
У матеріалі «‘No return to the past’: the man leading Ukraine’s fightback against corruption», що вийшов на сторінках The Guardian, автор Daniel Boffey розповідає про те, як перші місяці війни прожив керівник Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков. Західні журналісти поцікавились думкою керівника НАЗК щодо відновлення декларування та подачі звітності партій, а також щодо того, як українська влада має боротися з корупцією, щоб і надалі отримувати підтримку західних партнерів та донорів.
Життя в підвалах НАЗК
Упродовж перших двох місяців війни в Україні 40-річний Олександр Новіков жив у вузькому колі своїх співробітників в підвалі офісів Національного агентства з питань запобігання корупції в Києві.
“У нас є склад боєприпасів – там є кулемети. Ми були готові битися на цих вулицях“,- каже Новіков, дивлячись вниз з вікна свого залу засідань на третьому поверсі.
Це четвертий і останній рік Новіков на посаді голови НАЗК, і хоча росіяни не опинилися на порозі його будинку в столиці України в лютому минулого року, апетит колишнього прокурора до боротьби з труднощами не був задоволений.
У 2021 році Transparency International оцінили Україну як другу за корумпованістю країну в Європі, поступившись тільки росії, і Новіков мав намір змінити цю позицію, але виявив, що його завдання значно ускладнилося через COVID-19 і володимира путіна.
Скасування подачі звітності партій та декларування
Під прикриттям пандемії парламент скасував вимогу для політичних партій надавати фінансові звіти його агентству, в той час, як необхідність захистити державних службовців в окупованих частинах України від уваги російських військ призвела до припинення публічного й обов’язкового декларування доходів за минулий рік.
Новіков хоче повернути й те, й інше – і навіть більше. За його словами, цінність фінансового реєстру підтверджується майбутнім заочним судовим переслідуванням віктора медведчука, хрещеного батька дочки володимира путіна і провідного прокремлівського політика в Україні, у зв’язку з його передбачуваною нездатністю задекларувати активи, що знаходяться на Кіпрі. Він був ув’язнений і обміняний на російських полонених торік за іншими звинуваченнями та ніяк це не прокоментував.
Незатверджена стратегія
Крім того, в країну ринули мільярди доларів США і євро у вигляді західної допомоги. Деякі республіканці в Конгресі США закликали провести аудит, як використовується ця допомога. Це робота Новікова – зберігати кошти в безпеці. Однак, 10 січня закінчився термін, до якого уряд повинен був ухвалити трирічну стратегію боротьби з корупцією, яка встановила б додаткові вимоги до аудиту проєктів з відновлення та перебудови.
“У мене є всі інструменти, які нам потрібні для забезпечення прозорості, підзвітності та добросовісності при використанні цих грошей, але не всі ці інструменти підключені“, – говорить він.
Роздратування, мабуть, ще більше посилилося через очевидну первісну млявість уряду щодо російських фізичних і юридичних осіб, які працюють в українській економіці.
Напруженість у суспільстві розгорілася минулого року після того, як Новіков припустив, що Андрій Смирнов, заступник голови офісу Володимира Зеленського, стояв за повільним прогресом у складанні списку тих, на кого поширюються економічні санкції.
Смирнов, який пояснив затримки юридичними складнощами, звинуватив Новікова в “поширенні пліток” і “самомилуванні”. Новіков каже, що він просто хоче, щоб все було зроблено і щоб “російський наратив” про Україну як про корумповану державу був зметений.
Кадрові зміни у владі
Багато заступників керівників були звільнені на національному рівні через звинувачення у корупції, тоді як багато регіональних голів військових адміністрацій подали у відставку без пояснень.
“Повернення до того, що було в минулому, не буде“, – пообіцяв Зеленський в одному зі своїх регулярних вечірніх звернень.
Перша кісточка доміно впала, коли заступник Міністра інфраструктури України Василь Лозінський був звільнений зі своєї посади за звинуваченням у завищенні цін на зимове обладнання, включаючи генератори, і нібито викачуванні 400 тисяч доларів. Кажуть, що він перебуває під домашнім арештом після того, як у його кабінеті було виявлено близько 38 тисяч доларів готівкою. Він ніяк це не прокоментував.
Один з найбільш високопоставлених і впливових помічників президента Кирило Тимошенко, заступник голови офісу Зеленського, звільнився. Він перебував під слідством через використання позашляховика Chevrolet Tahoe, подарованого General Motors в гуманітарних цілях, і його бачили за кермом Porsche Taycan вартістю 100 тисяч доларів, що належав знайомому. Тимошенко заперечує будь-які правопорушення.
Мабуть, найбільш згубним та неочікуваним з усього було повідомлення про те, що відділ закупівель Міністерства оборони переплачував за харчування військових і це викликало побоювання щодо “відкатів”.
Скандал із закупівлями Міноборони
Міністр оборони України Олексій Резніков відреагував на повідомлення, закликавши спецслужби розслідувати витік, звинувативши недоброзичливців свого відомства в прагненні “підірвати довіру до Міністерства оборони в дуже критичний момент“, тільки для того, щоб заступник Міністра оборони, В’ячеслав Шаповалов, потім попросив звільнити його у вівторок.
Новіков описує відповідь Резнікова як “неналежну”. НАЗК виявило проблеми із закупівлями в Міністерстві три місяці тому після того, як документи були приховані від його агентів, розповідає він. Новіков вже віддав розпорядження прем’єр-міністру України, щоб це питання було розглянуто.
“Я не розумію, чому міністр не повідомив громадськості, що він прямо зараз працює над усіма цими питаннями, і він це виправляє. [У понеділок] ми надіслали наказ міністру про відставку голови департаменту … я сподіваюся, що рішення дати цю відповідь громадськості не було рішенням [Резнікова], але це була помилка його комунікаційної команди“, – говорить він.
Проте, для Новікова шквал відставок – це не привід для занепокоєння, а ознака того, що Україна починає з чистого аркуша, про що свідчать недавні опитування USAID.
“Українці стали більш нетерпимими до корупції під час війни. Якщо до війни тільки 40% українців були готові доповідати про корупцію, то сьогодні у нас є 84% українців, які готові повідомляти. Якщо до війни у нас було 44% українців, нетерпимих до будь-якої корупції, то сьогодні у нас 64%. Отже, це прохання українців створити культуру чесності. І президент дав відповідь на цей запит“.
Зеленському належить ще багато чого зробити
Зеленському, який виступав за боротьбу з корупцією під час своєї передвиборної кампанії, безумовно, належить ще багато чого зробити, стверджує Новіков.
“Я думаю, що він повністю згоден, але головне, над чим він працює, – це зброя, дипломатична підтримка і фінансова підтримка України. Після зброї й фінансової підтримки йде боротьба з корупцією. Так, ми думаємо, що для перемоги нам потрібні три кити“.
Він визнає, що існує опір змінам.
“Як ми бачимо з рішенням президента та рішенням уряду минулого тижня і сьогодні, не всі в уряді та в офісі президента погоджуються з президентом“.
Але в України, яка вже подала заявку на вступ до ЄС, є шанс змінитися.
“Ми бачили, що якщо всі згодні з усіма заходами державної програми боротьби з корупцією, то це не справжня державна програма боротьби з корупцією“.
Очікується, за словами Новікова, що Україна незабаром підніметься за індексом корупції Transparency International.
“Корупція – це результат багаторічних спроб росії зробити нас своєю “провінцією”, – говорить він. Він бореться за встановлення іншого курсу.
Підготували Альона Береза, Валентина Повзун
Читайте також
Українські інженери, історики, домогосподарки тримають путіна в напрузі
Україна диджиталізувала свої бойові сили на межі можливостей