ГО «ЖАР» спільно із ГО «На межі» промоніторять обласні комунальні підприємства у Хмельницькій та Тернопільській областях
Понад 40 комунальних підприємств з Хмельницької та Тернопільської області були обрані для незалежного громадського моніторингу. ГО “Жіночий Антикорупційний Рух” спільно із партнерами ГО “На межі” (м. Тернопіль) розробили адаптовану методологію аналізу діяльності комунальних підприємств на основі вже наявних методологій відповідно до чинного законодавства з урахуванням усіх відкритих даних. І відповідно до цієї методології перевірять, як обласні КПшки дотримуються законодавства щодо оприлюднення інформації.
Органи місцевого самоврядування регулярно створюють комунальні підприємства. І з кожним роком їхня кількість збільшується. Лише Хмельницька обласна рада утворила 40 таких підприємств. Часто такий статус отримують ще й навчальні та медичні заклади, аптеки, соціальні установи. Але який би заклад не отримав статус комунального підприємства, він є розпорядником бюджетних коштів, адже органом їх управління є облрада.
“Ці підприємства мали б створюватись радами різних рівнів в основному для надання необхідних мешканцям послуг того рівня, на якому ці підприємства функціонують. Проте про їх діяльність чи бездіяльність дізнатись мешканцям практично неможливо, бо крім переліку КП на сайтах обласних рад, до прикладу, відкритої інформації обмаль”, – зазначає координаторка проєкту у Хмельницькій області “Комунальні підприємства під мікроскопом” Альона Береза.
Тож ГО “Жіночий Антикорупційний Рух” об’єднався із тернопільськими колегами із ГО “На межі” аби провести незалежний моніторинг комунальних підприємств двух областей в рамках проєкту “Комунальні підприємства під мікроскопом” в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.
“Ми досить відповідально підійшли до відбору цих підприємств і викреслили зі списку навчальні заклади, аптеки та медзаклади, хоч в Хмельницькій області не обійдеться і без медзакладів. Регіон має свою специфіку. Решту ми плануємо аналізувати за спеціально розробленою методологією”, – зазначає координатор проєкту в Тернопільській області Іван Марчук
Аналітики не лише перевірятимуть, як комунальні підприємства дотримуються чинного законодавства щодо оприлюднення відкритих даних, а й перевірять, як вони провадять свою кадрову політику, фінансову діяльність, витрачають бюджетні кошти на публічних закупівлях.
Моніторинг триватиме до червня 2022 року. За його підсумками буде представлений рейтинг прозорості комунальних підприємств в кожній області в контексті виконання чинного законодавства та щодо застосування кращих практик. А керівники всіх підприємств, керівництво обласних рад та депутати отримають чіткий список рекомендацій щодо усунення виявлених прогалин в роботі комунальних підприємств.
“Наша мета не лише вказати, хто краще, а хто гірше виконує норми чинного законодавства, а наблизити комунальні підприємства ближче до жителів громад, зробити їх більш відкритими та прозорими”, – пояснює Альона Береза.
Команда проєкту підготує проєкти рішень щодо оприлюднення комунальними підприємствами інформації, передбаченої чинним законодавством.
Матеріал опубліковано в рамках проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію IWPR або донора. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.