Тож це такі старі і добрі друзі. Плюс у мене дуже багато таких художніх волонтерських проєктів», – розповів Нікіта Тітов.
Оборонні символи міст
Напередодні повномасштабного вторгнення художник розпочав створювати серію зображень під назвою «Оборонні символи міст» на знак того, що Україна готова дати відсіч Росії. Наразі там є Харків, Київ, Херсон, Запоріжжя, Дніпро, Рівне, Вінниця, Луцьк, Миколаїв та Хмельницький. Поки серія не закінчена.

“Почав її робити десь здається в кінці січня 2022 року, коли вже відчувалося, що наступ буде. І ніхто не міг сказати точно коли. Але ось ця думка, що він неминучий, була вже присутня. Принаймні дуже багато моїх друзів ретельно готувалось. Хтось організовував вишколи для цивільного населення, для того, щоб люди вчилися чинити спротив. Медичні вишколи. Волонтери всі готувалися. В моєму середовищі. І в той момент мені захотілося це зобразити”, – пояснює митець.
В основі зображень – меч. У такий спосіб він хотів сказати, що ворог отримає відсіч і пожалкує про те, що поліз в Україну. Завершувати серію автор планує вже після перемоги України.
Виставка у Хмельницькому
Вперше у Хмельницькому Нікіта Тітов побував у 1993 році. Втім повернутись сюди вдалось майже через тридцять років. Він отримав пропозицію від працівників музею провести виставку його персональних робіт і не міг відмовитись.
“Є тут ще така трошки ностальгія. В Харкові працював в Харківському літературному музеї і от можу порівняти, що це теж таке саме дуже живе і дуже цікаве місто. Саме тому я залюбки погодився. І от ця виставка відбулася”, – зазначає художник.

Виставка «Щодення» – перша виставка митця у 2023 році й перша його виставка у Хмельницькому обласному художньому музеї. Вона присвячена річниці нашого щодення – новій історичній реальності, в якій ми прокинулись 24 лютого і в якій продовжуємо жити й боротись сьогодні. Рік без упину Художник й Громадянин Нікіта Тітов документує новітню історію нашої Незалежної держави, за якою спостерігає весь світ. Він оспівує Дух мужнього та непереможного українського народу й ним же і надихається.

“Виставка для мене, перш за все, – це живе спілкування. Це можливість побачити людей, яким цікаві мої роботи. Можливість побачити людей, які цікавиться моєю творчістю. Для мене це люди, перш за все, однодумці. Тобто люди, які відчувають теж саме, що і я. Просто це побачиться. Це почути все. Це дуже-дуже важливо”, – зазначає Нікіта Тітов.
У Хмельницькому виставка «Щодення» триватиме два місяці. Побачити її можна в приміщенні Хмельницького обласного художнього музею.
Підготувала Альона Береза
Читайте також
Історії з окупованого Криму: фотовиставка про життя кримських політв’язнів
Інформаційні права в умовах воєнного стану: на Хмельниччині презентували результати моніторингу