“Допомагали громадянину рф, який діяв в інтересах країни-агресора”, “Готував ракетний удар по річпорту Ізмаїла”, “Коригував ракетні удари по Лиману”, “Зливали конспіративні бази Сил спеціальних операцій ЗСУ” — це лише короткий перелік заголовків новин про злочини, які впродовж минулого року вчиняли не лише вороги, але й свої — українці. Це важко сприймати, але так — частина співвітчизників під час війни з якихось причин вирішила стати зрадниками та сприяти ворогу.
За даними Хмельницької обласної прокуратури у 2022 навантаження на слідчий підрозділ у, здавалося б, тиловому і відносно спокійному регіоні виросло в 10 разів. Таке ж збільшення фіксують і в Службі безпеки України, і в Національній поліції, і в Державному бюро розслідувань.
Зокрема, це навантаження створюють порушення статей щодо загрози основам національної безпеки, які з початком повномасштабного вторгнення отримали нове дихання. По-перше, з’явилася стаття про колабораціонізм, по-друге, самих кримінальних проваджень стало набагато більше — майже 17 тисяч за сімома статтями про порушення основ нацбезпеки, згідно з якими 390 осіб перебувають під вартою. Детальніше про такі провадження та особливості їх розслідувань — читайте далі.
Державна зрада
Серед тих хмельничан, яким СБУ повідомила про підозру в державній зраді (частина 1 статті 111 Кримінального кодексу України — далі ККУ) є особи, які ще у 2014 році, під час служби у військово-морських силах ЗСУ, відмовилися виконувати наказ українського командування про передислокацію і свідомо перейшли на бік ворога, залишившись в тимчасово окупованому Криму. Частина з них досі служить на боці ворога.
Наприклад, один уродженець Кам’янця-Подільського зараз служить на Чорноморському флоті та тренує льотчиків, ще один — отримав російське громадянство, нову посаду та присягнув на вірність рф. Водночас уродженець Славутчини — проходить службу у 68 окремому військовому інженерному полку та навчає російських військових підривній справі.
Загалом в Україні за статею 111 ККУ за минулий рік зареєстровано 2 046 кримінальних проваджень і лише 309 з них передано до суду, а 219 осіб станом на кінець минулого року перебувають під вартою.
Найбільше кримінальних порушень за статтею 111 ККУ зареєстровано у Луганській області — 435. А от у сусідній Донецькій області таких проваджень ледь не вдвічі менше. На умовах анонімності прокурор з Донеччини таку тенденцію пояснює не лише складністю збору доказів, а й тим, що місцеве населення області неохоче співпрацює зі слідством.
“Якщо говорити про нас, тих правоохоронців, які були в областях, які зазнали окупації, то всім нам був наказ залишити свої місця дислокації й перебазуватися на тимчасове місце. І, наприклад, якщо з 10 людей 8 поїхали, а 2 залишилися, то зрозуміло, що ці 2 потенційно можуть потім співпрацювати з окупаційною владою”, — каже прокурор з Донеччини.
Утім він переконує, що жителі Харківської та Херсонської областей зі слідством все ж таки співпрацюють активніше.

Повалення конституційного ладу
Громадянин Казахстану, який проживав на Хмельниччині, в російській соцмережі “Однокласники” пропагував приєднання до росії південних і східних областей України. Його дії кваліфікували за частиною 3 статті 109 ККУ — заклики до захоплення державної влади з використанням засобів масової інформації. Чоловік перебуває наразі під вартою. Хмельницький міськрайонний суд визнав доведеною вину обвинуваченого засудив його до 4 років тюремного покарання. Вирок ще не набрав законної сили.
За цією ж статтею на Хмельниччині торік зареєстровано 5 кримінальних проваджень. Усього в Україні — 135 і лише 44 з них направлено до суду. Під вартою станом на кінець минулого року перебувало 17 осіб.
Найбільше проваджень за статтею 109 ККУ в Києві та в Одеській області. Не зареєстровано жодного провадження на Рівненщині та Тернопільщині.

Колабораційна діяльність
Привселюдно заперечував збройну агресію росії проти України один із радників Старокостянтинівського міського голови. Як йдеться у тексті вироку суду, робив він це у приміщенні міської ради в присутності колег.
“Під час дискусії щодо умисного вчинення військами рф безчинств на території України, висловив заперечення та вказав, що вбивають і ґвалтують Український народ не війська рф, а українська пропаганда”, — зазначено у вироку. Також чоловік висловлював претензії місцевим журналістам, які назвали росіян “рашистами”.
За це Старокостянтинівський районний суд призначив колаборанту максимальне покарання за частиною 1 статті 111-1 (колабораційна діяльність) — позбавив права обіймати посади в держорганах або місцевому самоврядуванні строком на 15 років.
На відміну від інших стаття за колабораціонізм є зовсім новою — набула чинності 15 березня 2022 року. Лише за трішки більше як 10 місяців в Україні зареєстровано 4 053 кримінальних проваджень за фактом колабораціонізму. З них 620 проваджень вже передано до суду і 99 осіб станом на кінець минулого року перебувають під вартою.
До 15 березня 2022 року, за дії, які ми зараз називаємо колабораційною діяльністю, на Хмельниччині порушникам інкримінували переважно статті 109 та 110 ККУ. Водночас на Донеччині більш поширеною була стаття 258-3 ККУ (сприяння створенню чи діяльності терористичної групи чи терористичної організації), яку інкримінували в Україні за дії в інтересах так званих республік “днр”, “лнр”.
“Специфіка статей щодо національної безпеки у тому, щоб їх задокументувати, потрібно здійснювати оперативно-пошукові заходи, фактично, громадян і людей ми можемо залучати для документування таких злочинів тільки на конфіденційній основі. Тому якщо оперативні підрозділи і Служби безпеки, і поліції, і державного бюро розслідувань працюють ефективно — це результат. Якщо подивитися на реалізацію кримінальних проваджень, які ми розслідуємо, то це все матеріали оперативно-пошукової роботи”, — розповів начальник відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби Володимир Зварич.
Посадовець також зазначив, що методи збору доказів загалом як у тилових, так і в прифронтових областях, залишилися однаковими, тому особливих відмінностей у слідчих діях між ними немає.

Найбільше проваджень за статтею 111-1 ККУ зареєстровано в Харківській, Херсонській, Луганській і Донецькій областях.

Посягання на територіальну цілісність
На Хмельниччині за статтею 110 ККУ засудили вже 2 осіб, які закликали до посягання на територіальну цілісність та недоторканність України. Одного з фігурантів зловили на цьому повторно, оскільки у 2014 році він, будучи координатором проросійського громадсько-політичного об’єднання у західному регіоні України “Союз граждан Украины”, також закликав до територіальних змін в Україні. Незважаючи на здавалося б тяжкість злочину, суд призначив обом обвинуваченим мінімальне покарання — позбавлення волі на 5 років — і вирішив не конфісковувати майно.
Торік за цією статтею кримінальних проваджень відкрито найбільше — 10 587, але лише 95 з них наразі направлено до суду. Під вартою, станом на кінець минулого року, перебувало лише 49 осіб.
Половину таких проваджень зареєстровано на території Донецької області.

Шпигунство
У Хмельницькому за шпигунство затримали російського агента, який прибув в Україну до повномасштабного наступу – в січні 2022 року.
“Його “легендою” було нібито відвідування родичів…агент розвідував місця дислокації й переміщення підрозділів ЗСУ та збирав інформацію щодо стану мобілізації та особливостей функціонування стратегічно важливих об’єктів критичної інфраструктури в регіоні” — повідомляє на своєму сайті СБУ. За їхнім повідомленням, у разі наближення лінії фронту до Хмельниччини близьке оточення кремля обіцяло агенту “вивести” його на окуповану територію через “спецкоридор”.
Усього за цією статтею зареєстровано 44 кримінальних проваджень в минулому році. 2 з них передано до суду і лише 1 людина перебувала під вартою станом на кінець минулого року.
Найбільше кримінальних проваджень за статтею 114 ККУ зареєстровано в місті Києві та Одеській області.

Юрист і адвокат ГО “Платформа прав людини” Євген Воробйов пояснює, що при розслідуванні кримінальних правопорушень за цією статтею проблемою може стати необхідність доказувати, що незаконні діяння здійснювались за завданням іноземної держави, іноземної організації або їх представників. За його словами, у багатьох випадках винна особа не знає для кого вона збирає заборонену інформацію, зазвичай ця особа не бачила осіб, для яких збирається ця інформація, а якщо і бачила, то, швидше за все, це були посередники.
“Оскільки переважне спілкування і передача інформації відбувається за допомогою месенджерів, слідчому важко встановити для кого збиралася така інформація, а отже і довести, що діяння здійснювалися за завданням іноземної країни, іноземної організації чи їх представників”, — каже юрист Євген Воробйов.
Однак, в умовах російського повномасштабного вторгнення не важко здогадатися, що збір забороненої інформації на території України переважно проводять в цілях інтересів держави-агресора. Ці твердження стосуються також і статті 111 ККУ (державна зрада).
Посягання на життя державного чи громадського діяча
На Хмельниччині за статтею 112 ККУ — посягання на життя державного чи громадського діяча — кримінальних правопорушень не зареєстровано. Їх на всю країну лише два: в столиці та на Закарпатті.
На Закарпатті двоє осіб діяли в інтересах громадянина рф і намагалися підготувати замах на державного діяча. Зараз вони перебувають під вартою.
“Встановлено, що вказані особи узгоджували та координували план захоплення державної влади, вербували агентів, а також підшукували та закуповували зброю для організації посягання на життя високопосадовця. У разі доведення вини їм загрожуватиме довічне позбавлення волі”, — повідомляє Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону.

Диверсія
За інформацією СБУ, військова контррозвідка на Хмельниччині знешкодила ворожу ДРГ, яка планувала диверсії в регіоні:
“До складу групи входило 3 осіб, які були на зв’язку зі своїми російськими кураторами. Учасники ДРГ також здійснювали відеофіксацію ракетних ударів окупантів по стратегічно важливих об’єктах”.
Усього за статтею 113 ККУ (диверсія) у 2022 році зареєстровано 74 кримінальних проваджень. З них 3 передано до суду станом на кінець минулого року — у кожному з випадків застосовано запобіжний захід тримання під вартою.
Як пояснює адвокат Дмитро Скоропад, спеціальна мета скоєння диверсії — ослаблення держави. Це — основна ознака, яка відрізняє диверсію від інших злочинів, які мають певні спільні дії (такі як умисне вбивство двох і більше осіб, терористичний акт, умисне знищення майна, пошкодження шляхів сполучення та транспорту тощо):
“Важливо встановити саме субʼєктивну сторону злочину, яка полягає у прямому умислі, та повинна охоплюватись спеціальною метою – ослаблення держави“, — каже Дмитро Скоропад.
Він також зазначає, що в умовах російського повномасштабного вторгнення не важко здогадатися, з якою метою вчиняються вищевказані дії. Проте, неналежне встановлення мети злочину може призвести до перекваліфікації злочину за іншою статтею Кримінального кодексу України.
Найбільше проваджень за статтею 113 ККУ зареєстровано в місті Києві та Херсонській області. Не зареєстровано проваджень за фактом диверсії на територіях Донецької, Житомирської, Львівської, Одеської, Рівненської, Тернопільської, Чернівецької областей, АР Крим та міста Севастополь.

***
Торік правоохоронці передали до суду 1 074 кримінальних проваджень проти основ національної безпеки, 390 осіб, які скоїли злочини проти основ національної безпеки, перебувають під вартою. Звісно, попри те, що правоохоронні органи працюють в посиленому режимі, розслідувати всі злочини зрадників просто неможливо, адже їх надто багато. Тому, якщо ви стали свідком ймовірного злочину проти основ нацбезпеки та не тільки, не нехтуйте можливістю передати цю інформацію правоохоронцям і допомогти слідству притягнути зрадників до відповідальності.
Підготувала Альбіна Карман
Читайте також
Воєнні будні: хмельницький письменник Михайло Цимбалюк – про свою службу у ЗСУ
“Повернення до минулого немає”: людина, яка очолює боротьбу України з корупцією