Чому путін боротиметься за Херсон: прісна вода і сухопутний міст до Криму

У мулистому прибережному районі Херсона, який розташований, як зім’ятий капелюх, на вершині окупованого росією Кримського півострова, солдати готуються до того, що може стати найбільшою битвою у війні президента володимира путіна в Україні. І, можливо, стати єдиним випробуванням того, чи зможе виграти москва в кінцевому підсумку будь-яку значну територію після вторгнення або ж буде змушена відступити з порожніми руками.Про це пише Michael E. Miller у своєму матеріалі «Why Putin will fight for Kherson: Fresh water and land bridge to Crimea». На сторінках The Washington Post йдеться про те, що територія важлива, бо забезпечує Крим прісною водою і через нього пролягає сухопутний коридор до півострова. Ми для вас переклали і переказали.

Солдати українського підрозділу “Карлсон” випустили ракету “Град” по позиціях росії в Херсонській області на півдні України 27 жовтня. (Heidi Levine for The Washington Post)

Очікувати хороших новин

Українські офіційні особи дали зрозуміти, що напад на місто Херсон — єдиний обласний центр, який росії вдалося захопити з початку її вторгнення 24 лютого, — може бути неминучим. Президент Володимир Зеленський сказав українцям “очікувати хороших новин” з регіону, а інший високопоставлений чиновник нещодавно заявив, що розраховує повернути місто до кінця року.

росія не продемонструвала жодних ознак, що вона готова відмовитися від міста або більш ширшої території Херсонської області, яка має величезне стратегічне і політичне значення для кремля.

Збройні Сили України заявили минулого тижня, що росія перекинула додатково 1 000 військовослужбовців в район навколо міста Херсон. Але в четвер надійшли суперечливі повідомлення про російську активність.

У соціальних мережах з’явилися відеоролики, на яких видно, що деякі російські контрольно-пропускні пункти залишені, а російський прапор більше не майорить над обласною адміністрацією.

Західні офіційні особи заявили, що російські війська, схоже, готові відступити на східний берег Дніпра, на якому розташоване місто. Але високопоставлений український чиновник повідомив місцевим ЗМІ, що приспущений прапор може бути пасткою, щоб заманити українські війська в місто, а російські солдати, переодягнені у цивільних, могли напасти.

кирило стремоусов, заступник глави підтримуваного москвою уряду окупантів, заявив у четвер, що на лінії фронту йшли “важкі бої”, але ситуація залишалася “під контролем”.

російська авторемонтна база недалеко від міста Дудчани

Якось минулого тижня тут у регіоні, українська ракетна бригада спрацювала швидко: одна заляпана брудом вантажівка помчала до околиці спірного міста, щоб встановити розвідувальний безпілотник, а інша затрималась, щоб прицілитися. 

З приголомшливим свистом три ракети “Град” радянської епохи відірвалися від задньої частини машини і понеслися в небо.

Ціллю була російська авторемонтна база недалеко від міста Дудчани. Було важко визначити втрати після удару минулого тижня – другого за три дні.

Українські солдати з добровольчого підрозділу під назвою “Карлсон” перебували в цьому районі протягом декількох тижнів. Те, що, як вони сподівалися, мало стати швидким маршем до окупованого міста Херсона, було стримане російськими укріпленнями та іншим противником: лютим осіннім брудом.

Солдати підрозділу Карлсона несуть ракету, яку вони пізніше випустили по російській позиції в Херсонській області 27 жовтня. (Хайді Левін для The Washington Post)

росіяни мають дуже хороші, добре підготовлені позиції в цьому районі, тому їх важко витіснити, – сказав командир Карлсона, відомий під позивним Плейбой. – На даний момент вони залишаються на місці“.

Навіть якщо ви будете влучно стріляти з артилерії, ви можете вбити деяких російських солдатів, але інші просто повернуться на ці позиції, – сказав Плейбой. – Щоб рухатися вперед, нам потрібно багато танків, [бронетранспортерів] і людських ресурсів“.

На фоні ознак, що Україна планує великий контрнаступ на Херсон, росія перекинула військові підрозділи на південь, сприяючи швидкому успіху іншого українського наступу в Харківській області на північному сході. Але просування України на південь було повільним і воно супроводжувалося великими жертвами.

Важливий компонент “сухопутного мосту”

Херсонська область є останнім важливим компонентом “сухопутного мосту” з материкової частини росії в Крим. Про нього путін мріяв з тих пір, як москва вторглася на півострів і незаконно анексувала його в 2014 році. І неможливість дістатися до Криму автомобільним транспортом була головною причиною, чому путін витратив 4 мільярди доларів на будівництво Кримського мосту через Керченську протоку.

У лютому, коли путін віддав наказ про повномасштабне вторгнення, російські війська в Криму ринули на південь України через Херсон.

Зараз місто залишається єдиним великим плацдармом москви на західному березі Дніпра. Якщо він впаде, українські війська можуть просунутися далі, потенційно оточивши російські війська.

На початку жовтня українські війська наступали на місто Херсон з півночі і заходу. Встановлені росією офіційні особи заявляють, що вони вивезли до 70 тисяч цивільних осіб і адміністративних установ на східну сторону Дніпра напередодні очікуваного українського нападу.

Але замість того, щоб залишити місто, росіяни, схоже, зміцнюють свої позиції і готуються до майбутнього великого бою. Хоч ніхто не знає, чи станеться це до або після зими.

Ситуація в Херсоні продовжує погіршуватися

Ситуація в Херсоні продовжує погіршуватися. Люди, які втекли з обласного центру, кажуть, що лінії зв’язку були практично розірвані. Навіть російські SIM-карти, які багато жителів Херсона почали використовувати в своїх мобільних телефонах після вторгнення росіян на початку березня, часто не працювали.

Пошкоджені транспортні засоби в Херсонській області 9 жовтня.
(Heidi Levine for The Washington Post)

Вижити в умовах окупації було неможливо“, – каже 51-річна Тетяна Картанович, вчителька, яка місяць тому втекла з Херсона і зараз перебуває в Києві.

Спочатку окупація була впорядкованою, сказала Картанович. Контрольно-пропускних пунктів було небагато і російські солдати діяли досить професійно. Але з часом росіяни почали “тероризувати” людей, ритися в їхніх машинах і змушувати чоловіків, хлопчиків, а, іноді, жінок роздягатися, щоб вони могли перевірити наявність татуювань, які свідчать про симпатії до української армії.

За її словами, незабаром Картанович почала бачити, як солдати витягують людей з громадського транспорту і забирають їх.

За її словами, її чоловік і 17-річні сини-близнюки переправилися на східний берег річки в надії, що там буде менше переслідувань.

Натомість росіяни увірвалися в будинок, де вони зупинилися і під рушницею змусили всіх лягти на землю. За словами Картанович, вони били її чоловіка до тих пір, поки у нього не зламалися ребра, і приставили пістолет до голови одного з близнюків, поки обшукували будинок. Її чоловіка затримали на два дні, перш ніж звільнили. Її історія, яку не вдалося швидко і незалежно перевірити, збігається з повідомленнями з Херсона та інших місць, що знаходяться під російською окупацією.

Картанович сказала, що зараз вона турбується про свою літню матір, яка залишилася вдома. Зв’язок утруднений, а подача води і електрики здійснюється з перебоями, сказала вона. У деяких людей є гроші на банківських картах, але вони не можуть ними скористатися, в той час як готівку знайти практично неможливо.

Зеленський пообіцяв звільнити Херсон, а потім просунутися до Криму, що є червоною лінією для путіна, який неодноразово застерігав від будь-яких військових дій щодо повернення півострова.

Дамба на Північно-Кримському каналі в 2020 році, до повномасштабного вторгнення росії (Maxar Technologies) та Дамба і канал 29 травня 2022 року, після того як російські війська відновили приплив прісної води до Криму. (Maxar Technologies)

Захоплення каналу і відновлення потоків води

У Херсоні розташований найважливіший канал радянської епохи, який довгий час забезпечував життєво важливі поставки прісної води в Крим. Україна заблокувала його в 2014 році, що обійшлося москві в сотні мільйонів доларів. Одним з перших кроків росії після початку вторгнення в лютому було захоплення каналу і відновлення потоків води.

Каховська гребля і гідроелектростанція стали ключовим предметом обговорення в останні тижні, коли Зеленський заявив, що “російські терористи” планують їх знищити. російські офіційні особи звинуватили Україну в змові з метою зробити те ж саме, але жодна зі сторін не представила доказів.

Що б не чекало нас попереду в Херсоні, це, ймовірно, займе деякий час,
щоб розвернутися

За останні три тижні лінія фронту практично не зрушила з місця

За словами півдюжини солдатів “Карлсона”, за останні три тижні лінія фронту практично не зрушила з місця. Добровольчий підрозділ засновувався в перші дні війни як підрозділ повітряної розвідки, який використовував різні типи безпілотних літальних апаратів для визначення цілей для атаки іншими українськими силами. 

Плейбой і багато бійців підрозділу були друзями в Дніпрі до війни. Жоден з них не мав військового досвіду. Плейбой виготовляв добрива. Інший керував бізнесом спортивного харчування. Один з них був професійним бійцем бойових мистецтв.

Завдяки поєднанню позик і пожертвувань “Карлсон” поступово зібрав свій власний невеликий арсенал, включаючи три вантажівки, здатних стріляти з “Градів”. За словами Плейбоя, ракети радянської епохи були залишені російськими солдатами під час виведення військ.

Плейбой і пілот безпілотника з позивним Джон поїхали в Дудчани, щоб простежити за збитками, заподіяними ракетами, які могли бути націлені перед запуском, але ними не могли управлятися в польоті.

Командир підрозділу Карлсона, відомий під позивним Плейбой, написав повідомлення, в тому числі “Гори в пеклі”,”Україна – єдина” і “За святе майбутнє України”, в Twitter 27 жовтня. (Heidi Levine for The Washington Post)

Високий солдат у широкополому капелюсі на прізвисько Борсук залишився, щоб запустити “Гради” з кузова іншої вантажівки, перш ніж відступити, щоб уникнути удару у відповідь. 

Ми йдемо через кілька секунд, – сказав Плейбой. – Це найважливіше, тому що в цьому районі у росіян є радар. Вони швидко дізнаються позицію, [з якої] ми стріляємо“.

Підрозділ Карлсон зазнав втрат

Підрозділ із 60 чоловік зазнав трьох втрат: друг Плейбоя загинув під час артилерійського удару цього літа, а двоє інших були серйозно поранені під час підриву протитанкової міни, коли українські війська увійшли в цей район на початку жовтня.

За його словами, проливні дощі ускладнили пересування великих транспортних засобів, таких як бронетранспортери і танки. Навіть їх повнопривідні вантажівки були вкриті брудом. Але чоловіки сказали, що, на їхню думку, спроба повернути Херсон до настання зими все ще ймовірна

Коли стане сухіше, – сказав Плейбой, – я думаю, ми перемістимося“.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також “Україна відновлює електропостачання та водопостачання після російських ударів
Більше про наслідки атаки на Чорноморський флот  “Атака українського безпілотника на російські кораблі передвіщає новий тип війни?

Попередній Україна відновлює електропостачання та водопостачання після російських ударів

Залиште свій коментар