У матеріалі «Why Russia and Ukraine are fighting over Bakhmut» для The Washington post Claire Parker проаналізувала ситуацію навколо міста Бахмут, яке за останні місяці стало містом, де відбуваються найжорсткіші бої. Авторка розповіла, яким було місто до повномасштабної війни та проаналізувала, чому його взяття так важливе для росіян.

Бахмут – місто, яке стало символом жорстокої війни на виснаження
Якщо і є якесь місто, яке стало символом жорстокої війни на виснаження в Україні, то це Бахмут.
росія б’є по місту понад сім місяців, перетворивши його в обвуглене і понівечене місто-привид. москва посилає хвилю за хвилею солдатів і найманців групи вагнера до українських позицій, зазнавши значних втрат. У кількох точках, у міру наближення російських військ, місто опинилося на межі падіння. Але впродовж декількох місяців українські бійці стоять на своєму.
До війни Бахмут був відомий в основному як центр соляної промисловості. Але невблаганна, зростаюча боротьба за контроль над містом, яке, на думку аналітиків, не має великого стратегічного значення, перетворила його на заклик до згуртування і поле політичної битви для обох сторін.
Ситуація там “найскладніша” в країні, заявив президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні цього тижня. В останні дні українські офіційні особи дали зрозуміти, що війська країни можуть незабаром піти з Бахмута. У п’ятницю глава групи вагнера заявив, що його війська “практично оточили” місто.
Ось що потрібно знати про битву за місто.
Де знаходиться Бахмут і яким він був до війни?
Бахмут – місто в Донецькій області східної України, більш ніж в 400 милях на південний схід від Києва і в 10 милях від кордону з Луганськом. Промислове місто з довоєнним населенням близько 71 000 осіб було відоме своїми соляними та гіпсовими шахтами. Це також місце розташування виноробні, заснованої за наказом радянського диктатора йосипа сталіна в 1950 році, яка впродовж десятиліть виробляла першокласне ігристе вино радянського союзу, перш ніж провели ребрендинг, коли Україна здобула незалежність у 1991 році.

Бахмут виявився втягнутим у конфлікт з 2014 року, коли підтримувані росією сепаратисти здійснили спробу захопити Донецьк. Того року сепаратисти ненадовго захопили частину міста, перш ніж українські війська витіснили їх звідти.
У 2016 році жителі змінили назву радянської епохи Артемівськ на історичну назву міста Бахмут, яке датується 1571 роком, коли це ще було козацьке поселення.
Місто розташоване на південний схід від Краматорська, великого регіонального вузла й адміністративного центру Донбасу, який охоплює Донецьку і Луганську області.
Після того, як росія розпочала своє повномасштабне вторгнення минулого року в Україну, Бахмут зазнав російського обстрілу в травні в рамках зусиль росії по оточенню українських військ у Донецьку та Луганську. москва заявила, що прагне повністю захопити ці два регіони, про анексію яких вона заявила ще у вересні.
Відтоді війна перетворила Бахмут на згорілу оболонку його колишнього “я”. Залишилося всього кілька тисяч жителів, багато з яких літні люди. На кадрах безпілотника, нещодавно зроблених Associated Press, видно почорнілі вітрини магазинів і багатоквартирні будинки, перетворені на руїни, вздовж порожніх, засніжених вулиць.
У грудні Зеленський заявив, що російські війська перетворили місто на “спалені руїни“.
Чому Бахмут важливий?
За словами Кароліни Хірд, аналітикині Інституту вивчення війни, Бахмут спочатку “не був особливо символічно або стратегічно важливим містом“. Це більш ніж в 30 милях від найближчих великих міст, Краматорська і Слов’янська.
Але це привернуло увагу євгена пригожина, глави wagner group, відомої своєю жорстокою тактикою і втручаннями в конфлікти в Африці і Сирії.
пригожин направив до Бахмута десятки тисяч найманців, багато з яких були завербовані з російських в’язниць, продемонструвавши вражаючу готовність пожертвувати цими бійцями заради поступових територіальних завоювань. Командири “вагнера” посилали хвилю за хвилею часто погано навчених колишніх ув’язнених на українські позиції, зазнаючи при цьому важких втрат.
Для пригожина битва являє собою шанс продемонструвати здібності вагнера – навіть ціною величезних людських жертв – оскільки він бореться за вплив з російськими військовими начальниками.
Парадоксально, кажуть аналітики, але місто також набуло величезного політичного значення для обох сторін частково тому, що бойові дії там були настільки інтенсивними.
Відтоді, як українські війська здійснили успішні контрнаступи восени і повернули територію, захоплену росією раніше, бойові дії значною мірою зупинилися вздовж 600-мильної лінії фронту. Бахмут – одне з небагатьох місць, де російські війська досягли хоч якихось успіхів, тому для москви захоплення міста забезпечило б важливий моральний підйом.
Для українців Бахмут став емблемою опору. Гасло “Бахмут тримається” – це заклик до згуртування. Коли Зеленський відвідав Бахмут у грудні, він назвав обложене місто “фортецею нашого бойового духу“.
Наступного дня, під час несподіваної поїздки до Вашингтона, Зеленський подарував Конгресу прапор Бахмута і порівняв битву зі знаменитим поворотним моментом в американській війні за незалежність.
“Точно так само, як битва за Саратогу, битва за Бахмут змінить траєкторію нашої війни за незалежність і за свободу“, – сказав він американським законодавцям.
Як розвивалася битва?
З вересня Бахмут часто здавалось був на межі падіння, а українські офіційні особи підкреслювали, що там ведуться найважчі бої. Але українські війська протрималися всю холодну зиму, обстрілюючи російські війська своєю артилерією.
За останній тиждень бойові дії посилилися, російські війська активізували атаки та прагнуть оточити Бахмут і українські війська, що залишилися там.
У п’ятницю пригожин заявив, що його бійці “практично оточили” місто. Інститут вивчення війни, посилаючись на відеозаписи з місця подій, повідомив у четвер, що прокремлівські сили досягли успіхів у районах поблизу Бахмуту.
Але український солдат Юрій Сиротюк, який дислокується на півночі міста, повідомив The Washington Post в п’ятницю, що бій продовжує вирувати і українські сили все ще контролюють деякі райони, і їм не було наказано відступати. Інші українські солдати повідомили, що перекидаються додаткові підкріплення, в той час як деяким спеціалізованим підрозділам було наказано відійти на довколишні резервні позиції.Усередині Бахмута битва перетворилася на “виснажливий міський конфлікт, в якому, по суті, групи вагнера намагаються прорватися в центр міста, квартал за кварталом“, – сказала Хірд.

Оскільки російські війська досягли успіхів за останні тижні, деякі українські чиновники вказали, що війська можуть бути виведені.
Зеленський заявив минулого місяця, що Україна збереже контроль над Бахмутом, але “не за всяку ціну“.
“Наші військові, очевидно, збираються зважити всі варіанти. Поки вони утримують місто, але, якщо знадобиться, вони стратегічно відступлять, тому що ми не збираємося жертвувати всіма нашими людьми просто так“, – заявив CNN на цьому тижні Олександр Роднянський, економічний радник Зеленського.
Що могла означати перемога росії в Бахмуті?
Якщо російські війська витіснять українські війська з Бахмута, це буде являти собою рідкісну військову перемогу росії за останні місяці і символічну перемогу кремля.
Усередині росії цей результат міг би підвищити статус групи вагнера і пригожина. За словами Хірд, неухильний прогрес бійців “вагнера” в Бахмуті вже дозволив пригожину “дуже успішно підвищити свій авторитет” серед російських військових командирів, оскільки він може сказати, що він “єдиний, хто прямо зараз веде будь-які війська до перемоги“.
Однак, з точки зору його стратегічної цінності, аналітики кажуть, що така перемога була б Пірровою. Саме місто, по суті, зруйноване. Це могло б дати російсіянам відправну точку, з якої вони могли б рухатися на північний захід по шосе Е40 в Слов’янськ або на північ до міста Сіверськ.
Але російські війська намагалися взяти ці міста в минулому, проте зазнали невдачі. І українці вирили резервні оборонні споруди в довколишніх населених пунктах, що, ймовірно, ускладнить будь-яке просування росії.
“Два шляхи просування, які може відкрити для них взяття Бахмута, насправді не є хорошими варіантами“, – сказала Хірд, назвавши їх “вкрай ризикованими“.
Навіть якщо Україна піде з Бахмута, їй вже вдалося вимотати російські війська і їх колег по вагнеру. Нещодавно Білий дім підрахував, що близько 30 тисяч бійців “вагнера” були поранені або вбиті в ході багатомісячної битви.
Приголомшливі втрати і витрачені ресурси можуть ускладнити москві організацію ефективної оборони на півдні, де Україна, ймовірно, готується почати весняний контрнаступ, сказала Хірд.
Підготували Альона Береза, Валентина Повзун
Читайте також
Брюссель намагається сформувати єдиний фронт проти путінських олігархів
Голова української розвідки передбачив росії. Він каже, що Крим буде повернуто