російський слід в стратегічній галузі: чи поверне Україна контроль над газовою галуззю?

На початку літа 2022 року українці масово почали отримувати платіжки із незрозумілими для багатьох боргами за спожитий газ. У квитанціях фігурував новий постачальник для майже 9 мільйонів домогосподарств – газопостачальна компанія “Нафтогаз України” (далі – ГК “Нафтогаз України”. – Ред.). Зміни торкнулися споживачів, яких до цього обслуговували 17 компаній під брендом “Твій Газзбут” та ТОВ “Одесагаз-постачання”. Ця подія на газовому ринку стала відображенням інших процесів, які пов’язані не лише з великою війною та національною безпекою. 

За деякий час у медіа з’явились повідомлення про те, що корпоративні права облгазів передали під контроль держави через Агентство з розшуку та менеджменту активів (далі – АРМА). Так, ДБР виявили мільярдні збитки, які завдали державі облгази. Втім ані у постановах суду, ані у самих заявах правоохоронців жодної згадки про російський слід у стратегічній галузі для України. А як з’ясувалось потім, і жодних амбіцій для націоналізації активів, які вже під санкціями, та тих, які напряму ведуть до росії. Ми розбирались у складній історії, яка починається ще в 90-х. Сьогодні ж, як ніколи, Україна має чергову можливість впровадити світову модель керування природними монополіями. Тож чи не проґавимо ми свій шанс і нарешті звільнимось від російського впливу на сферу постачання природного газу? 

Весняний сюрприз

На початку червня понад 8 мільйонів домогосподарств раптово дізнались, що вже понад місяць газ вони отримують не від звичних компаній “Твій Газзбут”, а від постачальника останньої надії ГК “Нафтогаз України”. Звісно, фейсбук вибухнув гнівними меседжами. Споживачі не знали про зміну постачальника і сплатили попередньому постачальнику, чим і накопичили борг перед ГК “Нафтогаз України”.

Чи поверне Україна контроль над газовою галуззю?
Скриншот зі сторінки Газопостачальної компанії “Нафтогаз України” у фейсбуці
Скриншот із сторінки “Твій газзбут”

Автоматичного перерахунку між постачальниками вже сплачених коштів абоненти так і не дочекались. Загалом відбутись це і не могло автоматично. По суті – місцеві облгази та “Нафтогаз” ніколи не були єдиною системою і навіть частково виступали конкурентами. Іншими словами – газзбути й облгази по суті перекуповували газ в тому числі у “Нафтогазу” і дорожче продавали кінцевому споживачу. У травні минулого року ця різниця в середньому по країні становила три копійки за кубометр газу без вартості транспортування.

Постачальник “останньої надії”

Компанії з групи впливу Фірташа контролюють понад 70% розподілу і постачання газу в Україні. Технічно ця зв’язка виглядає так: облгаз, який пов’язаний із відповідними газорозподільчими мережами, постачає паливо газзбуту, який вже і постачає його кінцевому споживачу. Абонентам ці структури більш відомі під такими брендами, як “Йе Енергія”, “РГК” та “РГК трейдинг”, що суттєво між собою не відрізняються та входять в групу впливу Дмитра Фірташа. 

До 31 травня 2022 року жодна компанія групи “Йе енергія” не змогла підписати договір на постачання палива з “Нафтогазом”. Оскільки уряд затвердив умови покладання спеціальних зобов’язань, які було неможливо виконати, – газзбути могли придбати газ лише за наявності банківських гарантій. А для виконання цієї вимоги, зрозуміло, що потрібні були мільярди гривень, яких у компаній не було. Відповідно до правил ринку газу клієнти автоматично перейшли до постачальника “останньої надії” (ПОН) – газопостачальної компанії “Нафтогаз України”.

Подвійні платіжки й борги: це вже колись було?

Після Революції Гідності тодішній уряд Арсенія Яценюка фактично оголосив війну облгазам. Ви цього не пам’ятаєте, а ось раптові борги в платіжках від новостворених газзбутів на кілька сотень, а подекуди й тисяч гривень, шалені черги й втрачені нервові клітини точно маєте пригадати. Загалом тодішню плутанину пересічним споживачам пояснили збоєм в системі й тим, що в облгазі тепер реорганізація. 

Так ось це той момент, коли був прийнятий Закон України “Про ринок природного газу”. Фактично він відповідав  за імплементацію актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики. Відповідно в Україні нарешті мали б бути відокремлені функції оператора газотранспортної системи від функцій видобування та постачання природного газу. У 2015 році стратегічна галузь фактично була сконцентрована в руках десятьох власників. З 43 компаній, які продають газ, 20 компаній контролює Дмитро Фірташ через “Регіональну газову компанію” (РГК) з 2012 року. Діяльність цих 20 компаній охоплює 16 областей України. До переліку цих компаній входить і АТ “Хмельницькгаз”.

Метаморфози й російський слід

Згідно з інформаційною базою даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку “Smida”, серед найбільших акціонерів ПАТ “Хмельницькгаз”: ПрАТ “Газтек” – майже 50,9%, Акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” – 25%, майже 14,7% у Луняки Володимира Олександровича. Останній зазначений, як нерезидент, тобто не громадянин України. 

Скриншоти з сайту “Smida”

Володимир, чи то пак Владімір Александровіч Луняка з 2011 року регулярно змінює свою реєстрацію у звітних документах. То він українець, то росіянин. У 2017 році ситуація стабілізувалась – він таки нерезидент України. 

У звіті “Хмельницькгазу”, який стосується цінних паперів, Володимир Луняка взагалі не згадується. Поряд з тим в АТ “Хмельницькгаз” також воліють про цього акціонера не згадувати.У компанії, посилаючись на ст.14 Закону України “Про Захист персональних даних”, це пояснюють тим, що поширення персональних даних може бути лише за згодою суб’єкта цих персональних даних або ж у випадках, коли це необхідно в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. 

“Згідно з наявними у нас даними, відомостями та документами, які надавалися представниками для участі у загальних зборах акціонерів, Луняка Володимир Олександрович є громадянином України з місцем проживання в російській федерації. Інформація щодо його виходу з громадянства України у нас відсутня. Таким чином відсутні підстави вважати, що Луняка є громадянином російської федерації. Зважаючи на викладене, підстав для розповсюдження на акціонерне товариство “Хмельницькгаз” норм постанови Кабміну 187 Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації” немає”, – коментує речниця АТ “Хмельницькгаз” Леся Андрейко.

Водночас Луняка Володимир Олександрович згадується у базі центру “Миротворець”. Там він опинився через свідоме порушення державного кордону України для проникнення на окуповану російсько-терористичними бандгрупуваннями територію України на Донбасі. За даними “Миротворця”, Володимир Луняка протягом 2016 року п’ять разів виїжджав на окуповану територію на транспорті, зареєстрованому в москві. 

Скриншот з сайту “Миротворець”

І це не єдиний зв’язок Луняки з російською федерацією. За інформацією російського ресурсу “Чекко”, Володимир Луняка – засновник та керівник ліквідованого у лютому 2003 року товариства з обмеженою відповідальністю фірми “Юма” з юридичною адресою у місті Петрозаводськ республіки Карелія. 

Скриншот з сайту “Чекко”

Через Кіпр до рф

Найбільший пакет акцій “Хмельницькгазу” у ПрАТ “Газтек”. Компанія заснована у вересні 2005 року, а її кінцевий бенефіціарний власник, за даними сайту Opendatabot, відсутній. Акціонерне товариство належить низці кіпрських фірм — Porala Venchers Limited, Pasler Enterprises Limited, Nesiba Venchers Limited, Krezer Holdings Limited.

Скриншот з офіційного сайту “ Smida”

Аналітики компанії YouControl, яка розробляє сервіси на основі відкритих даних, простежили зв’язок ПрАТ “Газтек” з українським бізнесменом Дмитром Фірташем, який наразі перебуває у Відні. Нагадаємо, у червні 2021 року Рада Національної безпеки та оборони (даді РНБО) ввела санкції проти низки російських та українських бізнесменів, серед яких був і Дмитро Фірташ. 

Скриншот додатка до рішення РНБО від 18 червня 2021 року

За словами голови РНБО Олексія Данілова, Служба безпеки України прослідкували  факти постачання сировини, яка вироблялась на підприємствах “титанового бізнесу” Фірташа, на військові підприємства росії. 

Власне, історія бізнес-стосунків Фірташа з росією давня. Його вихід на газовий ринок відбувся ще у 2004 році разом зі створенням компанії з перепродажу природного газу на території України, Східної і Центральної Європи “РосУкрЕнерго АГ”. За допомогою цієї бізнес-моделі, як вказує “Радіо Свобода”, Фірташ придбав багато промислових об’єктів та став одним з найбагатших і найвпливовіших підприємців в Україні. В той же період бізнесмен почав скуповувати облгази через дружні структури,  пише “Українська правда”. Проте у 2009 році за ініціативи тодішньої прем’єрки Юлії Тимошенко російський президент владімір путін виключив “РосУкрЕнерго” зі схеми постачань газу до України. За часів Януковича бізнес Фірташа знову розквітнув. У цей період він продовжив скуповування облгазів під прикриттям ПрАТ “Гатзек”Тривало це до 2015 року. Тоді відбувся розподіл газового ринку: поруч з облгазами з’явились газзбути. Облгази зі своєї власності просто передали всі газзбути у власність офшорних компаній, які є засновницями “Газтеку”, де вони лишились і до нині.

Скриншот звітності однієї з офшорних компаній за 2021 рік

Здавалось, ось це все десь далеко на Кіпрі і до реального управління кампаніями на місцях не має жодного впливу. Та саме ось ці кіпрські компанії і дають своїх представників для Наглядової ради Хмельницькгазу, які по суті не змінюються. Наприклад, у 2021 році з 5 членів наглядової ради лише 3 переобрались.

У квітні 2021 року Загальні збори Товариства своїм рішенням обрали діючий склад Наглядової ради. Головою Наглядової ради на 3 роки обрали Дмитра Бойко – представника від “Олубера Венчерс Лiмiтед” (Olubera Ventures Limited). Членами на 3 роки стали: Віталій Мількевич – представник “Сольвоторе Ентерпрайзез Лiмiтед” (Solvotore Enterprises Limited), Девiд Ентонi Ховард Браун (David Anthony Howard Brown) від “Песнеро Iнвестментс Лiмiтед” (Pesnero Investments Limited), Ольгу Кучерук від НАК “Нафтогаз України” та Iана Бьорда (Ian Bird) від “Песнеро Iнвестментс Лiмiтед” (Pesnero Investments Limited). 

Скриншот звітності за 2021 рік. Офіційний сайт АТ “Хмельницькгаз”

Значних змін не відбулось і у 2021 році  в складі Ревізійної комісії. Двоє, Алла Коломієць та Олександр Прошко, переобрались знову.  Третій член Ревізійної комісії, Морозов Дмитро Михайлович, в червні 2021 року припинив свої повноваження за власним бажанням. Жодної іншої інформації щодо зміни у складі Ревізійної комісії на офіційному сайті не виявлено.

Склад Правління компанії абсолютно не змінився в червні 2019 року. Всі члени продовжили свої повноваження спочатку до 30 червня 2022 року. 25 травня 2022 року Наглядовою радою було знову ж переобрано попередній склад Правління на 3 роки з 1 липня 2022 року по 30 червня 2025 року (включно). Зроблено це було, можна так сказати, завчасно.

Скриншот розділу «Правління». Офіційний сайт АТ “Хмельницькгаз”

Фірташ і його російські бізнес-партнери

У газовій сфері через низку інших фірм бізнес-партнерами Дмитра Фірташа  є “група Лужніки”, яка наближена до кремля. Так, серед списку арештованих активів є АТ “Харківміськгаз”. Серед акціонерів цього товариства є ПрАТ “Газтек” та британська фірма “Himalita Limited”.  Серед менеджерів цієї компанії, за інформацією британського реєстру, був громадянин Латвії Борис Баум. Він причетний до грального бізнесу, який в Україні працює під брендами “Фан Спорт”, “Вбет Україна” – бренд VBET та “Твоя Беттінгова Компанія” – російський бренд 1XBET. А також він є співвласником через офшорні компанії російського телеканалу RTVI. Журналісти програми “Схеми” (Радіо Свобода) спільно із проєктом Scanner Project, виявили зв’язок британської фірми “Himalita Limited” з Євгенієм Гінером – власником футбольного клубу ЦСКА та російським кримінальним авторитетом Михайлом Воєводіним. 

Однак згадане кримінальне провадження, яке веде Державне бюро розслідувань, стосується геть не російського сліду. 

Кримінальне провадження

У травні 2022 року стало відомо про рішення суду, за яким на 26 облгазів включно з операторами РГК Фірташа, було накладено арешт. Точніше арештували їхні корпоративні права – акції прості бездокументарні. Це було зроблено для того, щоб фактично облгази не мали можливості здійснювати облікові операції з цими акціями й розпоряджатись ними. Слідчий суддя наклав арешт на ці корпоративні права з метою “збереження речових доказів”.

Все це “добро” було передано в управління АРМА у рамках кримінального провадження, яке веде Державне бюро розслідувань ще з лютого 2021 року. Стосується воно недоотримання бюджетом країни півтора мільярда гривень за використання газорозподільних систем. 

У грудні минулого року усі вони спробували оскаржити рішення щодо накладення арешту в Київському апеляційному суді, однак безрезультатно. Ухвала слідчого судді залишилась без змін.

То що робити з корпоративними правами? Згідно із законодавством їх можна або реалізувати, або передати в управління. Власне, це і зробили, щоб уникнути надзвичайних ситуацій або збоїв у постачанні природного газу. Акції, зокрема і Хмельницькгазу, передали за розпорядженням Кабміну в управління АТ “Чорноморнафтогаз”.

І все ніби добре: кримінальне провадження, арешт, передача до АРМА, передача Чорноморнафтогазу, засновником якого є НАК “Нафтогаз України”. Однак є одне але – це по факту ні на що не вплинуло. Керівництво цих юросіб не змінилось, наглядові ради теж. А стаття, за якою відкрите кримінальне провадження, не передбачає конфіскації цих активів навіть в перспективі.  

Конфіскацію не можна застосовувати просто так. Тільки в рамках кримінального провадження, яке має закінчуватися винесенням вироку судом. При цьому стаття, по якій відкрито кримінальне провадження, обов’язково має передбачати конфіскацію як вид покарання”, – пояснює юрист Центру протидії корупції Вадим Валько.

А якщо вчитатися в текст рішення, то арешт накладено лише на частину корпоративних прав АТ “Хмельницькгаз”, які належали нерезиденту України та на 4 акції, які належать згаданим вище офшорним компаніям. Тобто по факту Газтек арешт не торкнувся жодним чином.

Ні ДБР, ні САП, ні решта учасників цієї історії коментувати кримінальне провадження не поспішають. Офіційно: таємниця слідства. 

Що далі?

Ситуація, у якій опинилась частина газового ринку України, здається незрозумілою навіть їй основним гравцям. Відсутність чітких правил гри, та й чіткого розуміння, що ж насправді роблять основні герої цієї історії – держава, правоохоронні органи, державний монополіст та олігархи, у цих ж учасників, може вилитись у черговий перерозподіл стратегічної галузі між своїми людьми. Бо те, що відбулось, це тимчасове заморожування на період розслідування кримінального провадження частинки корпоративних прав. 

Щоб розв’язати проблему, її потрібно розв’язувати комплексно, і щоб були залучені не лише облгази, а й обленерго. Збути – це тимчасове явище, але у нас це буде довге явище. Вони зникнуть коли з’явиться ринок газу, ринок газу з’явиться, коли будуть встановлені ринкові ціни для населення. Тоді прийдуть інші компанії, які будуть пропонувати щось більше для населення, наприклад, кращий сервіс”, – пояснює енергетичний журналіст Сергій Головньов.

Але держава йде іншим шляхом, яий публічно ніхто з владних кабінетів навіть поки не коментує. У вересні 2022 року “Нафтогаз України” заснував зовсім нову юридичну особу – ТОВ “Газорозподільні мережі України” (далі – ГРМУ), яку очолив відомий у Дніпрі адвокат Денис Миргородський. Єдиним засновником компанії стала “дочка” “Нафтогазу” компанія “Газ України”. А за декілька місяців цій новоствореній структурі передали в експлуатацію державні газорозподільні мережі. Тобто саме ті мережі, за використання яких мали б сплачувати облгази. Воне не сплачували, а ДБР відкрило кримінальне провадження.

Для чого ж створили ТОВ «Газорозподільні мережі України»?

На офіційному сайті самої юрособи зазначено, що “ТОВ «Газорозподільні мережі України» покликане створити автономного та незалежного Національного оператора газорозподільної системи України з метою дотримання державницької позиції щодо розвитку та забезпечення функціональності, безперервності робіт, цілісності, стійкості об’єктів критичної інфраструктури, у тому числі постійного забезпечення споживачів послугами з розподілу природного газу”

Якщо ж говорити простими словами, то їх готують на заміну газопостачальним компаніям з орбіти Фірташа. 

“Наскільки я розумію, вона не може просто зайти і взяти під контроль компанію – зайти і звільнити менеджмент. Вони спробували йти іншим шляхом – створюють філії, тобто клони облгазів, але від юридичної особи ГРМУ. Далі НКРЕКП забирає ліцензію у старого облгазу і передає цю ліцензію на нову філію ГРМУ. Таким чином вони по суті, створюючи нову юрособу, намагаються взяти під контроль ці облгази”, – пояснює енергетичний журналіст Сергій Головньов.

Такий сценарій вже відбувся на Кіровоградщині. Там ГРМУ створило Кропивницьку філію, яка отримала ліцензію від НКРЕКП. Всіх працівників зі старого облгазу перевели на роботу у нову філію. Цю ж модель, скоріш за все, планують застосовувати і в інших регіонах. 

Скриншот відповіді юрособи

Чи в такий спосіб можна повернути вплив на постачання газу в більшості регіонів України? Ймовірно, так. Втім, допоки є адмінресурс та політична воля. Та це гра в довгу. Адже, як і в історії з “ПриватБанком” навряд попередній власник погодиться мовчки спостерігати, як його позбавляють бізнесу та впливу. Перші ластівки ми вже бачили у спробах оскаржити арешт. І нещодавно РГК розпочали медійну кампанію, що є черговим свідченням того, що віденський бранець не планує здаватись так просто та втрачати свій вплив та по факту монопольне становище на ринку.  Поряд з тим є ще інший спосіб, більш логічний та юридично грамотний, таки навести лад у газовому бізнесі й повернути стратегічну галузь в управління державі. 

“Дуже правильно було б зробити все на рівні закону, згідно з яким в природних монополіях один акціонер може концентрувати не більше 40% акцій, причому не менше 25% акцій повинні належати державі, а все інше – торгуйся на фондовому ринку. За умови якісної регуляторної політики у такий спосіб можна було б розв’язувати всі проблеми з функціонуванням природних монополій. Проте тоді цей закон торкнеться не лише Фірташа, а й Ахметова”, – пояснює енергетичний журналіст Сергій Головньов.

Ми звичайно ж вітаємо спроби держави все ж таки навести лад у природних монополіях, а особливо у сфері постачання природного газу. Проте відкритим на сьогодні залишається питання вибірковості, півмір і подекуди навіть недолугих юридичних кроків, що залишають олігархам занадто багато можливостей для протистояння в стінах судових інстанцій. І доки ця “газова п’єса” може відбуватись ніхто із її дійових осіб не може гарантувати, що все це не вплине на пересічного споживача і не розгойдає таку важливу сферу, яка вважається стратегічною, поряд з енергетикою та енергетичною інфраструктурою, яка за даними уряду постраждала на 50% від регулярних терористичних атак росії з жовтня минулого року.

Підготували Альона Береза, Світлана Русіна, Марія Турчина, Альбіна Карман

Це журналістське розслідування було проведене й опубліковане в рамках проєкту ІРРП “Підтримка журналістських розслідувань” за фінансової підтримки International Media Support (IMS).

Читайте також

Як український мирний атом став ще однією червоною кнопкою росії
Як під прикриттям “вєлікой” культури на Хмельниччині просували ворожі наративи
Попередній “Перлинний” зашморг: депутат Хмельницької облради забудовує місто з порушеннями

Залиште свій коментар