Мурахи шкірою – такі відчуття під час концерту Хмельницького академічного муніципального естрадно-духового оркестру. З початком повномасштабної війни колектив майже щотижня дає благодійні концерти, під час яких збирають кошти для допомоги армії. Тепер музиканти виконують винятково українські пісні.
Оркестр існує майже 30 років. Торік отримав звання академічного. У репертуарі – понад 370 інструментальних творів, більшість – з вокальним супроводом. У складі колективу – півсотні музикантів. Найстаршому учаснику – 63, наймолодшому – 21 рік.
Художній керівник оркестру Тарас Безнюк каже: артисти долучаються до благодійних концертів ще з 2014 року. Збирають гроші, наприклад, на бронежилети чи тепловізори. Аранжування для композицій виконує зазвичай музикант Віталій Дячук. Він же інструментував 80% патріотичних пісень з репертуару оркестру.
“Цих пісень багато в інтернеті. Коли ми знаходимо те, що нам подобається, надаємо Віталію Дячку, і він розкладає це для оркестру. Це дуже кропітка робота. На одну партитуру йде близько двох тижнів, він часто ночами не спить”, – розповідає керівник колективу.
Для акомпанементу достатньо двох репетицій. А потім, за словами Тараса Безнюка, з кожним концертом пісня звучить все краще і краще. На багатьох концертах музикантам підспівують глядачі.
Солісти колективу – Дарія Коневега, Марина Українець, Павло Дасюк, Дар’я Сохрякова, Інна Бернацька.
Дарія Коневега співає з дитячого садочку, а серйозно музикою займається з третього класу школи. Зізнається, при виконанні українських пісень часто не може стримати сліз.
“Я щоразу плачу. Особливо виконуючи пісні “Колискова зорі” і “Рідна мати моя”. Якісь свої спогади виринають, думаю про свою маму, про те, як колисала сина. Молюся, дякую Богу за те, що він мене так поцілував, що я можу саме це робити і зараз в такий час я можу допомогти саме цим”, – каже Дарія.
Інша солістка, Марина Українець народилася й виросла в Чорному Острові, там же закінчила музичну школу, опанувала гру на бандурі. Наразі музикантка – також членкиня громадської організації “Мистецька сотня “Гайдамаки”, яка всі роки російсько-української війни допомагає українській армії. За словами Марини, у березні музиканти оркестру під час концертів на збирали понад 10 тисяч гривень.
“У людей є здатність звикати, що і відбувалося з 2014 до 2022 року. Тут наче ніхто не стріляє. А є хіба що майже звичні повітряні тривоги. Плюс вже починається фінансова неспроможність: зростають ціни, закінчуються кошти і це тільки початок. Ми з розумінням до цього ставимося. Є, звісно, люди, які ще не зовсім відчувають фінансову біду. Ми це чітко бачили, коли виступали в одному з торговельних центрів – наші концерти ще можуть бути актуальними”, – зазначає Марина Українець.
На День Героїв у Хмельницькому 4 благодійні концерти. В них, крім академічного муніципального естрадно-духового оркестру, взяли участь академічний камерний хор, а також колективи Хмельницького міського будинку культури й Хмельницького палацу творчості та юнацтва. Волонтерам ГО Мистецька сотня “Гайдамаки” під час заходів цього разу вдалося зібрати близько 9 тисяч гривень. Їх використають на придбання найнеобхідніших речей для наших захисників.
Світлана Русіна