24 лютого перед українськими батьками постав один з найважливіших викликів: як розповісти про війну малюкам. І у нагоді тут стала казка. Письменниця Міла Ярошевич розпочала серію під назвою “Українські переможні казки”. Це історії, які простими словами пояснюють дітям те, що відбувається сьогодні в нашій країні.
За основу авторка взяла події, які відбулися на початку війни і вже стали легендами в соціальних мережах. Це історії про звичайних українців, які одного дня стали супергероями. Історії про те, як добро в образі звичайних українців, перемагає зло.
Перші п’ять казок навіть отримали свою аудіоверсію. Голосом “Переможних казок” став співзасновник подкасту “Добраніч, малятко” франківчанин Богдан Гнатів.
У передмові до аудіверсій автори вкотре нагадують про повчальну функцію казки – переповідати історії від найстаршого до найменшого для того, аби пам’ятити їх і не дозволити злу повторитись знову.
“Привид Києва”

Фото з телеграм-каналу “Добраніч, малятко!”, автор Міла Ярошевич
“Історія про одного сміливого хлопця, який і сам став дивом. Як супергерой. Тільки краще, бо справжній. Справжнісінький”.
Збірний образ пілотів 40-ї бригади тактичної авіації Повітряних Сил, які захищають небо столиці, став основою для цієї історії. У гіперболізованій формі письменниця розповідає про надзвичайну мужність та професійність українських військових, яку вони виявили під час захисту столиці й у перші 30 годин війни знищили аж 6 ворожих літаків.
“Трактор”

Фото з телеграм-каналу “Добраніч, малятко!”, автор Міла Ярошевич
“Наш український тракторець став справжнім героєм, якого у селі люблять, поважають і завжди лагідно просять до роботи, бо знають, що у нього особливий мотор”.
Ще одна легенда – це “тракторні війська України” – теж стала казкою. У соцмережах активно ширилися відео, як звичайні фермери на тракторах крали танки в окупантів. І ось український Тракторець вийшов в поле, щоб захистити свою землю від ворога, бо мав справжнє серце і не міг пережити сумних очей свого дідуся.
“Чорнобаївка”

Фото з телеграм-каналу “Добраніч, малятко!”, автор Міла Ярошевич
“Є в українців велика любов до своєї землі. Передають вони це почуття від старшого до молодшого. Бо кожен знає, що земля жива”.
За 80 днів війни українські захисники 19 разів знищували ворожу техніку на аеродромі в селі Чорнобаївка у Херсонській області. Феномен “Чорнобаївки” за однією з версій пояснюється тим, що ці землі були замовлені козаками-характерниками у ХVІІ столітті. Саме цю версію і використала авторка. У цій казці також досить яскраво прописана любов українців до свого дому, до своєї землі, працьовитість та шанобливе ставлення до природи. Тож, як кажуть сучасні спікери війни, – за українців воює і сама природа… “єдине, що не любить земля, це болю людського”.
“Банка. Зброя, про яку не чули”

Фото з телеграм-каналу “Добраніч, малятко!”, автор Міла Ярошевич
“Та забула війна, що українці їй не по зубах, як рота не роззявляй, все одно ні шматка не відкусиш”.
У березні в Дніпровському районі киянка Олена збила ворожий дрон банкою з консервацією. Жінка каже, дрон, ймовірно, підіймали мародери, які вишукували порожні квартири. Попри те, що у казці йдеться про банку з огірками, насправді дрон збили літровою банкою “помідорів зі сливою”. Але історія ця про головне – готовність українців, від малого до великого, боронити рідну землю, навіть голіруч.
“Рудий помічник”

Фото з телеграм-каналу “Добраніч, малятко!”, автор Міла Ярошевич
“Українці такий народ, який стіною стає перед ворогом, захищаючи свої землі. І неважливо, яке зло насувається”.
Рудий Ліс – це територія, прилегла до Чорнобильської АЕС, яка взяла на себе найбільшу частку викиду радіоактивного пилу під час вибуху реактора в 1986 році. Висока доза поглинутої радіації призвела до загибелі дерев (переважно сосен) і забарвлення їх у буро-червоний колір. Крім того, ночами спостерігали світіння загиблих дерев, спричинене взаємодією ферментів дерева з радіоактивними частками та радіоактивним розпадом. Під час робіт з дезактивації території ліс знесли бульдозерами і поховали. Під час повномасштабного вторгнення росії на територію України військові рф пройшли бойовою технікою через Рудий Ліс, здійняли радіоактивний пил та отримали високі дози опромінення. Пізніше представники Енергоатому, які моніторили ситуацію в Чорнобильській зоні відчуження, повідомили, що окупанти також проводили фортифікаційні роботи на території Рудого Лісу. 1 квітня було підтверджено першу смерть військослужбовця від променевої хвороби.
Активних бойових дій у зоні відчуження не відбувалось і окупанти через деякий час самотужки залишили цю територію України після поразки у Київській області. Близько сотні російських солдатів було госпіталізовано. Про це повідомляли і білоруські опозиційні Телеграм-канали.
Як каже авторка: “в Україні навіть природа захищає добро”. Складно з нею не погодитися.
За словами Міли Ярошевич, вона працює над наступними історіями. Обіцяє розповісти про ворожу пропаганду та фантастичних українок. Що ж, чекаємо з нетерпінням на нові переможні казки.
Прослухати казки можна у телеграм-каналах “Українські переможні казочки” та “Добраніч, малятко”.
Якщо ви маєте власний список літератури, кінострічок, подкастів, музики, аудіказок, з якими варто ознайомитися, – пишіть нам.