Згадайте, що ви забували вказувати у декларації? Це точно якась дрібниця: залишки на рахунку “Бонус-Плюс”, подарунок від таємного Санти на новорічному корпоративі. А депутати “забувають” фірми, машини і квартири.
Наприклад, реальні “колеса” депутатів часто відрізняються від “коліс” задекларованих. Або житло. Дехто з депутатів його просто не показує. А ще бізнес та прибутки. Часто його записують на дружину чи чоловіка, а сам обранець ледь не виживає на мінімалку. Ну або від кількості підприємств обранця та його родичів перехоплює подих, а від офіційних прибутків хочеться плакати – одна пенсія. Ну що вже цікаво? Тоді гайда далі.
Дещо про тих, про кого сьогодні не йдеться або чому аналізували не всіх
У Хмельницькій обласній раді наразі 64 депутати. І ні, вам не доведеться читати про всіх. Ми дещо скоротили цей список. Одразу скажемо, до нього не потрапили голова облради та її заступники. Їх вже неодноразово згадували інші медіа.
А ще немає тих, хто має багатомільйонний бізнес. Це ті декларації, де гортаєш в надії, що вони колись закінчаться. До прикладу, таке у більшості аграріїв та підприємців. Ну бо там все зрозуміло – багато землі, багато нерухомості, багато юридичних осіб і багато коштів.
А тепер про тих, хто попри привселюдне декларування власної доброчесності, у деклараціях дещо недоговорює.
“А я користування не буду декларувати!”
Тетяна Калюжна, можна сказати, вже досвідчена депутатка. У 2020 році навіть пішла на підвищення по уявній “депутатській драбині” з міської ради в обласну. Знамена політичної партії ВО “Свобода” змінила на прапори політсили “Команда Симчишина” як і більшість її однопартійців з Хмельниччини (це політична партія, яка була створена напередодні місцевих виборів 2020 року і куди перейшли всі місцеві “свободівці” та працівники Хмельницької міської ради, її структурних підрозділів та комунальних підприємств, а також лояльні депутати Хмельницької міської ради – прим. авторів). Офіційно у неї немає доходів і житла в обласному центрі. Є чоловік – голова Хмельницької районної ради Олександр Чорнієвич, в минулому директор департаменту архітектури Хмельницької міськради, є діти, а житла немає. Лише є четверта частина квартири чоловіка в містечку Дубно в Рівненській області за майже дві сотні кілометрів від Хмельницького. Зрозуміло, що голова райради щодня з сусідньої області на роботу їздити не буде.
“Ми проживаємо у квартирі моїх батьків. Я коли заповнювала декларацію, мені не видавало жодної похибки. Ваше зауваження врахую на майбутнє”, – зазначає депутатка Тетяна Калюжна.
Але у квартирі, про яку говорить обраниця, порожньо. Ні на дзвінки, ні на стук ніхто не відчиняє. Врешті сусіди по поверху, кажуть, квартира порожня.
“Батьки Тетяни живуть на дачі, майже не приїжджають. Тут жила її старша донька, але вона зараз на заробітках. А Тетяна тут давно не проживає”, – пояснює жінка із сусідньої квартири.
Ні депутатка, ні її чоловік не показують користування іншим помешканням. Насправді ж проживає сімейна пара у трикімнатній квартирі, яка належить її матері з 2015 року.
“В моєї мами є квартира, в мого батька є квартира, я вказала своє місце проживання в декларації, якщо що, можете завітати в гості, якщо у мене буде настрій, я вас впущу, чаєм напою. Моя адреса вказана в декларації”, – пояснює депутатка.
Знову заходимо в останню декларацію і бачимо лише у власності чоловіка четверту частину квартири у сусідній області. Ну і лайфхак для депутатки – дані про зареєстроване місце проживання не є публічними, а якщо користуєшся майном чи його орендуєш, то маєш його декларувати, як і майно у власності.
Не показує депутатка і користування батьківською автівкою – Nissan Qashqai, 2010 року.
“Немає такої вимоги в законодавстві. Батько дав покористуватись. Я нею користуюсь. Nissan Qashqai, бордовий. – Ви її вкажете у декларації наступного року? – Ні. Вона не є моєю власністю. Якщо буде вимога закону, я вкажу обов’язково. Я дотримуюсь норм закону”, – зазначила Тетяна Калюжна.
На батьківській шиї
Далі поговоримо про однопартійця Тетяни Калюжної Віктора Бурлика. Він в облраді вже другу каденцію. Пішов навіть на підвищення. Не просто депутат, а навіть цілий голова постійної депутатської комісії. Але є стабільність в депутата – п’ять років подає порожні декларації. Хоч має бізнес, але стабільно не отримує доходів. Його бізнес-партнер дружина колишнього голови обласної ради екс свободівця Івана Гончара – Людмила.
Місце реєстрації фірми депутата ТОВ “Тер-Фрукт” із Гугл Ерс
Так от, порожня декларація і відсутність будь-яких офіційних доходів жодним чином не впливає на життя депутата. З нулями в декларації він і на “моря” літає, і друзів на машині катає, і “рідну” партію фінансує. Секрет депутатського фінансового’ успіху: безмежна батьківська любов та підтримка. То раніше мати сину давала на своїй Renault Kangoo “поганяти”. Тепер старша сестра “позичає” свого “мерса”.
Звідки гроші на це все Віктор Бурлик сором’язливо не зізнається… Але відповідь за нього дає батько: “Я підтримую свою дитину, даю йому гроші, бо він мій син”.
Офіційна версія, де ж проживає депутат: за пропискою в селі Моломолинці. Але і тут трохи недоговорює юний обранець.
“Приїжджає на вихідні, зараз в Хмельницькому. У когось з друзів ночує, може, в дівчини якої. Діло молоде,” – відповідає батько депутата.
Своє проживання у Хмельницькому депутат не заперечує: “А що я маю фіксувати в декларації? Я шо купив квартиру? Якщо я порушив закон – звертайтесь в суд! Я Вас в гості не запрошую, бо у мене ревнива дівчина”.
Поки батько гарує на заробітках, Віктор Бурлик займається політикою в обласному центрі. От такі нині депутати…
Скріншот інтернет-порталу «Новини.Хмельницький»
Експерти кажуть, якби депутати не хотіли, але зобов’язані вносити користування чужим майном в свої декларації.
“Це порушення. Адже майно (нерухомість та/або траспортні засоби), якими користується декларант протягом 183 днів звітного року або станом 31.12 повинно бути відображено в декларації. Відповідальність за недекларування такого майна може бути дисциплінарна, адміністративна чи кримінальна в залежності від вартості такого майна”, – зазначає голова правління ГО ” Антикорупційний штаб Сергій Миткалик.
“Машина не моя, а підприємства”
Не декларує користування автомобілем свого підприємства й ще один депутат – Артур Фрідман. Його можна назвати старожилом обласної ради. Наразі представляє в обласній раді партію “За майбутнє”.
В Артура Фрідмана не так багато підприємств, де він бенефіціар, але все одно з року в рік, він деякі не вказує у декларації: ТОВ “ПРОГРЕС-БУДКОМПЛЕКТАЦІЯ” і ТОВ “ДАНЧЕС”. З 2011 року основне підприємство Фрідмана, де він контролює 88 % акцій, ПрАТ “Об’єднання “Прогрес” увійшло у склад власників цих юросіб. Але, як виявилось, їм не місце в декларації.
“Це не окремі підприємства. Вони всі входять у ПрАТ “Об’єднання “Прогрес”. В засновниках цих фірм “Прогрес”. Це дочірні підприємства. Я їх не приховую”, – пояснює депутат Артур Фрідман.
Цікава ситуація і з транспортом. З 2016 року ця графа незмінно залишається порожньою. І ні, це не тому, що Артур Давидович надає перевагу громадському чи екологічному видам транспорту типу велосипеда чи самоката, і не через його любов до тривалих піших прогулянок, зовсім ні. Просто він користується автівками зареєстрованими на свою фірму – ПАТ “Об’єднання “Прогрес”. Наприклад, на сесію обласної ради у червні він приїжджав на чорному Lexus Е350 2020 року випуску. Така автівка на офіційному сайті столичного автосалону вартує майже 1,6 мільйона гривень.
“Машина не моя, а підприємства. У мене в житті не було власного автомобіля. За кермом я цієї машини я не їжджу. Є водій – працівник ПрАТ “Об’єднання “Прогрес”. Користуюсь нею у службових потребах. – Цією автівкою можуть користуватись й інші працівники підприємства? – Ну дивіться, нею ми буває їздимо по два-три працівники, особливо зранку на роботу. – Чому Ви не відображаєте користування у декларації? – Я кожного дня користуюсь послугами ресторану, теж вносити в декларацію?” – пояснює Артур Фрідман.
“Щедра теща” та мільйонні позики
Ще один старожил обласної ради автівки всі показує. Все ж таки за плечима 15 років депутатства. Депутат Іван Глядуняк в минулому році продав свій лексус, тому на крайню сесію облради вже приїздив на автівці дружини. Серед доходів у депутата та його дружини заробітна плата від свого ж телеканалу, дивіденди у дружини від проданої фірми та від того ж таки каналу.
Поряд з тим телеканал, ТОВ ТРК “Лотел-СКТБ”, не лише приносив родині доходи, а й допомагав їм грошовими коштами. Тричі подружжя отримувало поворотну фінансову позику на достатньо значні суми – 765 тисяч гривень, 230 тисяч гривень та 80 тисяч гривень, які через декілька місяців повертались.
“Я отримував. І повернув назад. Вона закрита і повернута. Ви знаєте як відбувається… На лікування, на навчання. В мене родичі. Особисто треба підлікуватись. Де я візьму, якщо не у своєї фірми. Скажем так, в нашій приватній фірмі”, – прокоментував отримання безвідсоткової позики в розмові депутат.
Родичі депутата регулярно згадуються у його деклараціях. Наприклад, Роман Гладуняк двічі позичав 1,7 мільйона гривень. У 2008 році депутат оформлював на нього дві земельні ділянки у місті Буча, ще дві на свою рідну сестру Марту Гладуняк, ще одну – на свого помічника Олега Магдіна, і ще одну на тещу – Ганну Бенкес.
Скріншот Публічної кадастрової карти та Гугл Еарс
За словами депутата, всі ці земельні ділянки, на яких розкинувся комплекс будівель, давно вже переоформлені ним та сплачені за них всі податки. В декларації депутата задекларовано 4 земельні ділянки загальною площею майже 1,2 гектара.
Скріншот із Гугл Еарс
“Міг залишити собі 0,1 сотку… Але краще я це все покажу. Нехай напишуть. Я думаю, що за більше 40 років роботи я щось в житті заробив… ” – зазначив депутат.
Але повернімось до його тещі – Ганни Бенкес. Минулоріч вона подарувала дружині депутата 1,95 мільйона гривень у грошовій формі. Як підтвердив нам сам депутат, вона вирішила допомогти своїй доньці, щоб та доглядала за нею. Ми ж перевірили наявність бізнесів у щедрої родички і нічого не зустріли. До 2020 року тесть декларанта Сергій Бенкес був співвласником “родинної” ТОВ “Кепітал Менеджмент Груп”. Корпоративні права на цю фірму декларувала і дружина депутата Олена. Однак, офіційно доходів від цієї фірми подружжя не показувало.
Нині фірмою володіє та керує нетішинець Олександр Ящук, який минулоріч пробував стати депутатом Нетішинської міської ради від партії “За майбутнє”, яку нині в Хмельницькій облраді і представляє Іван Гладуняк.
На фоні безкінечних позик та мільйонного подарунку у дружини, з минулого року депутат неуспішно судився з Пенсійним фондом України за визнання протиправною відмову щодо переведення його на пенсію по інвалідності.
Сім’я держслужбовців
Представляти Тетяну Крупу зайвий раз не потрібно. Заслужена лікарка України, а ще головна лікарка установи, яка призначає інвалідність на Хмельниччині. Її чоловік Володимир Крупа теж доволі нашуміла особистість в області – колишній керівник аудитслужби Хмельницької області, в минулому відоме як КРУ (Контрольно-ревізійне управління). А їхній син Олександр Крупа нарешті знайшов собі крісло керівника та нині очолює Головне управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області. А до того мав посаду в райадміністрації, був директором обласної медбази, асистентом на кафедрі Хмельницького національного університету, але не забував і про бізнес та скуповування дороговартісної нерухомості. І це у свої 34 роки. Талановиті люди, як там кажуть, талановиті у всьому? Отож пропонуємо вивчати не лише декларацію Тетяни Василівни, а й її близьких родичів.
Відзначає цю родину любов до гарних автівок. Так, сама депутатка задекларувала Volkswagen Touareg, 2013 року. Оскільки вартість Тетяна Крупа не вказала, дивимось на вторинному авторинку. Не битий, з перевіреним вінкодом позашляховик коштує від 631 тисячі гривень. Ця автівка як знамено переходить від одного до іншого члена родини: раніше була на чоловікові і нею безоплатно користувався син Олександр.
У минулому році Володимир Крупа став щасливим власником Porsche Cayenne, 2019 року випуску. Судячи із вказаної ціни у 2,5 мільйона гривень, то брав він її не з “нуля”.
Скріншот із сайту продажу автівок auto.ria
Але справжній автопарк має Олександр. Audi Q7 2016 року випуску за 1,1 мільйона гривень, Tesla Model X, 2017 року випуску, за мільйон гривень і Volkswagen Touareg 2013 року випуску.
До автівок треба гараж. І у Круп старших їх аж два. Один на вулиці Парковій, 6/1, інший на провулку Тургенєва. Ну справді, залізних коней треба тримати на зручному “припоні”. Особливо таких.
В активі цієї сім’ї три незавершені будівництва. Одне на березі Дністра в курортному поселенні, інше за парканом дендрологічного парку Поділля, якщо не сказати, що в парку…
Квартири… їх в декларації дві: одна на 124 квадрати, інша на 91 квадратний метр. Обидві у власності Володимира Крупи. Одна в центрі міста неподалік обласної філармонії, інша – біля центрального парку імені Чекмана, там, де і один з гаражів. У молодшого Крупи квартира на 65 квадратів на вулиці Інститутській в іпотеці і дві в безоплатному користуванні: одна належить ймовірно бабусі Надії Крупі, інша – тестю Миколі Білоконю.
А ще у них є комерційна нерухомість: магазин на вулиці Зарічанській, 16. Тут власницею виступає декларантка, яка отримує дохід від надання цього майна в оренду ТОВ “Вест Естейт”. Корпоративні права цього підприємства Олександр Крупа передав в управління. Ще у Володимира Крупи є приміщення складів на 729 квадратів на вулиці Трудовій в обласному центрі.
А ще є землі, які вони здають в оренду: 12 гектарів у Слобідці-Рихтівській, що на Кам’янеччині, 6 гектарів у Москалівці, що на Ярмолинеччині, 2 га на Віньковеччині, а ще 8 соток у Вільховці, колишнього Новоушицького району.
Сукупний дохід сім’ї Тетяни та Володимира Круп у 2020 році склав 1,3 мільйон гривень. На рахунках подружжя зберігає 829 785 гривень, 10 332 долари, 9 989 євро, а ще 35 000 доларів США готівкою.
Вам теж здається, що ця сім’я дуже вдало поєднує держслужбу та бізнес?
“Лівих доходів в мене немає. Значить, точно немає. І все, що є, це накоплені кошти, які, знаєте, вклав копійку отримав десять, вклав десять – отримав сто, вклав сто – отримав тисячу. В мене син займався бізнесом, він ж не завжди працював на державній службі, колись давно, коли було можна займатись бізнесом лікарям таким “купи-продай”, я також займалась. А що у нас такі великі статки? Не знаю…” – пояснює депутатка Тетяна Крупа.
І трохи про бізнес сина. Офіційно він з’явився лише у 2013 році. Саме тоді він зареєструвався як ФОП. Тетяна Крупа запевняє, допомагали сину порадою, підтримкою та дали гарну освіту і все.
Все буде в наступній декларації
Сусідка Круп – Оксана Бочкарьова свою активну політичну діяльність почала не так давно. У 2015 році пробувала стати депутаткою Хмельницької обласної ради від політсили “За конкретні справи”. А вже у 2019 році замахнулась на парламентське крісло від “Слуги народу” по одномандатному мажоритарному округу. У 2020 році від цієї політсили стала депутаткою облради. Навіть претендувала на посаду голови обласної ради.
Декларантка лікарка і очолює Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни. Володіє квартирою, комерційним приміщенням, трьома земельними ділянками: одна в обласному центрі в закритому котеджному містечку, ще одна на Дністрі, і два гектари поблизу Хмельницького. З доходів декларує зарплату, ще одну зарплату за сумісництвом і дохід від надання приміщення в оренду. Сукупно це 434 918 гривень. А ще декларантка має значні заощадження. Готівкою: 179 тисяч доларів США, 28 тисяч євро, 195 тисяч гривень. На банківських рахунках тримає: 100 тисяч гривень та 109 тисяч гривень.
Автівки Оксана Бочкарьова не вказала. Хоча їздить на Audi A6, 2016 року. Іномарка належить 72-річній матері обраниці. Придбана у 2019 році за кордоном. Нині за такі небиті просять від 749 тисяч гривень. Обіцяє показати користування машиною у наступній декларації.
Скріншот із сайт продажу автівок
Та це не єдине, що “забула” депутатка. Вже кілька років поспіль вона не вказує, що веде спільний побут із батьком її сина Сергієм Вавринчуком. Під час парламентських перегонів тодішня кандидатка цю неточність пояснювала тим, що він не давав їй погодження на внесення інформації про себе у е-декларацію.
І з того часу в декларацію так його і не внесла попри те, що він навіть профінансував всю її виборчу кампанію одноосібно. А сам Сергій Вавринчук став депутатом Хмельницької районної ради, є тепер декларантом і теж в декларації згадує лише про сина.
Скріншоти із фінансового звіту кандидата в народні депутати по одномандатному мажоритарному округу №188 Бочкарьової Оксани
Сергій Вавринчук проживає у будинку поблизу дедропарку “Поділля”. Сам будинок він декларує, як і земельну ділянку під ним. Це закрите котеджне містечко, ми вже згадували про нього. Тут володіє ділянкою сама декларантка там нині порожньо, а ще родина іншої декларантки Тетяни Крупи веде будівництво.
Володіє пан Вавринчук не лише будинком. В його активі 7 комерційних приміщень в одному з торговельних центрів, ще один будинок в селі Мала Колибань, 8 земельних ділянок, гідротехнічна споруда, незавершене будівництво офісу на 370 квадратів. Вказує, що володіє екскаватором та Toyota Sequoia, 2018 року випуску. Він вказав, що коштувала вона йому 940 тисяч гривень. Нині за таку “биту” з-за кордону просять від 1,144 мільйона гривень.
Скріншот з сайту продажу автівок
Декларує Сергій Вавринчук і біткоїни на 1,22 мільйона гривень. Офіційно підприємницька діяльність принесла йому трохи більше мільйона гривень, ще у нього була пенсія і відсотки в банку. Із заощаджень: 475 тисяч гривень і 21,5 тисяч євро.
Оксана Бочкарьова запевняє, у наступній декларації точно вже все з’явиться: “Ми нещодавно одружились. Вкажу це у наступній декларації”.
Тішимось цій подій не менше за новостворене подружжя, сподіваємось, що офіційно оформити стосунки їх спонукали не ми.
Сам заплутався
Дехтярук Олександр, депутат, який переобрався минулого року до Хмельницької обласної ради від Радикальної партії. В 2016 році депутат активно декларував у своїй декларації майно сина. Було багато автівок, землі, нерухомості. Немає в декларації сина – виглядає все скромніше. Але ми знайшли те, що депутат забув вказати. Чи не хотів вказувати?
У 2017 році депутат зумів відкласти готівкою більше двох сотень тисяч гривень. І це на фоні зарплати у 15,6 тисяч гривень і 49 тисяч доходу від продажу рухомого майна. Це при тому, що подружжя мало кредити.
Як депутат та його дружина могли отримати дивіденди в 2018 році значних розмірів, коли в попередньому році на банківському рахунку дружини було лише 7 тисяч гривень, а в депутата трішки більше як 37 тисяч гривень? А в цьому році банківських рахунків взагалі немає. А дивіденди є. 304 тисячі декларував сам депутата і 253 тисячі його дружина. Історія з дивідендами триває і донині. Дивина
“Може, помилково, я не знаю, у мене там юрист займається. Може, бути і хаос в декларації, я не знаю. Може, поплутали дивіденди із банківськими депозитами, коли юрист заповнювали”, – зазначає депутат Олександр Дехтярук.
Скріншот декларації за 2019 рік
В минулому році у депутата зник житловий будинок у селі Хорли на Херсонщині, який до того декілька років декларувався як незавершене будівництво. Дружина знову отримує дивіденди у розмірі 257,5 тисяч гривень та проценти у розмірі 2 470 гривень. Коштів на банківських рахунках стабільно немає.
Депутат же задекларував дохід від продажу нерухомого майна у розмірі майже 62 тисячі гривень та соціальні виплати у розмірі 47,3 тисячі гривень. Але з такими доходами йому вдається відкласти у готівці ще 98 тисяч гривень. І тепер у нього там зібрано півмільйона гривень готівки.
А ще подружжя не забуває взяти кредити. Кожен по 50 тисяч гривень.
Депутат в 2020 році не задекларував нежитлове приміщення площею 81,4 квадрати у місті Полонне.
В дружини ж не задекларовані два нежитлові приміщення на загальну площу більше як 160 квадратів у місті Полонне. Також в декларації ви не побачите згадку про виробниче торгівельне підприємство “Будіндустрія”, де вона є на 80% засновницею та директоркою. Ми про нього згадували вже. А от під час балотування на місцевих виборах цю інформацію дружина депутата не забувала вказувати. Напевно, не хотіла бути безробітною кандидаткою в депутати? Чи тоді лише пам’ятала про бізнес?
“Ну там є ця фірма, але вона показує нулі, то навіщо її в декларацію вносити? То шо якщо вона є директором фірми, яка дає нулі, так і писати, да? То якщо ви виявили якісь точності, то так і напишіть”, – зазначив депутат.
В декларації ми також не побачили автівки, на якій депутат залишав внутрішній дворик Хмельницької обласної ради після сесії. Це Volvo XC90.
“Автомобіль сина. Він робить ремонт в Хмельницькому, то завозить мене на сесію. Ще на дружині є бус, то мені теж його декларувати?” – пояснює депутат Олександр Дехтярук.
Питайте у дружини
Вірний соратник Юлії Тимошенко, народний депутат 4-го, 5-го, 6-го, 7-го скликань Олег Лукашук. Декларацію він заповнив із значними прогалинами. Не вказав весь бізнес дружини, свою участь в неприбуткових організаціях. Зокрема йде мова про благодійний фонд “Святого Володимира”. У 2015 році напередодні місцевих виборів експерти фіксували масові роздачі продуктових наборів цим фондом.
У декларації він зазначив, що Наталія Лукашук є бенефіціаром лише чотирьох підприємств. А про ТОВ “ДЕЛАВЕР” забув.
В декларації обранець не вказав будинок у Терещівцях на 53 квадрати, яким володіє з 2007 року. Не знайшли ми і 2 га у цьому ж населеному пункті, які у власності його дружини з 2018 року, і 15 соток в Олешині поблизу Хмельницького. Цим наділом Наталія Лукашук володіє з 2016 року. І гараж на Трудовій теж з 2016 року у власності дружини депутата є, а в декларації немає.
У власності колишнього нардепа квартира в Хмельницькому, частина квартири в Києві, будинок на 436 квадратних метрів у Лісових Гринівцях поблизу обласного центру, гараж і 87 соток у Терещівцях.
З доходів у подружжя лише пенсія – 64 200 грн та 187 200 грн.
Після аналізу декларації депутата Лукашука, складається враження, що він до цього питання поставився не дуже ретельно. І от такі прогалини, як два гаража і жодного транспортного засобу, чотири підприємства і жодних доходів від них, хоча вони мають доволі хороші фінансові показники, більше скидається на спробу щось приховати. Ну просто як це подружжя на свою пенсію могло б обігріти будинок на 436 квадратів?
Коментувати ці всі деталі депутат не домовився.
Як бачимо, не важливо, чи нардеп ви, чи депутат місцевої ради, все одно знайдуться ті, хто хоче щось приховати і не декларувати. І більше того, будуть відверто про це заявляти. Тут теж будуть мільйонні подарунки і готівка невідомого походження. От якби ще цей парад розкошів не просто читали журналісти, а реагували відповідні органи. Хоча і це поки не буде мати жодного змісту, поки за брехню в декларації не будуть справді карати.
Альона Береза та Марія Турчина
Матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.