“Ми б’ємо їх із рогаток”: український “залізний генерал” демонструє свій характер

За успіхами України на полі бою після повномасштабного вторгнення росії в лютому стоїть керівна рука людини, яку українці називають “залізним генералом”. Військову справу він перетворив на мистецтво, яким захоплюються в усьому світі. У матеріалі «‘We hit them with slingshots’: Ukraine’s ‘iron general’ shows his mettle», що вийшов на сторінках Financial Times, автор Roman Olearchyk розповідає про Валерія Залужного, який очолює Збройні Сили України та є прикладом нового покоління українських генералів. Ми для вас переклали та переказали цей текст.

Генерал Валерій Залужний, Головнокомандувач Збройних Сил України, заявив:
“Наша мета – звільнити всю українську землю від російської окупації “
© ft montage; AFP / Getty Images

Ретельний контрнаступ

Впродовж декількох місяців, починаючи з кінця літа, українські війська вели ретельний контрнаступ, щоб відбити південне місто Херсон в окупаційних російських військ — без необхідності битися вулиця за вулицею.

Мета армії під командуванням генерала Валерія Залужного – розгорнути високоточну західну артилерію, щоб перерізати російські лінії постачання через річку Дніпро, мінімізувавши втрати українців перед лицем більшої кількості російських сил. Точкові удари завдавались по складах зброї, командних пунктах і двох мостах, що з’єднують Крим, який росія анексувала в 2014 році. Це робилось для того, щоб поступово ізолювати понад 20 тисяч російських військовослужбовців.

Кульмінацією стратегії стала поразка володимира путіна, коли сили російського президента відступили з міста Херсон та інших районів області трохи більше тижня тому.

Залізний генерал

За успіхами України на полі бою після повномасштабного вторгнення росії в лютому стоїть керівна рука людини, яку українці називають “залізним генералом”.

Джерело: Інститут вивчення війни, проект AEI з критичних загроз, ft research
*оновлено о 7 ранку GMT 17 листопада
* Ці регіони і Крим не визнані міжнародним співтовариством, Крим був анексований росією в 2014 році © FT

Це чудово, коли ти знаєш ворога, як він діє, а за допомогою іноземних партнерів можеш вдарити по його слабких місцях“, – сказав Віталій Марків, офіцер Національної гвардії України, який раніше брав участь у контрнаступі, в результаті якого були звільнені ділянки території на північному сході Харківської області. – “Ось як діє Головнокомандувач Залужний“.

Вміння Залужного адаптуватися до швидкомінливого поля бою було продемонстровано в Харкові, де його війська повідомили, що російська лінія фронту почала слабо охоронятися. На відміну від повільного виснаження, яке сталося в Херсоні. Залужний і його генерали скористалися моментом. У вересні вони нанесли блискавичний контрудар, в результаті якого російські солдати в поспіху тікали, кинувши все — від танків до чобіт.

Український солдат ставить автограф на прапорі жителя Херсона.
Генерал Валерій Залужний стояв за повільним виснаженням, яке призвело до відступу росіян
© Murad Sezer/Reuters

Саме так сталося в Харкові та Херсоні… Опортуністична війна“, – сказав Андрій Загороднюк, колишній міністр оборони України і радник нинішнього уряду з безпеки.

Загороднюк пояснив успіх Залужного його здатністю делегувати повноваження, заохочувати ініціативу серед нижчих чинів і отримувати зворотній зв’язок, необхідний для реагування на можливості, що відкриваються.

Люди на місцях знають ситуацію набагато краще, ніж у Києві. Вони перебувають там. Вони допомагають вести цю опортуністичну війну, коли бачать слабкі місця ворога“, – сказав він.

Дозволяє іншим реалізувати свої здібності і таланти

Стиль командування генерала “дозволяє іншим реалізувати свої здібності і таланти”, в той час як в російських збройних силах “тільки одна-дві людини приймають рішення, а іншим кажуть заткнутися“, – сказав він. У поєднанні з сучасним озброєнням, наданим західними спонсорами, “ця властивість переважує більшу кількість артилерії, танків і всього іншого, що є у росії“, – додав він.

Військові аналітики кажуть, що цей підхід зверху-донизу, при якому польові командири бояться брати на себе ініціативу, поставив росію на задній план. Україна, тим часом, як очікується, не послабить свій тиск.

Українці ні в якому разі не зупиняться впродовж зими… Вони продовжать чинити тиск на російські війська, не дадуть їм часу вирішити свої проблеми або зміцнити оборону“, –  написав Бен Ходжес, колишній командувач армією США в Європі, в Твіттері після звільнення Херсона.

Після того, як генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США, припустив, що Київ міг би використати зиму для досягнення врегулювання з росією, Залужний, який рідко виступає публічно, заперечив. У дописі у Facebook він сказав, що повідомив своєму американському колезі в телефонній розмові цього тижня, що “наша мета – звільнити всю українську землю від російської окупації. Ми не зупинимося на цьому шляху ні за яких обставин… Єдина умова для переговорів: росія повинна покинути всі захоплені території“.

Військовий чиновник США високо оцінив здатність Залужного швидко реагувати на дії і невдачі росії. Як приклад він навів оборону Києва в перші дні війни, коли російські війська надмірно розтягнули свої лінії постачання і загрузли, але були розбиті українськими підрозділами, що діяли на їх флангах.

Він підтримував рухливість своїх військ і ніколи не дозволяв їм відновлюватися. Залишатися в русі важко і це вимагає дисципліни“, – сказав чиновник.

Залужний заробив репутацію неортодоксальних ініціатив

Чиновник додав, що в битві за Київ рішення Залужного розсіяти українську протиповітряну оборону мало вирішальне значення для запобігання досягненню росією повної переваги в повітрі.

49-річний Залужний народився в місті Новоград-Волинський (перейменоване на Звягель 16 листопада), що на Житомирщині. Закінчив місцеву машинобудівну школу в 1993 році, через два роки після того, як Україна проголосила незалежність від радянського союзу. Пізніше він вступив до військової академії в Чорноморському порту Одеса, яку закінчив у 1997 році.

Кажуть, що генерал Валерій Залужний проводить майже весь свій час, сидячи навпочіпки у військових приміщеннях © Ukrainian Presidential Press Service/Reuters

Він був направлений на східну частину Донбасу після 2014 року, коли москва почала розпалювати там опосередковану війну. Недофінансована армія України спочатку була захоплена зненацька і поступилася ділянками території підтримуваним росією сепаратистам. Але саме тут київські війська перегрупувалися і стали загартованими в боях – і де Залужний заробив репутацію неортодоксальних ініціатив.

В одному епізоді він перекинув артилерію через “майже непрохідні ділянки місцевості”, щоб підірвати склад зброї, згадував генерал-лейтенант Михайло Забродський, колишній командир Залужного.

Це спрацювало майстерно“, – сказав Забродський. “Ніякої реакції з боку противника не було, тому що це було занадто швидко“.

Призначений на свою нинішню посаду в липні 2021 року, чотиризірковий генерал був проголошений героєм, проте мало хто за межами військових кіл чув його голос. Він рідко дає інтерв’ю, а близька до нього людина сказала, що більшу частину свого часу він проводить, сидячи навпочіпки у військових приміщеннях.

Приклад нового українського покоління офіцерів

Залужний є “приклад нового українського покоління офіцерів“, – сказав Загороднюк. – Ви можете побачити це, поки ви розмовляєте з ним. Він неформальний і одягається стримано. Він говорить прямо [і є] дуже прямолінійним. Навколо нього немає аури винятковості“.

Генерал, який одружений і має двох дочок, став головним героєм українських соціальних мереж, де в мемах з любов’ю згадується його “ведмежа” постать.

Восени цього року, в день 70-річчя путіна, армійський телеграм-канал опублікував карикатуру на величезного Залужного, що стоїть позаду російського лідера і прикриває очі меншому чоловікові, поки він збирався задути свічки на торті. Кілька годин потому потужний вибух пошкодив Керченський міст, який був побудований за наказом путіна, щоб з’єднати Крим з росією. 

Залужного попросили не створювати свій публічний профіль

Чутки про напруженість у відносинах між військовим начальником і популярним президентом України Володимиром Зеленським поширилися в останні місяці, оскільки опитування показують, що Залужний також є однією з найбільш довірених фігур в країні. Обидва наполягають на тому, що це російська дезінформація, спрямована на розпалювання напруженості всередині київського керівництва. Але люди, знайомі з ситуацією, сказали, що Залужного попросили не створювати свій публічний профіль.

Сам Залужний не ставить собі в заслугу всі бойові успіхи України, використовуючи соціальні мережі для вихваляння колег-офіцерів, рядових військовослужбовців і цивільних осіб.

Серед тих, кого він називає, генерал-полковник Олександр Сирський, начальник Сухопутних військ України, за його роль в обороні Києва і східному контрнаступі, а також генерал-лейтенанти Сергій Шаптала і Сергій Наєв, які командують українськими силами на Донбасі.

Справжнє лідерство і мужність проявляються у вирішальних ситуаціях, – написав нещодавно Залужний. – Наші командири не керуються принципом, згідно з яким війська повинні просто ‘йти вперед’. Натомість ми говоримо: “Слідуйте за моїм прикладом“.

На думку Олексія Резнікова, Міністра оборони України, талант Залужного полягає в тому, щоб використовувати менші розміри України для її переваг.

Як Давид проти Голіафа, сказав він, – ми б’ємо по них з рогаток“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Радимо прочитати про оборону України та підтримку західними партнерами у трьох частинах:

Всередині США. Зусилля щодо озброєння України. Частина 1
Всередині США. Зусилля щодо озброєння України. Частина 2
Всередині США. Зусилля щодо озброєння України. Частина 3
Попередній Дитячий гамбіт: у Шепетівці хлопчик збирає на армію грою в шахи

Залиште свій коментар