«Я ні за що не змогла би працювати на росіян»: українські вчителі чинять опір окупації

Ворог захоплює не лише наші землі, людей, а й намагається знищити нашу історію. На окупованих територіях навчання відбувається заледве не під дулами автоматів.  Вчителів змушують співпрацювати, а батькам погрожують, якщо вони не віддадуть дитину в російську школу. Історію вчительки, якій вдалось виїхати з окупованої території і продовжити навчання дітей за українською навчальною програмою розповів The Guardian у матеріалі «‘No way I could work for the Russians’: the Ukrainian teachers resisting occupation». Ми його для вас переклали і переказали.

Діти відзначають перший день навчального року в окупованому українському Херсоні з квітами та російськими прапорами. Photograph: YouTube

Співпраця з російською окупаційною владою

На початку літа, через кілька місяців після того, як росіяни захопили більшу частину південної України в перші дні війни, директор школи в окупованому місті зібрав свій педагогічний колектив на зустріч.

Він сказав їм, що школа буде співпрацювати з російською окупаційною владою і знову відкриється до нового навчального року у вересні, викладаючи за російською програмою.

Україна кинула нас і не збирається повертатися, а тепер росіяни роблять нам пропозиції. Якщо ми не погодимося, вони надішлють нових людей з росії для управління школою, які не матимуть до неї ніякої прихильності. Буде краще, якщо ми залишимося тут і спробуємо подбати про це”, – сказав він присутнім співробітникам, як згадує завуч Галина, яка довго займала цю посаду.

Вона сказала: “Близько третини вчителів погодилися, але що стосується мене, то я знала, що ні за що не зможу працювати на росіян”. Вона сказала директору школи, що звільняється.

Коли жінка повернулася до школи через кілька днів, директор сказав їй, що всі шкільні підручники будуть знищені в найближчий час, тому, якщо їй щось потрібно, вона має взяти це з собою додому.

Я вийшла звідти одна, несучи вазон в горщику і пакет з віршами…

Галина відвідала свій клас і наповнила пластиковий пакет віршами українською мовою, які написані її учнями, що були приколені до стін. Вона також взяла свій улюблений вазон в горщику. Виходячи з будівлі, вона побачила, як робітники прибирають з коридорів плакати із зображенням українських національних героїв.

Уявіть собі, я пропрацювала у цій школі більше 25 років. Я вийшла звідти одна, несучи вазон в горщику і пакет з віршами. Сльози текли по моєму обличчю”, – сказала вона переривчастим голосом, описуючи цей момент.

Кілька днів по тому на батьківських зборах Галину назвали “зрадницею” за те, що вона кинула школу. Колишні колеги попередили її, що інші назвали її проукраїнською агітаторкою і тепер вона знаходиться в списку спостереження російського шпигунського агентства фсб.

Я сказала: “Я ніде не агітувала”, але мені сказали, що вже є свідки, вже є доноси”, – сказала вона.

Вона втекла на територію підконтрольну Україні.

Учні слухають вчителя після церемонії, присвяченої початку занять в окупованому Маріуполі, Україна. Photograph: AP

Політика в освіті – один з найважливіших стовпів спроби росії захопити Україну

Галина – не справжнє ім’я вчительки; the Guardian не розкриває її особистість або місто, в якому розташована її школа, тому що вона побоюється репресій проти членів її сім’ї, які все ще живуть в умовах окупації.

Але основи її трудової біографії були підтверджені іншими джерелами, а її історія – одна з багатьох історій, що з’явилися на окупованих територіях, які показують, що політика в галузі освіти є одним з найважливіших стовпів спроби росії захопити частину України.

кремль сподівається, що, впроваджуючи російську навчальну програму в підконтрольних йому областях, він зможе сформувати нове покоління лояльних підданих, які візьмуть орієнтований росією погляд на українську історію.

Українська навчальна програма “була спрямована на те, щоб перетворити вас на ідіота”, – сказав кирило стремоусов, колишній блогер, який виступає проти вакцинації, якого росіяни зробили заступником губернатора окупованої Херсонської області.

Навчальна програма зміниться і діти більше не будуть піддаватися деградації, і дійсно почнуть вчитися“, – сказав він в телефонному інтерв’ю.

Багато вчителів неохоче працюють на росіян

Багато вчителів неохоче працюють на росіян, а українські посадовці кажуть, що існує практика тиску і погроз щодо тих вчителів, які залишилися, щоб перейти на іншу роботу.

Ми отримали сотні повідомлень з окупованих територій”, – сказав Сергій Горбачов, український омбудсмен з питань освіти.

Вони змушують вчителів використовувати російську навчальну програму. Вони вводять російські підручники з концепцією, що українці і росіяни – один народ, повний російського імперіалізму. Це повний пакет”, – сказав він.

Галина сказала, що деякі люди в її місті були з ентузіазмом налаштовані проросійськи і завжди були такими, але інші погодилися співпрацювати з прагматизму, пропагуючи переконання директора школи в тому, що росіяни повинні залишитися і необхідно знайти спосіб адаптуватися.

Горбачов сказав, що несправедливо засуджувати вчителів, які опинилися в безвихідному становищі.

У нас немає ні морального, ні юридичного права вимагати героїзму від людей, що живуть в умовах окупації. Їх головними цілями повинні бути порятунок життів, а не добровільна співпраця. Якщо їх змушують співпрацювати, вони повинні зібрати докази того, що їх до цього примушують”, сказав він.

Книги і сміття розкидані по всьому класу зруйнованої школи в колишньому окупованому Ізюмі. Photograph: Juan Barreto/AFP/Getty Images

Інші менш схильні до співпереживання. Багато українських посадовців вимагають тривалих тюремних термінів для будь-кого, хто погодиться співпрацювати з російською системою освіти, посилаючись на роль вчителів у поширенні історичного ревізіонізму, який частково підживлює російське вторгнення.

Україна затримала групу вчителів, відправлених з росії в окуповану Харківщину

Недавній несподіваний успіх українського контрнаступу в Харківській області, а також удар по адміністративних будівлях в центрі окупованого Херсона ракетами HIMARS великої дальності в п’ятницю можуть призвести до безсонних ночей вчителів, які погодилися працювати на росіян.

В останні дні українська влада стверджує, що затримала групу вчителів, відправлених з росії в окуповану Харківську область і залишених там після відступу російської армії. Віце-прем’єр-міністр Ірина Верещук заявила, що вчителів судитимуть українські суди і їм може загрожувати до 12 років тюремного ув’язнення.

Хоча перевірити ці повідомлення відразу не вдалося, немає ніяких сумнівів в тому, що москва будувала плани по відправці російських вчителів в окуповані райони. стремоусов сказав, що влада Херсона не планувала відправляти вчителів з росії, але стверджувала, що деякі російські вчителі “хочуть приїхати і допомогти нам”.

Окупаційна влада сусідньої із Запорізькою областю заявила в кінці серпня, що очікує прибуття 500 вчителів з росії.

Частина їхньої роботи полягає в тому, щоб “допомогти” місцевим вчителям перейти на російську навчальну програму, особливо з таких предметів, як історія, де російська шкільна програма буде сильно відрізнятися від української.

Заяви про переведення в Запоріжжя

У липні російська газета “нова газета” поговорила з Юрієм Барановим, вчителем історії з пермського краю на уралі, який подав заяву про переведення в Запоріжжя.

У мене є особиста неприязнь до України. Не до народу, а до держави, яка останні 30 років промивала мізки своїм громадянам і вчила їх ненавидіти росіян… Ми не можемо знищити всіх українських нацистів, це нереально, тому нам доведеться вирішувати проблему іншими методами”, – сказав він.

Він додав, що сподівається, що йому і його дружині дадуть будинок з гарним садом, коли вони приїдуть.

Учні проходять через двері, прикрашені повітряними кулями в кольорах російського прапора в Херсоні. Photograph: YouTube

Галина сказала, що в її місто ще не приїхали російські вчителі, але ходять наполегливі чутки, що вони можуть скоро приїхати.

Їй вже подзвонив місцевий чиновник, який сказав, що, оскільки вона поїхала, її будинок буде реквізований і використаний для вчителів або інших російських фахівців, які, як очікується, прибудуть в найближчі дні.

окупанти пригрозила батькам, що їх дітей можуть відправити в дитячі будинки

Школа відкрилася до 1 вересня, в ній було близько третини від попереднього числа вчителів і учнів, а озброєні російські солдати стояли на сторожі зовні.

У спробі поліпшити відвідуваність шкіл окупаційна влада пригрозила батькам, що їх дітей можуть відправити в дитячі будинки, якщо вони не запишуться в нещодавно русифіковану школу.

Також існують стимули. В окупованій Херсонській області влада оголосила грошову виплату в розмірі 10 000 рублів (143 фунта стерлінгів) за кожну дитину, яка зареєструвалася на навчальний рік.

Тим часом Галина разом з колегами-викладачами, які не хотіли працювати на росіян, створила онлайн-версію школи, яка продовжує викладати за українською навчальною програмою, використовуючи досвід, накопичений під час пандемії. Учні та викладачі, які залишили своє рідне місто, заходять в систему з інших частин України та з-за кордону.

Онлайн-школа в другій половині дня

Кілька батьків, які все ще живуть в місті, зв’язалися з Галиною і домовилися, щоб їхні діти записалися в онлайн-школу в другій половині дня, після того як вони закінчать уроки в російській школі.

Але вони дуже стурбовані, вчителі сказали дітям, що поліція прийде і перевірить їх комп’ютери та планшети, щоб переконатися, що вони таємно не продовжують відвідувати українську школу”, – сказала вона.

росіяни, схоже, настільки стурбовані тим, що онлайн-школа продовжує поширювати український вплив, що фсб заарештувала родича одного з вчителів, задіяних у школі і допитала його про проєкт.

За повідомленнями сусідів, російські сили також провели обшуки в порожніх будинках причетних до цього вчителів у пошуках “доказів” про школу.

Галина сказала, що з кожним тижнем розбіжності між тими, хто чинить опір, і тими, хто співпрацює, ймовірно, будуть поглиблюватися.

Я просто щодня чекаю, коли наша армія звільнить місто. Я сподіваюся, що це станеться і я сподіваюся, що це станеться дуже скоро”, – сказала вона.

Підготували: Альона Береза, Валентина Повзун

Попередній Чи захищені в Україні викривачі корупції?

Залиште свій коментар