Відвідуючи старостинські округи, які входять до Хмельницької територіальної громади, експерти коаліції громадських організацій Ради Реформ Хмельниччини розповідали про всі можливості, що надає Статут громади та які там передбачені інструменти участі для громадян. Також представники на кожній зустрічі спілкувались із мешканцями населених пунктів та дізналися з якими труднощами вони стикаються в повсякденному житті. На жаль, на сьогодні, для розв’язання складних питань, з якими стикаються жителі, простих механізмів немає. Як і немає повноцінного доступу до використання таких інструментів як місцеві ініціативи, електронні петиції, громадські обговорення. Поряд з тим повноцінний доступ до них передбачає Статуту територіальної громади, в якому мають бути прописані механізми впливу демократії та враховані інтереси мешканців із передбаченням особливостей для мешканців старостинських округів.
В рамках проєкту «Впровадження та інституалізація дієвих механізмів взаємодії влади та громадськості Хмельницької територіальної громади» коаліція громадських організацій «Ради Реформ Хмельниччини» вже відвідала 3 старостинські округи, а саме їх центри: Пирогівці, Олешин, Шаровечка, а також завітали до с. Малашівці, яке входить до округу в центрі з с.Шаровечка. Під час цих зустрічей мешканці цих старостинських округів були ознайомлені із перевагами, які надає Статут територіальної громади для їх старостинських округів.
Як нас зустрічали в центрах старостинських округів у селах Богданівці, Копистин та Богданівці розповідаємо далі.
Богданівці – навіщо створювати Статут, якщо ми й так маємо вплив?
Старостинський округ з центром у Богданівцях найбільш віддалений від обласного ценру, але якщо їхати залізницею, то на дорогу витратите лише 30 хвилин. Населений пункт розкинувся на великій території, має свій клуб, бібліотеку, велику школу з хорошим оснащенням та ремонтом. Староста, Микола Діденко, розповів, що кожного дня переймається проблемами мешканців свого округу та робить все можливе щоб села, що увійшли в старостинський округ, процвітали. Про можливості, які може надавати Статут територіальної громади, староста почув перший раз і дуже хотів би в цьому питанні розібратись. Експертка проєкту та співголова РРХ Людмила Казімірова розповіла, які переваги можуть мати мешканці села Богданівців, якщо в громади буде такий документ:
«Це досить добрий механізм для керівника, який може застосовувати принципи демократії та впроваджувати їх в дію для впливу на рішення міської влади: писати петиції, створювати місцеві ініціативи, проводити громадські слухання, робити громадську експертизу та проводити консультації з громадськістю».
«Сьогодні кожен хмельничанин може бути присутнім на сесії міської ради, коли розглядається його питання, але мешканці старостинських округів, на жаль, сьогодні такого права не мають. Ми вважаємо що мешканці 24 населених пунктів повинні мати такі самі права, як і хмельничани. Тому ми інформуємо вас про це і пропануємо підписати лист-звернення до міського голови про створення ініціативної групи по розробці Статуту для старостинських округів», – додав експерт проєкту Володимир Швець.
Впродовж тривалої розмови все ж таки вдалося досягнути порозуміння та отримати підтримку старости листа-звернення до Хмельницького міського голови про створення робочої групи з розробки Статуту Хмельницької територіальної громади.
Чи потрібен Статут старостинським округам з центрами у селах Копистин та Давидківці?
Наші «статутні» відвідини підходили до завершення. Передостаннім пунктом призначення було село Копистин. Представники РРХ старості Лілії Панчук розповіли про переваги, які надає для мешканців старостинських округів, та про лист-звернення, збір підписів під яким ініціювала коаліція. Староста інформацію експертів уважно вислухала та у відповідь зазначила, що їй потрібен час для детального вивчення цього питання.
З аналогічною позицією ми також стикнулися і на зустрічі із старостою Оленою Ярмощук. Староста в старостинському окрузі з центром у селі Давидківці з радістю привітала експертів коаліції, вислухала їх, хоча і поспішала на зустріч із мешканцями іншого старостинського округу, адже в той час підміняла свого колегу-старосту іншого округу, який був у відпустці.
Експертка проєкту Людмила Казімірова, зазначила, – «Ми хочемо, щоб була створена робоча група, щоб було напрацьовано пропозиції, коректно вненесі зміни, все що стосується громади, її інтересів та інтересів старостинських округів було передбачено в Статуті Хмельницької територіальної громади».
Олена Степанівна, староста, прийняла озвучену інформацію до уваги та взяла документи для вивчення.
Ось такими двома зустрічами завершилися наші «статутні» відвідини в старостинських округах, які входять до Хмельницької територіальної громади.
Загалом у всіх старостинських округах ідея створення робочої групи та необхідності напрацювання нової редакції Статуту отримали позитивний відгук та підтримку. Однак вирішальна зустріч під час круглого столу розставить всі крапки над «і». Саме там ми зрозуміємо позицію Хмельницької міської ради та міського голови щодо піднятого коаліцією питання.
Матеріал створено Радою Реформ Хмельниччини за підтримки Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ у рамках програми «Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.