Коаліції громадських організацій «Рада Реформ Хмельниччини» в рамках проєкту «Впровадження та інституалізація дієвих механізмів взаємодії влади та громадськості Хмельницької територіальної громади» з робочим візитом завітали до села Олешин – центру старостинського округу. Наша експертна команда, прибувши на місце зустрічі, представила старості та мешканцям цього населеного пункту про важливість та необхідность створення Статуту Хмельницької територіальної громади із врахуванням інтересів всіх старостинських округів. Експерти розповіли про права та можливості, які вони можуть мати, після створення цього документу, адже саме в ньому мають бути прописані всі механізми залучення громади до прийняття рішень.
Треба зазначити, що багато старостинських округів в Україні навіть не уявляють собі, які переваги дає розробка цього нормативно-правового акту. Це найважливіший документ в ієрархії всіх місцевих документів, в якому мають бути прописані всі особливості користування інструментами місцевої демократії саме мешканцями доєднаних населених пунктів, а також запобіжники від прийняття рішень владою, які можуть суперечити інтересам місцевих жителів.
Як зазначила регіональна експертка проєкт Людмила Казімірова:
«Ми побачили, що механізми, які прописані у Статуті міста Хмельницького, гарно працюють, але, на жаль, вони працюють тільки для мешканців Хмельницького та не враховують особливості округів, які увійшли до Хмельницької міської громади. Механізми громадської участі існують, але, на жаль, округи працювати повною мірою не можуть без Статуту. Тому ми хотіли почути вас, ваші потреби та побажання. Хотілося б щоб в новому Статуті територіальної громади були закладені позиції, які б враховували ваші інтереси, щоб ви могли цим документом користатися і надалі».
Альона Береза, керівниця проєкту, розказала про мету проєкту та спонукала до входження в робочу групу старосту Валентину Базилюк.
«Наша мета – розпочати цей процес. Ми розуміємо, що Статут не пишеться так швидко, але в нас вже є хороший драфт Статуту – Статут міста Хмельницького. Просто треба його доопрацювати з врахуванням інтересів всіх старостинських округів та населених пунктів, які в них увійшли. Щоб розпочати цей процес ми наразі збираємо підписи з проханням до міської влади створити робочу групу, в тому числі, залучити старост та ініціативних мешканців населених пунктів старостинських округів, які готові долучитися і пропрацювати над усіма механізмами впливу громади на прийняття рішень владою».
Хочеться зазначити, що територіальна громада, яка не створила та не затвердила Статут надалі може стикатися з проблемами які:
- не мають правового врегулювання;
- створюють напруження у відносин між владою та мешканцями (мешканці не мають право голосу);
- не мають механізмів висвітлення позиції громадян;
- впливають на донорів та інвесторів, що не дуже будуть зацікавленні співпрацювати з громадою, яка не має чітко урегульованих механізмів співпраці.
Володимир Швець, експерт проєкт, затвердив:
«До кінця року реально зробити новий Статут, щоб 2022 рік ви почали вже по ньому працювати».
Взагалі мешканці села Олешин привітали нас з радістю, вислухали про інструменти місцевої демократії, як то місцеві ініціативи, електронні петиції, громадські слухання, та розказали про свої буденні проблеми.
«Ми вміємо працювати, вміємо прибирати, але хочемо ще й фінансову підтримку від Хмельницької влади, бо до цієї пори поки що її не було. Також за пів року люди, пенсіонери, не отримують пільг на перевезення, то про що ще казати?», – говорить староста Валентина Базилюк.
«Старостат в Олешині не має свого приміщення, все в оренді, навіть дитячий садочок. Як може сільська рада та дитячий садочок працювати в одному приміщенні, для мене це питання?», – продовжує, пані Валентина.
Наприкінці зустрічі мешканці села Олешин були проінформовані представниками РРХ про важливість створення Статуту та підписали звернення до Хмельницького міського голови та депутатів міської ради щодо необхідності створення робочої групи з розробки Статуту Хмельницької територіальної громади. Це звернення також підписала староста Валентина Базилюк.
Матеріал створено Радою Реформ Хмельниччини за підтримки Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ у рамках програми «Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.