ЖАР вдосконалював навички у проведенні журналістських розслідувань корупції у публічних закупівлях

Реформа публічних закупівель в 2016 році дала значні результати, адже тепер за допомогою системи електронних закупівель ProZorro надпорогові та навіть допорогові закупівлі стали ближчими. Однак електронна система, на жаль, не змогла викоренити всю корупцію із закупівель і вже на сьогодні замовники та учасники успішно практикують змови чим спотворюють результати аукціонів. Багато замовників до цього часу дріблять предмет закупівлі і проводять закупівлі на пряму у своїх постачальників та при розміщенні звіту про закупівлю (вимога для допорогів на суму більше 50 тис. грн) не заповнюють пункт, де чітко має бути розміщена інформація про характеристики закупівлі.

Враховуючи ці всі випадки, 26-27 жовтня 2017 року у м. Рівному громадська організація «Рівненський центр «Соціальне партнерство» проводила тренінг «Журналістські розслідування корупції в публічних закупівлях (тендерах)», участь в якому взяли практикуючі та потенційні журналістів-розслідувачі з Рівненської, Волинської, Житомирської та Хмельницької областей. Хмельниччину на цьому заході представляли членкині громадської організації “Жіночий антикорупційний рух” Альона Береза та Олена Миколюк.

 

 

Під час дводенного тренінгу учасники дізналися про:

  • Основи та останні зміни законодавства про публічні закупівлі (тендери), робота з Prozorro.
  • Найбільш поширені порушення у закупівлях, приклади.
  • Інструменти, які спрощують пошук та аналіз інформації в закупівлях
  • Що таке розслідування про публічні кошти, з чого починати, попередня підготовка.
  • Складання робочого плану розслідування. Планування публікацій чи тeлeвізійного сюжeту.
  • Попередня перевірка інформації. Складнощі під час розслідування і як їх вирішувати. Перевірка зібраної інформації
  • Можливості (в т.ч. гонорари, редакторська допомога, підтримка експерта з закупівель) для журналістів щодо підготовки розслідувань у публічних закупівлях в рамках нашого та інших проектів.

 

 

Постійна увага громадськості та засобів масової інформації, яка прикута до публічних закупівель, робить їх ефективнішими, зловживання меншими, корупціонерів скромнішими.
А значить наші податки витрачатимуться саме туди, куди очікує громада, суспільство краще задовольнить свої потреби у ліках для медичних закладів, техніці в школи та садочки, ремонтах доріг, будівництві шкіл, а роботи будуть здійснюватись якісніше.
В умовах, коли результати боротьби правоохоронних та контролюючих органів  зі зловживаннями на тендерах залишають бажати кращого, важливу роль відіграють медіа. Після тренінгу на сторожі моніторингу закупівель стануть медійники із чотирьох регіонів. Про результати цих розслідувань можна буде прочитати на офіційних сайтах учасників, в тому числі і на офіційній сторінці ЖАРу, та на сторінці За чесний тендер у мережі Facebook.
Тренінг відбувся в рамках нашого проекту “Сприяння прозорості влади у Західній Україні”, за фінансової підтримки фонду NED.

 

Попередній Запрошуємо на Круглий стіл «Прозорість бюджетів регіонів та їхніх регіональних центрів в Україні»

Залиште свій коментар