Ми вже розповідали вам, які ютуб-канали дивитись, щоб дізнатися більше про історію України та отримати відповіді на фундаментальні питання – хто такі українці і чому загарбники хочуть захопити наші землі та знищити нашу націю. Хто пропустив, клікайте тут.
Отож, у першій частині ми говорили про історичні канали, які завоювали прихильність значної кількості глядачів. Зараз пропонуємо вашій увазі значно менші за охопленням влоги, однак обіцяємо, що вони не менш цікаві.
Канал має 55 тисяч підписників.
Канал створений у 2018 році. Він є екранізацією однойменного бестселера. Ілюстроване видання розробила креативна агенція Green Penguin. Це 1 200 неймовірних відкриттів, найцікавіших та найважливіших фактів про Україну в авторських ілюстраціях. Книга була видана чотирма мовами: українською, німецькою, англійською та французькою.
З листопада 2018 року агенція почала випускати мультиплікації. Всього вийшло п’ять сезонів. Пізніше були додані ще два сезони про коронавірусну хворобу та мистецтво.
Озвучують відео відомі українські діячі та діячки, серед них Ірена Карпа, Ада Роговцева, Остап Ступка. З квітня мультсеріал включили до освітньої програми “Всеукраїнська школа онлайн”.
Короткі відео тривалістю до п’яти хвилин розповідають про видатних українців і про те, як вони прославили свою націю. Є історії, які невідомі назагал, наприклад, про вченого з Харківщини Юрія Кнорозова, який першим у світі розшифрував писемність майя. Українцю навіть відкрили пам’ятник у Мексиці, тим часом в своїй рідній країні про нього знають небагато.
Тут є розповідь про ще одну харків’янку – дизайнерку Варвару Каринську, яка стала першою лауреткою премії “Оскар” за дизайн костюмів до кінофільму “Жанна д’Арк”. До речі, це був перший в історії кінопремії “Оскар” саме за костюми.
Історії розповідають від третьої особи, наче казку. Наприклад, про Тараса Шевченка розповідає зірка, про місто-привид Прип’ять та Чорнобильську трагедію – іграшковий ведмедик, а про Миколу Гоголя – чортеня.
Вирізняє цей канал те, що мультсеріал розрахований головним чином на дитячу аудиторію, хоча й дорослим він буде цікавий. Тож якщо ви шукали контент про Україну для своєї малечі – це саме те, що треба.
Канал має 155 тисяч підписників.
Канал створений у листопаді 2019 року. Його автор та ведучий – науковий співробітник Інституту історії України Олександр Алфьоров.
У кожному відеоролику історик сам з’являється у кадрі та намагається пояснити обрану тему простими словами. Декотрі відео Олександра — це своєрідні мандрівки, адже він вирушає в місце, про яке хоче розповісти. Наприклад, показує пам’ятки Білої Церкви, Михайлівський Золотоверхий собор, Лису гору, Золочівський та Старосільський замки тощо.
Від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну автор каналу коментує ті чи інші події як науковець, а також спростовує заяви окупантів і розвінчує їхні фейки. До прикладу, Олександр Алфьоров записав відеовідповідь на дивну аргументацію путіна напередодні повномасштабного вторгнення.
Оскільки тривалий час він був речником полку “Азов”, частину своїх матеріалів присвячує детальній історії саме цього полку.
Канал має 113 тисяч підписників.
Проєкт існує з серпня 2012 року. Цікавий він буде не лише дорослим, а й школярам, які готуються до ЗНО. На каналі створений навіть спеціальний плейлист із такою ж назвою. Особливістю каналу є рубрика “Правда про “великих” за 90 секунд”.
Також на каналі розповідають і про світову історію, і про темний бік срср, зокрема є відео про каральну медицину.
Автори не стоять осторонь і сучасної історії: є тут плейлист про АТО та плейлист “російська агресія 2022”.
Значну частину відео автори присвячують роз’ясненням – чому українці та росіяни не братні народи і що нас відрізняє від них.
Канал має 144 тисячі підписників.
У назві автор одразу попереджає про стиль викладу.
“Тут будуть вживати алкоголь. І так – багато розказувати про секс. Наприклад, про усіх жінок Шевченка і навіть його повій. Ще “Історія для дорослих” розкаже вам про таємні і явні романи, які змінили історію України та світу. Наприклад, про таємничу Гелену, через яку почалася найвідоміша війна. Ні – не троянська, а війна Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої, яка врешті привела нас усіх у російське рабство. Секс у цьому влозі – не самоціль, а засіб, щоб розказати про історію без нудних дат і цікаво”, – анонсував Олег Криштопа.
З початком вторгнення росії в Україну на каналі з’явилось і відео на тему війни. Зокрема, через історичну призму автор пояснює, чому окупанти мародерять та вбивають цивільних. Через цей самий ракурс у влозі пояснюють і непрості стосунки України з Угорщиною, появу Придністров’я і лінгвоцид.
Крім Олега Криштопи, «Історію для дорослих» створює історик та сценарист Іван Дерейко.
Канал має більше 8 тисяч підписників.
Це англомовний влог, який у травні 2019 створив історик та журналіст Едуард Андрющенко. У команді з істориком працює також ведучий Павло Морковкін. Автори створюють контент на основі файлів із розсекречених архівів кгб. Усі відео містять субтитри – англійською, російською та українською мовами.
Одне з перших відео – це історія катастрофи на Чорнобильській АЕС. Усі віднайдені документи в розсекречених архівах історики опублікували у масштабному дослідженні. У відео ж викладено концентрований витяг з оприлюднених матеріалів.
Також автори розповідають і про те, як насправді карали прихильників культового британського музичного гурту “The Beatles”. Ще одне не менш цікаве відео – про кримінальні справи для жителів радянського союзу за наругу над портретами… адольфа гітлера.
З початком повномасштабного вторгнення відео на каналі не виходять. Творці каналу займаються волонтерством, тож на просвітницьку діяльність їм не вистачає часу. Усіх підписників просять активно донатити на потреби ЗСУ і обіцяють нові відео після перемоги.
Цікаво, що україномовний історичний контент на платформі Youtube – доволі поширене явище. Знайти канал можна на будь-який смак та вік. Ця тенденція дуже тішить. За межами нашої підбірки залишились влоги про історичну реконструкцію, наукпоп-влоги про всесвітню історію, вузькоспеціалізовані канали, де переважно лекції провідних українських та світових істориків, та новостворені канали, які лише набирають обертів.
Якщо ж у нашому списку не виявилось вашого улюбленого історичного влогу – пишіть, і ми радо розширимо цей перелік.
Культогляд підготувала Марія Турчина