Детективи, пригодницькі повісті та історичне фентезі – якою літературою зацікавити підлітка

У сучасному світі побачити підлітка з книгою значно менш ймовірно, ніж зіткнутися на вулиці з тинейджером, зануреним у свій ґаджет. Як свідчить дослідження, яке на замовлення Українського інституту книги проводили ще в 2020 році, 57% дітей від 6 до 17 років включно читають з примусу.

Якими ж темами та сюжетами можна зацікавити сучасних школярів? Сьогодні розкажемо про твори українських письменників, яким під силу заохотити підлітка взяти до рук книгу та зацікавити його літературою.

Андрій Кокотюха відомий насамперед своїми творами для дорослих. Проте письменник, якого називають найпродуктивнішим українським автором і в доробку якого понад шість десятків книг, встигає писати й для підлітків. Дитячі книги Андрія Кокотюхи виходять у видавництві «А-ба-ба-га-ла-ма-га». Наразі в онлайн-крамничці видавництва можна придбати сім книг письменника: «Гімназист і Чорна Рука», «Гімназист і Вогняний Змій», «Гімназист і Біла Ворона», «Потаємні двері», «Таємниця козацького скарбу», «Таємниця зміїної голови», «Таємниця підводного човна».

Герой детективної трилогії про гімназиста Юрко Туряниця розгадує загадку Чорної Руки, перемагає Вогняного Змія, зупиняє лиходійку Білу Ворону, яка полює на дітей в інтернеті. Йому допомагають гімназисти Першої зразкової гімназії, старий нишпорка Назар Шпиг, вірний та кумедний бульдог Джентльмен, а також розвідниця Яна Вогник. Загадки, карколомні пригоди, озброєні бандити та навіть убивство – усе це є в повістях Андрія Кокотюхи.

У підліткових детективах Андрія Кокотюхи є таємниці, карколомні пригоди й навіть убивство. Фото ЖАР.Info

Натомість герої «Таємниць…» Данило, Богдан і Льонька розшукують козацький скарб, діамант, який заховали сподвижники Устима Кармелюка,  а також «Сома» – один із перших підводних човнів Українського Чорноморського флоту, адже те, що було на його борту, може змінити уявлення про важливі події української історії.

Андрій Бачинський – один із найбільш відомих нині українських письменників, хто пише саме для підлітків. Його книги двічі ставали переможцями премії Дитяча книжка року BBC: у 2015 – «140 децибелів тиші», а у 2022 – «Примари Чорної діброви». Обидві книжки видало «Видавництво Старого Лева».

Перша книжка письменника, на яку його надихнули власні діти, близнюки Остап та Даринка, вийшла друком у 2010 році у видавництві «Грані-Т» (припинило своє існування у 2016 році. – Ред.). Повість так і називалася «Неймовірні пригоди Остапа і Даринки». Відтак світ побачили «Канікули Остапа і Даринки» (також видана видавництвом «Грані-Т»). Наступні твори автора – «Детективи в Артеку, або Команда скарбошукачів», «Детективи з Артеку. Таємниці Камʼяних Могил», «140 децибелів тиші», «Ватага веселих волоцюг», «З Ейнштейном у рюкзаку», «Трикутник Зевса» та «Примари Чорної діброви» – вийшли у «Видавництві Старого Лева».

Популярність книг Андрія Бачинського серед юних читачів пояснити легко – захопливі сюжети, пригоди, таємниці та важливі теми.

Писати пригодницькі повісті Андрія Бачинського надихнули власні діти – близнюки Остап та Даринка. Фото ЖАР.Info

Наприклад, повість «Примари Чорної діброви» за допомогою динамічної розповіді про пригоди порушує екологічну тематику. Головний герой Роман та його друзі намагаються врятувати від вирубування Чорну діброву та захистити місцеву річку, на місці яких чужинці хочуть облаштувати басейн чи аквапарк. Щоб дати відсіч «бізнесменам», Роман дослухається до порад свого дідуся Андрія, мандрівника й авантюриста, та великого китайського полководця Сунь Цзи. Чи зможуть підлітки завадити зловмисникам вирубати ліс? Про це в повісті.

Книга «140 децибелів тиші» про втрату близьких, життя хлопця з інвалідністю в спеціалізованому інтернаті, знайомство з кримінальним світом, де глухонімого підлітка навчають ремесла «щипача». Однак Сергієві, а так звати головного героя книги, вдається подолати відчай, вирватися зі злочинного кола й врятувати дівчинку, яка стала йому за названу сестру в інтернаті.

Пригодницькі повісті «Трикутник Зевса» та «З Ейнштейном у рюкзаку» мають на меті зацікавити підлітків наукою – геометрією та фізикою. Адже, щоб пройти всі випробування, героям творів, а заодно й читачам, доведеться пригадати й застосувати на практиці знання з цих предметів.

Володимир Рутківський умів по-справжньому зацікавити й захопити підлітків українською історією та колоритом. За трилогію про джур письменник у 2012 році отримав Шевченківську премію. Щоправда, пізніше трилогія перетворилася на тетралогію, оскільки до книг «Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен» додалася ще «Джури і Кудлатик». Наразі романи видає «А-ба-ба-га-ла-ма-га».

«Джури…» – про перших козаків-характерників, про те, якими були козаки, звідки походить козацтво.  Автор тетралогії, майстерно вплітаючи в історичний контекст легенди про козаків, підготував для свого юного читача розповіді про неймовірні пригоди, шалені звитяги, нові відкриття, небезпеки, які чигають на героїв на кожному кроці.

Твори Володимира Рутківського здатні по-справжньому зацікавити й захопити підлітків українською історією та колоритом. Фото ЖАР.Info

Ще одна книга для підлітків, сюжет якої ґрунтується на історичних подіях, – повість «Сторожова застава». Події твору відбуваються в 1097 році на території Київської Русі.  куди загадково потрапляє український п’ятикласник Вітько Бубненко. Там він знайомиться зі славетними праукраїнськими героями та разом із ними захищає рубежі Русі.

До речі, повість вийшла друком у 1991-му році у журналі «Однокласник», а книжкове видання вперше побачило світ у 2001-му році у видавництві «Друк». У 2017 році у прокат вийшла екранізація «Сторожової застави». Однойменний пригодницький фільм-фентезі сьогодні можна переглянути на офіційному Youtube-каналі Держкіно.

З кожним роком українська література збагачується новими іменами й новими важливими творами. Попри повномасштабну війну, а радше всупереч російській агресії, культурна галузь в Україні розвивається, а книжковий ринок пропонує чимало якісних видань. У нашому огляді – лише дещиця з того, на що варто звернути увагу сучасним українським підліткам. Тож традиційно запрошуємо ділитися власними фаворитами та знахідками з-поміж творів для підлітків.

Підготувала Оксана Банкова

Читайте також

Українські енциклопедії: універсальні знання для малюків і дорослих
5 книг про статеве виховання наймолодших

Попередній 5 книг про статеве виховання наймолодших

Залиште свій коментар