Україна диджиталізувала свої бойові сили на межі можливостей

Українські війська керували телескопічною вежею з дистанційною камерою, встановленою на радянському автомобілі, який був перероблений для спостереження і коригування вогню на лінії фронту під Харковом, Україна, Різдво. EVGENIY MALOLETKA/ASSOCIATED PRESS

У матеріалі «Ukraine Has Digitized Its Fighting Forces on a Shoestring»  автори Sam Schechner і Daniel Michaels розповідають про технологічні здобутки українців, які навіть в умовах війни за декілька місяців зуміли створювати нові програми, розробляти технології та навіть оновлювати вже наявні. Про ці українські напрацювання автори розповідають, порівнюючи із бюрократією, яка наявна в Пентагоні та яка гальмує всі процеси. Там вже почали придивлятись до досвіду українців. Американські експерти кажуть: “Нашою новою мантрою має бути “як бути українцем“. Такий підхід знадобиться їм для швидкого впровадження інновацій у військову справу. 

Українська імпровізована мережа

Україна досягла зниження ціни на те, на що Пентагон витратив десятиліття і мільярди доларів прагнучи отримати – цифрові мережеві винищувачі, розвіддані й зброю.

Створена Києвом імпровізована мережа безпілотників, винищувачів і зброї, з’єднаних за допомогою супутникового зв’язку й спеціального програмного забезпечення, надає солдатам такий рівень інтелекту, координації й точності, які дозволили силам оборони обходити війська росії, які переважають за чисельністю й озброєнням, але незграбні.

Український арсенал систем, створений в основному на готовому обладнанні, як і раніше далекий від масштабних і надзвичайно амбітних зусиль збройних сил США диджиталізації. Останні розвивалися і розширювалися з технологічними досягненнями та мають назву, як мережецентрична війна. Міністерство оборони прагне до того, щоб масштаб мережі, безпека і пропускна здатність набагато перевершували амбіції України.

Проте, кажуть ветерани проєктів диджиталізації в США і союзних країнах, успіх України у створенні віртуальної системи командування і контролю “на льоту” дає заходу цінні уроки, особливо щодо необхідності експериментувати й залучати невійськових експертів.

Урок полягає в тому, що ви повинні впроваджувати інновації, а ми цього не робимо“, – сказав Глен Грант, британський підполковник у відставці, який має досвід у військовій диджиталізації та який з 2014 року працював зі збройними силами США й України над оборонною реформою. За його словами, бюрократичні західні збройні сили “занадто повільні й важкі“, щоб швидко застосовувати нові технічні рішення для розв’язання проблем на полі бою.

Технічно підковані українці

Технічно підковане населення України оновило методи ведення партизанської війни для цифрової епохи. Партизани завжди перетворювали підручні засоби на зброю – від бамбукових шипів до коктейлів Молотова. В Україні, де процвітає індустрія технічного аутсорсингу і хакерів, які діють поза законом, мотивовані люди досить часто є інженерами-програмістами, які підключаються за допомогою цифрових сервісів, таких як зашифрований сигнал месенджера і мережі від таких компаній, як SpaceX Ілона Маска. Поряд з тим їх інструментами стали мобільні додатки, 3D-принтери й споживчі дрони.

Інтернет-сервіс Starlink, що надається компанією SpaceX Ілона Маска, зіграв вирішальну роль у підтримці зв’язку серед українських військовослужбовців. Ян Ловетт з WSJ пояснює, як термінали компанії використовуються на полі бою. Photo: Serhii Korovainiy

Ворог готувався до повноцінної [технологічної] війни протягом 20 років. Ми зробили технологічний стрибок за 10 місяців“, – написав міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у Twitter.

Підрозділи модифікують готові безпілотні літальні апарати за допомогою слінгів, які вони можуть випускати дистанційно, щоб скидати гранати на ворожі позиції. Солдати-добровольці використовують свій досвід, отриманий в приватному секторі під час розробки програмного забезпечення для управління корпоративними ресурсами транснаціональних корпорацій та для автоматизації розрахунку заробітної плати на передовій. Одна українська компанія будує електромобілі з дистанційним управлінням, на які можна встановлювати великокаліберні кулемети або інший вантаж.

Оновлення системи Delta та інші новації на передовій

А українські програмісти оновили систему, яку військові називають Delta, щоб надавати місцевим командирам розвіддані про поле бою в режимі реального часу, отримані від безпілотників і коректувальників, які проживають в окупованих росією частинах України.

Два українські солдати озброїли безпілотник модифікованою гранатою, щоб випробувати його поблизу Бахмута, Україна, в листопаді. PHOTO: LEAH MILLIS/REUTERS

Це називається “війною зв’язку”, і українська армія буде найбільш передовою за всю історію завдяки життєвому досвіду“, – сказав Роман Перімов, який очолює підрозділ з розробки нових військових технологій в бригаді української армії. Його команда створює саморобне обладнання для приглушення дронів і випускає дешеві акумулятори великої місткості, щоб солдати залишалися в мережі під час бойових дій.

Ви можете мати 500 безпілотних літальних апаратів у небі для відносно стандартних військових дій, – сказав він. – Такого раніше ніхто не бачив“.

Дешеві безпілотники й захист від безпілотних літальних апаратів являють собою одну з найбільших інноваційних областей, що з’явилися в цій війні. Як українські, так і російські підрозділи зазвичай використовують модифіковані версії невеликих комерційних безпілотних літальних апаратів для розвідки й атак.

Український солдат спостерігав за трансляцією з безпілотника з підземного командного центру в Бахмуті, Донецька область, Україна, грудень. PHOTO: LIBKOS/ASSOCIATED PRESS

За словами Перімова, українські солдати використовують 3D-принтери для створення компактних пластикових ременів безпеки, які кріпляться до популярних комерційних дронів, щоб їх можна було озброювати гранатами. Джгути забезпечені недорогими датчиками освітлення, прикріпленими до механічної застібки. Коли оператор наказує дрону спалахнути лампочками на череві, датчики вловлюють світло, приводячи в дію застібку, що звільняє ремінь з гранатою. За словами Перімова, загальна вартість ременя безпеки з 3D-друком становить від 10 до 15 доларів.

Це не завдає великої шкоди, але може знищити транспортний засіб або пару солдатів“, – сказав пан Перімов, підрозділ якого наразі вивчає можливість використання комерційних аеростатів у стратосфері, які могли б виконувати розвідку або передавати повідомлення над ділянками поля бою.

Одним з елементів успіху України в області інновацій є те, як різні військові підрозділи й українські технологічні компанії працюють над своїми власними новими військовими технологіями — підхід “знизу – вгору”, який часом більше нагадує низку гаражів в Кремнієвій долині, ніж проєкт, що фінансується Пентагоном.

Ми навіть не можемо написати контракт досить швидко“, – каже Бред Хелсі, інженер і колишній офіцер спеціальних операцій США, який зараз навчає американських солдатів тому, що він називає “MacGyver-ing” для задоволення нагальних потреб. Він зазначає, що Пентагону може знадобитися рік, щоб завершити придбання. В Іраку він керував технічним відділенням, де виготовляв імпровізовані інструменти для солдатів, такі як зонди для перевірки невинних на предмет прихованих вибухових пристроїв. “Нашою новою мантрою має бути “як бути українцем“, – сказав містер Хелсі.

Одна спроба, пов’язана з озброєними електричними наземними транспортними засобами з дистанційним управлінням, була розроблена українським військовим підрядником, який також працює над кулеметами з дистанційним управлінням. Компанія демонструвала технологію в останні місяці, але її засновник відмовився це коментувати.

Автоматизації розрахунків заробітної плати та чат-боти

Один проєкт програмного забезпечення для управління ресурсами розпочався у військовій частині, яка прагнула спростити нарахування заробітної плати після прийняття такої кількості нових солдатів. Програмісти, які колись створювали такі системи для приватних компаній на аутсорсингу, створили систему з відкритим вихідним кодом для автоматизації розрахунків заробітної плати. За словами людей, які беруть участь у проєкті, зараз вони створюють інші модулі до програмного забезпечення, щоб охопити такі речі, як збереження обладнання.

Успіх України у створенні віртуальної системи командування і контролю “на льоту” пропонує Заходу цінні уроки. PHOTO: CLODAGH KILCOYNE/REUTERS

В Україні теж були деякі централізовані інновації. Її Міністерство оборони й Служба безпеки переробили платформу інформування про поле бою, яку вони побудували відповідно до стандартів Організації Північноатлантичного договору, але значною мірою відмежувалися від неї. Про це повідомив Ярослав Гончар, співзасновник Aerorozvidka, неурядової організації, яка допомагає українській армії з безпілотниками спостереження починаючи з 2014 року. Україна використовувала систему для об’єднання інформації з безпілотних літальних апаратів і супутників, а також з чат-ботів з такими назвами, як “STOP Russian war”, через які українці могли відправляти підказки.

Майже кожен підрозділ, який брав участь у битві за Київ минулої весни, використовував Delta, доступ до якої підрозділи можуть отримати за допомогою ноутбука або планшета, сказав Гончар. “Ті, хто перебуває під обстрілом, краще за всіх вчаться,“ – додав він.

Результатом є дешеве, імпровізоване наближення величезних зусиль, над якими Міністерство оборони та інші західні військові працювали роками – захищена цифрова матриця, що зв’язує командирів, бійців, зброю і розвіддані. Про це розповідають західні фахівці з оборони, знайомі з українськими системами. Амбіції США щодо мережевої війни розширилися, щоб охопити широкий спектр послуг, систем озброєння та розвідувальних агентств, водночас вони намагаються йти в ногу з технічними досягненнями.

Українські солдати витягли обладнання супутникового зв’язку Starlink з даху пошкодженого університету після ракетного обстрілу в Краматорську, Україна, в грудні. PHOTO: SHANNON STAPLETON/REUTERS

Важливість терміналів зв’язку Starlink

За словами українських солдатів і командирів, одним з важливих компонентів української військової технології стало рішення SpaceX надати тисячі терміналів зв’язку Starlink на початку війни. Більшість підрозділів мають один термінал. Він іноді замаскований картоном або сміттям, щоб його не помітили ворожі безпілотники.

США намагаються швидше впроваджувати нові технології, в тому числі через мережу неурядових інноваційних центрів, які пов’язані з Пентагоном, але поза його бюрократією, під егідою Defensewerx. Вони використовують цивільні ноу-хау у військових цілях і заохочують мозковий штурм. Тепер ці центри – а зокрема Sofwerx, пов’язаний з командуванням спеціальних операцій США, – вивчатимуть приклад України, кажуть люди, знайомі з їх роботою.

Підготували Альона Береза, Валентина Повзун

Читайте також:

Удари українських безпілотників показують росії, що у неї “немає безпечних зон”
Атака українського безпілотника на російські кораблі передвіщає новий тип війни?
Попередній росія завдає ударів по Україні попри самопроголошений режим припинення вогню

Залиште свій коментар