Несподівано ніхто не знає, де, на думку путіна, знаходяться кордони росії

Стратегічні помилки володимира путіна грають проти нього. Коли він оголошував про фіктивні референдуми на тимчасово окупованих Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській областях, він хотів перехитрити весь світ. Втім, перехитрив себе. Якщо раніше частина західних партнерів все ж була готова погодитись із анексією Криму,  то події 23-27 липня кардинально все змінили. Чому світ ніколи не визнає референдуми під дулом автомата законними, і де ж тепер в уяві путіна пролягають кордони російської федерації? Про це все пише The Economist у своєму матеріалі «Russia’s annexations in Ukraine are a legal and strategic mess». Ми для вас то переклали і адаптували.

Виправдовування анексії фальшивими референдумами

“с чего начинается родина?” – патріотична пісня із серії фільмів радянської епохи, що прославляють КДБ, є серед улюблених мелодій володимира путіна. Цього тижня вона набула іронічного підтексту. Оскільки дума, російський парламент, оголосила про анексію окупованих районів на сході та півдні України. 

Офіційно росія стверджує, що включила до свого складу Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області. Проте лише Луганська перебуває наразі майже під повним російським контролем. Анексії нібито виправдовуються фальшивими референдумами, які росія демонстративно провела 23-27 вересня. Але вона навіть не може прикинутися, що консультувалася з населенням в районах, якими вона не управляла. 

Українська армія швидко просувається в кількох областях і лінії фронту мінливі. прес-секретар російського уряду дмитро пєсков заявив журналістам, що не може точно сказати, які частини Херсонщини і Запоріжчини тепер є частиною росії: “Ми продовжимо консультації з місцевим населенням. Це буде залежати від їхніх бажань”.

росія немає визнаних кордонів?

Це створило плутанину. “Вперше не знаю з якого століття росія не має визнаних кордонів на своїй західній стороні, – говорить Аркадій Мошес, російський вчений з фінського інституту Міжнародних відносин. Якщо ми думаємо про те, що Україна вторгається в деякі райони, але не в інші, де ми проводимо межу?” 

Країни НАТО зобов’язали Україну не використовувати зброю, яку поставляє захід, для нападу на російську територію. Але росія тепер вважає великі території України також російською територією. 

Ядерна парасолька росії

Союзники по НАТО відкидають анексії. Але в поєднанні з неодноразовими клятвами володимира путіна використовувати ядерну зброю для захисту батьківщини – анексії були спрямовані на поширення ядерної парасольки росії на окуповану територію. Проте, навіть коли вони відбувалися, українські війська просувалися в регіони, які росія тепер вважає своєю батьківщиною. Це знизило довіру до ядерних погроз росії. Розмивання червоних ліній росії також робить (незначну) можливість випадкового обміну ядерними ударами більш ймовірною.

Анексії поклали край будь-яким надіям західних країн на припинення вогню і перемовини найближчим часом. Володимир Зеленський, президент України, заявляє, що буде вести перемовини тільки з наступником путіна. Офіційно західні союзники України підтримують її амбіції повернути всі території, захоплені росією з 2014 року. Але неофіційно деякі країни провели відмінність між районами, окупованими росією з моменту її вторгнення 24 лютого, і тими, які до цього утримувалися самопроголошеними підтримуваними росією “республіками” в Донецьку (ДНР) і Луганську (ЛНР). Крим все ще поміщають в іншу категорію. Багато країн, які підтримують зусилля України з відбиття нинішнього вторгнення росії, з трепетом ставляться до її прагнення повернути півострів.

Лінії підтримки України

В ЄС стався розкол між країнами, що дотримуються американо-британської лінії, згідно з якою Україна повинна просто перемогти, і тими, хто дотримується лінії Париж – Берлін, згідно з якою важливо не принижувати росію і що війна закінчиться переговорами“, – говорить Боб Дін з Інституту Клінгендаля, голландського аналітичного центру.

Багато хто спокійно припускав, що Україна навряд чи поверне Крим військовим шляхом і в кінцевому підсумку може погодитися з його анексією росією як частиною мирної угоди. Навіть Америка іноді давала зрозуміти, що сприймає Крим по-іншому. Коли в серпні Україна розбомбила російську авіабазу на півострові, Пентагон зазначив, що жодне з його озброєнь не було використано при нападі.

Тепер, коли всі окуповані території України були поставлені росією в один ряд з Кримом, таку угоду ще важче уявити.

Досі Крим був чимось іншим, – говорить Густав Грессель з Європейської Ради з міжнародних відносин, іншого аналітичного центру. – Навіть якби українці ніколи не сказали цього публічно, вони знали, що в сприйнятті Заходу і росії є різниця, і, можливо, комусь довелося б завершити війну, не повертаючи його“.

Анексії, за його словами, “поховали це“.

Міжнародне право – всі анексії незаконні

Згідно з міжнародним правом, всі анексії росії в рівній мірі незаконні. У територіальних суперечках у Міжнародному суді (МС) найбільш важливі обґрунтування, на які претендують країни, обертаються навколо існуючих договорів, ефективного контролю над територією або Доктрини uti possidetis, згідно з якою старі адміністративні кордони повинні стати кордонами, коли території досягнуть незалежності. Міжнародно визнаний кордон України з росією повторює кордон, який існував між українською та російською республіками, коли обидві були членами радянського союзу, до його розпаду в 1991 році. Країни пообіцяли поважати ці кордони в договорі про дружбу в 1997 році і ратифікували договір про чіткий кордон в 2003 році.

Фіктивні референдуми ще більш шахрайські

росія виправдовувала свої захоплення земель в Криму і на сході України прецедентом втручання НАТО в Косово в 1999 році та проголошенням незалежності цієї країни в 2008 році. Але Міжнародний суд визнав Декларацію незалежності Косово законною частково тому, що вона була прийнята вільно обраним законодавчим органом, не схильним до військових загроз. (Багато країн, у тому числі п’ять членів ЄС, досі не визнають це.) У Криму так званий референдум про незалежність проходив під прицілом окупаційних військ, як і подальше голосування кримського парламенту за приєднання до росії. Фіктивні референдуми у вересні були ще більш відверто шахрайськими: 99% голосів “за” в Донецьку ясно показали, що російська влада просто сфабрикувала результати.

Визнання анексій давніми «клієнтами росії»

Лише кілька країн визнали анексію Криму, в основному давні клієнти росії, такі як Нікарагуа і Сирія. Проте, з 2014 по 2022 рік реакція Заходу обмежувалася відносно скромними санкціями, почасти тому, що деякі уряди спокійно поставилися до заяв росії. У приватному порядку європейські дипломати часто відзначали, що Крим, який користувався автономним статусом у складі України, мав довгу історію російського правління і переважно етнічно російське населення.

Багато хто з них думав, що навіть якщо б референдум був вільним і справедливим, більшість людей проголосували б за приєднання до росії“, – говорить пан Дін, який на той час був радником ОБСЄ по Криму, європейської групи моніторингу безпеки.

Такі погляди можуть знову вийти на перший план, якщо війна в Україні зайде в глухий кут, залишивши Крим в тилу росії і відкривши можливість припинення вогню.

Ідеальним результатом з точки зору Берліна було б, якби росія була відкинута [до] рубежів 24 лютого, що призвело б до якихось переговорів“, – говорить Яніс Клюге з німецького інституту Міжнародних відносин і безпеки, аналітичного центру.

Все, що має значення – це те, як розгортається війна на місцях

Але на даний момент, додає пан Клюге, все, що має значення, – це те, як розгортається війна на місцях. Якщо бойові дії для росії підуть настільки погано, що Крим може впасти, “путіна, ймовірно, більше не буде поруч“. 4 жовтня українські війська продовжили своє швидке просування на півдні в Херсоні, оскільки російські лінії, здавалося, місцями завалилися. Мета України відвоювати всю свою втрачену територію більше не виглядає такою неправдоподібною.

Підготували: Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також “Під дулами автоматів росія проводить інсценоване голосування в Україні

Про плани України на повернення власних територій читайте у “Президент України має 90-денний план дій, який зажене путіна в кут, але йому потрібна допомога

Попередній Україна “активізує спеціальні диверсійні операції”

Залиште свій коментар