Огляд матеріалів західних медіа про війну в Україні за останній тиждень

(11-17 травня 2022 року)

Інформаційний фронт не менш важливий, а ніж реальний військовий. В Україні медіа об’єднались і спільно ведуть марафон “Єдині новини”. Але цей марафон орієнтований на внутрішню аудиторію, якій в переважній більшості не потрібно пояснювати, чому потрібно протистояти російським окупантам. Натомість у західних медіа, які мають вплив на суспільну думку та рішення світових політиків, по-трохи згасає інтерес до війни в Україні. Якщо у перший місяць повномасштабного вторгнення Україна, а точніше криваві та жахливі події, не сходили із перших шпальт та обкладинок, то зараз – це вже далеко не перші сторінки. Та попри це важливим залишається контекст, у якому західні журналісти висвітлюють події в Україні. Саме зміна наративів допоможе відслідковувати і зміни політичних рішень та настрій мешканців країн, що нам допомагають протистояти окупанту. Ми пропонуємо вам щотижневий огляд статей про Україну в ключових іноземних медіа. 

Повільне просування загарбників

Скріншот із сайту “The Times”

У матеріалі тижневика The Times «Invaders advancing just 1km a day» автори George Grylls та Tom Ball, посилаючись на західних урядовців, розповідають, що росіяни просуваються всього на 1 кілометр в день. російська армія “значно деградована” і їй доводиться боротись з українськими контратаками. Вони планували просуватись на 40 км на день, але їх зупинили ретельно сплановані наступи українських військових. Аналогічна ситуація вже була під Києвом.

Автори зазначають, що після 3-тижневого штурму російські війська зрештою взяли місто Рубіжне на Луганщині. Однак лінія фронту коливається, про що зазначив чиновник з Міністерства оборони, та передбачив неминучу битву під Краматорськом.

У цю неділю цілий російський батальйон був знищений при спробі форсувати річку Сіверський Донець. За попередніми даними, у результаті однієї серії ударів українських сил було знищено понад 70 танків і бойових броньованих машин і, можливо, вбито 1 000 солдатів. Про це багато писали й українські медіа.

Українські офіційні представники заявили в четвер, що їхні ракети вразили ще один російський корабель в Чорному морі біля острова Зміїний. Він був сильно пошкоджений і, як повідомляється, спалений, але не затонув. Про це говорили Олексій Арестович, радник голови Офісу Президента Андрія Єрмака, та Сергій Братчук, представник Одеської обласної Військової адміністрації. росія не підтвердила факт удару або будь-яких жертв.

У статті йдеться, що супутникові знімки Maxar Technologies показують затоплення російського корабля біля острова Зміїний. Це військовий десантний корабель класу Serna. Міністерство оборони Великобританії заявило, що Україна має намір не дати кремлю контролювати узбережжя Чорного моря.

В очікуванні західної зброї

Скріншот із сайту “The New York Times”

У матеріалі Andrew E. Kramer, що вийшла на сторінках тижневика The New York Times 12 травня під назвою «Life in a Ukrainian Unit: Diving for Cover, Waiting for Western Weapons», автор розповідає про життя в українському підрозділі десь у південному степу.

Автор зазначає, що єдина артилерійська зброя, якою українські військові орудують на маленькому форпості, має недостатню дальність дії, щоб вразити позиції рашистів, які видно у бінокль. Українців тут щодня обстрілюють з  російської артилерії. Кожні кілька годин вони пірнають в траншеї, рятуючись від снарядів, які летять з неба. Утім відповісти росіянам українці не можуть – наявної зброї недостатньо. 

Автор також наводить думку військових аналітиків, що битва зараз залежить не стільки від майстерності або хоробрості українських солдатів, скільки від точності, кількості і вражаючої сили зброї дальньої дії.

Про ці потреби знають західні партнери. Українські офіційні особи виділили цей регіон західним чиновникам і членам Конгресу США у своїх закликах до більшої військової підтримки.

Варіанти допомоги від США – 90 американських гаубиць M777. Це системи, які здатні стріляти на 25 миль з високою точністю, але тільки на цьому тижні перша в цьому регіоні гаубиця була випущена в бій. Інша американська зброя – включає дрони-безпілотники для виявлення цілей і коригування артилерійського вогню, а також гусенична бронетехніка, яку можна використовувати для буксирування гаубиць на позиції навіть під вогнем.

Але зараз на заставі 17-го українського танкового полку, в лісі між двома полями, найбільше, що можуть зробити солдати, – це спробувати вижити. Для цього вони чергують цілодобово. Після попередження чергового у солдатів є близько трьох секунд, щоб пірнути в траншею, перш ніж ударять снаряди рашистів.

Українська армія дійсно веде вогонь у відповідь з артилерії, що діє в тилу цієї позиції, але у неї занадто мало зброї, щоб вибити російську лінію вогню.

Автор зазначає, що Україна вступила у війну в невигідному становищі. Наприклад, російські 203-міліметрові гаубиці «Піони» стріляють приблизно на 24 милі, в той час як українські 152-міліметрові гармати «Гіацинти» стріляють на 18 миль. Тому українці так відчайдушно хочуть американські гаубиці. Їхня 25-мильна дальність при стрільбі високоточним снарядом з GPS-наведенням в деяких місцях трохи схилила б перевагу до них.

Автор детально описує ситуацію навколо. Сотні кратерів покрили цятками поля навколо. Українські солдати використовують протитанкове артилерійське знаряддя малої дальності дії, малопридатне для стрільби по російських позиціях, що знаходяться поза межами досяжності.

Але солдати, як і раніше, служать меті: вони можуть зупинити танкову атаку, використовуючи свою протитанкову артилерійську зброю малої дальності. І це запобігає просуванню росіян доти,  доки вони витримують щоденні обстріли. Досі ніхто в підрозділі не був поранений або убитий. Це залишає фронт у застої після двох місяців, впродовж яких українські війська просунулися в цьому районі приблизно на 40 миль.

Саме через багатство українських протитанкових ракет і зброї рф не може просунутися вперед і захопити територію. Україна, тим часом, теж не може просунутися вперед. Вона б могла захопити територію, однак не могла утримати її або використовувати для матеріально-технічної підтримки подальшого просування, оскільки будь-яка нова територія залишалася б під російськими бомбардуваннями.

Український наступ в цьому районі залежить від прибуття гаубиць M777 та іншої далекобійної артилерії Заходу, яка може вразити рашиську артилерію в тилу. Потім українська піхота могла б просуватися під прикриттям цих систем більшої дальності дії.

Після виходу цього матеріалу, 15 травня, посольстві США в Україні повідомило, що наразі в руках ЗСУ знаходяться всі 90 гаубиць. Тому сподіваємось, що ситуація на позиціях українських підрозділів, що стоять на південному напрямку, якщо ще не покращилась, то в найближчі дні покращиться.

США найбільший донор військової допомоги Україні

Скріншот із сайту “The Washington Post”

У матеріалі «Ukraine is now the top recipient of U.S. military aid. Here’s how it surpassed even Israel and Egypt» авторства Artur Galocha and Ruby Mellen, який опублікований 17 травня у тижневику The Washington Post, розповідається, що Сполучені Штати, навіть без пропонованого пакету військової допомоги у розмірі 20 мільярдів доларів, вже є найбільшим донором військової допомоги Україні, оскільки вона захищає себе від російського вторгнення.

Також автори зазначають, що у цей понеділок президент Байден закликав Конгрес схвалити цю пропозицію, заявивши, що гроші на поставки в Україну закінчаться через 10 днів.

Останній пакет, який є частиною рахунку майже на 40 мільярдів доларів, виходить за рамки відправки лише зброї і являє собою довгострокову залученість США у війні. Гроші також підуть на збільшення виробництва запасів зброї в США.

Автори також вказують, що на думку експертів, збільшення військових витрат, а також недавній крок по відправці більш досконалого обладнання демонструють визнання того, що війна може затягнутися.

В матеріалі також зазначено, що бюджет, затверджений Палатою представників, розрахований до кінця фінансового року, який передбачає очікування того, що війна може тривати щонайменше 4 місяці.

Якщо Сенат прийме пакет (17 травня відбулось попереднє схвалення, остаточне схвалення має відбутись 18 травня), то менш ніж за 3 місяці зобов’язань перед Україною цифри перевершать витрати мільярдів доларів США на фінансування Збройних сил країн-партнерів, включаючи Ізраїль і Йорданію.

Також автори описали як змінювався контекст військової допомоги від США по мірі того, як війна змінювалася. На ранніх етапах допомога включала в себе протитанкову зброю, в першу чергу ракети Джевелін. Наразі ж Сполучені Штати почали направляти далекобійну артилерію, придатну для битв на відкритій місцевості. Це гаубиці, що являють собою важкі гармати, які стріляють артилерійськими снарядами на відстань до 24 миль. Навчання українських військ стрільбі з гаубиць почалося минулого місяця, для яких потрібно не менше 5 осіб на одну гармату. Для порівняння – для роботи Джавелін потрібно не більше двох осіб.

Загалом аналітики вважають військову допомогу з боку Заходу життєво важливою для успіху України в боротьбі з набагато більшим противником.

Автори також згадують про нарощення залученості у війні союзника росії білорусії у формі направлення військовими спецназу до кордону з Україною у відповідь на нарощування військової присутності США та їх союзників на держкордонах.

Альона Береза

Переклад: Валентина Повзун

Попередній Що читати, щоб розуміти війну й себе

Залиште свій коментар