Забаганка мера, або Як у дендропарку поселився “Динопарк”

9000 квадратних метрів зеленої зони за лише приблизно 1500 гривень на добу. Та й то  – не як оренда, а щоб комунальники поприбирали за вами ці квадратні метри. То як, хороша пропозиція? Треба брати? Справді хороша. Там же можна… та що завгодно на такій площі можна робити. Шкода лише, що звучить така пропозиція, як фантастика… Хоча, почекайте. Це для кого як. Для когось це виявилося дуже навіть реальним. До дня міста хмельницька місцева влада віддала бізнесменам велетенський шмат землі за безцінь для розміщення парку розваг.

Іронічно, але найбільша проблема навіть не в цьому. А в тому, що цей шмат землі, як виявилося, знаходиться посеред природоохоронної зони. І звісно ж, належного пакета документів, який би дозволяв там таку діяльність, не знайшлося

Відкуси шматок 

Великий дендропарк, який з усіх боків уже підпирають новобудови, розташований на перехресті проспекту Миру та Старокостянтинівського шосе.  Його заснували далекого 1964 року. В основному тут ростуть рідкісні та цінні породи – ялини срібляста, канадська, модрина європейська та сибірська сукачова, сосни австрійська, веймутова, туя, ялівець, дуб пірамідальний та інші. А це понад 120 різновидів деревних та чагарникових порід. А 1969 року  парк став пам’яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення. Іншими словами, отримав статус природно-заповідної території. Від початку його площа була аж 34 гектари, зараз лишилося 30,5. 

Ось ці метаморфози із площею парку гарно пояснюють приватизовані ділянки під індивідуальну забудову. На схемі це все дуже добре видно. Це не стосується тієї історії, яку ми хочемо розказати зараз. Фактично територію дендрологічного парку вже сміливо можна назвати багатостраждальною. Але на “відщипуванні” ділянок все не закінчилося.

Схема дендрологічного парку «Поділля»

На запрошення мера

У вересні цього року Хмельницький святкував день міста. Традиційно організацією концертів займалися близькі до влади підрядники. Попри потужні плани на святкування, тут вирішили створити ще одну нову локацію. Тож хмельницький міський голова запросив до міста парк динозаврів. Це такий атракціон, не подумайте нічого зайвого.

Скріншот зі сторінки користувача Андрія Попика у соцмережі “Фейсбук”

Так-от парк запросили. І вирішили, що найкращим розміщенням для нього буде дендрологічний парк «Поділля». Підприємець Юрій Сторожук, який займався монтажем парку, переконує, що місце вибирали довго, міська влада пропонувала кілька різних варіантів, але підійшов лише дендропарк.  

Скріншот матеріалу Поділля News

Прибирання на 40 тисяч

Але є одне “але”. “Динопарк” це бізнес. Коли бізнес хоче працювати й заробляти на комунальній землі він має сплачувати комунальному підприємству. Тим паче, що йдеться про 9000 квадратних метрів заповідної території. 

Але насправді все вийшло зовсім інакше. За договором підприємець мав сплатити виключно за прибирання території. Не за користування, не за тимчасову оренду комунальної землі тощо, лише за прибирання. Скільки, запитаєте? 31 000 гривень на місяць.  Спочатку в договорі йшлося про зайняття 1000 квадратних метрів, тоді як насправді обнесли парканом понад 6000 квадратних метрів парку. Після скандалу, який почався у фейсбуці, та через те, що за документами виявилося, що бізнесмен нібито займав ушестеро меншу площу, вартість через укладання додаткової угоди підняли до… 40 000 гривень. А площу прибирання збільшили до 9000 квадратних метрів, додалося ще 8 000 квадратних метрів додаткової площі для обслуговування та санітарної очистки. Тобто 4,5  гривні за квадратний метр. Спробуєте попросити в міста трохи землі в привабливих частинах міста за 4,5 гривень/м2? Навіть звучить смішно. 

Ситуаційна схема розташування об’єкта реконструкції

Хоча ні… Насправді не смішно…. Бо для ілюстрації абсурдності цих розрахунків ось вам реальні ціни, за якими місто “прибирає” в іншому парку. Теж, до речі, природо-заповідна територія. У червні цього року комунальне підприємство “Парки і сквери міста Хмельницького” уклало договір пайової участі на утримання парку. За користування 9 квадратними метрами підприємець мав сплатити 19 501 грн на місяць. Тобто один квадратний метр коштував 2 166 гривень. А це в 480 разів дорожче, ніж заплатив “Динопарк”. 

Так, ідеться про парк у центрі міста. Так, там відбувалися торги на “Прозорро”. Тож загалом ціна є ринковою.

 

Скріншот договору оренди

Або 990 квадратних метрів під атракціони, які гастролюють, коштуватимуть 20 тисяч гривень на місяць. І це в тому ж парку ім. Чекмана. Тобто 20 гривень за квадратний метр. Тобто в 4,5 рази дорожче, ніж заплатив “Динопарк”. До речі, хоч він і поїхав раніше, проте, як переконують в бухгалтерії комунального підприємства, сплатив усі 80 тисяч гривень, як було зазначено в угоді. 

 Але й це не найгірше в нашій історії.

Дендропарк без документів

На початку ми вже розповідали історію створення дендропарку. Але трішки нагадаємо. Заклали його 1964 року. А статус пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення він отримав 1969 року. Згідно закону є дозволені й заборонені види діяльності  на природно-заповідних територіях. Зрозуміло, що заборонено все, що може нашкодити. А серед дозволених науково-дослідна і природоохоронна діяльності. Загалом ще допустимі освітньо-виховна, оздоровча та рекреаційна діяльності. Тобто, теоретично динозаври тут могли би бути. Але. Дендрологічний парк “Поділля” природно-заповідною зоною став, але повного пакета документів не отримав. За більше ніж пів століття парк має лише положення та охоронне зобов’язання. І це теж уже непогано. Але ось документа, який би все розставив на свої місця і дав чітке уявлення про те, де саме і чим саме на території парку можна займатися немає. Ідеться про проєкт організації території парку.

  1. Навіщо потрібен цей документ? Бо це охоронювана територія, і потрібно розуміти, де “охоронюваність” має бути вищою, а де можна без гріха і шкоди природі проводити якісь заходи.

“Великі природоохоронні об’єкти, до прикладу такі, як Національно-природний парк “Подільські Товтри”, регіонально-ландшафтний парк “Мальованка”, мають великі території, де є різні зони (зона рекреації, зона суворої рекреації, господарська зона), і без їхнього проєкту організації території встановити рівень використання тієї чи іншої частини неможливо. Що стосується такого парку, як дендропарк у Хмельницькому, якщо не розроблений проєкт організації території, тоді вся територія вважається територією природно-заповідного фонду, тобто там немає місця для господарської діяльності”, – пояснює начальник відділу захисту довкілля та використання природних ресурсів  департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА Володимир Дідух.

 До того ж комунальне підприємство лише зараз займається виготовленням цього проєкту. У серпні цього року замовило проєкти землеустрою на три земельні ділянки. Так, на три. Як виявилось, у парку є ще одна проблема приватизовані проїзди.  А ще раніше, 13 липня, КП уклало договір про закупівлю послуг із «Розроблення проєкту організації території дендрологічного парку місцевого значення “Поділля”». У документах ішлося про фінансування цих послуг у вересні 2021 року. А 22 вересня до договору ще вносили зміни, за якими 4 тисячі гривень мало сплачувати за ці послуги саме комунальне підприємство, а 100 тисяч гривень місцевий бюджет.

Схема з документації

Тобто станом на зараз документа немає, а отже, ніхто не знає, де насправді тих динозаврів можна було ставити, а де ні. Але їх поставили. Експерти кажуть, для такої діяльності необхідно було зачекати фінального проєкту.

“У дендрологічного парку місцевого значення “Поділля” ще немає затвердженого проєкту організації території. Положення про рекреаційну діяльність говорить, що там можуть здійснювати різні види рекреаційної діяльності, але повинні відповідати цьому проєкту організації території. Як на мене, поки немає затвердженого проєкту території, такі види діяльності мали би не відбуватися. Усе ж таки потрібно було зачекати, поки буде розроблений проєкт організації території і бачити, які зони там виділені, та здійснювати цю діяльність відповідно до цього проєкту”, коментує ситуацію керівниця юридичного відділу МБО “Екологія-Право-Людина” Ольга Мелень-Забрамна.

Керівниця підприємства Олена Мельникова, яка за сумісництвом ще є депутаткою міської ради від партії “Команда Симчишина”, не вбачає жодних проблем у тому, що в дендропарку встановили атракціони без повного пакета документів на дендрологічний парк. До того ж вона переконує, що таку діяльність погодив і департамент природних ресурсів та екології Хмельницької облдержадміністрації…

Із здорової голови на…

…Але в Департаменті кажуть, що нічого не погоджували й до них навіть ніхто не звертався.

“До Департаменту такі звернення взагалі не надходили. Департамент діє відповідно до Положення, яким не передбачено, що він має давати будь-які погодження”, зазначає  начальник відділу захисту довкілля та використання природних ресурсів департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА Володимир Дідух.

Такі погодження мав би надавати територіальний орган центральної влади. Колись то були територіальні органи профільного Міністерства. Їх на початку 2013 року Кабмін вирішив ліквідувати. А з метою передачі повноважень від територіальних органів у місцевих держадміністраціях тоді передбачалося створення структурних підрозділів екології та природних ресурсів. Але от саме ці повноваження департамент, напевно, втратив десь на етапі адміністративної реформи, що наразі створює відповідну прогалину в чинному законодавстві, пояснюють експерти.

“Реформу адміністративну зробили, департаменти постворювали, але от їхнє управління об’єктами ПЗФ місцевого значення десь випало з повноважень цих теперішніх департаментів при обласних державних адміністраціях”, пояснює керівниця юридичного відділу міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина” Ольга Мелень-Забрамна.

Тим часом парк динозаврів розмістили не просто як рекреацію, а саме за видом “Культурно-пізнавальний відпочинок”. І всі подальші погодження, окрім підписання договору, на розміщення надавало управління культури та туризму Хмельницької міської ради, у положенні про яке рекреаційна діяльність не згадується.

“Ми працюємо відповідно до Положення про сферу відпочинку та розваг, і є певна процедура. Були подані через ЦНАП документи підприємцем, вони надійшли до нас, де було погодження від балансоутримувача. І це в принципі є підставою для нас давати дане погодження”, пояснює ситуацію начальник управління культури Хмельницької міської ради Артем Ромасюков

Чи якось відреагували контролюючі органи на порушення природоохоронного законодавства? 

У Державній екологічній інспекції у Хмельницькій області кажуть, що звернення щодо цього випадку було, однак написано воно з порушенням вимог до оформлення заявник не вказав, кого, на його думку, має перевірити контролюючий орган. Пояснюють, що така неточність із боку заявника автоматично не дала б можливості отримати погодження на позапланову перевірку. Більше жодних звернень до інспекції не надходило. 

Чи завдало це шкоди? Установити це може контролюючий орган, тобто Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області.

Науковці ж кажуть, проблема не лише в тому, що комунальне підприємство не має повного пакета документів на дендропарк, а й банально як юрособа, у користуванні якої знаходиться парк, не витримує законодавчо закріплену процедуру для його використання. 

Що в результаті? Бізнес заробив. Місто не лише не заробило, але й укотре продемонструвало свою абсолютну безпорадність у захисті своїх же зелених зон. З іншого боку, навіть це не найгірше, що могло трапитися з багатостраждальним “Поділлям”. Динозаври звідси хоча б поїхали, а от деякі зацікавлені особи, які зуміли “відкусити” частини заповідної території під приватизацію ні. Утім це вже наступна історія. Не перемикайтесь.

Альона Береза та Марія Турчина

Матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Попередній Журналістські розслідування ГО “ЖАР”

Залиште свій коментар